Sledování

Following

Krimi / Mysteriózní / Thriller / Drama

Velká Británie, 1998, 69 min

Dokonale promyšlený a napsaný scénář, celkově chytře působící film. K plnému počtu mi vadilo někdy samoúčelné střídání časových rovin, kdy jsem měl dojem, že forma převažuje nad obsahem a malinko mu i ubližuje.(17.1.2010)

Úchvatná rekonstrukce drtivé většiny postupů, které Nolan dosud hojně používá ve svých snímcích.(12.8.2010)

Pro Nolanovo pohrávání si se strukturou vyprávění mám zkrátka slabost. Following je film mazaný a atmosferický skoro stejně jako Memento. 90%(25.11.2007)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE ZÁVAŽNÉ SPOILERY. Nabízejí se dva pohledy na Sledování. První je jednoznačný a doslovný. Bill se zaplete do dokonalé pavučiny Cobba. Takový pohled se mi ale pramálo líbí, vždyť by to znamenalo, že všichni jednají tak, jak Cobb očekává a to není dvakrát věrohodné. Druhý pohled je zajímavější, přikláním se k němu a dávám díky němu čtvrtou hvězdu. Cobb nikdy nebyl, je jen výplodem Billovy choré mysli. Pak je třeba ocenit napětí, chytré spletení scénáře tak, aby divák tápal až do konce či "vlezlou" "sledovací" kameru. Rozpoznat "předznamenání" Mementa, které již jen námět dovedlo k dokonalosti tím, že nekontinuitní řazení scén vysvětlilo specifickým zdravotním problémem hlavního hrdiny. Slabé ****.(24.5.2010)

Debut, ale AKÝ? Nezávislosť, rozumnosť, svojskosť i vyzretý odpich do ďalšej (ešte viac vyšperkovanej) práce podobného zrna ("Memento"). Nolan s nami zdieľa svoj "design manual" tvorivosti podľa ktorého je rozpoznateľný aj za slabej či žiadnej viditeľnosti. Voyeur, 3 dejové okná v neintaktnom rozložení a rozuzlenie, ktorým nám Christopher dáva šupu priamo do držky.(11.1.2010)

• - Postava, kterou hraje Alex Haw, si říká Cobb. Stejné příjmení má i hlavní hrdina dalšího Nolanova filmu Počátek (2010), kterou hraje Leonardo DiCaprio. (BenchPress)

• - Christopher Nolan dostal nápad k napsání scénáře poté, co byl sám vykraden. Fascinovalo ho, co k tomu lidi vede a jak ovlivňují ostatním životy. (Ai.ma)

• - Když se dvojice vloupá do jednoho z bytů, na dveřích můžete zahlédnout samolepku Batmana. Nolan později natočil filmy Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008). (Ai.ma)