Biloxi Blues

Neil Simon's Biloxi Blues

Komedie / Drama

USA, 1988, 106 min

Mike Nichols

Neil Simon (scénář, divadelní hra)

Bill Butler

Ray Stark

Sam O'Steen

Scénografie:

Paul Sylbert

Kostýmy:

Ann Roth

Rozpočet $20miliónovTržby USA $43,184,798Tržby Celosvetovo $51,684,798(9.12.2008)

Moc se mi to líbilo. Asi to bude tím, že toto období čtyřicátých let mám rád. Film je natočen podle novely za níž autor dostal pulitzerovu cenu, což je takový literární oskar. Nichols neuvěřitelným způsobem převedl hru na plátno. Již úvodní titulky s jedoucím typicky americkým expresem přes most nad Mississipy podbarvený nádhernou písní - How high the moon, mne připoutal do křesla. Snímek nás seznamuje s nesourodou partičkou jedoucí coby branci dálkovým vlakem do výcvikového tábora v Biloxi. Již ve vagoně poznáváme introverty, intelektuály, burany či normální kluky... V táboře na ně jako v každým správným výcvikovým středisku čeká seržant v podání stoprocentního Christophera Walkena (úžasně dabovaný Borisem Röslerem). Ten si je vezme hned od nástupu dom parády. Walken je mírně zakomplexován, protože již byl na frontě, ale kvůli zranění se vrátil domů a je nucen dělat instruktora přiblblým nováčkům. Při výcviku dojde k prvním třecím plochám mezi intelektuály u hochů a seržou. Ten samozřejmě nehodlá o čemkoliv diskutovat a chce z chlapců udělat muže, kteří se směle postaví proti Němčourům či Japíkům. Ústřední konflikt mezi mladičkým Broderickem a Walkenem zde dost graduje a nakonec dospěje k dramatickému konci. Jinak snímek nabízí i velmi vtipné scénky z nevojenského života při opušťácích. Nesmělé seznamování s dívkami v Biloxi, návštěva nevěstince, taneční večírek atd... Konec neprozradím. Nádherný film o dospívání chlapců v muže, o kamarádství hochů na pozadí války s vědomím brzkého odjezdu na frontu. Nutno vidět. Divím se nízkému hodnocení zde, já dávám 5 ***** ! ..........Somewhere there's music, How faint the tune, Somewhere there's heaven, How high the moon........(30.7.2011)

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $51,684,798(20.12.2006)

Tohle je pro mne srdeční záležitost. A to z jednoho důvodu. Tento film byl totiž původně divadelní hrou, a před několika lety (nějak kolem roku 2000) byla tato hra nastudována i v Jihočeském divadle na malé komorní studiové scéně Malého divadla, kde diváci, kteří sedí v první řadě, se dotýkají nohama pódia a kde je hercům vidět krásně z blízka do očí. Já jsem tehdy na tuto hru zašel. A tehdy se zrodil můj vřelý vztah k této hře. Nikdy jsem neviděl v divadle něco tak úžasného, celé představení jsem si užíval a na hru jsem pak zamířil ještě dvakrát, bohužel pak proběhla derniéra a hra se přestala hrát. Nutno připomenout, že tehdy tam účinkovali herci, kteří teď působí v pražských divadlech či v televizních seriálech. A nikdy jsem na tuto hru nezapomněl a stále mám v hlavě střípky z tohoto divadelního představení. A když jsem zjistil, že je tato hra zfilmovaná, okamžitě jsem chtěl tento film vidět. Bohužel se mi dlouho nedařilo film sehnat, ale nyní se objevil na Cinemaxu a já jsem ho konečně viděl. A výsledek je ještě lepší, než jsem se odvažoval doufat. Autorem divadelní hry Biloxi Blues je Neil Simon, který podle této hry i osobně zpracoval filmový scénář, takže žádné necitlivé zásahy do textu se nekonaly. Ale abych se už dostal k filmu. Byl to nezvyk vidět najednou hru, která se v mnou viděném představení odehrávala na velmi malém prostoru, ve filmovém zpracování. Ale ihned jsem se zorientoval v postavách, ihned jsem si vybavil jména herců, kteří ty postavy hráli v Jihočeském divadle, prostě všechno pro mne bylo známé. Matthew Broderick perfektně ztvárnil hlavní postavu, Eugena Morise Jeroma. Christopher Walken zase naprosto excelentně ztvárnil seržanta Merwina J. Toomeyho. A další herci taktéž excelovali. Abych to zkrátil, nemohu jinak, než dát pět hvězdiček. Film je stejně jako divadelní hra vtipný, má nadsázku a dokáže pobavit a zaujmout. Prostě pohodová válečná komedie, kde je válka čímsi druhořadým a ani se na scéně neobjeví, celé se to odehrává pouze ve výcvikovém táboře. Navíc vše je podle vlastních zážitků autora divadelní hry. Já za celou dobu neodtrhl od obrazovky oči. A navíc můj dojem z filmu ještě znásobil dabing Borise Rösnera a Ivana Trojana, který byl taktéž perfektní. Takže je to prostě za pět hvězdiček.(3.11.2008)

Výborná satira na válku. Film bych rozhodně pochválil upřímě jsem od toho opravdu nic nečekal. Ale už začátek ve vlaku se mi dost líbil. Celej film je vlastně taková hodně povedené konverzačka která nenudí. K tomu dopomáhají výborní herci v čele s Broderickem a hlavně výborným Walkenem který mi tady opět dokázal že je dokonalej padouch. jediné co mi trochu vadilo byla druhá část se vší tou "zamilovaností", moc se mi tam nehodila. Ale to nemění nic na tom že jsem se skvěle bavil.(3.3.2011)