Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Nezapomenutelné, legendární a geniální Rychlé Šípy. K jejich komiksům a knížkám mě ještě jako mladé dítko přivedl můj starší bráška. A já mu za to velmi děkuji a nikdy mu to nezapomenu. Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Mirek, Jarka, Jindra, Červenáček a Rychlonožka. Bratrstvo Kočičí pracky v sestavě Dlouhého Bidla, Štětináče a Bohouška:) Jan Tleskač a jeho létající kolo. Podivný Em a záhadný Širokko. Tajemná Stínadla a Vontové. Žluté špendlíky, Žlutý květ a Kostel Sv. Jakuba. A především také ten hlavní, malý a legendární předmět. Ježek v kleci. Jako fanynka Rychlých šípů jsem velmi potěšena, že vznikl takto podařený a notnou dávkou atmosféry a skvělé hudby obdařený seriál, který se tomuto jejich nejdobrodružnějšímu pátrání věnuje. A obrovské množství klasických hlášek, pojmů, postav, spojitostí či významů jsou pro fanouška danou povinností:) Svět by tak strašně moc potřeboval hochy, jako jsou Rychlé Šípy. Jenže by nejspíš stejně v dnešní zkažené době nevydrželi. A i se svými zásadami a vlastnostmi, jako čestnost, boj proti bezpráví a pomoc slabším by v takové převaze zla, špatností a bezohlednosti neměli nejmenší šanci... "Ježek v kleci je můj, jenom já mám na něj právo!", "Jeden z nás zůstane doma." - "A kdo to bude?" - "Ty, Červenáčku." - "Já, proč zrovna já?" - "Protože ty jsi tam byl VČERA!" :)(22.7.2011)

Známá Foglarova parta luští zahadu ve Stínadlech. "Koho volíš? Losnu nebo Mažňáka? Ale třeba Bahňáka." :D(20.2.2013)

Nejlepší zpracování Foglarova díla. Stejně tajemné a ponuré jako kniha. Jako kluk jsem byl ze seriálu naprosto unešený. Novější film už nedosahuje kvalit tohoto starého seriálu. Naprostá klasika plná dnes již zvučných jmen.(25.6.2011)

Měl jsem rád foglarovky. Je to zajímavý seriál s ještě zajímavějším námětem. Mirek Dušín byl mým oblíbencem v dávným dobách mého mládí.(17.6.2008)

Výborné i v dnešní době.(17.8.2008)

• - Režisér Bočan marně usiloval o to, aby se seriál filmoval v reáliích staré Prahy. Nebylo to ale povoleno a jak sám Bočan uvedl, ztratila se tím atmosféra a věrohodnost. (sator)

• - V dopisu Vonta Vrány scenárista změnil jméno Dymour na David. Protože "Tajemství Velkého Vonta" ještě nebylo napsané, nemohl tušit, že se tato postava v ději v budoucnu zcela klíčově objeví. (melica)

• - Velká bitevní scéna mezi tábory Machoně (J. Krampol) a Komoura (P. Štěpánek) se točila nedaleko pražského Prokopského údolí. (Robbi)