Ze Země na Měsíc

• USA From the Earth to the Moon (více)
USA, 1998, 10 h 48 min (Minutáž: 47–60 min)

Předloha:

Andrew Chaikin (kniha)

Kamera:

Gale Tattersall

Tom Hanks, Rita Wilson, JoBeth Williams, Elizabeth Perkins, Deborah May, Sally Field, Blythe Danner, Lane Smith, Brandon Smith, James Rebhorn, Kevin Pollak (více)

Epizody(12)

Tom Hanks, Imagine Entertainment a společnost HBO vám přináší nezapomenutelné drama mise Apollo v kolekci Ze Země na Měsíc. Vydejte se s odvážnými astronauty na cestu, která začíná historickým projevem prezidenta Johna F. Kennedyho a pokračuje prvním výstupem člověka do vesmíru až k tomu nejzásadnějšímu momentu, kdy se člověk poprvé octne na Měsíci. Jeden malý krok pro člověka... velký krok pro lidstvo. Prostřednictvím skvělých hereckých výkonů Caryho Elwese, Sally Fieldové, Chrise Isaaka a mnohých dalších prožijte příběhy mužů, žen a dětí, kteří zasvětili část svého života ve prospěch zdárného projektu - jednomu z největších v historii lidstva. (oficiální text distributora)

Aky

Povedený polodokumentární seriál. V některých dílech jsem se v technických detailech malinko ztrácel, ke konci už se mi zdálo, že se to trochu uměle natahuje, ale i tak příjemný, nesnadno zapomenutelný zážitek. ()

Chrustyn

Další velice pěkně zpracovaný miniseriál HBO produkce. Některé díly jsou sice slabší, ale důraz na historický detail se mi velice líbil. ()

Marek1991

Veľmi zaujímavé, ale neviem presne povedať, čo všetko bolo na to pravdy. Nevedel som to trocha odhadnúť a boli tam veci, z ktorých som až tak nejasal. Napriek rôznym nejasnostiam a podivnostiam sa mi tento seriál páčil. ()

Thomassi

Poté, co v roce 1995 natočil Tom Hanks drama Apollo 13, o tři roky později se vrací k tématu dobývání Měsíce. Tentokrát ve své produkci s Imagime Entertainment a HBO vytvořil velkolepé dílo, které popisuje celou a těžkou cestu projektu Apollo od samých začátků až do jeho ukončení. Vše je vměstnáno do 12 epizod...... 1. (Can We Do This? - Režie: Tom Hanks). Rusové vyslali člověka do vesmíru, Američané se je pokusí předehnat tím, že vyšlou člověka na Měsíc. Sám prezident JFK zastává názor, že je potřeba udělat rozhodující krok. První díl nám ukazuje předcházející projekty Mercury a Gemini, které sloužily k zodpovězení otázek týkajících se chování různých aspektů ve vesmíru. Bez těchto misí by projekt Apollo nemohl být nikdy spuštěn...... 2. (Apollo One - Režie: David Frankel). 27. ledna 1967, první modul Apolla zažívá poslední testy. Dochází ale k požáru a všichni tři astronauti umírají. Situace je podstoupena soudu a začíná vyšetřování. Programu Apollo hrozí ukončení, vše ale dopadne dobře a Apollo pokračuje...... 3. (We Have Cleared the Tower - Režie: Lili Fini Zanuck). Popisuje osudy posádky Apolla 7, které mělo obíhat kolem Země co nejdéle, aby bylo zjištěno, jestli posádka vydrží let na Měsíc. Je ukázáno, jak složitá věc je vypustit raketu do vesmíru. Postupy, přípravy atd...... 4. (1968 - Režie: David Frankel). Jak název napovídá, v tomto roce se toho událo hodně. Američané dostávají na prdel ve Vietnamu, byl zabit senátor Kennedy, ale hlavně bylo vypustěno Apollo 8, která jako první letělo k Měsíci, párkrát ho obletělo a vrátilo se zpět. To proto, aby bylo zjištěno, jestli se dá vrátit zpět z orbitu Měsíce a taky aby byly vyfoceny možné místa pro přistání...... 5. (Spider - Režie: Graham Yost). Tento díl popisuje zrození prvního lunárního modulu Pavouk. Právě tato konstrukce měla přistát na Měsíci. Pavouk byl vyslán s Apollem 9, aby bylo vyzkoušeno jeho chování ve volném prostoru. To bylo úspěšné. Posádka lunárního modulu Apolla 10 se pak přiblížila k povrchu Měsíce, ale nepřistála...... 6. (Mare Tranquilitatis - Režie: Frank Marshall). Díl, který se věnuje osudům členů Apolla 11, první posádky, která stanula na Měsíci. Od testů, přes nekonečné simulace a dohadování, kdo bude "první" až po samotné přistání. Naprosto úžasná epizoda...... 7. (That's All There Is - Režie: Jon Turteltaub). Po jedenáctce následovalo Apollo 12, které přistálo jako první tam, kde bylo plánováno. Sledujeme osudy posádky trošku v humorném stylu. Další výborný díl...... 8. (We Interrupt This Program - Režie: David Frankel). Tento díl se věnuje událostem kolem Apolla 13. Nemusím uvádět, co se stalo. Ron Howard natočil velkofilm o dění uvnitř vesmírné lodi. Tato epizoda sleduje dění v řídícím středisku a okolo novinářů, kteří mají "konečně" téma k psaní...... 9. (For Miles and Miles - Režie: Gary Fleder). Alan Shepard byl prvním americkým astronautem ve vesmíru. Tento díl popisuje jeho těžkou cestu, kdy ho sužovala choroba a hrozilo, že už nikdy nepoletí do vesmíru. Nakonec se vrátil v Apollu 14 a přistál na Měsíci...... 10. (Galileo Was Right - Režie: David Carson). Apollo 15 se vydává na Měsíc i lunárním vozítkem, aby astronauti mohli více prozkoumat povrch. Sledujeme přípravy a následné dění na Měsíci...... 11. (The Original Wives Club - Režie: Sally Field). Díl zaměřený na osudy manželek astronautů. V pozadí pak let Apolla 16...... 12. (Le Voyage Dans La Lune - Režie: Jonathan Mostow). Poslední díl nám ukazuje poslední cestu na Měsíc v Apollu 17, který je prokládán, jak se točil film Le Voyage Dans La Lune v roce 1902, kde si střihl malou roli i Tom Hanks..... Všech 12 dílů je natočeno brilantně a krásně popisuje program Apollo. Spousta informací, krásně záběry a výtečné vizuální efekty. Dobývání Měsíce mě vždy fascinovalo a právě tato série a film Apollo 13 pro mě znamenají hodně. HBO prostě produkuje ty nejlepší seriály a já jsem jim za to vděčný. () (méně) (více)

Helo

Povinost pro lidi, kteří se alespoň trošku zajímají o vesmír. Seriál nabídne jak pohled na cesty na Měsíc ze strany astronautů, tak ze strany geologů, vědců, inženýrů, novinářů a dokonce i manželek. A i přesto, že se jednotlivé zápletky zaměřené na určitá odvětví letů do vesmíru mohou zdáti nudné, opak je pravdou. Epizoda věnující se výrobě LEMu ve firmě Grumman byla popravdě nejlepší a to i přesto, že se zabývala téměř pouze výrobou modulu. Opravdu každá epizoda měla svoje kouzlo a nutila k dojetí, úžasu či vzdání úcty lidem, kteří dokázali letět na Měsíc (a nejen jim - i ty manželky to neměly lehké). Úžasné záběry vesmíru a Měsíce jsou navíc podpořeny geniální hudbou: http://www.youtube.com/watch?v=CYJ5doz1ZVQ ()

V.Silver

Velice povedený hraný dokument o pozadí amerického vesmírného výzkumu a misích Mercury, Gemini i Apollo. Nesledujeme jenom astronauty, sledujeme i jejich manželky, šéfy, konstruktéry, novináře, politiky, a to vše pojato velice civilně, zajímavě a nenuceně. Musím Hanksovi zatleskat, že má tak dobrý vkus na výběr zajímavých témat z americké historie, které pod hlavičkou HBO zpracovává už skoro 2 desítky let (vzpomeňme třebaBand of Brothers nebo Johna Adamse). Pravda, místy to nebyl úplně nejzajímavější, ale i tak můžu směle dát 85%, hlavně poslední díl s reminiscencemi na Méliésovu filmařinu byl opravdu tou nejlepší tečkou za tímto skvělým seriálem. "We choose to go to the Moon in this decade and do the other things: not because they are easy, but because they are hard. Because that challenge is one that we are willing to accept, one we are unwilling to postpone, and one which we intend to win." (J.F.K.) ()

Chegi

Tak tohle je něco!! Zvlášť pro člověka, který je nadšenec programu Apollo a přistání na Měsíci, jako já. Skvělé herecké výkony, animace na dobré úrovni vzhledem k TV seriálu a době vzniku a k tomu kvanta informací podaná nenuceně, jen tak mimochodem. HBO umí, a když se ještě ke všemu spojí s Tomem Hanksem, pak je to nezapomenutelné. ()

Wotan

Super série o programu Apollo. Ne všechny díly jsou kvalitou vyrovnané, ale jako celek nemám výhrad. Pro mě je nejslabší díl o Apollo 13, který je z pohledu novinářů. Ano, může to působit jako hraný dokument, ale věrohodně hraný dokument a je vidět, že s technikou si tvůrci vyhráli. ()

iXtr3m3

Je to staré, nemá to ani zďaleka na hity typu Band of Brothers, trikovo to bolo televízne, tak prečo plný počet? Za obsahovú stránku, ktorá pokryla nesmierne veľký rozsah, za zaujímavé polodokumentárne spracovanie, za pohľady za oponu, za pohľady do smerov, ktoré nikdy doteraz inde neboli ukázané. Zaujímavé poučné dielo, nie dychberúce, nie technicky premakané, ale obsahovo neskutočne nabúchané a rozmanité. ()

lukasch

Tolik herců, kteří ve známých filmech a seriálech hrají jenom podržtašky, tady zase mají jen vedlejší role :) Na delší soužití s postavou zde není místo. Tyhle seriály HBO jsou opravdu výborné, je znát rozpočet i nadšení autorů a podle toho to pak vypadá. Dobře zahrané drama našlapané dějinami a otázkami, co kdyby John Glenn byl prvním ve vesmíru místo Gagarina, byla by potřeba letět na Měsíc? ()

Chevees

V roce 1995 točil Tom Hanks film Apollo 13 a toto téma se mu natolik zalíbilo, že o 3 roky později produkoval minisérii příběhů pro HBO - Ze Země na Měsíc. Jedná se seriál, který ukazuje příběh dobývání vesmíru od prvních pokusů vzletů do vesmíru až po dobytí cílové mety - měsíce. ()

KOZEL84

Když si mohl Cameron po Titanicu ujíždět na..ehm..Titanicu,tak proč by si Hanks po Apollu 13 nemohl ujíždět na..ehm..Měsíc.Tom a jeho parta se snaží o hodně dokumentární styl a řekl bych,že to občas až přehání (jakože Hanks napatlaný na dědka,mluvící francouzsky a anglicky tlumočící sám sebe mi přišlo už dost ujeté),ale na druhou stranu je to i dobře a člověk se dost dozví.Nejde tady jen o Neilův krok (ten se odehraje už v polovině seriálu),ale o všechny Apollo a Gemini výlety a všechno kolem příprav,vývoje,testování a zkoumání vybavení,měsíce a cesty na něj.A taky o ty lidi ;).Samozřejmě se neobejdeme bez patosu a že jím kucí opravdu nešetří.Bohužel sem měl (ze startu určitě) takový pocit,že tady šlo hlavně o to nakopat Rusáky a s tím ''velkým krokem pro ''lidstvo'' to taky nebude tak horké.Amerika si prostě opět hraje na lidstvo (jako Světová série-dobře no kluci,až na to že svět na ten baseball sere).Dost pochybuju,že se kdy dočkáme američany natočeného životopisu ''prvního Jirky'' (no prostě byl první,hele).Ale jako zmákli to kluci dobře a já můžu jen závidět a obdivovat.Závidět,páč podle mě těžko může něco překonat takovou procházku po Měsíci (nebo jen procházku ve volném prostoru).Sice tam prd je,ale ten výhled na Matičku musí být luxusní.A obdivovat (i závidět) železné nervy všech astronautů,když i já jenom takhle u compu,sem nemohl přestat myslet na doslova obklopující pravděpodobnost kurevsky nepříjemné smrti.Můj skafandr by se nejspíš proměnil na hodně nehostinné místo.A ted' vyvětrej ty vole.Herci sou většinou povědomí vedlejšáci a seriáloví bardi a vesměs všechno sympoši jako hrom.Pěkná a hlavně zajímavá podívaná. ()

rexino

Seriál, ktorý si viem púšťať aj viac krát a nikdy neprejde. Tom Hanks si povedal že Apollo 13 je len "špetka" z toho, čo sa na prelome desaťročí v USA udialo a táto mini séria vám priblíži atmosféru a nadšenie tej doby viacej, ako ktorákoľvek dejepisná knižka. Výber a výkony hercov, veľmi kvalitné triky a výprava. Príbeh je, čo sa týka udalosti, presný a niekedy naozaj dopodrobna vyrozpráva to, čo sa stalo. ()

boaka

Seriál natočený v dokumentárním stylu o úsilí americké NASA (a přidružených firem jak Grumman, Boeing...) dostat člověka na měsíc. Tom Hanks po natočení filmu Apollo 13 nemohl vyhnat tuto myšlenku z hlavy, seriál vypráví příběh od úplného začátku, od amerického šoku z Jurije Gagarina, přes prvního amerického astronauta Johna Glenna, začátky programu Apollo, a samotné přistání na měsící Apolla 11, ovšem pokračuje dále až k poslední misi na měsíc v roce 1972 Apolla 17. Předposlední (10.) díl je věnován ženám astronautů a jejich osobním příběhům čímž se poněkud odlišuje a poslední pojednává o úplně první myšlence o cestě na měsíc ... filmu z roku 1902 La Voyage dans la Lune, o jeho natáčení v pařížském studiu a průkopnickým metodám a myšlenkách mistra své doby George Méliése (a hnusné zlodějně Thomase Edisona). ()