Liga výjimečných

Liga výnimočných

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2003, 110 min

• Gemini

Když jsem byl malý, chodíval jsem s dědou k řece. A jak už to tak dědové dělávají, i ten můj mě učil házet žabky. Docela mi to šlo a bavilo mě to, kdo by taky neměl rád ty hezky ohlazené oblázky a nesledoval jak letí nízko nad hladinou, zběsile rotují, dopadají na vodu a zase se od ní odrážejí...až se nakonec neodrazí a nezůstane po nich ani stopa. A přesně tak se to má s Ligou Výjimečných. Na pohled uhlazené, vymazlené a hodně slibné dílko, obzvlášť když znáte Alana Moorea a vidíte drsně se tvářícího Seana Conneryho a uhlazeného zhýralce Stuarta Townsenda. Potom začne ten pestrobarevný kolotoč, kterým je například bitva v knihovně...a pak se ten pomalu snižující se let nad hladinou, symbolizující úroveň filmu, dostane do svého nejnižšího bodu (to je třeba logický kopanec nebo tak něco...každopádně je toho ve filmu víc než je omluvitelné, OBZVLÁŠŤ POKUD ZNÁTE ALANA MOOREA), ze kterého se ještě párkrát povznese (třeba když začne řádit paní Harkerová;)), ale stále víc a víc je vidět úbytek energie....a pak přijde konec. Konec, který ve vás nenechá nic, stejně jako když se nad žabkou zavře voda. Trestuhodné zmrhání, opravdu trestuhodné.(3.12.2006)

• Cival

Je zajímavé, že ze dvou velkolepě zamýšlených podívaných, které přišly do kin celkem krátce po sobě a obě operují s Richardem Roxburghem, upíry a panem Hydem, se vyklubaly takové sračky. A i když má LXG slabší triky než Van Helsing, přiznávám, že je mi mnohem sympatičtější. Scenář je sice megadebilní a Norrington znovu nezvládá to, co mi nesedělo už u Blada - totiž práci s postavami a atmosférou vyprávění -, ale překvapivě ani většinu vizuálně velkolepých, triky nadupaných akcí (celá idiotská pasáž v Benátkách). Naštěstí akci Norrington pořád ovládá na výbornou (to se o Sommersovi říct nedá), takže úvodní souboj a nadupaná závěrečná půlhodinka zachraňují výstřední gentlemany od totálního kolapsu. Navíc narozdíl od Helsinga má Liga i jakýs takýs styl - i když to možná jen probleskuje láska k brilantní comicsové předloze.(24.7.2004)

• berg.12

Pořád jsem nechtěl věřit, že je to tak špatný film, ale opravdu je. Po celkem slibném začátku se dostává do takových scénáristických veletočů a "cool" hlášek, že z toho jde opravdu hlava kolem. I Conneryho postava je ve filmu hodně zastíněna, až se člověk ptá, proč tam vůbec je. Po flašce rumu ideální.(16.9.2005)

Ale jo, zábavička to je. Ne nějak moc hlubokomyslná (vlastně vůbec), hodně uměle daná dohromady (zápletka a děj), ale zábavná. Connery i ten záporák jsou charizmatičtí a celý se to docela dá. A navíc, ty akční scény jsou Connerymu docela lehce uvěřitelný, narozdíl od scén třeba Belmonda nebo Delona v tomto věku.(12.2.2006)

Chvílemi je film docela příjemná podívaná. Connery je výborný, hudba Trevora Jonese skvělá, postavy příběhu zajímavé, je zde plno bombastických trikových scén, ale! Chvílemi je film značně nepřehledný (Norringtonův klipovitý „bladeovský“ styl bitek se sem moc nehodí), nejde ovšem jen o klipovitou nepřehlednost akčních scén, kdy někdy divák přesně neví, co se zrovna na plátně děje, ale i o nepřehlednost dějovou, jakoby tvůrci dodatečně vypustili některé části tak, aby jen následovala jedna akční scéna za druhou, čímž ale ztížili divákovu orientaci v příběhu. Pokud se ovšem necháte tvůrci jen bavit, a nebudete hloubat nad nelogičnostmi některých scén (např. ponorka v benátských kanálech) a nad chvilkovou nesrozumitelností příběhu, můžete si to příjemně užít. PS: Jsem zvědavý co na tu divočárnu říkal Havel s Dagmar.(13.8.2003)

• - V jedné scéně vyjíždí Tom Sawyer (Shane West) z pohorky Nautilus v bílém voze se dvěma předními nápravami, aby v zápětí udělal hodiny. Tento třívteřinový úsek se natáčel více než čtyři hodiny. (Lobo63)

• - Kvôli problémom s autorskými právami musel byť Neviditeľný muž Peter Brady premenovaný na Rodneyho Skinnera (Tony Curran). (Methodix)

• - Scény z africké savany se ve skutečnosti natáčely v polích hodinu cesty od Prahy. (Reiniš)