Posádka je bezmocná, když je Picard unesen a donucen jít do války. (SkyShowtime)

sirien

Na to, jak profláklé téma to je, má SF žánr ve skutečnosti jen velmi málo skutečně dobře udělaných "studií" prvního kontaktu. Tohle sice není úplně první kontakt, ale problémy s navazováním komunikace a hledáním (doslova) společného jazyka (bez "univerzálních překladačů" a jiných konin) Tady bylo navíc i pár dodatečných hezkých myšlenek navrch - paralelní linka Rikera&spol kterým dochází trpělivost tomu také dodává hezký rozměr navíc. ()

Ironfood

S některýma ufounama je těžké se domluvit, i když umí anglicky. Ale trocha společného kempování dělá zázraky. A kdyby se Ryker nesnažil být za každou cenu aktivní, mohlo to proběhnout mnohem méně dramaticky. Každopádně musíme Tamariany obdivovat, že se jejich civilizace s tímhle nesmyslným jazykem dostala tak daleko, že dokázala postavit kosmickou loď... ()

Naushika.

Pro mě nejlepší epizoda Star Treku ever a esence toho, co mě na vizi budoucnosti tohoto univerza baví a dojímá. Je to o naději, lidskosti, objevování nových světů a civilizací a touze po porozumění - zde doslova, v postupném napínavém dešifrování tajuplného (a velmi hezky vymyšleného) jazyka - a o lidech, co jsou ochotní se pro to vzájemné porozumění i obětovat. Co bych to nepřiznal, skoro pokaždý mi u toho ukápne slza. ()

majo25

V podstate fajn epizóda o hľadaní cesty v komunikácii a nedorozumeniach medzi navzájom cudzích rás. Aj keď na druhej strane má aj dosť "ale". Problém v komunikácii by mohol byť naprieč vesmírom námetom pre každý druhý-tretí styk s novou civilizáciou, doteraz ale každý hovoril "anglicky". Tam, kde zlyháva univerzálny prekladač, vyhráva Piccard? Ako keby nestačilo preprogramovať prekladač na potrebné reálie. Ten jazyk je celkom jednoduchý (a tým aj nepoužiteľný), všetci opakovali viacmenej tých istých 20-30 slov a fráz opakovali ešte oveľa menej. Radšej preto neísť do detailov. Pobyt na planéte mi zasa pripomenul Jamesa T. Kirka z TOS-ky. ()

Dr_Virus12

Epizoda samotná a její koncept není vůbec špatná, něco podobného bylo pak přebráno v ST:ENTERPRISE. Jen ten Picarduv oděv, který poprvé oblékl, a náhodu se mu zrovna hodil, zajímavé :D :D. Ta komunikace mezi nimi byla občas taky nesmyslná, občas mu rozumí... občas ne. Občas mluví normálně občas ne. Prostě "lazy writing" aby lidé co nejvíce porozuměli. ()