Milénium (TV seriál)

Millennium

Milénium

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

USA, 1996 - 1999, 66 h 43 min (Minutáž: 67x45 min)

Mark Snow

Lance Henriksen, Megan Gallagher, Terry O'Quinn, Brittany Tiplady, Stephen E. Miller, Bill Smitrovich, Kristen Cloke, Peter Outerbridge, Natassia Malthe, Željko Ivanek, Karin Konoval, Michael Hogan, Juliet Landau, Harriet Sansom Harris, Michael Weaver, John Finn, Guy Fauchon, CCH Pounder, Floyd 'Red Crow' Westerman, Jeffrey Donovan, Sarah Strange, Dean Norris, Gwynyth Walsh, Andrew Francis, Kate Luyben, A. J. Buckley, Glenn Morshower, Tanja Reichert, Ingrid Kavelaars, Jason Gray-Stanford, Lisa Marie Caruk, Keegan Connor Tracy, Michael O'Neill, Patrick Fabian, Kaitlyn Burke, Louis Ferreira, John Hawkes, Chris Ellis, Ryan Robbins, Merrilyn Gann, Melissa Lahlitah Crider, Kett Turton, Eric Mabius, Jeremy Guilbaut, Françoise Yip, Sam Anderson, Jorge Vargas, Roger R. Cross, Hrothgar Mathews, Hiro Kanagawa, Greg Anderson, James Morrison, Ashlyn Gere, Kimberley Warnat, Shayn Solberg, Donny James Lucas, Kevan Ohtsji, Gregory Itzin, Melinda McGraw, Glynn Turman, Jarred Blancard, Kristi Angus, Rachel Victoria, Barbara Bain, John Pyper-Ferguson, Jessica Tuck, James Marsters, Mark Humphrey, Stephen Macht, Tracy Middendorf, Sam Vincent, Jade Malle, Tom Braidwood, Rob Freeman, Barbara Williams, Tom McBeath, Dan Shea, Steve Rankin, Brian Downey, Brian Markinson, Joe Chrest, C. Ernst Harth, Wally Dalton, Paul Simon, April Telek, Kim Hawthorne, Ted Marcoux, Jonathan Silver Scott, Susan Hogan, Sarah-Jane Redmond, Ocean Hellman, Van Quattro, Christian Hoff, Eric Keenleyside, William Lucking, William MacDonald, Benz Antoine, Robert Moloney, Derek Hamilton, Brendan Fehr, Adam Harrington, Robin Gammell, A.J. Bond, Demetri Goritsas, Michael Bofshever, Lucia Walters, Richard Cox, Brent Butt, David Lewis, Kevin McNulty, Peter Bryant, Dan Zukovic, Barbara Howard, Tom McCleister, Michał Anioł, Michael Buie, Chris Owens, John B. Lowe, John Dennis Johnston, Jim Thorburn, Tom Heaton, Alf Humphreys, Michael Coleman, Jim Pirri, Alex Zahara, David Jean Thomas, D. Neil Mark, Paul Jarrett, Scott Sowers, Jason Diablo, Don MacKay, Angela Moore, Gillian Barber, Ted Cole, Bonnie Hay, Ally Warren, Steve Makaj, Colleen Winton, Beverley Elliott, Gabe Khouth, Tom Pickett, Scott Heindl, Howard Siegel, Jim Shield, Paul Chevreau, Elizabeth McCarthy Meek, Bill Dow, Michael Roberds, Rick Dobran, Rondel Reynoldson, Tony Alcantar, Kerry Sandomirsky, Rick Tae, Henri Lubatti, Sean Campbell, Richard Stroh, Richard Bakalyan, Lorena Gale, Sheila Moore, Bernie Coulson, Arthur Corber, Bill Marchant, Terence Kelly, Lachlan Murdoch, Ricky Harris, Daryl Shuttleworth, Ron Selmour, Alec Willows, Stefan Arngrim, Dominique Abel, Brian Jensen, Philip Anglim, Judy Norton, Christina Jastrzembska, Malcolm Stewart, Sarah Koskoff, Shelley Owens, Deryl Hayes, Andrew Johnston, Michael Puttonen, Terry David Mulligan, Fred Henderson, Garry Davey, Ron Sauvé, Tim Dixon, David Barrera, Tonja Kahlens, Mary Black, Bruno Verdoni, Michelle Joyner, Frida Betrani, Tamsin Kelsey, Colleen Rennison, Jeff Gulka, Greg Michaels, Ron Halder, Darcy Laurie, Marie Stillin, Fulvio Cecere, Marshall Bell, Lindsay Crouse, John Fleck, Lynda Boyd, Deanna Milligan, Paul Dooley, Chris Carter, Heather McComb, Ryan Cutrona, Doug Abrahams, Brad Dourif, Morgan Woodward, Timothy Webber, Glen Morgan, James Wong, Jay Underwood, Steve Bacic, Nicole Oliver, Andrew Airlie, Rodney Eastman, Donnelly Rhodes, Bill Nunn, Mike Starr, Ken Pogue, Doug Hutchison, Badja Djola, Clarence Williams III, Robert Wisden, Amy Steel, Michael Greyeyes, Garry Chalk, Dean Winters, Philip Baker Hall, Gottfried John, Richard Steinmetz, Darren McGavin, Brion James, Tobias Mehler, Matthew Walker, Rachel Hayward, Michael Massee, Vivian Wu, Tzi Ma, Ed Lauter, R. Nelson Brown, Brendan Fletcher, Christopher Masterson, Bill Macy, Gabrielle Rose, David Palffy, Katy Boyer, William Richert, Garret Dillahunt, Paul Stanley, Gene Simmons, Arye Gross, Jon Polito, Amanda Tapping, Andrew Wheeler, Jacinda Barrett, Laura Mennell, Jay Brazeau, Art Hindle, Andreas Katsulas, Camyar Chai, James Hong, Mike Dopud, Brad Loree, Kate Robbins, Donna White, Laurie Murdoch, Alison Matthews, Michael Tiernan, Daniel Bacon, Frank Cassini

Návrat k seriálu mého mládí, čekal jsem zklamání, jak už tomu v podobných případech bývá, ovšem dočkal jsem se pravého opaku. Mám doslova zhltnutou první sérii a dychtivě se třesu na tu druhou, kde jak si matně pamatuji dojde k přechodu od temného thrilerového ladění k mysterióznímu nádechu, k čemuž už směřovala v závěru i první řada, mimochodem 19. část je přímo mistrnou ukázkou hororového řemesla. Přes několik více či méně křiklavých logických kiksů v některých dílech a zejména tu v první sérii až trapnou kulisu Frankova idylického soukromí pálím plný počet, a to nejen kvůli nostalgii, ale pro tu příjemně depresivní procházku zákoutími zvrácených lidských myslí. Po II. sérii mé nadšení opadá a na třetí skoro nemám chuť :( Nabujelá mysteriozní stránka, která de facto vytlačila motiv sériových vrahů mi vůbec, ale vůbec nesedla, matně si vzpomínám, že díky tomuhle jsem už kdysi od seriálu odešel a patrně to udělám zas....(17.5.2014)

Další dítě pana Cartera. V několika ohledech i povedenější než X-Files. Carterovo rukopis je tu cejtit prakticky z každýho dílu a stejně jako X-Files i tady je nutný překousnout pár vycpávkových až trapných dílů. Některé zločiny sou lepši, jiné horší ale to nejlepší přichází s hlavní zápletkou týkající se nadcházejícího milenia. Pro mě osobně je vrcholem seriálu dvou-epizoda 2x15-16 Sovy a Kohouti zabývající se prknem z kříže na kterém byl přibit Ježíš. Nejvíc nechápu zdejší hodnocení 68% a podle IMDB 82%, čekal bych to spíš obráceně.(23.9.2008)

Zlatý Glóbus - 54. ročník (za rok) 1996, 55. ročník 1997, 56. ročník 1998 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Lance Henriksen(9.3.2009)

Chris Carter po "Aktech X" ukázal, že patří mezi nejtalentovanější televizní tvůrce, a že jeho arcidílo není náhoda..."Millennium" staví na zlu v lidském rodu, na těch nejhnusnějších zločinech, které lidé páchají...S postupem času se v seriálu objevují carterovské náznaky "mytologie", které se postupně prohlubují a v pozdějších sériích se stávají nosnou kostrou vyprávění. Lance Henriksen je v roli Franka Blacka vynikající a v podstatě to samé se dá říci i o ostatních...Mark Snow odvádí svou standardní (tzn. na televizi špičkovou) práci a především úvodní melodie je překrásně melancholická a naléhavá. "Millennium" si rozhodně nezasluhuje být zapomenuto, vyjmenovávat všechny výtečné díly (které mám ještě teď nahrané) nemá cenu. Ale musím souhlasit s andersonem - epizoda "Mikádo", která je inspirována skutečným případem nikdy nepolapeného vraha Zodiaca (ano, to je ten, o němž David Fincher zrovna natáčí film), mezi ně určitě patří...(19.10.2006)

Touto sériou Chris Carter prekročil tieň Aktov X. Frank Black ako otec rodiny zatiahnutý skupinou MILÉNIUM do siete brutálnych a časom aj mystery príbehov, sa objavil tiež v jednej z epizód zmienených X Files. Takýto slaboduchý crossoverový epilóg si ale nezaslúžil. Epizódu MIKÁDO považujem ja osobne za to najlepšie (netvrdím, že najoriginálnejšie, iba najlepšie) čo v oblasti televíznych sérií vzniklo. (19.10.2004)(19.10.2004)

• - Žlutý dům Franka Blacka se objevil i v jedné z epizod The X-Files. (TomikZlesa)

• - Lance Henriksen dal své postavě Franka Blacka definitivní sbohem nikoliv v poslední sérii z roku 1999, ale v sedmé řadě seriálu Akta X (od r. 1993) z roku 2000, konkrétně v dílu nazvaném "Millennium". (Rainwalker)

• - Chris Carter pojmenoval hlavní postavu Frank Black po zpěvákovi kapely The Pixies. (TomikZlesa)