Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

Lord_Denvil

Své doby vůbec není špalty, nebo spíš dobry sci-fi seriál pro děti. Možná ze mne mluví nostalgie, protože ve svých 10 letech, když jsem to poprvé viděl, byl jsem unesený a (co si budeme povídat) zamilovaný, takže můj posudek lze považovat za zaujaty. Ale když porovnám tento seriál ze Star Trek TOS nebo původním Battlestar Gallactika – tak opravdu nevím co je lepší. Nesmíte to posuzovat z dnešního hlediska. Časy se mění a my se měníme s nimi. Svého casu to byla opravdu výborná podívaná. Dneska to působí naivně a místy humorné… Protože takovýhle jednoduchý lidsky hodnoty, které jsou ukázaný v seriálu, a to: kamarádství, obětavost, překonaní rozdílu v dnešní době se „ne nosí“… no a není to chyba? ()

honajz

Osobně mi přijde seriál povedený i na tehdejší i dnešní dobu - pracuje s dětskou fantazií, a ta kašle na nějaké technické detaily. Šlo primárně o kamarádství s podivnou dívkou, o sem tam nějaký "zázrak", o to, držet při sobě, aby se dalo pomoci jednomu, tedy jedné odlišné, nezapadající, a některé scény jsou docela humorné, jiné napínavé, a docela se mi i vryly do paměti. ()

MGG8

Ťažko sa posudzuje seriál starý už viac ako 35 rokov. Z dnešného pohľadu sa veľa vecí zdá iných. Ale pamätám sa na neho ako dieťa. Každý diel sme hltali a opakovania sme si tiež nenechali ujsť, proste to bola pre nás pecka. AK si niekto podľa komentárov tu napísaných, myslí že seriál natočený v tej dobe by bol bez "socialistických" klišé, tak sa pekne pletie. Proste dokresľuje dobu v ktorej vznikol. A to že to bol v podstate SCI-FI seriál pre deti, ktorých v tej dobe bolo ako šafranu a možno ešte menej, tak to je pre mňa úplná bomba. Schválne som si ho pred rokom zohnal a opäť pustil a díval som sa aj so svojím 6 ročným synom. A reakcie? Vôbec nie špatné. Dokonca sa aj po dobe stále smejeme niektorým fórom zo seriálu. ()

mikhail

Váhal som medzi 3 a 4* nakoniec dávam 4, pretože keď si odmyslím slabšie efekty, tak herecké výkony a scenár boli super a pre detského diváka tej doby sa jednalo naozaj zaujímavý seriál. Už hádam stý raz opakujem to isté. Po 89-tom na Slovensku nevznikol detský seriál, ktorý by dosahoval jeho kvality. Zaujímavý komentár - Joski ()

OJan

Nepatřím do té generace, která považuje tento seriál jako legendární počin z dob jejich dětství. Ovšem já jsem otevřen čemukoliv a když jsem od generace, jež tento seriál považuje za klenot, slyšel, jaká je škoda, že jsem to ještě neviděl, tak mi to nedalo a musel jsem se podívat. Jestli to je legendární počin nemohu posoudit, ale musím říct, že dobré to určitě je a velmi mě to bavilo. Seriál, který je vyprávěn s takovou dětskou naivností jsem již dlouho neviděl, ale není to na škodu, když tam povětšinou vystupují právě dětské postavy. Navíc, kdo kdy netoužil také znát nějakou takovou návštěvu z vesmíru jako je Majka. Dobrý pocit ze seriálu navíc ještě umocňují vtipné hlášky. Pět hvězd jsem nedal ne proto, že by se mi nepozdávaly triky, z nichž mnohé sice již podlehly zubu času, ale na tu dobu, kdy počítačové triky teprve začínaly, jsou obstojné. Pět hvězd jsem nedal proto, že po skvělých prvních pěti epizodách přišlo zhoršení, jako by scénáristům došly nápady. Naštěstí se to od deváté epizody zase začalo ubírat tím správným směrem. A poslední epizoda ve mně vzbudila hodně emocí a trochu mě mrzí, že druhá série už nikdy nevznikla a už asi ani nevznikne, protože ten otevřený konec se k tomu vyloženě nabízí. |75%|, (počet zhlédnutých epizod: 13) ()

• Keď Majka (Zuzana Pravňanská) chodila po vode, všetci si mysleli, že to preto, lebo má pod sebou lávku. No v nasledujúcom zábere Majka vyletela. Dokopy nasledovalo sedem záberov, kde každý z nich mal použitú inú trikovú technológiu. (Raccoon.city)
  • Matej Landl (Karol) paralelne nakrúcal aj seriál Rachotilkovia (1977), čo bolo pre neho časovo dosť náročné. (Raccoon.city)
  • Herec Matej Landl zarobil na filmovaní asi 20,000 korún. Bol platený na deň, pričom za natáčanie v ateliéri dostával 120 a za natáčanie v exteriéri 160 korún. (dyfur)