Ďábelské ženy

Les Diaboliques

Film-Noir / Horor / Mysteriózní / Thriller

Francie, 1955, 114 min

• obitus

Staré černobílé filmy mám rád, ale nějak nechápu, proč je zrovna Les Diaboliques tak adorovaná záležitost. Jasně, má celkem atmosféru a herecky je zmáknutá perfektně, ale hrozně se vleče, příběh je velmi řídký, o pointě ani nemluvě. V zásadě je to jen takový zajímavý kriminální film, který s horrorem nemá společného vůbec nic. Snad nejzajímavější je absence hudby, která by snímku snad měla dodávat autentičnosti, ale pro šroubovaný příběh to bohužel moc nefunguje. Pro mě osobně značné zklamání.(23.7.2009)

65%(5.4.2010)

Na dnešní dobu už řádně zastaralý ale ve své době určitě nebývalé odvážný a působivý thriller o dokonalé vraždě naplánované dvěma zhrzenými ženami. Překvapivý závěr.(19.9.2012)

V Ďábelských ženách jsem si dlouho musel zvykat na absenci hudby a spíš neorealistický než hollywoodsky stylizovaný styl, ale jinak není moc co vytýkat - snímek moc pěkně graduje (byť závěrečné zvraty se daly očekávat) a herci jsou přesně obsazení. Ale Hitchcock by to určitě natočil i lépe. :o)(4.3.2007)

Nebuďte ďábly aneb safra, safra, že by to napsala Agatha Christie? Asi ne, ta by to udělala zajímavější...(8.10.2009)

• - Postava komisaře Ficheta (Charles Vanel) se svými metodami vyšetřování a uváděním podezřelých do nejistoty se podle některých zdrojů stala inspirací pro slavnou televizní roli inspektora Columba. (argenson)

• - Snímek byl natočen podle románu "Celle qui n´était" od Henriho-Georgese Clouzota a Jéroma Geronimiho. (Hans.)

• - Natáčelo se v Paříži a v několika dalších městech ve Francii. Scéna nakládání mrtvoly do auta byla natočena v Montfort-l'Amaury poblíž Paříže, kde Clouzot v té době žil a již předtím zde točil film Havran (1943). Jako Delasallova soukromá škola posloužil zámek ze 17. století v L'Étang-la-Ville poblíž Paříže. Budova zámku byla v té době nevyužitá a bazén, který je důležitou součástí děje, byl postaven přímo pro potřeby natáčení. Clouzot měl zájem vytvořit ze zámku filmové studio, nakonec jej ale koupilo město a dnes je zde radnice. (argenson)