MacGyver (TV seriál)

• slovenský

MacGyver

Akční / Dobrodružný / Krimi / Drama

USA / Kanada, 1985, 139x45 min

Richard Dean Anderson, Dana Elcar, Jenette Goldstein, Bruce McGill, Teri Hatcher, Traci Lords, Peter Williams, Roman Podhora, Jackie Earle Haley, Brenda Strong, Sid Haig, Ken Kirzinger, Bruce Abbott, Floyd 'Red Crow' Westerman, Suleka Mathew, Gwynyth Walsh, Anthony De Longis, Holly Fields, Karla Chadimová, Clive Revill, Ernie Reyes Jr., Emily Kuroda, Ned Romero, Daniel Davis, Conan Lee, Kristian Alfonso, Mitzi Kapture, Charles Dierkop, Michael Des Barres, Cuba Gooding Jr., Jason Priestley, Marion Ramsey, Don S. Davis, Christopher Judge, John Anderson, Tia Carrere, Dalton James, Jack McGee, Ruth de Sosa, Robin Mossley, Scott Shaw, Alessandro Juliani, Merrilyn Gann, Lindsay Parker, Audrey Landers, Cary-Hiroyuki Tagawa, Donald Gibb, Marion Ross, Peggy Rea, Paul Bittante, Gery Hetherington, Henry Gibson, Wendy O. Williams, Stanley Kamel, Persis Khambatta, John Vernon, Gregory Itzin, James Karen, Corinne Bohrer, Marshall R. Teague, Jim McMullan, Tom Everett, Sharon Maughan, Antonio Fargas, Mayim Bialik, François Chau, Mark Holton, John Saint Ryan, Enuka Okuma, Lee Purcell, Iris Albanti, Deborah Foreman, Patricia McPherson, Vladimír Kulich, Larry Wilcox, John Pyper-Ferguson, Judy Geeson, Marco Rodríguez, Colm Meaney, John M. Jackson, David Hay, Richard Gant, Constance Towers, Steven Keats, Nana Visitor, Sonny Surowiec, Richard Romanus, Allan Kolman, John Cameron Mitchell, Salome Jens, Dan Shea, Kim Zimmer, Serge Houde, Michael Tucci, Vincent Schiavelli, Robert Dryer, Lynn-Holly Johnson, Kaj-Erik Eriksen, Jeff Kober, Deborah Van Valkenburgh, George Cheung, Don Gordon, Sean O'Bryan, Cliff Potts, Dennis Cleveland Stewart, Al Leong, Rob Youngblood, Christopher Stone, Richard Hatch, Paul Koslo, Deborah Adair, Judith Chapman, John Schuck, Michael Rogers, James Kidnie, Nicholas Worth, Rosemary Dunsmore, Reiner Schöne, Herb Edelman, Duncan Fraser, Randolph Mantooth, Randall 'Tex' Cobb, Thomas Rosales Jr., William MacDonald, John Novak, Vic Tayback, Joe Santos, Jeanette Nolan, Pamela Roylance, Michael Fairman, Harry Caesar, Lance LeGault, Steve Susskind, Jane Merrow, Gregory Sierra, Branscombe Richmond, William Morgan Sheppard, Jerry Wasserman, Keye Luke, Raymond St. Jacques, Carl Ciarfalio, Jesse White, Michael Ensign, Marvin Kaplan, Michael D. Roberts, Michael Benyaer, Steve Franken, Robert Ito, Arthur Malet, Lee Weaver, Wayne Duvall, Tammy Lauren, Alan Fudge, John Dennis Johnston, John Milford, Mike Moroff, Tom Heaton, Milton Selzer, Larry D. Mann, Henry Beckman, Lee Patterson, Diane Robin, Thomas Mikal Ford, Jim Lampley, Joey Aresco, Don Thompson, Stephen E. Miller, Vincent Gale, Kim Kondrashoff, Richard Coca, Vic Polizos, Ron Gilbert, Time Winters, Zoe Trilling, Anthony Pena, Bill Henderson, Adrian Sparks, Dave Florek, Lee de Broux, Jack Colvin, Kent Williams, Leslie Carlson, Don Galloway, June Chadwick, Roger Aaron Brown, G. Gordon Liddy, Michele B. Chan, Lynne Moody, Arlen Dean Snyder, Frederick Coffin, David L. Crowley, Don MacKay, Dana Lee, Ted Cole, Colleen Winton, Michael Champion, David Harris, Gabe Khouth, Tony Perez, Ken Kramer, Bill Dow, Rob Garrison, Brian Knox McGugan, Michael McGuire, Nick Dimitri, Russell Roberts, Sean Campbell, Lyle Alzado, Brenda Crichlow, Leigh Lombardi, Jeff Pomerantz, Scott Wilkinson, Penelope Windust, Jean Bruce Scott, Jack Bannon, Babs Chula, Sheila Moore, David Bloom, Robert O'Reilly, Charles Andrew Payne, Michael Rider, Daniel Faraldo, Gene LeBell, Richard Yee, Codie Lucas Wilbee, Terence Kelly, Ellen Bry, Arsenio 'Sonny' Trinidad, Rebecca Balding, Madison Mason, Andrew Sabiston, James Ingersoll, Robin Curtis, Ricky Paull Goldin, Marty Denkin, Joseph V. Perry, Judd Omen, F. William Parker, Doran Clark, Peter MacLean, James Saito, Ji-Tu Cumbuka, Al Ruscio, Wolfgang Völz (a.z.), Alex Colon, Julie Cobb, Robert Romanus, Alvin Sanders, Zachary Ansley, Malcolm Stewart, Sarah Koskoff, Akiko Morison, Deryl Hayes, Scott Bellis, Johnny Cuthbert, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Terry David Mulligan, Lillian Lehman, Gerald Papasian, Karl Held, Matthew Walker, Garry Davey, Frank Charles Turner, Helen Page Camp, Olaf Pooley, Beulah Quo, Clyde Kusatsu, Noel De Souza, John Carter, Sam Scarber, Tommy Lamey, Erik Holland, Rudy Ramos, Buck Young, Dirk Blocker, Tamsin Kelsey, Ron Halder, Danny Wattley, Marie Stillin, Donna White, Laurie Murdoch, Mark Acheson, Andrew Kavadas, Al Fann, Milos Kirek, Wil Calhoun

Z tohohle seriálu se zrodilo přirovnání. Když se někdo s minimem prostředků dostane rychle z potíží, řekne se on něm, že je to "úplnej MacGyver". Dostat se ze zamčený místnosti pomocí postele s želenýma drátkama a kusem provázku? Žádný problém. To je prostě náš milovaný Mac, navíc zahraný charismatickým RDA, jehož sme my (jeho fanoušci) poté rádi vídali v seriálu Stargate, kde je sice poněkud starší, ale ještě pořád vynalézavý a hláškující. Doporučuji epizodu Simpsonových - 6x18, kde je úžasná narážka svědčící o velké popularitě seriálu. Moje oblíbená hláška z úst Petea je tahle: His name is MacGyver. He can fix anything. He could fix a computer with a hairpin and a piece of duct tape.(12.5.2008)

Tento seriál pro mě vždycky bude symbolem mého dětství :)(25.7.2003)

Dobrodružný seriál, jehož hlavní hrdina si mohl klidně nechat říkat David Coperfield, jelikož se obdobně jako zmíněný mág dokázal dostat z jakéhokoliv nebezpečí či past. A navíc ukázal jak. Ovšem v reálu to nedoporučuji zkoušet..(9.10.2005)

Asi tu budu za obecního vola, ale ačkoli jsme se sošnému R. D. Andersonovi na střední strašně smáli za jeho naivní aktivistické hlášky, přesto jsme jeho eskapády v překonávání surové brutality silou zálesáckého ducha sledovali bez dechu každé odpoledne. Bajo, je to úplná volovina, možná směšná a naivní, ale s trochou nostalgie dávám 4 hvězdice hrdinovi, který si i ránu pěstí rozmyslel, protože i když nemáte v rukou zhola nic, vždy jde sestrojit perpetuum mobile nebo alespoň něco opravdu užitečného... Nakonec – není "Mac Gyver" mezi americkými seriály tak trochu poslední Mohykán gentlemanství? :o))(14.7.2004)

Tohle byl dost hustej serial. Dej sice celkem o nicem, ale hvezdicky davam za ty jeho vychytavky, ten by snad dokazal udelat z hovna atomovku.(1.2.2005)

• - Richard Dean Anderson se coby MacGyver objevil v reklamním spotu na vůz Mercedes Citan MacGyver and the New Citan (2011). (A.MacGyver)

• - V 80. letech se dva mladíci pokusili vyrobit v garáži výbušné zařízení. Jeden z nich při tom zahynul. Druhý chlapec popsal, že výrobu bomby viděli v jedné epizodě seriálu. Nicméně tvůrci i seriál byli zproštěni obvinění, jelikož taková epizoda neexistovala. (SG-1)

• - Pod několika epizodami (včetně pilotního dílu) je jako režisér podepsán Alan Smithee - což je ve skutečnosti pseudonym obvykle užívaný režiséry, kteří se z nějakého důvodu chtějí distancovat od projektu, na němž se podíleli. (SG-1)