24 hodin

Ukázka z filmu
USA, (2001–2010), 140 h 48 min (Minutáž: 44 min)

Hudba:

Sean Callery

Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Carlos Bernard, Elisha Cuthbert, James Morrison, Sarah Clarke, Leslie Hope, Sarah Wynter, Xander Berkeley (více)

Série(8) / Epizody(192)

Seriál 24 hodin se odehrává v reálném čase jednoho dne. Každá epizoda pokrývá časový úsek jedné hodiny, takže se celý příběh, rozdělený do čtyřiadvaceti dílů, odehraje během jednoho jediného dne. Za tuto dobu se protiteroristický agent Jack Bauer z losangeleského Protiteroristického oddělení (PTO, angl. CTU - Counter Terrorist Unit) vždy snaží předejít nějaké katastrofě s globálními politickými následky, osvobodit rukojmí a zachránit své nejbližší. (oficiální text distributora)

Lima

Prozatimní hodnocení po 14. dílech: Rozhodně nejde o "nejlepší seriál všech dob", jak se nám snažila vnutit vydatná reklamní masáž, ale pouze o lehce nadprůměrnou minisérii, ve které jsou umně poskládány tři dějové linie, aby to vystačilo na 24 dílů a divák neměl pocit vaření z vody. To se zatím daří, ale jinak se dějově nic převratného nekoná. Používání více okének vypadá dobře, ale opět nic nového pod sluncem. A hlavně - největší lákadlo - probíhání děje v "reálném" čase, dostává pěkně na frak. Nejenom, že některé situace dostávají nepravděpodobný rozměr, ale i ty časté pětiminutové skoky vypadají divně. Jasně, v USA jsou tyhle skoky využité pro pětiminutové reklamní výplně, při kterých si obtloustlí američani dozví, jaký prostředek na hubnutí si mají koupit a zároveň mohou mít pocit, že se během těch pěti minut pořád něco děje v tom fiktivním světě Jacka Bauera. Reklamy skončí a oni jsou pořád v real-time, akorát Jack během těch pěti minut popojel autem o tři kilometry, anebo si během té doby odskočil na hajzlík. To my, středoevropani, musíme se zděšením pozorovat, jak nám tu mizí doslova před očima celé časové bloky a navíc to Nova ještě kouskuje reklamami....:o))..... Ale dost bylo ironie. "24" je dobře odvedená práce, která mně sice ničím neohromila (zatím), ale jako oddechovka na jedno zkouknutí....inu proč ne?...Uvidíme, co další díly :o) ()

Gemini

Rodiče mě odmalička učili, že lhát se nemá. To sice není tak úplně pravda, jak každý časem zjistí, ale klamavá reklama je sprostá a je to lež jako věž, a real time v tomhle seriálu je přesně ten případ. Jenže i kdybych se na hlavu postavil, Elishu Cuthbert (která by se měla držet toho co hrála v Sexbombě Od Vedle i ve skutečnosti) nesnášel desetkrát víc než ve skutečnosti, zvracel z těch vychytaných triků jako hrdinská výprava deset minut po zástavě srdce a podobně, stejně bych si neobhájil, kdybych 24 Hodinám vpálil míň než těch 60%. Pro mě je to jen další seriál z mnoha, a nic na tom nezmění rozrámečkování obrazu, odtikávání vteřin s dunivým zvukem připomínajícím tlučení náhrobními kameny o sebe, ani ten Kiefer Sutherland, pro kterého je tenhle seriál dobrou terapií, když už ničím jiným. Zkrátka nejsem jedním z oslovených. BTW černošský prezident USA? Mezi žánry chybí SCI-FI :P Psáno dávno předtím, než senátor Obama vyrazil směr Bílý Dům;) Tak - to byla pravda v roce 2005, kdy jsem měl za sebou první dvě série v podání TV Nova. O deset let později, když už bylo jasné, že se osudy Jacka Bauera definitivně (možná s malým producentským otazníkem;)) uzavřely, a kdy mě určité osoby, jejichž názorům věřím, přesvědčily, že se 24 Hodin změnilo v cosi jiného a zaslouží si v podstatě status historického milníku, jsem se rozhodl, že si to dám hezky všechno a tentokrát po mém. A světe div se, redukce času jednotlivých dílů na bezreklamových 40 minut (42 včetně rekapitulace dosud viděného;)) a nasázení jednoho dílu za druhý v rychlém sledu tomu skutečně dost výrazně pomohly. Dodatečně budiž veleben český dabing, který dokáže člověka přesvědčit, že i taková sušinka schopná přivodit si úraz při jakémkoliv natáčení, jako je Ivan Trojan, může dát hlas nezničitelnému bijci jako je Jack Bauer. Ale k tomu celkovému hodnocení - s odstupem je potřeba říct, že 24 Hodin je neopakovatelný produkt své doby, protože na televizní obrazovky nakráčel pár měsíců po jedenáctém září, a svým do té doby nevídaným stylem do značné míry redefinoval akční žánr (aspoň na poli televizních seriálů). Pomiňme, že všechno to "analyzování", které zabírá většinu řečí v centrále, je na úrovni vědeckých postupů v CSI Las Vegas:) Největšími devizami seriálu jsou jednoznačně svižná akce, práce s postavami a nečekané odbočky a rozuzlení, dnes srovnatelné třeba s Hrou O Trůny. Bohužel "dějově" je to o hodně slabší. Když vezmu první sérii, tak existence dějové linky s Jackovou rodinou má logiku, ale její ustavičné zašmodrchávání je skoro k smíchu (a je to nejznatelnější doklad toho, že studio raději na úvod počítalo jen s natočením třinácti dílů). Ve druhé sérii je to ještě o několik řádů horší, protože to má smysl naprosto nulový, a protože způsob uvažování Kim Bauerové a její putování krutým světem a divočinou (něco jako epizoda z Twin Peaks included:)) je k smíchu naprosto bez debat. Ale zase to zachraňují nečekaný George Mason, mravně silný prezident Palmer a dokonale chameleónská Sherry Palmerová. A sráží ke dnu Jackův instaheal po zástavě srdce a podobné "legrácky". A hodně hodně hodně zvedá nahoru poslední scéna... na kterou se ve třetí sérii vůbec nenavázalo:P Ale to je ten menší problém, protože u třetí série se scénáristi vybodli hned zkraje na jakoukoliv logiku, a s neztenčenou silou se tohoto svého přístupu drželi až do jejího úplného konce (kde sakra Jack vzal ten virus, proč by mu Salazarovi byť jen na sekundu věřili, jak dokázal Saunders zpunktovat takovou megaakci aniž by o to PTO aspoň jen zavadilo, jak chemik dokázal zredukovat inkubační dobu na čtvrtinu a zvýšit mortalitu na 100%, co měla vůbec znamenat ta téměř komediální linka s Palmerovým bratrem a "osudovými ženami", atd. atd.). Ale zase - akcie výrazně zvedal Chapelle, bratři v koksu, a především sám Jack, který toho měl viditelně dost, a začínala se ukazovat "temná strana jeho Síly". Pokud jde o čtvrtou sérii, ta se kromě působivého vykreslení fanatických džihádistů a představení několika povedených postav (jako Dina Arazová nebo Edgar Stiles a především jeho matka) poněkud přenastavila, když v jen o něco maličko méně neuvěřitelném scénáři než u třetí série využila model řetězce "menších" hrozeb namísto jedné, respektive dvou. Celkově to prospělo tempu, ale nemělo to tu správnou sílu, protože na jednotlivé kličky a zákruty (a že jich bylo) už prostě nezbýval čas. A ještě jedna věc - změnili se někteří dabéři (Tony Almeida už nemluví jako Jiří Langmajer) a o několik tříd se zhoršila kvalita překladu. () (méně) (více)

Tom Hardy

Jde sice o dost vykonstruovanou záležitost a u druhé série mi ty vršící se problémy přišly až otravné (pasáž s chipem, který se stále nedaří dostat na centrálu, mě vyloženě pila krev), ale jinak se celou dobu královsky bavím, neboť to, co si tvůrci prostřednictvím Jacka dovolí, je prostě paráda – takový „lidský terminátor“ v televizi chyběl. Sutherlandova životní role a pro mě nejlepší seriál posledních let. Nikde jinde jsem neviděl tak perfektně vyhrocené situace (exmanželův život za život teroristy) a silná úmrtí (ať už klaďasů a nebo záporáků). Dravé, živočišné, nekompromisní a strhujícím způsobem sebejisté... ()

Matty

První série mi vyrazila dech a následně zděsila kopou logických indispozic. Druhá série mě mile překvapila svou syrovostí a slušně se rozjíždějícím tempem až do supernapínavé poslední vteřiny. Třetí série už neměla moc co přinést a to málo mě donutilo dívat se zhruba jen do desátého dílu. Ani zdánlivě bezchybný formát nemůže fungovat věčně, zvlášť když je neustále dokola opakován. ()

Tosim

Nějaké klišé se tam najde (a ve kterém seriálu ne?), na druhé straně ovšem řada nečekaných zvratů, které diváka udržují v napětí...celý den :-) ()

T2

___24: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $48,725,520 //počet predaných kusov 1,228,448 ║ ___24: 6.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $44,340,947 //počet predaných kusov 1,177,351 ║ ___24: 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $21,352,884 //počet predaných kusov 697,715 ║ ___24: 8.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $17,108,471 //počet predaných kusov 450,360 ()

Marigold

"Real time" je zajímavé zaklínadlo, které zatím funguje. Líbí se mi "ruční" kamera a prostřihové záběry, které zvyšují dynamiku děje... Na první díl těžko soudit, kterak se tenhle thriller vyvine (zjevně jede podle žánrových schémat, ale to nemusí být na škodu), ale už teď mohu říct, že Sutherland je sympaťák a dabing celkově velmi dobrý (hlavně Trojan tam padne)... Rád se kouknu na další díl, protože tohle vypadá na seriál s vlastním xichtem a lehce progresivním duchem... // Po shlédnutí dalších dílů si však nemůžu pomoct – krom trochu neobvyklého přístupu se jedná o naprosto typický US thriller, který mě ničím nepřitáhl... ()

Djkoma

Silně komerčně založený seriál, který se snaží být originální a využít "čas" jako další složku příběhu. Bohužel je upraven pro americký televizní "standard", kdy netrvá seriálová hodina 60 minut ale cca 42 a zbytek jsou reklamy. Tímto se mi vytrácí dokonalá iluze, o kterou se seriál snaží. Kdyby bylo 60 minut skutečných 60 minut, šlo by podle mě o experiment, který by mohl mnohé změnit a takto "pouze" zkusil být zajímavý. Kiefer Sutherland zde po právu naskakuje do rozjetého vlaku, aby jako tajný agent Jack Bauer zářil každou vteřinou. Oživení kariéry a životní role zároveň. Nejde ani nezmínit Elishu Cuthbert, která je malou třešničkou na dortu. Hodnotím však pouze první sezonu, protože i přes nepopiratelnou kvalitu, tempo a akci není 24ka pro mě až tak úchvatná a nepřehlédnutelná. Třeba později... ()

Renton

Creator: Joel Surnow, Robert Cochran .. Rozporuplné a zbytečně poškozené lživou reklamou! Taková Elisha Cuthbert v druhé sérii byla zcela zbytečná a její linie jednoduše trapná. Některé zvraty působí dost nevěrohodně a nadlidsky. Jedno klišé na každý stodvacátý krok či deset kilometru jízdy autem/vrtulníkem Naproti tomu stojí poměrně propracované scénáře, poutavě zvolená originální forma, výborně budované napětí, vážné hrozby a hrdinský boj protiteroristické jednotky v jejímž čele stojí neohrožený Jack Bauer. .. Nebudu nic zapírat, dobrodružství tohoto agenta mne skutečně chytla a nedovolila vynechat byť jen jedinou hodinu z náročného dne, který jsem s ním prožil už třikrát. Čtyř hvězdičkové hodnocení hovoří určitě za své. Rád bych jen dodal, že není zcela čisté v tom kladném slova smyslu, i přes několik aspektů které mi hodně vadily. 85%. ()

woody

OBSAHUJE SPOILERY ZE VŠECH SEZÓN! 24 hodin považuji za jednu z nejgeniálnějších věcí posledních let. Propracované zápletky, kde by každá z nich vystačila na celovečerní film. Scénáristická invence, která i v případě opakování se dokáže překvapit. Zajímavé postavy, z nichž si žádná kromě Jacka (a Chloe) nemůže být jistá osudem – právě tato neúcta k hlavním charakterům mě tak fascinuje. Konspirace, spiknutí, zrada, všeho vrchovatě, což mě nehorázně baví. Jeden z mála seriálu, který má vzestupnou kvalitu. Jak jsem už poznamenal, v každé sérii se vystřídá přehršle figur - z nichž každá by si zasloužila o něco více času - a malých dějových odbočení – no prostě se v tom při nepozorném sledovaní ztratíte. Je toho moc, čeho už se ve světě "24" odehrálo a já ani nejsem schopen to tady na tak malém prostoru komplexně zachytit. Hodnocení jednotlivých sérii. __ 1.den – Z dnešního pohledu zdaleka nejhorší. Ale když se na to dneska dívám, ani se nedivím, že i přes všechnu tu negaci v naší zemičce vůči „24“ jsem byl vždy jejím příznivcem. Něco tu už totiž bylo. Houstnoucí atmosféra, skvělá vizuální stránka. Zábava je dívat se jak maličký rozpočet to ještě mělo. CTU jsou záchod a tři místnosti zabírané v pološeru. Sídlo gaunerů je sklep na nějaké farmě. A největší akcí je možná tak zřícení letadla v prvních minutách. Ještě je to spíše jen takové představování charakterů a Jack se díky rodinnému zázemí nemůže moc rozjet. Proto jsem z celého srdce vděčný za poslední minutu. Bylo to strašné už s Kim, což teprve, kdyby dále strašila taková Teri…Navíc se 24 začalo natáčet jako každý nový seriál - všechny dějové linie se tedy v polovině uzavřou a pak už se jede od znova. 70 % __ 2. den – To už byla pravá „24“ – nejlépe je to vidět na nádherné scéně „Podej mi pilku na železo!“ Kim samozřejmě opět zdržuje, ovšem je to alespoň trošku zajímavé. Památná je epizoda s pumou :-) Byla tu však ještě jedna dějová linie s rodinou Warnerových a to už nedělalo dobrotu. Emocionálně vypjaté scény jako let s atomovkou do kaňonu, vyslýchání podezřelého a jeho rodiny přes satelit (jedna z top scén). Ještě lepší mi však přišla zápletka s hrozící válkou se třemi zeměmi a čipem. Což zahrnuje i mou milovanou scénu s Jackovým mučením a infarktem. Abych jen nechválil - kazí to velký konec na stadionu – s tím si chtělo trochu více pohrát. Ale poslední záběr ruluje! 90 % __ 3. den – Když jsem viděl tuto sérii poprvé neupoutala mě. Možná to bylo tím, že už mě nebavilo čekat na půlnoc, kdy se ji Nova uráčila vysílat. Vadila mi mexická linie, Jackův parťák, dokonce i hlavní záporák. Ale při opakování jsem byl uchvácen. Ten způsob jakým si pohrávali s divákem poté ještě zopakovali v 5. dni, ale tady je to "poprvé". Těch prvních 7 hodin nabere v určitém okmažiku takový směr, že člověk zírá a musí se k tomu vracet a uvědomí si, že ty náznaky tam byly a jasně viditelné. Atmosféra je perfektní. Akce je už prvotřídní (vychytaly se některé záležitosti z předchozích dnů a celé to působí jako levnější akční film a vůbec ne jako televizní seriál). 90 % __ 4.den – Ten ze mě učinil náruživého fandu, který by toho chtěl ze světa Jacka Bauera víc a víc. Hlavně je pryč Kim Bauerová – zdržovatelka tempa všech předchozích sérii. Objevil se nejzajímavější záporák – turecký arcilotr Habib Marwan. Člověk, který nepřistoupí na žádné vyjednávání, zkrátka prototyp náboženského fanatika. A ty jeho megalomanské nápady. Ovládnutí jaderných elektráren, sestřelení Air Force One... Vůbec celý 4. den je nebývale akční a brutální. Jack v přestřelkách zastřelí nejvíc teroristů, kteří se tam vynořují jak v počítačových střílačkách. A v některých okamžicích jsem byl úplně přikován ke křeslu – celá zápletka s EMP bombou, stíhání Marwana v kancelářské budově, zdrhající dvojice s kufříkem s atomovými kódy. No a ten konec s Jackem odcházejícím vstříc východu slunce. Skončit takhle celá „24“ vůbec bych se nezlobil. Ale to jsem netušil co na mě čeká na začátku 5. dne! 100 % __ 5. den – Nejšokantnějších prvních 5 minut v dějinách televize – i tak bych mohl začátek 5. dne pojmenovat. Každý čekal, že se musí scénáristi s něčím vytasit, aby si i po pěti letech vysloužili větší pozornost, ale odstranění nejdůležitější postavy po Jackovi nepředpokládal snad nikdo. A to jsme byli na začátku. Pak následovalo obsazení letiště teroristy a především přítomnost smrtícího plynu. Větší důležitost je však kladena na zákulisní machinace, než na samotnou akci – a za to jsem jakožto milovník politických čachrů vděčen. Ale vytasit se zrovna s tím, že hlavním záporákem je samotný americký prezident Logan – do ktérého byste spíše řekli, že je podlézavá sralbotka… No ona, jak se ukáže to sralbotka je (vzpomeňme na „handsfree guy“ Grahama, který si pana prezidenta náležitě vychutnává), ale stejně. Geniální je i postava McGilla. Bohužel skončil jako Ryan. Co mi však vadilo velice byla ta už i na „24“ hodně velká nadsazenost. Samozřejmě beru, že nejnapínavější okamžik se stane 3 sekundy před koncem hodiny, že Jack je superman zachraňující svět, ale tyhle ruské teroristy jsem jim už nevzal. V pěti lidech přepadávají kolonu ruského prezidenta, šéfa (asi nejhorší záporák) osvobozují z područí plně ozbrojené jednotky ve čtyřech lidech. A co byl největší laps – ve stejném počtu dostávají pod kontrolu ruskou ponorku s jadernými hlavicemi na palubě, která kotví uprostřed komerčního přístavu. To trošku kazí celkový dojem. A zase nezapomenu na ty situace, kdy jsem měl nehty zaryté do opěradel – Jack v plynárně, Jack v obchodním středisku, útok plynem na středisko CTU (jeden z památných dílů). No a ten konec? Ten vyrazí dech, stejně jako začátek. 90 % __ 6. den – První třetina byla skvělá - atomová bomba v LA, Jackova pošahaná rodina, spiknutí proti prezidentovi. Ale pak se to zbytečně zaseklo a zápletky se začaly vršit a Jacka ubývalo - v pěti prostředních dílech byl dohromady 30 minut. Tohle experimentování, zda se koncept seriálu podrží i bez Bauera signalizuje menší tvůrčí krizi. Závěr to trochu vynahradil, ale člověk má stále pocit Déjà Vu (útok na CTU, Jackovi nikdo nevěří)... Nejhorší to bylo, když si tvůrci uvědomili, že s Fayedem to do konce nedoklepou a tak tuto dějovou linii rychle utnuli a přišli s jinou. Finále s Jackovým monologem to vynahrazuje, ale stejně jsem z plánovaného restartu v sedmém dni trošku nejistý. Přesto 24 hodin byl, je a bude nejlepší americký seriál všech dob. 85 % ___ 7. den Škoda mluvit, koncept se vyčerpal (no, možná ne koncept, spíše team scénáristů) a ze nejzajímavějšího akčního seriálu se stal přicmrndávač scénaristicky výtečnému Houseovi nebo Dexterovi... Já vím, vymýšlet po 6. sezónách něco nového a neotřelého, když jste limitováni časem, místem, zaměřením (teroristi, teror, terorizace), ale tohle byla po všech stránkách děsivá fušeřina. Hloupé dialogy, hloupé a zdlouhavé zápletky, nezajímavé postavy (čest Voightovi za hláškujícího psychopata) a uzívané cliffhangery (sotva dva podařené - Renne v jámě, Jack po otravě plynem). Závěr překombinovaný a zmatečný. Mé roztrpčení bylo takové, že 7. řadu jsem si už podruhé nepustil jako všechny předchozí. Naopak dělám, že se nestala a budu se modlit, aby se 8. dnem přiblížili alespoň k poloviční kvalitě 6. série (naivní, já vím, ale jak to ukončit, těžko říct, zabít Jacka je jako zabít Chucka Norrise)... 65 % ____ 8. den Pravdou je, že jsem sledování po půlce série vzdal. Twistery ni žádné, vedlejší linie otravné a co bylo nejhorší - Jack seděl po většinu času v autě a jezdil sem a tam a chraptěl do mobilu. Po půl roce jsem se odhodlal zjisti, jak to vlastně s jedním z nejlepších seriálů všech dob dopadlo a ... Vzpomněl jsem si, co kdysi řekl Terry Gilliam o tom, jak si představoval poslední, ale fakt poslední sezónu Monty Pythonů: "První díly budou hrozné, opravdu strašné. Budeme trapní, nehumorní, bez invence, zkrátka paka. Takhle to půjde po většinu série, dokud nás všichni nepřestanou sledovat. Všichni až na dva lidi. A pak se v úplném závěru vytasíme s tím nejlepším, co jsme kdy napsali a odehráli. Bude to revoluce ve všech oblastech lidského vědění, ale uvidí to jen ti dva pošuci, co nás nepřestali sledovat. Ti pak vyběhnou do ulic a budou to všem hlásit, ale nikdo jim nebude věřit." Asi tak by se daly shrnout mé dojmy. Protože to, co v posledních 5 dílech Jack předvádí je ultimátní nasranost, po jaké jsme bažili od samého začátku. Co na tom, že to nedává smysl víc, než kdy jindy, stejně jako politicko-konspirační zápletka. Tvůrci věděli, že končí, a tak nám naservírovali naše nejvlhčejší sny (+ M. Madsena, wow) - Jack vyvrhává chlapa, Jack masakruje Rusáky, Jack přepadává prezidentskou kolonu. Je to krásnota, ale pachuť mdlého rozjezdu to nepřebije (a nemyslím si, že šlo o účel) ... Celkem: 60 % (poslední díly 95 %) () (méně) (více)

Adrian

1.séria -> 80%; 2.séria-> 90%; 3.séria->85%, 4.séria-> 70%; 5.séria -> 85%, 6. séria -> 65%, 7. séria -> 80%; 8. séria -> 70%; 9. séria -> 80% ()

Radek99

Nechápu, za jaké hledisko si tenhle seriál vysloužil od některých komentátorů absolutní hodnocení?! Když odhlédnu od jistě atraktivní formy (realtimeový seriál je skutečně dobrý a neotřelý nápad, zajímavě řešený střih a práce s obrazem a kamerou), zbude mi silně podprůměrný obsah ztrácející se v labyrintu žánrových klišé (zvláště s přibývajícími díly seriálu) - zkrátka typický americký detektivně-akční seriál se všemi jeho neduhy... ()

DaViD´82

Osm perných dnů (tj. osm sezón v průběhu devíti let) Jacka Bauera v rozmezí bezmála patnácti "seriálových" let. "24" má nespočet chyb (nevyrovnanost jednotlivých dílů jak kvalitou tak scénářem, někdy zbytečná natahovanost), ale v rámci žánru konspiračně-politických akčních seriálů nemá konkurenci. Ano, je to ve své podstatě čisté béčko, ale po většinu sérií sakra kvalitní béčko, kterému během nejvydařenějších sezón většina regulérních akčňáků nemá šanci konkurovat. Výhodou je, že tvůrci neustále posouvají limity toho kam až lze v rámci nekabelové TV produkce zajít. Postavy jako takové nejsou sice nikterak extra zajímavé (až na Jacka samozřejmě), ale hlavně díky hercům většinou zaujmou. V zásadě největší chybou je, že každý díl je koncipován na třetiny. Bauer v terénu, politické čachry a dění v centrále CTU. A ta v CTU začne brzy nudit (později až aktivně štvát; dialogy v této části jsou skutečným "požitkem"), politické anabáze jsou někdy zajímavé (první série) a někdy ne (pozdější série) a tak jen ta Jackova linie si udrží kvalitu napříč všemi dny; ať již je zrovna over-the-top či ne. Rozhodně se tedy nejedná o nejlepší seriál všech dob, ale o nadprůměrné dílo, které i během pozdějších sezón stále nějaký ten potenciál skýtá. 1. den 4/5: Oproti zbytku Bauerových dnů je tento hodně "syrový" a neotesaný. Nejde v něm o nic velkého a drží se v osobní rovině. Na rozdíl od pozdějších sérií stojí a padá se závěrečnými epizodami, bez nich zůstává pouze solidní, místy až moc klišovitou záležitostí. Osobně jsem tuto sérii docenil až časem. 2. den 5/5: Kvalitou, tempem i dějem nejvyrovnanější série, která skvěle funguje jako celek kde žádná epizoda nevyčnívá ani nezapadá. První ze dnů kde se již začíná projevovat temná stránka Jacka a hlavně tvůrci tentokrát nestaví děj na závěrečné pointě, ale tvoří v rámci děje vždy "podzápletky" na 3-4 epizody. Škoda jen otravné linie s Kim a nudné dvojice úvodních epizod. 3. den 4/5: Škoda, že tato série nemá o pár dílů méně. Nenajde se zde sice slabá epizoda, ale hlavně kolem poloviny by se dalo hodně stříhat. Rozhodně stále nadstandardně kvalitní, s nejedním památným momentem (způsob jakým zemře jedna z hlavních postav). 4. den 4/5: Ve své podstatě restart bez většiny původního osazenstva a celkově tak trochu jinak pojatá sezóna; tentokrát známe hlavního protivníka od počátku, celý den je pojat jako jeden dlouhý řetězec akčních epizod bez výraznějších dějových zvratů. Rozhodně výborné a naštěstí než to začne být kolovrátkové, tak tvůrci v závěrečné třetině rozjedou jednu dějovou linku, která vyústí ve skvěle uzavřené finále, které mohlo celou "24" stylově uzavřít. 5. den 3/5: Famózní a odvážný úvod sezóny, spousta skvěle zpracovaných témat, nápadů i zvratů. Nejedna epizoda, která se vryje do paměti. Přes všechny klady však tato série funguje pouze v jednotlivostech nikoli jako jednotný celek. 6. den 2/5: I tato série trpí stejnými neduhy jako ta minulá. V jednotlivých fragmentech mnohdy skvělá, ale nedrží to moc pohromadě. Přesto se rozjíždí zajímavě. Speciálně posledních cca deset minut čtvrté epizody je asi to nejlepší co doposavad "24" nabídla. Ovšem vykrádání sebe sama je zde patrné až příliš. Vlastně to už tu a tam pěkně štve. Nebýt vynikajícího začátku a ucházejícího konce, tak jdu s hodnocením podstatně níže. Na vině je i to, že tvůrci zkoušejí zda by to fungovalo i bez Jacka a tak celá střední pasáž je skoro bez něj. Což je sebevražedná chyba, protože jediný důvod proč se to ještě nerozpadlo, je právě jen a pouze Bauer… Před dovršením "týdne v práci" si Jack ještě stihl odskočit do Afriky na jeden (ne tak úplně) celovečerák 24: Redemption 3/5. 7. den 1/5: První díl je parodie sebe sama a čistý odpad, ovšem pak se Jackova linie rychle zmátoří a zatím vypadá na jednu z nejlepších za poslední sezóny. Problém je, že ta prezidentská linka v odpadu zatím vytrvale setrvává. Ovšem v půlce série a tom WTF útoku na White house a toho co následuje už je odpad všechno. Pro zachování kladných vzpomínek na tu pravou čtyřiadvacítku raději přestávám sledovat. Damn it! 8. den 4/5: Nevydržel jsem a do poslední série se přeci jen pustil. Zvěsti o návratu kvality nelžou, osmý den je skutečně návrat ke kořenům. Možná až moc velký, jelikož všechny linky a napínavé momenty jsou pouhé recyklace nejlepších momentů minulých zdařilých sérií (převážně dvojky a čtyřky). Jenže funguje to, příjemně to plyne, ničím to nijak extra nezaujme a je to solidní průměr. Jenže pak to přijde, po cca dvou třetinách se vše vyřeší, hrozba je zažehnána a začne samostatný nový děj. Děj, ze kterého je jasné, že v šupíku byl dlouho a jen se čekalo až přijde pokyn pro jeho využití. Žádné hrozby, žádní teroristé, peripetie ze CTU upozaděny, jen návrat do osobní roviny ve stylu závěru prvního dne. Strhující, skvěle vymyšlené a i emočně plně funkční. Tedy ingredience, které ve 24 nebyly léta přítomny. Ano, jde o konec jak se patří. Konec, který dává zapomenout na předchozí sračkoidní série i na to, že měl přijít o nějaký ten pátek dříve a jediné co zamrzí je ponechání pootevřených vrátek (spíše vrat). Definitivní tečku to chtělo... No, však vy víte jakou. () (méně) (více)

Superpero

Podařenej seriál s napínavými zápletkami a fakt nečekanými zvraty. Bauer je navíc fakt frajer, takže je komu fandit. ()

mandes

keby nebolo toho reálneho času tak by to taká sláva nebola,takto je to pre mňa len lepší priemer.a ešte niečo : Elisha Cuthbert, je neskutočné herecké drevo ktoré má šťastie že má peknú prdelku ()

Dever

Soundtrack Sean Callery : 1. "24" Theme 2. Up and Down Stairs 3. L.A. at 9:00 a.m. 4. Jack on the Move 5. Jack's Revenge at the Docks 6. Kim and Terry's Escape from the S 7. Jack in the Limo 8. In Pursuit of Kyle 9. Salazar's Theme 10. 'Copter Chase Over L.A. 11. Jack Tells Kim He's Not Coming Ba 12. The Bomb Detonates 13. Palmer's Theme 14. Alexis 15. Coliseum Finale 16. Amnesia 17. Jack and Kim Trying to Reconnect 18. Season One Finale / Terry's Death 19. Season Three Finale / Jack's Huma ()

novoten

1. série - 85% - S velkým odstupem je až překvapující, jak syrová atmosféra přišla hned na úvod. Na rozdíl od následujících let, které jsou spíše ve znamení akčního thrilleru, je rozjezd více o základní psychologii a politických kličkách a akce funguje až ve druhém plánu. Základním problémem je tak jenom to, jak dokáže divák přijmout občasná klišé. Naštěstí jsou všechna servírována v tak atraktivním obalu, že nemám problém je do jednoho spolknout. Poslední dva díly jsou napětím napěchované do poslední vteřinky. 2. série - 90% - Akce o poznání přitvrdila, Jackova osobní tragédie mu přidala na drsnosti a neústupnosti, Kim stále funguje v rovinách "sexy" i "hysterická" najednou a nejlepší postavou se změnou strany stává Nina. Akčně vyhrocený závěr znovu dodává nádech téměř až nadčasovosti. 3. série - 85% - První polovina třetího dne přináší nového charizmatického parťáka, maximálně nepředvídatelnou zápletku a úžasnou záporáckou dvojici a díky tomu sahá po vrcholu. Ve druhé polovině se ale dostaví lavina schematických situací, které u CTU nemají co dělat a ve své předvídatelnosti občas dokonce nudí. Finále naštěstí přináší téměř nerozdýchatelnou katarzi, která výslednému dojmu přidává nezanedbatelné body navíc. Pocit završení příběhu je dokonalý. A to ještě mělo zlaté období teprve přijít. 4. série - 90% - Zdání, že na konci třetího dne mělo vše skončit, bylo naštěstí jenom zdáním. CTU tentokrát dostává za protivníka velkého vytrvalce, který spojení "hlavní záporák" dodává úplně nový rozměr. Jedinou výtkou jsou tentokrát postavy. Ať už zbytečně protahovaní Arazovi nebo Jackova nová partnerka. Její opakované proměny celkového pohledu na věc kvůli bývalému manželovi trochu kazí pocit reálně vyhlížející vztahové zápletky. Největší sílu má ale příběh ve chvílích, kdy se vrací staří známí a také s houstnoucí noční atmosférou. Kdo by po neskutečném finiši hádal, že to příště může být ještě lepší. 5. série - 100% - Nezastavitelná jízda od šokujícího úvodu až po emocemi nabitý závěrečný díl. Nejlepší záporák (souboj žáka a učitele), nejlepší atmosféra (nikdy nevíte, která z vašich oblíbených postav to odnese příště) a jednoznačně nejlepší série. A velmi temně otevřený konec. 6. série - 65% - Do jisté míry návrat ke kořenům ve smyslu dávání důrazu na rodinné vztahy. Nezanedbatelně lepší efekty a tentokrát už dokonce mírně překvapující brutalita, u které asi fanoušci prvních sérií nestačí žasnout. Co je ale nejdůležitější - nejhorší série. Po efektivním úvodu jsem v prostřední třetině dne nabyl dojmu, že to tentokrát všechno nevyšlo tak jak mělo a seriál svou sice šťavnatou, ale bohužel i repetetivní všehochutí všeho, co už bylo v předchozích sériích viděno, zbytečně zápletku natahuje. Poslední dily se ale naštěstí rozjely do nevídaných obrátek a závěrečných deset minut je svou jedinečnou atmosférou neopakovatelných. Proto se ve mně melou dva ostré protiklady. Na jednu stranu mi tvůrci ukázali, že ještě umějí vymýšlet dostatečně nervydrásající zápletky, ale na druhou už bych nerad zažil ten pocit, že se mi na další díly ani skoro nechce dívat. Redemption - 70% - To, že Jackovi ublížila stávka z áčkových seriálů snad nejvíc, víme všichni. Proto s jeho prvním záběrem přichází očekávané nadšení, že se i z téhle podpásovky nakonec vylízal. Pořád umí přitvrdit muziku za správnou věc, vzít do ruky cokoli, s čím se dá zneškodnit nepřítel a jakmile má blízko někoho, s kým se osud nemazlil, nebezpečně rychle jihne. Protože jsem ale zastáncem klasického looku Los Angeles, musím jedním dechem dodat, že přemístění do téhle lokace asi nebyl nejšťastnější nápad. Všechno už jsme totiž viděli v Krvavém diamantu, Hotelu Rwanda nebo Městě bohů a ani vysoce politická dějová linka tentokrát nic překvapivého nenabídne. Těžko se zvyká na to, že i Jack Bauer může přijít s (jenom) příjemným průměrem. Přesto není třeba Redemption zatracovat, protože je to ve své podstatě pouze předkrm pro fanoušky, celovečerní prequel. A na takové poměry je ta kvalita naopak vysoká. 7. série - 80% - Poprvé bez stálého prostředí, poprvé s podezřelým návratem ze záhrobí, ale posedmé v podobné řece. Nebýt v celém teroristickém snažení zapletena jedna důvěrně známá postava, tak mám s další situací ve stylu "Amerika je v ohrožení a nemáme tušení co s tím dělat" asi už trochu problém. Víc než kdy předtím tak platí, že čím víc má divák rád Jacka, tím víc si sérii užije. Navíc s dokonale napsanou Renee Walker po boku mu to už dlouho takhle nešlapalo. A tak i když nové postavy občas silně lezou na nervy a překvapivé zvraty vypadají poněkud vykonstruovaně, není kam spěchat. Závěr vše vysvětluje velmi uspokojivě a říká, že vůbec nic není ve světě černobílé. Tahle na první pohled banální věta je v podání tvůrců 24 velmi emocionální záležitostí. 8. série - 90% - Triumf. Přál jsem Jackovi další kvalitní sérii. Po nerozhodném začátku jsem si přál dobrodružství na úrovni sedmé série, po překvapivě rozpačité první třetině a oznámení, že osmý den bude posledním, pak odchod alespoň důstojný. Jenže to všechno mi teď přijde jako komentář k nějakému jinému seriálu. 24 se totiž po zásadním twistu otočila o 180°, přidala na tempu, hereckých výkonech, zvratech a hlavně napětí a přinesla mi jeden z vrcholů celé show. Z nenáviděné postavy je prvotřídní protivník, nesmyslně rychlé střídání bossů v popředí získává překvapivé pointy a když už se zdá, že se v CTU po nějaké době jede na maximum, přijde Jackova fatální one-man-show, která nám ukáže, že jsme ještě ani nezačali. Ve výsledku tedy jedno z nejlepších Bauerových období vůbec a trochu překvapivá událost této seriálové sezóny. Kdyby se končilo po šesté nebo sedmé sérii, pořád by Jack zůstal hrdinou. Takhle si ale geniálním finišem udržel místo jednoho z největších králů seriálové historie. Kdo mohl tušit, že začne stanici Fox ohledně pokračování svrbět ruka tak moc, že přijde ten nejkrásnější dárek. Live Another Day - 90% - Řeči o restartu nebo samostatně fungující minisérii byly falešnější, než bych kdy hádal. Do děje se vrací postavy, co absentovaly už celé roky, vedlejší linky přináší z minulosti nejtemnější duchy a vůbec celé schéma úvodních dílů připomíná klasické dny původní 24 tak moc, jak jen je to možné. Teroristická skupina tak může hrozit světu nejrůznějšími zbraněmi či výbuchy a i ve chvíli, kdy je pro většinu lidí jen pouhou pověstí než reálným člověkem, musí zaskočit Jack Bauer. A přestože jsem se nepatrně zdráhal, nadšení z akčních scén či nostalgických narážek krotil a u technických zkratek či prostředků občas kroutil hlavou, nakonec jsem se nechal pohltit i já. Závěrečné tři epizody totiž nabízí esenci všeho, co mě k těmhle tikajícím hodinám před lety připoutalo. Dokonalou audiovizuální stránku, napětí doslova do poslední vteřiny a emocionální zážitek, z jehož intenzity je mi chvílemi skoro až mizerně. Ty chvíle, kdy nutnost a zápal pro záchranu jiných lidí překročí vlastní potřebu štěstí či dokonce života, fungují perfektně i podeváté. Pátou hvězdu si trochu překvapivě vysluhuje William Devane, který v necelých pětasedmdesáti letech bez problémů charizmatem uzemňuje celý personál Bílého domu. () (méně) (více)

B!shop

Kdyz tenhle serial u nas zacinal, tak jsem na nej byl kvuli jeho dobremu hodnoceni hodne zvedavej, ale musim rict, ze me dost zklamal. Nejdriv klady: Sutherland je dobrej a napad udelat serial jako jeden den poldy je taky v pohode, ale to je vsechno. Kdyz se nepozastavim nad stokrat omletym pribehem, kdy jeden polda musi vsechno vyresit (jasne je tu hodne "necekanejch" zvratu, ale ty me moc nebrali) a na tom, ze dil diky reklame a skokum v case nema hodinu, ale neco pres 45 minut tak me bude zajimat prevazne napeti, hudba a akce. Hudba by jeste jakz takz sla, ale akci by meli autori okoukat treba v Kobre 11, protoze tohle je dost slaby a napinavy mi to neprislo vubec. Krome toho mi to prislo nucene natahovany, jen proto, aby se tvurci dostali na tech 24 hodin, takze nekoho furt nekdo unasi atd. Na to, ze to ma bejt nejlepsi akcni serial mi to prislo dost ubohy. ()

Gimli

Ještě jsem neviděl nekomediální seriál, který by se s každou další sérií zlepšoval. U třetí série jsem si říkal: "Jo, tak zase je to lepší, ale to už se nedá překonat." A vida, dokoukal jsem pátou sérii a zírám, že byla lepší než čtvrtá, která byla lepší než třetí. Je to vůbec možné? Asi ano. I když se v každé řadě najde něco, co lze vytknout, celkově patří 24 hodin ke špičce televizní zábavy. 1. serie - 80%, 2. serie - 100%, 3. serie - 100%, 4. serie - 100%, 5. serie 120%, 6. serie - 80%, 7. serie - 70%, 8. serie - 80%. ()

Marius

Kdeže , v našich časoch seriál, síce s akokoľvek dobrým nápadom (24), ale bojujúci proti "zlým teroristom" nemá nárok na viac.... i keď Elisha je sladká. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Tvůrci zvažují oživení seriálu 24 hodin

Tvůrci zvažují oživení seriálu 24 hodin

09.09.2021

Tento týden se objevily zprávy, že producenti, televize Fox a zřejmě i Kiefer Sutherland jednají o možnosti oživení dnes již kultovního akčního seriálu 24 hodin. Veškerá jednání jsou údajně teprve v… (více)

Sutherland a noví Hráči se smrtí

Sutherland a noví Hráči se smrtí

09.07.2016

Jack Bauer konečně ve filmu?

Jack Bauer konečně ve filmu?

02.09.2014

O filmovém pokračování seriálu 24 hodin se mluví řadu let. Hodně se o něm spekulovalo především po osmé sérii, která v roce 2010 seriál zakončila, nakonec se ale nikdy nedostal z plánovacích fází.… (více)