Akční / Fantasy / Horor

USA, 1998, 120 min (Director's cut: 110 min)

Viděl jsem až po druhém díl v režii del Tora a dávno po Lize výjimečných (kterou jsem v té době nesnášel ana chuť jsem jí přišel a o hodně hodněpozději), a možná proto mne tento "city horor" až nečekaně potěšil... Spousta krve je jednoznačné plus, Norrington cool režii překvapivě zvládá a k tomu spousta nečekaně nekorektních momentů, na které musel mít tvůrci opravdu koule...(13.12.2005)

Neuvěřitelně cool(toto slovo nesnáším, ale sem se dokonale hodí) záležitost s božským upírem Wesley Snipesem, který se pro tuto roli narodil. Blade bez Wesleyho je jen postavou vycházející ze stínů, která občas zabije pár upírů. S Weslym jde o největšího machra široko daleko co jen svými zuby dokáže odehnat upíry do temných zákoutí města. Jeho bezchybný výkon drží tento jinak poměrně jednoduchý snímek v hladinách nadprůměrnosti a společně se stylovou režii Stephena Norringtona konečně drtí krvelačné zrůdy po desítkách. PS: ta diskotéka se songem od Public Domain - Operation blade je geniální skladba!!!(14.6.2004)

Na rozdíl od "kovanejch zastánců" klasik-upířin, beru "Blade", jako razantně, až na drť namakanou, akčně krvavou comicsovou záležitost.. Wesley Snipes(tvrdej jako skála,ale neoprostěnej od lidskejch citů).. je prostě W. S. a Kris Kristofferson, jako ten ochranitelskej "taťka od ponku", kterej je vždycky ve správnou dobu na správným místě na umravnění rozparáděně žížnivý zlatý upíří omladiny... probůh jsem asi ulítlá, ale pro mě to v žádným případku, nebyly dvě nevyužitý hodiny...třeba čirou náhodou natrefím na tmavýho sexy fešáka v černých brýlích..(26.10.2009)

Hutná comicsová atmosféra. Kvalitní scénář, skvělé herecké výkony, elektronický soundtrack. Drsná akce, suché hlášky. Je to prostě kult.(22.1.2003)

Stephen Norrington má kliku, že jeho Blade byl ten úplně první. Jelikož, dřevěný kolík na srdce, jeho režie nenese sebemenší stopy nějaké nadprůměrné kvality, či nedejbože dokonce invence. Blade je prostě takový akční standart, což platí i pro scénář, který lze považovat za nadprůměrný puze, pokud jej budeme pozuvat vrámci žánrové škatulky. To co dělá z Bladea akční nátřesk odměnitelný čtyřmi hvězdičkami je samotné pojetí akce. Z řad upírů se sice ozývají negativní reakce, jak neschopně je jejich plémně vylíčeno, když zubatí bojovníci padají pod Bladeovými ranami jako Windows XP na podzim, ale prostě zábavné sledovat tu krásnou vyváženost akční elegance, dynamiky a čiré brutality.(8.10.2007)