Rodina Sopránů (TV seriál)

The Sopranos

Sopranovci

Drama / Krimi

USA, 1999 - 2007, 78 h 30 min (Minutáž: 86x50 min)

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Frank Vincent, Vincent Pastore, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler, Nancy Marchand, Kathrine Narducci, Jerry Adler, Drea de Matteo, John Ventimiglia, Chandra Wilson, Paul Schulze, Aida Turturro, Oksana Lada, Al Sapienza, Federico Castelluccio, Sharon Angela, Frank Pando, Max Casella, Michael Rispoli, Anthony DeSando, Annette Bening, David Strathairn, Robert Loggia, Elias Koteas, Vondie Curtis-Hall, Burt Young, Joe Pantoliano, Robert Patrick, Alicia Witt, Dan Grimaldi, Steve Buscemi, Charles S. Dutton, Jon Favreau, Bill Cobbs, Sallie Toussaint, Annabella Sciorra, Edoardo Ballerini, Julianna Margulies, Dick Latessa, Erica Leerhsen, Bokeem Woodbine, Richard Portnow, Neal Jones, Paul Dano, Peter Bogdanovich, John Heard, Will McCormack, John Hensley, Vanessa Ferlito, J.D. Williams, Geoffrey Cantor, Sofia Milos, Aleksa Palladino, Josh Pais, Lola Glaudini, Chris Diamantopoulos, Bryan Greenberg, Ben Kingsley, Lauren Bacall, Wilmer Valderrama, Daniel Baldwin, Ken Leung, Tim Daly, Sian Heder, Michael Gaston, Ari Graynor, Robert LuPone, Oni Faidah Lampley, Bruce Altman, Mark Blum, Liza Lapira, Anthony Indelicato, C.S. Lee, Linda Lavin, Mike Epps, Jerry Grayson, Judy Reyes, Yul Vazquez, Larry Sellers, Sarah Shahi, Jason Cerbone, Elizabeth Reaser, Jelena Solověj, Christina Cabot, Amy Redford, Jonathan LaPaglia, Elizabeth Bracco, Heather MacRae, Sarah Thompson, Joe Penny, Arabella Field, Phyllis Somerville, Shaun Toub, Will Arnett, Crystal Allen, Paula Garcés, Frank Wood, Maulik Pancholy, David Chase, Phil Coccioletti, Giuseppe Delipiano, Justine Miceli, Michael Santoro, Bruce Smolanoff, Johann Carlo, Debrah Ellen Waller, Anthony Caso, Chuck Low, Bernadette Penotti, T.J. Coluca, Daniel Hilt, Shawn McLean, Tony Ray Rossi, Donn Swaby, Madeline Blue, Bobby Boriello, Brian Geraghty, Kevin O'Rourke, Cara Jedell, Maria Grazia Cucinotta, Frank Deal, Kimberly Guerrero, Christopher Carley, Sabine Singh, Yancey Arias, Tommy Savas, Hal Holbrook, Vincent Piazza, Jackie Tohn, Michael Kelly, John Fiore, Vincent Curatola, Frank Santorelli, Michael Hogan, Vinny Vella, Nathalie Walker, Daniel London, Stephanie Szostak, Chelcie Ross, Guillermo Díaz, Leslie Bega, Keith Nobbs, Catherine Dent, Isaach De Bankolé, Alexandra Daddario, Tim Kang, David Proval, Americo Presciutti, Raymond Anthony Thomas, Curtiss Cook, Jeffrey Joseph, Ginger Kroll, Dionne Audain, Mitch Holleman, Anthony Desio, Joe Bacino, Joyce Van Patten, Nick E. Tarabay, John Doman, William Russ, Aasif Mandvi, Brian Anthony Wilson, Tony Siragusa, Michael B. Jordan, Christopher Evan Welch, Mark Lotito, Polly Bergen, Rob Devaney, Daniel Stewart Sherman, Greg Antonacci, Zuzanna Szadkowski, Scottie Epstein, Roy Thinnes, Ariana Delawari, Philipp Karner, Roberta Wallach, Arthur J. Nascarella, Alex Rice, Meital Dohan, Richard Romanus, Stuart Rudin, Geoffrey Wigdor, Kent Moran, Arick Salmea, Shashi Balooja, Lady Gaga, Karen Young, Dylan Bruce, Katie Lowes, Allison Dunbar, Angelica Page, John Cenatiempo, Kevin Sussman, Rebecca Wisocky, Robert John Burke, Patti D'Arbanville, Louis Lombardi, Adam Trese, Donnamarie Recco, David Warshofsky, Adam Rose, Linda Emond, Karen Lynn Gorney, Alik Sakharov, Patrick Holder, Matthew Weiner, Matt Servitto, Peter McRobbie, Morgan Saylor, Terence Winter, Paul Herman, Louis Mustillo, Tony Hale, Dennis Albanese, Dave Salerno, Joe Santos, Emily Wickersham, Cristin Milioti, Paul Borghese, Lillo Brancato, Karen Sillas, Chris McGarry, Samrat Chakrabarti, Barry Shurchin, Gregory Alan Williams, Henry O, Sam Gray, Serafin Falcon, Kate Rogal, Joe Narciso, Gene Gabriel, Felix Solis, Robyn Peterson, Ian Colletti, Kathleen Wilce, Kevin Interdonato, Joseph Scarpinito, Dominic Fumusa, Jordan Gelber, Adam Scarimbolo, Alysia Reiner, Scott Johnsen, Eric Zuckerman, Cameron Boyd, Rajesh Bose, John Rue, Donna Pescow, Sabrina Gennarino, John Bianco, Alexander Flores, Stéphane Soo Mongo, Val Bisoglio, Donnie Keshawarz, Jaclynn Tiffany Brown, Jennifer Hall, Joseph Siravo, Michael Drayer, Cara Buono, Elaine del Valle, Stephen Kunken, Laila Robins, Robert Funaro, Ramsey Faragallah, Michael Godere, Joe Forbrich, Finnerty Steeves, John Aprea, Zabryna Guevara, Frankie Valli, Bruce Kirby, Joe Caniano, Katrina Lantz, Geraldo Rivera, Jennifer Azano, David Von Roehm, Melanie Minichino, Michael Zegen, Donnetta Lavinia Grays, Jen Araki, Judith Malina, Gary Perez, Matthew Del Negro, Rich Pecci, Alexandre Varga, Perez Hilton, Lucian Buscemi, Cesar De León, Gina Lynn, Susan Pourfar, Elizabeth Sung, Gene Ruffini, Olja Hrustic, Laith Nakli, Steve Schirripa, Jean Brassard, Mimi Lieber, Lewis J. Stadlen, Myk Watford, Meital Dohan, Lin-Manuel Miranda, Angel Caban, Marianne Leone, Chris Bashinelli, David Margulies, Tony Darrow, Gene Canfield, James Murtaugh, Cal Robertson, Robert Bogue, Michael Countryman, Chance Kelly, Tom Mason, Joe Mancini, Murphy Guyer, Carl Capotorto, Michael De Luca, Nashawn Kearse, Susan Blackwell, Ned Eisenberg, Sully Boyar, Jonathan Del Arco, Joseph R. Sicari, Derrick Simmons, Brianne Moncrief, Vittorio Duse, Candace Bailey, Kelly AuCoin, Remy Auberjonois, Michael Kenneth Williams, Frank John Hughes, Saidah Arrika Ekulona, Brendan Burke, Lloyd Booker, Selenis Leyva, Ron Van Clief, Olga Merediz, Robert Prescott, Gameela Wright, Sydney Pollack, Ramon Fernandez, Giuseppe Zeno, Seth Barrish, Grace Van Patten, Ian Blackman, Clayton Dean Smith, Chris Tardio, Marc Damon Johnson, Noah Keen, Diana Agostini, Bob Shaw, Sam Coppola, Tom Aldredge, Susan Blommaert, Henry Yuk, Craig muMs Grant, Michael Buscemi, Suzanne Shepherd, Ajay Mehta, Michael Pemberton, Angelo Massagli, Joe Perrino, Frank Pellegrino, John Eddins, Robert Hirschfeld, Mitchell Burgess, Michael Parr, Rocco Sisto, Terumi Matthews, Alexandra Neil, Jack O'Connell, James Shanklin, Mike Pniewski, Lanette Ware, Jeffery Keilholtz, Robert Desiderio, Toni Kalem, Jason Fuchs, Gano Grills, Ajay Naidu, Paul Mazursky, Adam Alexi-Malle, Sandra Bernhard, Janeane Garofalo, Patty McCormack, Stelio Savante, Lillo Brancato (a.z.), Adrian Martinez, Frank Adonis, Charlie Schlatter, David Healy

Beton. James Gandolfini spolu s mnoha neskutečně talentovanými herci pod taktovkou mnoha výjimečných režisérů v čele s tvůrcem seriálu, Davidem Chasem, vytvořili pomník, který bude jednou pro vždy připomínat filmovým a televizním kritikům a teoretikům, že televize není ve srovnání s filmem podřadným médiem, ale naopak disponuje možnostmi, které film nemá a nikdy mít nebude. To, že The Sopranos z fleku neprohlásím za nejlepší seriál všech dob můžu vysvětlit prakticky jen mou léty nabytou opatrností a nikterak velkými sympatiemi k mafiánskému žánru jako takovém. The Sopranos jsou ovšem mnohem víc, než jen další mafiánskou historkou, roztáhnutou na desítky a desítky hodin. Jsou epickou freskou, portrétem dnešní americké rodiny, sondou do několika oblastí sociální problematiky, jsou inteligentní zábavou na dlouhé večery, jsou k dokonalosti dovedeným souborem jedinečných postav. Zde je pět z mých nemilejších, i když nelze než nezamilovat si všechny ostatní, do jednoho nezapomenutelné... 5. :Johnny "Sack" Sacramoni . Kdo z vás si aspoň na chvilku nepřál, aby byl Bossem, o kterém seriál vypráví on? Aspoň na chvíli. Naprosto důstojný Tonyho protihráč a přítel v jedné osobě. 4.: Livia Soprano. TAK dokonalá postava. Herecký minimalismus dovedený do naprosté dokonalosti. Tonyho nenáviděná, milovaná matka byla mou druhou nejmilejší postavou, dokud byla na scéně. Z dlouhodobější hlediska ji však předběhli ještě tihle dva. 3.:Corrado "Junior" Soprano. Možná vůbec nejnezapomenutelnější role seriálu. Od první chvilky, kdy se ozval jeho bass a zpoza obřích černých brýlí zajiskřily oči to byl můj hrdina. Nutno dodat, čím byl senilnější, tím byl lepší a víc mě dojímal. 2.: Carmela Soprano. Jistě, všichni víme, že to byla JEHO show. Ale to, co předvedla Edie Falco za těch šest (a půl) sezón na televizní obrazovce Galdolfiniho portrét dostihuje snad ve všech ohledech. Ultimátní zobrazení Matky a Manželky, Ženy, kterou by chtěl (měl by chtít) po svém boku každý muž. Ne-za-po-me-nu-te-ná. 1.: Anthony "Tony" Soprano. Jak říká jeden můj oblíbený pisálek: "Nuff´said." Takže tak. Prosím o prominutí všechny ostatní esa seriálu - problematického Christophera, stabilního Silvia, infantilního Paulieho, ujetého Ralphieho a ambiciózního Richieho, dobráckého Bobbyho, Pussyho a holky - valleygirl Adrianu, nesnesitelnou Janice nebo pragmatickou Ro. Jo a chcete někdo debatovat o nejlepším ukončení série v televizní historii? Ta scéna podkreslená sklatbou Don´t stop believing trumfne cokoli, s čím příjdete. http://www.youtube.com/watch?v=rnT7nYbCSvM. Střih. A tma. Nezapomenu... 100%(11.6.2010)

Pro mě jako magora do mafiánskejch filmů, jsou Sopranovi naprosto dokonalej seriál. Zápletky jsou dobře vymyšlené a postavy perfektní. Samotnej Tony Soprano je prostě mazák a někdy zase fakt hroznej, nesympatickej zmrd. James Gandolfini ho hraje nezapomenutelně. Všude se to hemží narážkami na různé mafiánské filmy a co je nejlepší, tento seriál za nimy nezaostává, jen má mnohem propracovanější charaktery a prodlužuje zábavu na dlouhé hodiny. Jestli chcete znát všechny radosti i strasti mafiána, Sopranovi vás provedou.(8.10.2008)

The Sopranos mi připadají jako předchůdce Odpočívej v pokoji. S podobnými vzory není divu, že v USA (resp na HBO) vznikají tak dobré věci.(23.12.2012)

Úžasný seriál, možno aj lepší ako KRSTNÝ OTEC - to hlavne kvôli väčšiemu priestoru na charakterizáciu postáv. Skvelý "papučoví" mafiáni behajúci v šuštiakoch, ktorí podvádzajú ženy, hnevajú ich vlastné deti a občas dokonca aj susedia. No, nezamilujte si ich...(31.5.2006)

Nevěřte moc tvrzením, že jde o nějaký komediální seriál. Pár vtipných momentů se v něm samozřejmě objeví, ale po většinou se hraje na vážnou strunu a v některých chvílích mi některé scény svou intenzitou výpovědi (sociopatická maminka, která chce nechat zavraždit vlastního syna) nebo svou brutalitou (skoro všechny mafiánské popravy, znásilňování, umlácení prostitutky) vyrazily dech. Seriál je plný "živých" postav, kde si určitě najdete mezi všemi těmi záporáky svého oblíbence. Nejraději mám ty hrdiny, kteří procházejí největším vývojem charakteru, tedy pohublého tvrďáka a příležitostného scénaristu, synovce Chrise a napraveného intrikána, strýčka Juniora. Sem tam se ve vedlejší roli objeví nějaká ta hvězda, parádní je např. Burt Young v roli na rakovinu plic umírajícího hitmana. A souhlasím s názorem, že se vyplatí vidět seriál v originále, protože jazyk mafiánu je proložen velkou dávkou fucku, cocksuckerů a jiných peprností, na které český překlad nějak pozapomíná a ignoruje je.(4.1.2007)

• - Během natáčení bylo několikrát odcizeno umělé prase, které visí nad uzenářstvím Satriale's. Proto ho štáb začal po nějaké době, po natočení scény, sundávat a schovávat. Budova byla po skončení natáčení zbourána. (don corleone)

• - V prvních třech sériích můžeme v úvodní sekvenci v zrcátku Tonyho auta vidět obě věže Světového obchodního centra. Na začátku čtvrté série, po útocích 11. září 2001, byl tento záběr z úvodních titulků navždy vystřižen. (Sony1994)

• - Steven Van Zandt, který hraje postavu Silvia Dante, je známý především jako rockový hudebník. Vystupuje pod jménem Little Steven a hrál mimo jiné ve skupině Bruce Springsteena. Zatímco v seriálu nosil pyšně na hlavě hustou natuženou hřívu, v soukromí a jako hudebník nosí na hlavě šátek. Bruce Springsteen mu byl na svatbě za svědka. (don corleone)