Červený trpaslík (TV seriál)

Red Dwarf

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1988 - 2016, 33 h 37 min (Minutáž: 52x23 min)

Ed Moore

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant, Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl, David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones, Adolf Hitler (a.z.), Jeff Walker, Hilary Bevan Jones, Gordon Kennedy, Forbes Masson, David Verrey, Cliff Barry, Kenneth Hadley, Simon Paisley Day, Tom Andrews, Robert Nairne, Richard Ridings, Howard Burden, Rebecca Blackstone, Kevin Eldon, Lucie Pohl, Bentley Kalu, Paul Bradley, Suzanne Bertish, Frances Barber, Lia Williams, Nicholas Ball, Jane Horrocks, Matthew Marsh, Janet Montgomery, Maggie Steed, Hugh Quarshie, Fraser James, Don Henderson, Stephen Marcus, Ruby Wax, Gordon Salkilld, Lee Cornes, Angela Bruce, Anita Dobson, Imogen Bain, Adrienne Posta, Sophie Winkleman, Richard Ng, Jeremy Swift, Michelle Keegan, Sam Creed, Peter Elliott, Mark Dexter, Richard O'Callaghan, Isla Ure, Yasmin Bannerman, Noel Coleman, Stephen Critchlow, Denis Lill, Ron Pember, Dinny Powell, Jeremy Peters, Jennifer Calvert

Kostýmy:

Howard Burden

Kult na jaký nelze nikdy zapomenout. Snad s výjimkou poslední řady neuvěřitelná vyrovnanost jednotlivých epizod a především humor s velkým "há". Všechny dialogy a hlášky jsou naprosto neskutečně vypilované. Stejně tak charaktery. Obvzláště samotná posádka Trpaslíka je něco, jak to jen vyjádřit ... no prostě něco slovy nepopsatelného. Stačí si pustit kterýkoli díl a hned se mi zlepší nálada.(29.1.2007)

nejlepsi sci-fi serial vsech dob, kam se hrabe star trek(2.2.2005)

"Krytone, přejdi z modrého poplachu na červený." - "Jste si jist pane? To znamená vyměnit žárovku." Co dodat dalšího? Zkuste někdy říct doma, že nemůžete umejt nádobí, protože vám to král bramborových lidí nedovolí... A nejoblíbenější epizody? Asi Díky za tu vzpomínku, Roztavení a Hololoď. "Lister Červenému trpaslíku: Máme mezi sebou příšerný hovado..."(30.12.2005)

Z toho, co podřadný televizní žánr sitcom ve své podstatě nabízí, těží Červený trpaslík maximum a definuje premisu, že v podstatě jediným důležitým atributem v tomto žánru je fungující humorná složka. Maximum humoru, maximum zábavy, maximum gagů a vtipu - to jsou synonyma kvarteta Lister-Rimmer-Kriťák-Kocour... Snad mimo úplně prvního dílu celé série jde o vysoce návykovou záležitost, pokud jste samozřejmě naladěni na podobný druh humoru. Co díl, to malá televizní událost. Pro mě osobně ryze kultovní seriál... Klasický produkt BBC - svižný, zábavný a přitom inteligentní! (oscilace mezi pubertální trapností a až intelektuálskými aluzemi...takových seriálů není moc...) Takhle sofistikovaný humor skutečně hned tak někde nenajdete... (Tušíte třeba, že seriál Červený trpaslík je citován a uváděn jako příklad v populárně vědecké knize o kvantové fyzice v části o paralelních vesmírech?) Televizní zábava už nikdy nebude jako dřív... :-) 100%(28.3.2007)

Nedostižná klasika.(6.2.2005)

• - Ve 2. díle 6. série "Legie" vyzdvihuje Rimmer (Chris Barrie) v českém znění direktivu 34123. V originále je řečeno 34124. (Novotnak98)

• - Když si čte Arnold Rimmer (Chris Barrie) v epizodě „Televize Kryton“ poštu, říká, že vyhrál v loterii a výhru si může vyzvednou na adrese Argyle Street 24. Jedná se o skutečnou adresu ve městě Liverpool (24 Argyle St). (FMJ)

• - Ve 4. epizodě 5. řadě, v díle "Karanténa" chtějí přivést druhý hologram a řeší, že na lodi může být pouze jeden hologram. V 6. epizodě 1. řady v díle "Já na druhou" však byl Rimmer (Chris Barrie) na lodi dvakrát díky vypnutí několika nepotřebných zařízení. (A7X92)