Podnikavá dívka

• slovenský

Podnikavé dievča

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1988, 109 min

Tak trochu Pretty Women, ale jinak.(24.12.2012)

Snímek je pro mě jakýmsi mezníkem určující konec osmdesátých let a konec oslňování americkou kulturou, architekturou a lákavým životním stylem kdesi na Manhattanu. Skončila doba temna v tehdejším Československu a zakázaná Amerika byla zcela legální. A tohle byla jedna velká americká pohádka.(14.6.2012)

Emancipující se romantické drama, v němž žena není jen za erotický objekt (právě naopak), kde se hlavní mužská postava (a největší herecká hvězda filmu) objevuje až po třiceti minutách a kde má hrdinčin kariérní vzestup minimálně stejnou hodnotu jako její úspěch v osobním životě. Přesto je vykreslení hrdinčiny cesty k úspěchu o kus pozadu za feministickými myšlenkami, které jsou ve filmu vyřčeny (například její závislost na mužích a jejich mínění je srovnatelná s libovolnou romantickou komedii dneška, přílišná ambicióznost postavy Sigourney Weaver, která se očividně dokáže vypracovat i bez Harrisona Forda po boku, je podle filmu nepřípustná a závěr v zásadě popírá potřebu strukturální změny poměrů). Navzdory množství známých herců, kteří na nás během filmu vykuknou, je dnes sociologická hodnota Podnikavé dívky vyšší než její hodnota zábavnostní. Možná je tím, že nemá-li Nichols v rukou opravdu kvalitní scénář, svižnou komedii se svou divadelní režii natočit nedokáže. 60%(7.3.2011)

Lehce nadprůměrná komedie. Těží nejen ze svého hereckého obsazení, ale také z jednoduchého, avšak sympatického příbehu. V závěru je sice mrcha Sigourney Weaverová potrestána a Melanie Griffithová po zásluze odměněna, a tak se to dá chápat jako happy-end, ale v tomto filmu mi nevadí. Když si budete chtít odpočinout a lehce pobavit, nemůžu než doporučit.(20.3.2008)

Můj první film na VHS kazetě, srdeční záležitost. Nesympatická ,,kostnatá prdel" Sigourney , ještě krásná, plastikami nedotčená Melanie a Harisson tak charismatický a spravedlivý. Ach ......(20.1.2013)

• - Jako prostory vestibulu firmy The Petty Marsh, kde pracovaly obě hlavní představitelky, posloužil vestibul v sedmém patře World Trade Centra. (don corleone)

• - Pro role Tess a Catherine se uvažovalo také o Michelle Pfeiffer a Meryl Streep. (don corleone)

• - Písnička, která zní při závěrečných titulcích, se jmenuje "Let the River Run" a nazpívala ji Carly Simon. Předělala ji také Lucie Vondráčková pod názvem Láska umí víc. (blackrain)