Záhada hlavolamu (TV seriál)

Dobrodružný / Rodinný

Československo, 1969, 3 h 44 min (Minutáž: 9x25 min)

Známá Foglarova parta luští zahadu ve Stínadlech. "Koho volíš? Losnu nebo Mažňáka? Ale třeba Bahňáka." :D(20.2.2013)

Výborný seriál podle knížek Jaroslava Foglara, takže v našich zemích vysoce kultovní záležitost a až legendární text o životech světců:-) Tedy Mirka Dušína, Jarka Metelky, Červenáčka, Jindry Hojera a Rychlonožky...Rychlé šípy... Klasickému seriálu Hynka Bočana velmi prospěl černobílý filmový materiál a především výběr lokace, stará křivolaká Praha je přímo geniem loci Stínadel, tajemné čtvrti, kam se Rychlé šípy tak rádi vydávají za dobrodružstvím... Příběh Ježka v kleci, legendárního hlavolamu, je příběhem kolektivním, který si prožil nejspíš každý český kluk v dětství. Trochu mi vadil výběr později televizně zprofanovaných známých tváří (proč musel znesvářené vůdce vontovských klanů hrát právě téměř dospělý Krampol se Štěpánkem, to nechápu, o Jaroslavu Satoranském coby Vojtěchu Vontovi nemluvě...mezi těmi zástupy komparzu v dětském věku se vyjímali dosti nepatřičně...) a dost krátká stopáž jednotlivých dílů (25 minut skutečně ulétne jak voda)... Jinak je Záhada hlavolamu důstojnou adaptací Foglarových krásných knížek...(21.12.2007)

Naprostá seriálová klasika kterou jsem hltal už od mala. Jen škoda že to trochu přepískli s věkovými kategoriemi členů. Na sešitech Rychlých šípů jsem také vyrůstal a přečetl skoro všechny výtisky.(23.1.2008)

Myslím, že seriálu poněkud uškodila Stínadla postavená ve studiu a třicátníci, kteří hráli třináctileté kluky, ale jinak ze seriálu dýchá Foglarova atmosféra tak, jako z žádného jiného díla předtím ani potom...(27.5.2003)

Výborný dětský seriál, super atmosféra Stínadel. Atmosféře pomohlo, že to bylo ČB. Vždy se těším na další opakování seriálu.(9.1.2009)

• - Nejvíce problémů s hledáním vhodného typu měl filmový štáb s postavou Rychlonožky. (Robbi)

• - Scény bojů na rozdělovací třídě mezi vonty a druhostraníky se natáčely v Olomouci, kde byla použita, na dnes používané tramvajové trati, historická tramvaj DP města Olomouce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Václav Sloup ztvárnil Mažňáka ve svých 33 letech. (M.B)