Ze Země na Měsíc (TV seriál)

From the Earth to the Moon

Zo Zeme na Mesiac

Akční / Drama / Thriller

USA, 1998, 12x60 min

Gale Tattersall

Tom Hanks, Rita Wilson, JoBeth Williams, Elizabeth Perkins, Deborah May, Sally Field, Blythe Danner, Lane Smith, Brandon Smith, James Rebhorn, Kevin Pollak, Ethan Phillips, Ted Levine, Tchéky Karyo, Peter Horton, Mark Harmon, Tony Goldwyn, Cary Elwes, Tim Daly, Ronny Cox, Gary Cole, Adam Baldwin, Dan Lauria, Wendy Crewson, Janel Moloney, Max Wright, Diana Scarwid, Steve Zahn, Jay Mohr, David Andrews, Daniel Hugh Kelly, George Newbern, Clint Howard, Tom Amandes, Matt Craven, Robert John Burke, Robert Catrini, Chris Isaak, Dylan Baker, Ann Magnuson, John Carroll Lynch, John Slattery, Brett Rice, Robert Curtis Brown, Debra Jo Rupp, Joshua Malina, Dann Florek, Dave Foley, Tom Verica, Elizabeth Morehead, Holmes Osborne, Harve Presnell, John Rothman, Mark Rolston, Nick Searcy, Cynthia Stevenson, Bryan Cranston, Georges Wilson, Joe Spano, Paul McCrane, Cullen Douglas, Graham Yost, Brittany Snow, Željko Ivanek, Shawn Pyfrom, John E. Moyer, Dakin Matthews, Rhoda Griffis, Alan Ruck, Andy Milder, Stefen Laurantz, Brett Cullen, Betsy Brantley, John Michael Higgins, Chris Ellis, Joanna Garcia Swisher, Kieran Mulroney, Jack Gilpin, Sam Anderson, Jay Karnes, Peter Scolari, Fredric Lehne, Stephen Root, John M. Jackson, Gareth Williams, Doug McKeon, Ann Cusack, Ric Reitz, R. Keith Harris, Jerry Hardin, Reed Birney, Rus Blackwell, Ben Marley, Tom Nowicki, David Clennon, Ronald Fox, Jurij Alexejevič Gagarin, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Deirdre O'Connell, Mason Adams, Todd Thompson, Marc Macaulay, Norbert Weisser, Dan Butler, J.C. Quinn, Hank Stone, Jim Piddock, David Clyde Carr, Keith Flippen, Al Franken, Lee Perkins
  • slunicko2

Pro fanoušky kosmonautiky a hraných dokumentů.(2.7.2016)

Poté, co v roce 1995 natočil Tom Hanks drama Apollo 13, o tři roky později se vrací k tématu dobývání Měsíce. Tentokrát ve své produkci s Imagime Entertainment a HBO vytvořil velkolepé dílo, které popisuje celou a těžkou cestu projektu Apollo od samých začátků až do jeho ukončení. Vše je vměstnáno do 12 epizod...... 1. (Can We Do This? - Režie: Tom Hanks). Rusové vyslali člověka do vesmíru, Američané se je pokusí předehnat tím, že vyšlou člověka na Měsíc. Sám prezident JFK zastává názor, že je potřeba udělat rozhodující krok. První díl nám ukazuje předcházející projekty Mercury a Gemini, které sloužily k zodpovězení otázek týkajících se chování různých aspektů ve vesmíru. Bez těchto misí by projekt Apollo nemohl být nikdy spuštěn...... 2. (Apollo One - Režie: David Frankel). 27. ledna 1967, první modul Apolla zažívá poslední testy. Dochází ale k požáru a všichni tři astronauti umírají. Situace je podstoupena soudu a začíná vyšetřování. Programu Apollo hrozí ukončení, vše ale dopadne dobře a Apollo pokračuje...... 3. (We Have Cleared the Tower - Režie: Lili Fini Zanuck). Popisuje osudy posádky Apolla 7, které mělo obíhat kolem Země co nejdéle, aby bylo zjištěno, jestli posádka vydrží let na Měsíc. Je ukázáno, jak složitá věc je vypustit raketu do vesmíru. Postupy, přípravy atd...... 4. (1968 - Režie: David Frankel). Jak název napovídá, v tomto roce se toho událo hodně. Američané dostávají na prdel ve Vietnamu, byl zabit senátor Kennedy, ale hlavně bylo vypustěno Apollo 8, která jako první letělo k Měsíci, párkrát ho obletělo a vrátilo se zpět. To proto, aby bylo zjištěno, jestli se dá vrátit zpět z orbitu Měsíce a taky aby byly vyfoceny možné místa pro přistání...... 5. (Spider - Režie: Graham Yost). Tento díl popisuje zrození prvního lunárního modulu Pavouk. Právě tato konstrukce měla přistát na Měsíci. Pavouk byl vyslán s Apollem 9, aby bylo vyzkoušeno jeho chování ve volném prostoru. To bylo úspěšné. Posádka lunárního modulu Apolla 10 se pak přiblížila k povrchu Měsíce, ale nepřistála...... 6. (Mare Tranquilitatis - Režie: Frank Marshall). Díl, který se věnuje osudům členů Apolla 11, první posádky, která stanula na Měsíci. Od testů, přes nekonečné simulace a dohadování, kdo bude "první" až po samotné přistání. Naprosto úžasná epizoda...... 7. (That's All There Is - Režie: Jon Turteltaub). Po jedenáctce následovalo Apollo 12, které přistálo jako první tam, kde bylo plánováno. Sledujeme osudy posádky trošku v humorném stylu. Další výborný díl...... 8. (We Interrupt This Program - Režie: David Frankel). Tento díl se věnuje událostem kolem Apolla 13. Nemusím uvádět, co se stalo. Ron Howard natočil velkofilm o dění uvnitř vesmírné lodi. Tato epizoda sleduje dění v řídícím středisku a okolo novinářů, kteří mají "konečně" téma k psaní...... 9. (For Miles and Miles - Režie: Gary Fleder). Alan Shepard byl prvním americkým astronautem ve vesmíru. Tento díl popisuje jeho těžkou cestu, kdy ho sužovala choroba a hrozilo, že už nikdy nepoletí do vesmíru. Nakonec se vrátil v Apollu 14 a přistál na Měsíci...... 10. (Galileo Was Right - Režie: David Carson). Apollo 15 se vydává na Měsíc i lunárním vozítkem, aby astronauti mohli více prozkoumat povrch. Sledujeme přípravy a následné dění na Měsíci...... 11. (The Original Wives Club - Režie: Sally Field). Díl zaměřený na osudy manželek astronautů. V pozadí pak let Apolla 16...... 12. (Le Voyage Dans La Lune - Režie: Jonathan Mostow). Poslední díl nám ukazuje poslední cestu na Měsíc v Apollu 17, který je prokládán, jak se točil film Le Voyage Dans La Lune v roce 1902, kde si střihl malou roli i Tom Hanks..... Všech 12 dílů je natočeno brilantně a krásně popisuje program Apollo. Spousta informací, krásně záběry a výtečné vizuální efekty. Dobývání Měsíce mě vždy fascinovalo a právě tato série a film Apollo 13 pro mě znamenají hodně. HBO prostě produkuje ty nejlepší seriály a já jsem jim za to vděčný.(13.5.2010)

Tak tohle je něco!! Zvlášť pro člověka, který je nadšenec programu Apollo a přistání na Měsíci, jako já. Skvělé herecké výkony, animace na dobré úrovni vzhledem k TV seriálu a době vzniku a k tomu kvanta informací podaná nenuceně, jen tak mimochodem. HBO umí, a když se ještě ke všemu spojí s Tomem Hanksem, pak je to nezapomenutelné.(11.7.2012)

Velice povedený hraný dokument o pozadí amerického vesmírného výzkumu a misích Mercury, Gemini i Apollo. Nesledujeme jenom astronauty, sledujeme i jejich manželky, šéfy, konstruktéry, novináře, politiky, a to vše pojato velice civilně, zajímavě a nenuceně. Musím Hanksovi zatleskat, že má tak dobrý vkus na výběr zajímavých témat z americké historie, které pod hlavičkou HBO zpracovává už skoro 2 desítky let (vzpomeňme třebaBand of Brothers nebo Johna Adamse). Pravda, místy to nebyl úplně nejzajímavější, ale i tak můžu směle dát 85%, hlavně poslední díl s reminiscencemi na Méliésovu filmařinu byl opravdu tou nejlepší tečkou za tímto skvělým seriálem. "We choose to go to the Moon in this decade and do the other things: not because they are easy, but because they are hard. Because that challenge is one that we are willing to accept, one we are unwilling to postpone, and one which we intend to win." (J.F.K.)(5.7.2012)

Povinost pro lidi, kteří se alespoň trošku zajímají o vesmír. Seriál nabídne jak pohled na cesty na Měsíc ze strany astronautů, tak ze strany geologů, vědců, inženýrů, novinářů a dokonce i manželek. A i přesto, že se jednotlivé zápletky zaměřené na určitá odvětví letů do vesmíru mohou zdáti nudné, opak je pravdou. Epizoda věnující se výrobě LEMu ve firmě Grumman byla popravdě nejlepší a to i přesto, že se zabývala téměř pouze výrobou modulu. Opravdu každá epizoda měla svoje kouzlo a nutila k dojetí, úžasu či vzdání úcty lidem, kteří dokázali letět na Měsíc (a nejen jim - i ty manželky to neměly lehké). Úžasné záběry vesmíru a Měsíce jsou navíc podpořeny geniální hudbou: http://www.youtube.com/watch?v=CYJ5doz1ZVQ(2.8.2012)