Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

• Československo

Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Drama / Psychologický

USA, 1966, 134 min

Mike Nichols

Ernest Lehman, Edward Albee (divadelní hra)

Haskell Wexler

Alex North

Sam O'Steen

Scénografie:

Richard Sylbert

´Tis the refuge we take when the unreality of the world sits too heavy on our tiny heads. Truth or illusion, George? Doesn't it matter to you at all? Problém „Virginie Woolfové“ je, jak snadno ji lze označit za antimanželský snímek o vyčpělém vztahu uřvané vychlastané semetriky a univerzitního profesůrka. Je jen posilován tím, že vidíme pouze poslední stadium událostí, jejich rozuzlení a katarzi; vše, co jim předcházelo, je nám pouze naznačováno, tyto náznaky navíc vždy nesou pel možné lži a propadají k nám skrze síto psychotických her Marty a George, jež nejsou projevem jejich nefunkčního vztahu (ve skutečnosti zjistíme, že nejenom že nejsou schopni s někým druhým žít, ale ani komunikovat), ale (sebe)destruktivní mstou vlastním slabostem a tomu druhému, který je s láskou ochotně toleruje. Svět Marty a George není světem vzájemné nenávisti, ale strachu přijmout realitu takovou, jaká je, a vyrovnat se s ní. Ono ani to deprimující množství vypité brandy není náhoda. Odmítat realitu ale nejde napořád, stav absolutního obelhávání je prostě neúnosný a George jako paradoxně ten silnější si to uvědomuje (jeho poslední úder vedoucí k „zabití“ iluze, jež je Martinou součástí, mimo jiné vrhá světlo na důvody toho, co v mládí spáchal) – ne nadarmo se film odehrává za hluboké noci a končí s prvními ranními paprsky. Vždyť „Kdo se bojí Virginie Woolfové?“ = „Kdo se bojí života v pravdě“.(4.4.2011)

NFR 2013, Oscar 5 : Herečka HR - Elizabeth Taylor, Herečka VR - Sandy Dennis, Kamera ČB, Výprava ČB, Kostýmy ČB + 8 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Richard Burton, Herec VR - George Segal, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A(30.3.2004)

Tááákhle pravdivé, ale tááááááákhle zdlouhavé.(16.4.2011)

Není pravé lásky bez nenávisti a zármutku. George a Martha. Smutné, smutné, smutné... Ze začátku poutavá, postupem času ale až úmorně zdlouhavá psychologická hříčka o nevyhnutelných úskalích manželství. V hlavě se mi to sice ještě nějakou dobu toulat určitě bude, zároveň bych ale minimálně o půlhodinu krátil...(25.12.2014)

Jak vlastně tenhle film vystihnout? Slova nenacházím ani po třiceti minutách otevřeno okna a stále dumám nad tím, co jsem vlastně viděl. - Brilantní film, to rozhodně, ale hlavně ten scénář je jak z jiného světa, spousta zábavných ale i srdcervoujích scén. Nejlepší byl jednoznačně Burton, zastínil i Taylor, která si myslím to ani nemusela hrát... :-)(27.10.2008)

• - Ústřední manželskou dvojici ztvárnili skuteční manželé, Richard Burton a Elizabeth Taylor. (Sfinkter)

• - Film Bette Davisové, na který si Martha snaží na začátku filmu vzpomenout, je Beyond the Forest (1949). (Morien)

• - První film, ve kterém se objevilo slovo „bugger“ – buzerant. (Kulmon)