Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

• Československo

Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Drama / Psychologický

USA, 1966, 134 min

Mike Nichols

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Haskell Wexler

Alex North

Sam O'Steen

Scénografie:

Richard Sylbert

Asi tady budu za neznaboha a filmového barbara, ale já prostě pět hvězdiček dát nemůžu. Ano, nachází se zde plno ohromně silných a totálně zničujících okamžiků, okořeněných geniálními hereckými výkony (jedný z nejlepších co jsem vůbec kdy viděl), ale jako celek to na mě zafungovalo mnohem méně než bych čekal, což se potvrzuje už chvilku po dokoukání, kdy začínám zjišťovat, že to se mnou nějak nic neudělalo.(15.2.2007)

Známe filmy nepřístupné do 15 let, ba i filmy přístupné až s dovršením 18 let, existuje ale kategorie snímků, která by měla být nepřístupná široké skupině kandidátů manželství, jinak se nám podstatně rozšíří už tak zbytnělá skupina singles, a tím se opět sníží už tak nízká porodnost. Do téhle skupiny řadím i Kdo se bojí Virginie Woolfové, která představuje dokonalý protipól všech romantických komedií o partnerském soužití. Je to hořké drama o manželství, které tmelí už jen vzájemná nenávist a možnost toho druhého co nejrafinovaněji psychicky týrat a ponižovat. Scénář vychází ze stejnojmenné divadelní hry a Mike Nichols, jenž měl do té doby zkušenosti výhradně z Broadwaye, a šlo tedy o jeho filmový debut, se vlastně ani nesnaží předstírat, že natáčí víc než efektní divadlo. Po drtivou většinu stopáže si vystačí s jedinou dekorací a čtyřmi herci. Přesto, ačkoli je to prakticky neuvěřitelné, šlo díky astronomickému honoráři Taylorové a Richarda Burtona o nejnákladnější hollywoodský projekt roku 1966. Sázka na skandály opředený manželský pár se nicméně vyplatila - zvědaví diváci se dohadovali, jak moc se filmová fikce podobá skutečnému manželskému soužití Burtona a Taylorové - navenek totiž leckdy působili jako ve filmu. Těch 5* možná patří víc autorovi předlohy Edwardu Albeemu, ale drama šlape jako hodinky a cynismem, zlobou a alkoholem nasáklá atmosféra funguje na výbornou. Oba hlavní aktéři navíc předvádí mistrovské herectví. Celkový dojem: 95 %.(17.3.2015)

Scénář: Ernest Lehman .. Kurva, to byl hustej večírek! Hype, který do mne nalil kamarád, když se z tohoto filmu vracel z kina, byl značný. Čekal jsem dlouho, ale dočkal jsem se také. Filmový debut Mike Nicholse je neskutečně kvalitní podívaná. Divadelně konverzační drama postarších manželů, kteří v nočních hodinách hostí mladší pár, dává velký prostor k vyplutí všech skrývaných i nekrytých útrap, radostí a nejrůznějších her, balancujících mezi laskavým pohlazením a psychologickým týráním. Ani skvělá předloha či umná režie by nepomohla, kdyby se nemohla opřít o skvostné herecké výkony. V tomhle případě to nehrozí. Všechny čtyři postavy doslova koncertují a jen umocňují všechnu tu depresi a krutost v dlouhodobém vztahu, kde i přes zdánlivé všechno zkrátka něco chybí(7.6.2006)

Nebudu předstírat, že jsem film pochopil. Ani neříkám, že se mi nějak moc líbil. Když se to tak vezme, příběh vypráví o noci dvou opilců s jejich víceméně náhodnými přáteli, kteří se taky pěkně zlijou. Ovšem před hereckými výkony se klaním.(19.10.2010)

Tááákhle pravdivé, ale tááááááákhle zdlouhavé.(16.4.2011)

• - V roce 2007 Americký filmový institut dosadil tento film na 67. příčku žebříčku nejlepších filmů všech dob. (Morien)

• - První film, který dostal přístupnostní omezení "Nikdo pod 18 let nebude připuštěn ke sledování, pokud nebude v doprovodu rodičů." (Morien)

• - Spoiler: Podle Mikea Nicholse napsal scenárista pro film původně jiný konec, podle kterého se měl syn George a Marthy před lety oběsit v šatně. Nichols takovou scénu ale odmítl natočit. (Morien)