Lupiči paní domácí

The Ladykillers

Päť lupičov a stará dáma

Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2004, 104 min

Upřímně se přiznám, že si původní verzi už vůbec nepamatuju. Taky nevím, kde si Coenovi vzpomněli zrovna na Wayanse. Ten chlap mi kazil dojem z jinak příjemného filmu. Snímek má zajímavou stylizaci a netradičního Hankse. Kvůli němu a "rychlému" závěru na mostě dávám hodnocení vyšší než průměrné.(29.10.2004)

Spolu s "Bratříčkem" nejhorší Coeni, a opět z jižanského prostředí (náhoda?) Sice je tam několik skvělých gagů, ale jako celek to nefunguje. A Hanks je tu strašně slizkej:)(8.7.2004)

Slušná černočerná komedie bratří Coenů jako svérázný remake klasiky (Pět lupičů a stará dáma). Nádherná černošská spirituální hudba zaslouží extra pochvalu. A pak je tu samotná lupičská komedie se zcela nesourodými herci, což byl patrně záměr: intelektuální profesor Tom Hanks, vietnamský generál coby odborník na tunely (v jeho zemi), vtipný a buransky sprostý uklízeč (Marlon Wayans), neschopný pyrotechnik pan Palačinka ("SDS. Syndrom dráždivého střeva. Je nás dva milióny") s ženou Horalkou a tupý hráč amerického fotbalu (scéna s chytáním míče braná přes masku byla výborná). A hluboce věřící na pohled neškodná paní domácí, s přísným manželem na obrázku, houpacím křeslem, kukačkovými hodinami s Pannou Marií, zuby ve sklenici a neustále prchajícím zrzavým kocourem, která dokáže v dokonale vygradovaném závěru nechtěně zneškodnit nejen lupiče, ale zmást i šerifa. Dvě scény nemohu nezmínit - po pádu starobylého kamenného chrliče odlétající profesorův kabát jako Poeův havran ve větru nad řekou a k dokonalosti dovedený závěr - kocour odhazující prst na odplouvající loď s odpadky. Trailer: http://www.csfd.cz/film/69714-lupici-pani-domaci-ladykillers-the/videa/(10.7.2009)

Jemný intelektuální humor vs 89x F*** word. Heterogenní směska konverzace a mimiker ve sklepáckém prostředí, v němž zní detonace, kopání a muzicírování. Na rozdíl od teamové chemie Dannyho parťáků, kteří jsou přirozeně vtipní jaksi mimochodem, Coeni tu humor tlačí hrubou silou i jemným pošťuchováním na povrch a ta chtěnost černému humoru ubírá na efektu. Přetrvala jen živá, výbušná, vibrující vazba mezi kápem všech slizounů Hanksem a jeho nesmrtelnou starou dámou. Jak freudovské :)(17.3.2007)

Zajímavá ukázka střetnutí obhroublých, buranských a tělních vtipů s distingovaným, inteligentním a uhlazeným humorem. Fyzická komika zde působí o třídu svěžeji než nevypointované dialogy, kterých je bohužel valná většina. Největším plusem této záležitosti je pak velmi nečekaně „real fucking cool nigga“ Marlon Wayans, jež svou postavu s kulometnou palbou smrtících hlášek ztvárnil na výbornou.(10.10.2005)