Sex ve městě (TV seriál)

Komedie / Romantický

USA, 1998, 94x30 min

Předloha:

Candace Bushnell (kniha)

Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis, Cynthia Nixon, Chris Noth, John Corbett, Willie Garson, Kyle MacLachlan, Chandra Wilson, Bridget Moynahan, James Remar, Ron Livingston, Frances Sternhagen, Craig Chester, Michail Baryšnikov, Sarah Wynter, Sarah Clarke, Victor Webster, Blythe Auffarth, Leslie Lyles, Bradley Cooper, Elizabeth Banks, Meredith Ostrom, J.D. Williams, Evan Handler, Rosemarie DeWitt, Rachel Nichols, Susan Misner, John Scurti, Josh Pais, Edward Kerr, Jack Hartnett, Russ Russo, Daniel Travis, Brad Beyer, Kat Dennings, Robert LuPone, Kimberly Evan, Liza Lapira, Anson Mount, Fred Dalton Thompson, Clark Gregg, Margaret Cho, Seth Gabel, Yul Vazquez, Heidi Klum, Molly Price, Tonye Patano, Maggie Kiley, Timothy Olyphant, Amy Redford, Mark Feuerstein, Caitlin Clarke, Rochelle Aytes, Wallace Langham, Geri Halliwell, Heather MacRae, Jason Lewis, Jodi Long, Michael Medico, Claudia Besso, Christopher Sieber, Debbon Ayer, Hugh M. Hefner, Deborah Zoe, Phyllis Somerville, Geneva Carr, Will Arnett, Crystal Allen, Patrick Breen, Noelle Beck, Nick Gregory, Anita Gillette, Phil Coccioletti, Anthony DeSando, John Enos III, Donald Trump, Tony Ray Rossi, Ronald Guttman, David Eigenberg, Jen Strickland, Robert Gomes, Alanis Morissette, Blair Underwood, Justin Theroux, Katie Finneran, Marceline Hugot, Kate Jennings Grant, Ali Costello, Lauren Lake, Anne Meara, Daniel Sunjata, Matthew McConaughey, Vince Vaughn, Carrie Fisher, Elizabeth Regen, Eddie Cahill, Blanchard Ryan, Charles Parnell, Lisa Gay Hamilton, Alan Cumming, Nathan Lane, Craig Bierko, Kristen Johnston, Nikita Ager, Matthew Morrison, Candice Bergen, Carrie Preston, Jim Gaffigan, Ted King, Costas Mandylor, Heather Graham, Peyton List, Daniel Newman, Jerry Stiller, Marion McCorry, Marian Seldes, Lisa Roberts Gillan, Nick E. Tarabay, David Aaron Baker, Heather Goldenhersh, Aasif Mandvi, Jill Latiano, Wallace Shawn, Peter Hermann, Erica Tazel, Billy Wirth, Gloria Votsis, H. Jon Benjamin, Kate Albrecht, Jason Antoon, Philipp Karner, Mireille Enos, Kim Director, Tina McDowelle, Kohl Sudduth, Stuart Rudin, Jeanine Serralles, Sundra Oakley, Logan Anderson, Gabriel Macht, Sonia Rockwell, Mario Cantone, Michaël Cohen, Amy Sedaris, Michael Knowles, Amy Harris, Murray Bartlett, John Cenatiempo, Rebecca Wisocky, Mark Deklin, Becky Ann Baker, Claudia Salinas, Victor Browne, Jen Drohan, Peggy Gormley, Michael Cline, Cécile Cassel, Timothy Gibbs, Jennifer Elise Cox, Hoon Lee, Matt Servitto, Scott Bryce, Tony Hale, Luca Calvani, Haviland Morris, Laura Stepp, Christopher Wynkoop, Teddy Sears, Marc Forget, Jolly Abraham, Courtney Zito, Donovan Leitch Jr., Yetta Gottesman, Joanna Adler, Ben Weber, Blaze Kelly Coyle, Eddie McClintock, Lucy Liu, Sarah Michelle Gellar, John Shea, Jennifer Coolidge, David Duchovny, John Benjamin Hickey, Sara Barnett, Pieter Gaspersz, Mike Doyle, Kevin Stapleton, Dominic Fumusa, Todd Barry, Sam Seder, Shannon McGann, John F. Cleary, John Bryant, Isabel Gillies, Ritchie Coster, Rachel Miner, Donnie Keshawarz, Andrew Stewart-Jones, Joseph Murphy, Catherine A. Callahan, Katie Maguire, Mark Devine, Thomas Chabrol, Alicia Goranson, Marc Berman, Seamus Davey-Fitzpatrick, William Abadie, Iris Almario, Laila Robins, Paul Lazar, Joshua Burrow, Eric Naggar, Aleksandra Yermak, Daniel McDonald, Richard Joseph Paul, Novella Nelson, Vivian Bang, Major Dodge, Moniere, Glenn Fleshler, James Urbaniak, Ethan Sandler, Betsy Aidem, John Dossett, Jamie Denbo, Carol Lawrence, Chris Payne Gilbert, Adam Nee, Ellen Tobie, Jean Brassard, Anne De Salvo, John Mese, Marcia Jean Kurtz, André De Shields, Philippe Beglia, Anne Lange, Sita Verma, Bryan Callen, La La Anthony, Marilyn Sokol, Victoria Labalme, Carole Davis, Jason MacDonald, Mark Charran, Robert Bogue, Sonia Braga, Samantha Buck, Dan Ziskie, Nadia Dajani, Remy Auberjonois, Ian Kahn, Saidah Arrika Ekulona, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Barbara Garrick, Doris Belack, Victor Pagan, James Saito, David Lansbury, Alex Corrado, The Lady Bunny, Seth Barrish, Charles Keating, Gerry Bamman, Chris Tardio, Sam Freed, Michael Buscemi

94/94 Také vím hodně o sexu, ale nebojím se zároveň odsunout HBO hity až za FX, Showtime a Starz. Ačkoli s věkem jsem i k tomuhle retru tolerantnější. Zvlášť po kontrastním setkání s The Carrie Diaries. A poprvé po letech činím rozhodnutí seriál dosledovat, když už ho pasivně vnímám od jeho začátku. 1. série má v sobě načrtnuto vše, základní linku s Mr. Bigem (v českém wtf překladu s Božským), charaktery 4 bab, které neustále tlachají o všem, co souvisí s jejich více či méně pravidelnými souložemi a Manhattan. 2. série opakuje romanci s Mr. Bigem, přihrává do života i Mirandě někoho osudového a Charlotte a Samantha jsou takové zábavné panenky na hraní. Více dílů, více jednotlivých nápadů, hezký fetiš na boty, ale ta hlavní zápletka mi vždycky přišla divná. Carrie a její hlavní známost nikdy neměli reálné problémy, ale ona se pořád hroutila, protože "jí koupil hnusnou kabelku", "neopětoval ve vhodnou chvíli 'miluju tě'", "pozval jí na dovolenou, ale nevnucoval jí svojí matce", "vyspal se s ní kdykoli si řekla", "byl kdykoli k dispozici", "přišel se ukázat jejím kamarádkám"... Takže, kde udělal chybu? 3. série do jisté míry obnovuje vztah Carrie a Mr. Biga, tentokrát jsou tajnými milenci, když on je ženatý a ona vdaná. Ale po určitém utrpení jsou všichni zúčastnění šťastně nezadaní. Minimálně tedy Carrie a Big se stávají přáteli. Samantha je pořád stejně prostopášná, ale nikdy nebyla děvka. Charlotte se soustředí na svůj životní cíl - provdat se, ale samozřejmě se ukazuje, že takto založené manželství na trucu nemůže fungovat. A Miranda? Velmi pomalu se propracovává ke svému kamarádskému dokonalému. Čili žádná překvapení, jen očekávatelné twisty a sem tam nový nápad přesunout díl mimo klasické kulisy například do L. A. nebo do comicsového krámku. 4. série kupodivu nepřinesla nic nového, Carrie pořád řešila další šance pro Aidena a Mr. Biga, Charlotte se snažila otěhotnět, ale namísto toho se matkou stala Miranda. A Samantha? Konečně se zamilovala, ale ani po tunách zkušeností od svých kamarádek se nedokázala ve vztahu chovat jinak než nadržená patnácka. Jako bychom se točili v kruzích. Takže tu a tam prvek ozvláštnění přineslo leda navštívení Aidenova venkovského sídla a děvčata si tak mohla poněkud více zahysterčit než obyčejně. 5. série nesmyslně pokrácená na pouhých osm dílů nepřinesla opět nic nového pod sluncem, jen dovyprávěla příběhy načaté z minula. Carrie je ochotná si ponechat Mr. Biga jako příležitostného milence, Miranda má dítě a možná akceptuje i jeho otce, Samantha se uzdravuje z něčeho, co mohl být vztah a Charlotte? Pochopila, že její princ na bílém konci nemusí být krásný, ale stačí, když je skvělý v posteli a miluje ji. Nejúnavnější je ale sebereflexe celého seriálu, protože už minulou sérii Carriiny sloupky z novin inspirovaly filmaře, teď zas vydala jejich knihu. Boring. K 6. sérii snad jen tolik, že se pořád motá v kruzích. Začátek série je hrozný až nesnesitelný, načež se to celé mění v pohádku, kterou lze tolerovat. Charlotte své mateřské instinkty realizuje prozatím jako psí mamička, Miranda se s celou rodinkou (šťastně až do smrti) odstěhuje do Brooklynu, ale ještě krátce před svatbou s otcem svého dítěte stihne románek s černochem přesně podle své oblíbené telenovely. No. Samantha nalézá oporu i štěstí v monogamním vztahu a prochází si rakovinou prsu. A protože i jeptišky mohou mít stejnou diagnózu, tak je vše naprosto v pořádku. A Carrie? Prožila si francouzský flert a Mr. Big pochopil, že ona je ta pravá. Nicméně kvůli této zkušenosti sekla se svým sloupkem Sex and the City a pohádky byl konec. Takže to nakonec nebylo ani tak o sexu, ale jako o klasickém hledání toho starosvětského štěstí.(7.2.2009)

Přiznám se bez mučení, na tohle jsem dříve koukal poměrně často, stejně jako na Ally McBealovou, a dokonce se mi to líbilo :-) Feministický podtón mi nevadil a připitomělé řečičky a milostné románky někdy zoufalých, někdy sebevědomých nafintěných paniček jsem docela hltal. Herečky sice nic extra, ale kdybych si měl nějakou vybrat, tak určitě sečtelou Samanthu :-)(17.10.2005)

• viperblade

K tomu, abych ocenil tento seriál, mi zřejmě něco chybí, (teda, vlastně přebývá :)).(26.9.2008)

• Radyo

Podle mého názoru je tohle feministický seriál, který se bude líbit především ženám. I když znám pár chlapů, kteří jej taky sledují. Vyzdvihl bych jedině ženské "přednosti" hlavních hrdinek. Jsou opravdu úžasné. :)(3.3.2003)

• Rex Mundi

Priznám sa, že som zo Sexu v meste videla málo, ale ani to málo nebolo môjmu srdcu blízke. Asi preto, že moja podstata je akosi iného zamerania a možno by som rada mala kopec prachov na pekné topánky a šaty, ale nepatrí to medzi moje priority. Pravdepodobne sa s hrdinkami seriálu nezhodujem ani v jedinej priorite, inak by mi neboli ľahostajné. A ženská, ktorá píše jeden stĺpček týždenne sa nazýva novinárkou a dostáva za to peniaze, ktoré jej pokryjú dopĺňanie zbierky topánok Manolo Blahnika a tisíc iných výstrelkov? To už zachádza hollywoodske lakovanie priďaleko...(21.10.2005)

• - Baletnú sukničku, ktorú má Carrie (Sarah Jessica Parker) v úvodnej znelke, kúpili v "second hande" za 5 amerických dolárov. (Zdroj: Eurotelevízia) (kacer4)

• - Ačkoliv se v seriálu nikdy neobjeví jméno pana Božského, v poslední epizodě na konci volá pan Božský Carrie a my vidíme na displeji jejího mobilu jméno John. (Sinecod)

• - Před lety narazil producent Darren Star na knihu novinových sloupků americké novinářky Candance Bushnell a ihned ji nabídl padesát tisíc dolarů za veškerá práva. Pak si najal scénáristy, kteří ze sloupků odstranili nezdravý cinismus a větší množství černého humoru a první sezóna se začala vysílat na HBO již v roce 1998. Seriál běžel celých šest let s tempem jedné sezóny ročně. A protože sex a tři sexy šťabajzny neustále o něm mluvili, byla to dobrá kombinace, která nakonec sklidila nečekaný úspěch (7 cen Emmy, 50 nominací) . I když samozřejmě postupem času začala sledovanost upadávát, tak i přesto si seriál udržoval slušnou várku stálých diváků, kteří prahli stále po nových zážitcích nějvěrnějších kamarádek. (Rodriguez)