Červený trpaslík (TV seriál)

Red Dwarf

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1988 - 2016, 33 h 37 min (Minutáž: 52x23 min)

Ed Moore

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant, Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl, David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones, Adolf Hitler (a.z.), Jeff Walker, Hilary Bevan Jones, Gordon Kennedy, Forbes Masson, David Verrey, Cliff Barry, Kenneth Hadley, Simon Paisley Day, Tom Andrews, Robert Nairne, Richard Ridings, Howard Burden, Rebecca Blackstone, Kevin Eldon, Lucie Pohl, Bentley Kalu, Paul Bradley, Suzanne Bertish, Frances Barber, Lia Williams, Nicholas Ball, Jane Horrocks, Matthew Marsh, Janet Montgomery, Maggie Steed, Hugh Quarshie, Fraser James, Don Henderson, Stephen Marcus, Ruby Wax, Gordon Salkilld, Lee Cornes, Angela Bruce, Anita Dobson, Imogen Bain, Adrienne Posta, Sophie Winkleman, Richard Ng, Jeremy Swift, Michelle Keegan, Sam Creed, Peter Elliott, Mark Dexter, Richard O'Callaghan, Isla Ure, Yasmin Bannerman, Noel Coleman, Stephen Critchlow, Denis Lill, Ron Pember, Dinny Powell, Jeremy Peters, Jennifer Calvert, Jack Klaff, Johanna Hargreaves, Tony Slattery, Kika Mirylees, Mark Caven

Zvuk:

Keith Nixon

Kostýmy:

Howard Burden

Neskutečně kultovní a návykové.(26.1.2007)

Červený trpaslík si plně vystačí i v malém počtu postav, těží totiž z exotického prostředí dalekého vesmíru a vzdálené budoucnosti, kterou často vsází v kontrast se sedláckými gagy a tak trošku mimoňskými hláškami. Vůbec hlášky jsou na červeném trpaslíku to nejlepší a tím kupodivu myslím hlášky v českém dabingu. Červený trpaslík je pro mnohé nesmrtelný kult, bohužel pro mě se trochu smrtelný stal, mám pocit, že už to není, co bývalo - standardy se změnily... Stále ale "téměř" výborný sitcom! 8/10(12.3.2014)

nejlepsi sci-fi serial vsech dob, kam se hrabe star trek(2.2.2005)

Přiznávám, že napoprvé mě to taky vůbec nechytlo. Vůbec. Připadalo mi to nudné a trapné. Zpětně to nechápu, ale naštěstí jsem si ten seriál časem zamiloval. Pozdější série jsou o dost slabší, ale pořád velmi vtipné, takže si dovolím v hodnocení zaokrouhlit nahoru! 5 *****! Chápu, že někomu styl humoru nesedne a pak tomu klidně může dát i odpad..ale nechápu, jak může někdo dát Trpaslíkovi 3***. Jakto? Pro Tosima: zjevně jsi ten seriál nepochopil. Nejde jen o to, že si z něčeho špatně nebo dobře utahuje, protože je tak dobrej, že obstojí samostatně! Ne jen jako britská odpověď na Star Trek a podobně.. Pro Woodyho: fekální humor?? kde?? pro masy kriplů?? a na co že ses to teda vlastně koukal?:D ..trochu brzdi..ignorantskej vtipálku:)(18.11.2004)

Jak se teď po letech dívám na všechny díly znova, to totální nadšení někam zmizelo. Trpaslík je rozhodně nadprůměrný sitcom, ale u leckterých dílů se spíš jen usmívám, než že bych řval smíchy, jak kdysi... Teď jsem u páté série, no uvidíme...(3.7.2008)

• - V epizodě "Díky za tu vzpomínku" Rimmer (Chris Barrie) na nahrávce z černé skříňky říká Listerovi (Craig Charles), kolikrát se v životě miloval a Lister má přitom na hlavě čepici. Když se to ale stalo, byl Lister bez čepice. (DareDeer)

• - V 1. díle 1. série "Konec" říká Todhunter (Robert Bathurst) Rimmerovi (Chris Barrie), že posádku Červeného trpaslíka tvoří 169 lidí, avšak ve 3. díle 4. série "Spravedlnost" obviní lodní počítač Rimmera  ze smrte 1169 lidí. (Novotnak98)

• - Mimo jiných nášivek a odznaků jako třeba jin a jang nebo šerifovské hvězdy má Dave Lister (Craig Charles) na své kožené bundě i odznak Totenkopf, tedy odznak s lebkou a skříženými hnáty používaný za druhé světové války německými jednotkami SS-Totenkopfverbände, obecně známé jako strážci koncentračních táborů, a posléze 3. SS-Panzer-Division Totenkopf, jedné z nejlépe vycvičených a organizovaných jednotek Waffen SS. (Maulincio)