Rodina Sopránů (TV seriál)

The Sopranos

Sopranovci

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1999, 86x50 min

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Frank Vincent, Vincent Pastore, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler, Nancy Marchand, Kathrine Narducci, Jerry Adler, Drea de Matteo, John Ventimiglia, Chandra Wilson, Paul Schulze, Aida Turturro, Oksana Lada, Al Sapienza, Federico Castelluccio, Sharon Angela, Frank Pando, Max Casella, Michael Rispoli, Anthony DeSando, Annette Bening, David Strathairn, Robert Loggia, Elias Koteas, Vondie Curtis-Hall, Burt Young, Joe Pantoliano, Robert Patrick, Alicia Witt, Dan Grimaldi, Steve Buscemi, Charles S. Dutton, Jon Favreau, Bill Cobbs, Sallie Toussaint, Annabella Sciorra, Edoardo Ballerini, Julianna Margulies, Dick Latessa, Erica Leerhsen, Bokeem Woodbine, Richard Portnow, Neal Jones, Paul Dano, Peter Bogdanovich, John Heard, Will McCormack, John Hensley, Vanessa Ferlito, J.D. Williams, Geoffrey Cantor, Sofia Milos, Aleksa Palladino, Josh Pais, Lola Glaudini, Chris Diamantopoulos, Bryan Greenberg, Ben Kingsley, Lauren Bacall, Wilmer Valderrama, Daniel Baldwin, Ken Leung, Tim Daly, Sian Heder, Michael Gaston, Ari Graynor, Robert LuPone, Oni Faidah Lampley, Bruce Altman, Mark Blum, Liza Lapira, Anthony Indelicato, C.S. Lee, Linda Lavin, Mike Epps, Jerry Grayson, Judy Reyes, Yul Vazquez, Larry Sellers, Sarah Shahi, Jason Cerbone, Elizabeth Reaser, Jelena Solověj, Christina Cabot, Amy Redford, Jonathan LaPaglia, Elizabeth Bracco, Heather MacRae, Sarah Thompson, Joe Penny, Arabella Field, Phyllis Somerville, Shaun Toub, Will Arnett, Crystal Allen, Paula Garcés, Frank Wood, Maulik Pancholy, David Chase, Phil Coccioletti, Giuseppe Delipiano, Justine Miceli, Michael Santoro, Bruce Smolanoff, Johann Carlo, Debrah Ellen Waller, Anthony Caso, Chuck Low, Bernadette Penotti, T.J. Coluca, Daniel Hilt, Shawn McLean, Tony Ray Rossi, Donn Swaby, Madeline Blue, Bobby Boriello, Brian Geraghty, Kevin O'Rourke, Cara Jedell, Maria Grazia Cucinotta, Frank Deal, Kimberly Guerrero, Christopher Carley, Sabine Singh, Yancey Arias, Tommy Savas, Hal Holbrook, Vincent Piazza, Jackie Tohn, Michael Kelly, John Fiore, Vincent Curatola, Frank Santorelli, Michael Hogan, Vinny Vella, Nathalie Walker, Daniel London, Stephanie Szostak, Chelcie Ross, Guillermo Díaz, Leslie Bega, Keith Nobbs, Catherine Dent, Isaach De Bankolé, Alexandra Daddario, Tim Kang, David Proval, Americo Presciutti, Raymond Anthony Thomas, Curtiss Cook, Jeffrey Joseph, Ginger Kroll, Dionne Audain, Mitch Holleman, Anthony Desio, Joe Bacino, Joyce Van Patten, Nick E. Tarabay, John Doman, William Russ, Aasif Mandvi, Brian Anthony Wilson, Tony Siragusa, Michael B. Jordan, Christopher Evan Welch, Mark Lotito, Polly Bergen, Rob Devaney, Daniel Stewart Sherman, Greg Antonacci, Zuzanna Szadkowski, Scottie Epstein, Roy Thinnes, Ariana Delawari, Philipp Karner, Roberta Wallach, Arthur J. Nascarella, Alex Rice, Meital Dohan, Richard Romanus, Stuart Rudin, Geoffrey Wigdor, Kent Moran, Arick Salmea, Shashi Balooja, Lady Gaga, Karen Young, Dylan Bruce, Katie Lowes, Allison Dunbar, Angelica Page, John Cenatiempo, Kevin Sussman, Rebecca Wisocky, Robert John Burke, Patti D'Arbanville, Louis Lombardi, Adam Trese, Donnamarie Recco, David Warshofsky, Adam Rose, Linda Emond, Karen Lynn Gorney, Alik Sakharov, Patrick Holder, Matthew Weiner, Matt Servitto, Peter McRobbie, Morgan Saylor, Terence Winter, Paul Herman, Louis Mustillo, Tony Hale, Dennis Albanese, Dave Salerno, Joe Santos, Emily Wickersham, Cristin Milioti, Paul Borghese, Lillo Brancato, Karen Sillas, Chris McGarry, Samrat Chakrabarti, Barry Shurchin, Gregory Alan Williams, Henry O, Sam Gray, Serafin Falcon, Kate Rogal, Joe Narciso, Gene Gabriel, Felix Solis, Robyn Peterson, Ian Colletti, Kathleen Wilce, Kevin Interdonato, Joseph Scarpinito, Dominic Fumusa, Jordan Gelber, Adam Scarimbolo, Alysia Reiner, Scott Johnsen, Eric Zuckerman, Cameron Boyd, Rajesh Bose, John Rue, Donna Pescow, Sabrina Gennarino, John Bianco, Alexander Flores, Stéphane Soo Mongo, Val Bisoglio, Donnie Keshawarz, Jaclynn Tiffany Brown, Jennifer Hall, Joseph Siravo, Michael Drayer, Cara Buono, Elaine del Valle, Stephen Kunken, Laila Robins, Robert Funaro, Ramsey Faragallah, Michael Godere, Joe Forbrich, Finnerty Steeves, John Aprea, Zabryna Guevara, Frankie Valli, Bruce Kirby, Joe Caniano, Katrina Lantz, Geraldo Rivera, Jennifer Azano, David Von Roehm, Melanie Minichino, Michael Zegen, Donnetta Lavinia Grays, Jen Araki, Judith Malina, Gary Perez, Matthew Del Negro, Rich Pecci, Alexandre Varga, Perez Hilton, Lucian Buscemi, Cesar De León, Gina Lynn, Susan Pourfar, Elizabeth Sung, Gene Ruffini, Olja Hrustic, Laith Nakli, Steve Schirripa, Jean Brassard, Mimi Lieber, Lewis J. Stadlen, Myk Watford, Meital Dohan, Lin-Manuel Miranda, Angel Caban, Marianne Leone, Chris Bashinelli, David Margulies, Tony Darrow, Gene Canfield, James Murtaugh, Cal Robertson, Robert Bogue, Michael Countryman, Chance Kelly, Tom Mason, Joe Mancini, Murphy Guyer, Carl Capotorto, Michael De Luca, Nashawn Kearse, Susan Blackwell, Ned Eisenberg, Sully Boyar, Jonathan Del Arco

Nikdy jsem se o tento seriál nezajímal, nevěděl jsem o co jde. Vždycky, když to v TV běželo, myslel jsem si, že je to nějaká blbost pro ženský v domácnosti, jako Rodinná pouta. Když jsem se dozvěděl, o co jde, stejně mě ten seriál nijak zvlášť nelákal, protože zas až tak moc nemusím italskomafiánskou tématiku. Až když jsem se dozvěděl o smrti Jamese Gandolfiniho a o tom, že je to seriál z produkce HBO, až když jsem si přečetl komentář od Toma Riddla, řekl jsem si, že tomu šanci musím dát. A přesně, jak píše Tom Riddle, několik prvních dílů je velmi obtížných. Těžko se do seriálu dostává. Nevíte pořádně, kdo je kdo v rozsáhlé mafiánské famílii a když už to víte, není se s kým pořádně ztotožnit, protože jsou tu všude totální krávy, pokrytci, ale v prvé řadě hajzlové, kteří mohou mít v očích diváka nějaké sympatie, ale každou chvíli udělají něco, nad čím zůstává rozum stát. Ale už někdy před půlkou první série (zhruba od dílu College) jsem se do toho zažral jako do máločeho a musím říct, že je to seriál, který člověku tak trochu pozmění náhled na život i na svět. Je komplexní, zajímavě protidivácký, odvážný, hluboký a místy i splňuje taková ta klasická kritéria o napínavosti, akci a podobných věcech. Ty jsou však až na druhé koleji. V prvé řadě je to seriál o tom vnitřním pohledu do problematiky, o nevyzpytatelných a nejednoznačných postavách, o různorodých životních prioritách, o všudypřítomném strachu a nejistotě, o hloubání nad lidským konáním a nad lidskou existencí, o tom, že víte, že autoři jsou schopni udělat s jakoukoliv postavou cokoliv. I třeba to, že její osud a vliv na hlavní dění naprosto vyšumí a vy vlastně vůbec nechápete, proč tam ta postava byla. Přesně jak to bývá i v životě. Je to mnohovrstevnaté dílo přesně po vzoru Umberta Eca, kde si i ten nejpovrchnejší divák nalezne to své, ale pro ty hloubavější se nachází mnoho věcí v dalších vrstvách. Ale ne všechno se mi líbilo. V průběhu seriálu mě poněkud nudila či iritovala přílišná míra repetetivnosti všeho, ačkoliv je mi jasné, že to přesně bylo prostředkem k vytvoření oné mafiánksé rutiny; sezení u dr. Melfi, věčné objímání, pohřby, děvky, hazardní hry, neopodstatněná agrese a tak dále. Přestože Rodina Sopránů nemá klesající tendenci (spíše naopak, od, dle mého názoru, lehkého výkyvu v druhé a třetí sérii, šplhá až do konce stále vzhůru), je to možná seriál až zbytečně roztahaný a nemůžu se zbavit po dosledování dojmu, že se většina těch nejzajímavějších věcí stala spíš až ke konci. Ačkoliv jistě bez základu by závěr nebyl tak působivý. Seriál je to také poměrně předvídatelný. Téměř u každé postavy, která má zemřít, to víte, nebo alespoň tušíte, několik dílů předem. Protože až na absolutní výjimky, všichni, kdo zemřít mají, taky bez větších problémů skutečně zemřou. Autoři jsou ale čas od času schopni solidních překvapení. A to nejen ve vraždách, ale i ve vypravěčském stylu samotném. Vrcholem je jedenáctý díl páté série, která je surrealstickou extází, jež je narozdíl od čistě surrealistikých děl silná v tom, že tato je zabalená do jinak reálného světa, ve kterém jsme předtím pět sérií fungovali. Třešničkou na dortu celého seriálu je závěr. Mojí první reakcí bylo totální zklamání, čím víc nad tím ale přemýšlím, tím si víc myslím, že to lépe ani udělat nešlo. Je to přesně v duchu celého seriálu, je to přesně v duchu deprese a bezúčelnosti lidského života, o kterém celý seriál je a mnoho epizod před závěrem do oné finální scény směřuje. Rodina Sopránů je masivní a vyčerpávající dílo, které si žádalo vyčerpávající komentář. Je to výborný seriál, na němž oceňuji to, jak hází divákovi klacky pod nohy, ale přesto, i já jsem divák, a některé klacky způsobují, že asi nikdy nebudu mít Soprány tak rád, jako jiné seriálové rodiny.(24.8.2013)

Lahůdka mezi gangsterkami. I když jde o seriál, který má 6.sérií, tak neztrácí dech a řadí se po bok takových velikánů jako Kmotr, Mafiáni či Casino. Co mě potěšilo, je, že se nesnažilo napodobit již zmíněné klasiky, ale ukázalo nám nový pohled na život mafiánů, kteří se tak neliší od normálních byznysmanů (holt jen párkrát někoho zbijí či zabijí). Po předešlém vychvalování a zralé úvaze to je i tak "jen" 90% (Kmotr a dále 100%). Přeci jen se 1.a 2.série na můj vkus až moc pomalu rozjížděla.(11.4.2007)

Seriál je to návykový a zřejmě i dobře udělaný, ale pro mě osobně čím dál depresivnější. Už pár sérií si říkám, že být v takový společnosti bych vážně nechtěla. Stačí se jen špatně narodit nebo potkat nesprávný lidi a je to... a ty mafiánský rodinný vztahy, uáá! P.S.: Nejen, že je to jeden z nejdepresivnějších fimových počinů, co jsem kdy viděla, ale i nejneuspokojivější! Viz. závěrečná scéna O_o.(25.3.2015)

• - Tony Soprano (James Gandolfini) nosí zlaté hodinky Rolex Day - Date. (Liqid)

• - Klub BADA BING! je pojmenován podle oblíbené fráze Sonnyho Corleona (James Caan) z filmu Kmotr (1972). (Sony1994)

• - Christopher (Michael Imperioli) vystřídá během seriálů hned několik aut. Na začátku řídí Lexus LS400H, následně Mercedes-Benz CLK 430, Land Rover Range Rover, Hummer H2, Maseratti Coupe Cambiocorsa a Cadillac Escalade EXT. (Sony1994)