Rodina Sopránů (TV seriál)

The Sopranos

Sopranovci

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1999, 86x50 min

James Gandolfini, Lorraine Bracco, Edie Falco, Michael Imperioli, Dominic Chianese, Frank Vincent, Vincent Pastore, Steven Van Zandt, Tony Sirico, Robert Iler, Jamie-Lynn Sigler, Nancy Marchand, Kathrine Narducci, Jerry Adler, Drea de Matteo, John Ventimiglia, Chandra Wilson, Paul Schulze, Aida Turturro, Oksana Lada, Al Sapienza, Federico Castelluccio, Sharon Angela, Frank Pando, Max Casella, Michael Rispoli, Anthony DeSando, Annette Bening, David Strathairn, Robert Loggia, Elias Koteas, Vondie Curtis-Hall, Burt Young, Joe Pantoliano, Robert Patrick, Alicia Witt, Dan Grimaldi, Steve Buscemi, Charles S. Dutton, Jon Favreau, Bill Cobbs, Sallie Toussaint, Annabella Sciorra, Edoardo Ballerini, Julianna Margulies, Dick Latessa, Erica Leerhsen, Bokeem Woodbine, Richard Portnow, Neal Jones, Paul Dano, Peter Bogdanovich, John Heard, Will McCormack, John Hensley, Vanessa Ferlito, J.D. Williams, Geoffrey Cantor, Sofia Milos, Aleksa Palladino, Josh Pais, Lola Glaudini, Chris Diamantopoulos, Bryan Greenberg, Ben Kingsley, Lauren Bacall, Wilmer Valderrama, Daniel Baldwin, Ken Leung, Tim Daly, Sian Heder, Michael Gaston, Ari Graynor, Robert LuPone, Oni Faidah Lampley, Bruce Altman, Mark Blum, Liza Lapira, Anthony Indelicato, C.S. Lee, Linda Lavin, Mike Epps, Jerry Grayson, Judy Reyes, Yul Vazquez, Larry Sellers, Sarah Shahi, Jason Cerbone, Elizabeth Reaser, Jelena Solověj, Christina Cabot, Amy Redford, Jonathan LaPaglia, Elizabeth Bracco, Heather MacRae, Sarah Thompson, Joe Penny, Arabella Field, Phyllis Somerville, Shaun Toub, Will Arnett, Crystal Allen, Paula Garcés, Frank Wood, Maulik Pancholy, David Chase, Phil Coccioletti, Giuseppe Delipiano, Justine Miceli, Michael Santoro, Bruce Smolanoff, Johann Carlo, Debrah Ellen Waller, Anthony Caso, Chuck Low, Bernadette Penotti, T.J. Coluca, Daniel Hilt, Shawn McLean, Tony Ray Rossi, Donn Swaby, Madeline Blue, Bobby Boriello, Brian Geraghty, Kevin O'Rourke, Cara Jedell, Maria Grazia Cucinotta, Frank Deal, Kimberly Guerrero, Christopher Carley, Sabine Singh, Yancey Arias, Tommy Savas, Hal Holbrook, Vincent Piazza, Jackie Tohn, Michael Kelly, John Fiore, Vincent Curatola, Frank Santorelli, Michael Hogan, Vinny Vella, Nathalie Walker, Daniel London, Stephanie Szostak, Chelcie Ross, Guillermo Díaz, Leslie Bega, Keith Nobbs, Catherine Dent, Isaach De Bankolé, Alexandra Daddario, Tim Kang, David Proval, Americo Presciutti, Raymond Anthony Thomas, Curtiss Cook, Jeffrey Joseph, Ginger Kroll, Dionne Audain, Mitch Holleman, Anthony Desio, Joe Bacino, Joyce Van Patten, Nick E. Tarabay, John Doman, William Russ, Aasif Mandvi, Brian Anthony Wilson, Tony Siragusa, Michael B. Jordan, Christopher Evan Welch, Mark Lotito, Polly Bergen, Rob Devaney, Daniel Stewart Sherman, Greg Antonacci, Zuzanna Szadkowski, Scottie Epstein, Roy Thinnes, Ariana Delawari, Philipp Karner, Roberta Wallach, Arthur J. Nascarella, Alex Rice, Meital Dohan, Richard Romanus, Stuart Rudin, Geoffrey Wigdor, Kent Moran, Arick Salmea, Shashi Balooja, Lady Gaga, Karen Young, Dylan Bruce, Katie Lowes, Allison Dunbar, Angelica Page, John Cenatiempo, Kevin Sussman, Rebecca Wisocky, Robert John Burke, Patti D'Arbanville, Louis Lombardi, Adam Trese, Donnamarie Recco, David Warshofsky, Adam Rose, Linda Emond, Karen Lynn Gorney, Alik Sakharov, Patrick Holder, Matthew Weiner, Matt Servitto, Peter McRobbie, Morgan Saylor, Terence Winter, Paul Herman, Louis Mustillo, Tony Hale, Dennis Albanese, Dave Salerno, Joe Santos, Emily Wickersham, Cristin Milioti, Paul Borghese, Lillo Brancato, Karen Sillas, Chris McGarry, Samrat Chakrabarti, Barry Shurchin, Gregory Alan Williams, Henry O, Sam Gray, Serafin Falcon, Kate Rogal, Joe Narciso, Gene Gabriel, Felix Solis, Robyn Peterson, Ian Colletti, Kathleen Wilce, Kevin Interdonato, Joseph Scarpinito, Dominic Fumusa, Jordan Gelber, Adam Scarimbolo, Alysia Reiner, Scott Johnsen, Eric Zuckerman, Cameron Boyd, Rajesh Bose, John Rue, Donna Pescow, Sabrina Gennarino, John Bianco, Alexander Flores, Stéphane Soo Mongo, Val Bisoglio, Donnie Keshawarz, Jaclynn Tiffany Brown, Jennifer Hall, Joseph Siravo, Michael Drayer, Cara Buono, Elaine del Valle, Stephen Kunken, Laila Robins, Robert Funaro, Ramsey Faragallah, Michael Godere, Joe Forbrich, Finnerty Steeves, John Aprea, Zabryna Guevara, Frankie Valli, Bruce Kirby, Joe Caniano, Katrina Lantz, Geraldo Rivera, Jennifer Azano, David Von Roehm, Melanie Minichino, Michael Zegen, Donnetta Lavinia Grays, Jen Araki, Judith Malina, Gary Perez, Matthew Del Negro, Rich Pecci, Alexandre Varga, Perez Hilton, Lucian Buscemi, Cesar De León, Gina Lynn, Susan Pourfar, Elizabeth Sung, Gene Ruffini, Olja Hrustic, Laith Nakli, Steve Schirripa, Jean Brassard, Mimi Lieber, Lewis J. Stadlen, Myk Watford, Meital Dohan, Lin-Manuel Miranda, Angel Caban, Marianne Leone, Chris Bashinelli, David Margulies, Tony Darrow, Gene Canfield, James Murtaugh, Cal Robertson, Robert Bogue, Michael Countryman, Chance Kelly, Tom Mason, Joe Mancini, Murphy Guyer, Carl Capotorto, Michael De Luca, Nashawn Kearse, Susan Blackwell, Ned Eisenberg, Sully Boyar, Jonathan Del Arco, Joseph R. Sicari, Derrick Simmons, Brianne Moncrief, Vittorio Duse, Candace Bailey, Kelly AuCoin, Remy Auberjonois, Michael Kenneth Williams, Frank John Hughes, Saidah Arrika Ekulona, Brendan Burke, Lloyd Booker, Selenis Leyva, Ron Van Clief, Olga Merediz, Robert Prescott, Gameela Wright, Sydney Pollack, Ramon Fernandez, Giuseppe Zeno, Seth Barrish, Grace Van Patten, Ian Blackman, Clayton Dean Smith, Chris Tardio, Marc Damon Johnson, Noah Keen, Diana Agostini, Bob Shaw, Sam Coppola, Tom Aldredge, Susan Blommaert, Henry Yuk, Craig muMs Grant, Michael Buscemi, Suzanne Shepherd, Ajay Mehta, Michael Pemberton, Angelo Massagli, Joe Perrino, Frank Pellegrino, John Eddins, Robert Hirschfeld

Michael Ruscio

Scénografie:

Bob Shaw, Edward Pisoni

Lahůdka mezi gangsterkami. I když jde o seriál, který má 6.sérií, tak neztrácí dech a řadí se po bok takových velikánů jako Kmotr, Mafiáni či Casino. Co mě potěšilo, je, že se nesnažilo napodobit již zmíněné klasiky, ale ukázalo nám nový pohled na život mafiánů, kteří se tak neliší od normálních byznysmanů (holt jen párkrát někoho zbijí či zabijí). Po předešlém vychvalování a zralé úvaze to je i tak "jen" 90% (Kmotr a dále 100%). Přeci jen se 1.a 2.série na můj vkus až moc pomalu rozjížděla.(11.4.2007)

Těžko hledat jiná slova než nejlepší, fantastický, úžasný, nepropracovanějí apod. To jakou kvalitu si The Sopranos drží skrze všech 6 serií je dechberoucí. Človek si vybere Sopranos, protože má v oblibě gangsterky a očekavá, že dostane samé obchody s drogami, vraždy, nasilí a mafiánské pletky. Ono se toho v průběhu seriálu, co se těchto témat týče, stane hodně, ale přitom čistě o tom to není. Je to o životě lidí ve svých rodinách a jejich životě v "rodině". The Sopranos nejsou seriálem, který Vás hned po prvním díle ohromí a nepustí, ale postupně Vás vtahují s každým dílem, s každým jednáním o tom či onom, kdy s napětím sledujete co se stane dál. Dostanete dostatek času a prostoru, aby jste si našli tu svou oblíbenou postavu, protože, každá je zde výborně vykreslena do detailu a jejich rozličnost je neuvěřitelná ( věrný Sil, problemový Chrissy, pověrčivý Paulie, sociopat Ralph, Tonyho matka Livie a strýc Junior ). Famozní James Gandolfini je jen dalším lákadlem proč zvolit The Sopranos. PS: Pravděpobně nejlepší koncová scéna seriálu co jsem kdy viděl. Oblíbené postavy: Anthony ''Tony'' Soprano, Silvio ''Sil'' Dante, Christopher ''Chrissy'' Moltisanti, Johnny "Sack" Sacramoni, Carmela Soprano. ''Don't be suprise, all my of friends are murderers''(23.12.2014)

Když se řekne Sopranos, mezi prvními asociacemi určitě bude ctnostný Kmotr, či styloví Mafiáni, a třebaže tato přirovnání nebudou vůbec od věci, je fascinující, jak je Sopranovci nijak nekopírují, jak zůstávají v přístupu k mafii neokoukání, nepředvídatelní a přesto naprosto uvěřitelní, až realističtí. Sopranos nemají žádný "wow" efekt, dostávají se pod kůži pomalu, ale je to právě jejich všeobsažný a komplexní přístup, který je dělá nesmírně kvalitní podívanou. Je to freska nejen života mafiána, ale i života celého se všemi lidskými aspekty. Sledovat Sopranos je jako vstupovat do života cizí rodiny, jenž navíc postupem času není ani tak cizí... Výborná záležitost. 9/10(28.9.2010)

Je len hŕstka seriálov, po ktorých hodinovej epizóde sa cítim taký "najedený", ako po dvoch hodinách nejakého naozaj vydareného celovečerného filmu určeného do kín. Skvelý zmysel pre humor, scény, pri ktorých vás humor nečakane prejde a zamrazí vás, celá galéria pestrých vedľajších figúrok - no a pravdaže geniálny James Gandolfini.(22.12.2004)

Zlatý Glóbus - cena (5) - 57. ročník (za rok) 1999 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Edie Falco, *Nejlepší herec v seriálu (drama) - James Gandolfini, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Nancy Marchand, 60. ročník 2002 - *Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Edie Falco + nominace (18) - 57. ročník 1999 - Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Lorraine Bracco, 58. ročník 2000, 59. ročník 2001 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Lorraine Bracco, Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Edie Falco, Nejlepší herec v seriálu (drama) - James Gandolfini, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - James Gandolfini, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Michael Imperioli, 62. ročník 2004 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Edie Falco, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Drea de Matteo, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Michael Imperioli, 64. ročník 2006, 65. ročník 2007 - Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Edie Falco(10.3.2009)

• - Joseph R. Gannascoli, který se v seriálu objevil od 8. dílu 2. série "Full Leather Jacket" jako Vito Spatafore, si zahrál již v první sérii, konkrétně v 8. díle "Legenda o Tennessee Moltisantim" malou roli návštěvníka pekárny. (Hopkins)

• - Tony Sirico, který hrál oblíbenou postavu Paulieho, byl v 70. letech členem skutečného gangu Colombo crime family. Byl celkem 28. zatčen. Například za přepadení klubu nebo držení střelné zbraně. Když bral roli Paulieho, dal si jako podmínku, že jeho postava nebude v průběhu seriálu donášet policii. (don corleone)

• - V seriálu se dohromady objevuje celkem 27 herců z filmu Mafiáni (1990), včetně Lorraine Bracco, Michaela Imperioliho nebo Tony Sirica. (Sony1994)