Páteční večer

Scénografie:

Katia Wyszkop

Kostýmy:

Judy Shrewsbury

Na tenhle film asi musí být patřičná nálada, protože to nejdůležitější jsou pocity, které ti vyvolává především kamera s hudbou, protože dialogů je film prost a pokud jde o příběh, mě se to líbilo velmi. Dva osamocení lidé se nehledají až se najdou a dají si něco co běma chybí. Nádherně intimní příběh.(12.1.2017)

Zásadním stylistickým nástrojem vyprávění je hudba. Společně s taktilními a senzuálními kvalitami kamery (Agnes Godardové) komentuje introvertní téma a pocity. Styl filmařky Clair Denis je možné pojmenovat jako moderní impresionismus. (A mně například připomíná Bressonovu náladu.)(27.8.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $452,624(25.6.2010)

Vyznání Claire Denis ze záliby, fascinace, možná až fetiše k rukám, a to především k těm mužským, nabývalo takové intenzity, že být tento film delší, možná by mohly právě ruce vyjádřit veškerý herecký projev.(13.1.2015)

S tímhle filmem jsem se nepotkal tolik, jako s pozdějšími pětatřiceti rumy. Tempo je obdobné, herci výborní. Atmosféra dopravní situace (smrtící kombinace pátek večer plus stávka) je z obrazovky přímo cítit. Zajímavým vyprávěcím prostředkem je nahrazení mnoha dialogů detailními záběry rukou. Přesto jsem to stále jen "z povzdálí sledoval".(8.11.2010)