Liga výjimečných

Die Liga der außergewöhnlichen Gentlemen

Liga výnimočných

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2003, 110 min

Ikdyž Liga výjimečných není kdovíjak výjimečná, tak i přesto mě stále tajemně přitahuje. Je velmi pravděpodobné, že toto speciální fluidum kolem sebe šíří hlavně osazenstvo Nautilu. Pokaždé, když je příležitost, tak cítím příjemné vnitřní těšení se na starý známý příběh o tom, jak se spojilo několik různých osobností oplývající nevšedními nadpřirozenými dary, jedoucí společně zachránit svět. Decentní upírka vyhřívající se na slunci, neviditelný sympaťák s lennonkami, kapitán Nemo uctívající bohyni Kálí, svalnatý zlobr z Hyde parku aj. Dokážu si představit tenhle film natočený jinak, lépe a klidně na dva i víc dílů, čemuž odpovídal i takový, dalo by se říct, otevřený konec.(11.5.2014)

• Gilmour93

Nedůstojná derniéra Conneryho v Norringtonově Lize extraordinárních kašparů. Komické triky, scénář mávající s vámi jak vlnka od Sandokanovy ponorky benátskou gondolou a absence literárních postav Čuka a Maryši mě nutí odvést snímek na skládku vedle již rozkládajícího se Van Helsinga. Richard Roxburgh postupně účinkoval v Lize výjimečných, Sommersově výše uvedeném digitálním lejnu a v Stealth: Přísně tajná mise. Tomu se říká "být prokletý" a nedivil bych se, kdyby jeho agent na té skládce již hnil taky..(12.4.2010)

Na poprvé jsem ten film nenáviděl. Na potřetí ho začínám mít opravdu rád. Triky sice pozlobí a někdy je to prostě až příliš přitažené za vlasy, ale hláškuje se, herci jsou cool (hlavně Flemyng, Curran a překvapivě taky Connery) a odesjpá to bezvadně. Docela bych si dal druhej díl.(21.12.2007)

• Marigold

Ukázka toho, jak se koní film. Námět poskytuje tolik poezie, humoru i možných hrátek, že by z toho šikovný režisér a scénárista zaplesal, ovšem Norrington a Robinson si tak nějak všimli jen pomíjivého pozlátka. Po plátně tak pobíhá spousta "známých firem" z kánonu světové literatury a filmu, ale krom jmen na nich nenajdeme nic extraordinérního, jsou to jen obtažená schémata zcela bez kouzla a šťávy. Teroristický vous kapitána Nema, světácká bradka Doriana Graye, vrabčí hnízdo Toma Sawyera... a dál? Dál nic, pustina, špatné herecké výkony. Když to neklape v Lize, nemůže to klapat ani v okolních složkách a Norrington balí krám bez boje. Film je doslova nasáklý mizernými digitálními efetky, které redukují pestrý a kouzelný svět fin de siècle na snůšku předrenderované umělotiny. Příběh je naprosto nijaký, padouch vyčichlý a výkon sira Conneryho, promiňte mi to, dočista nekrofilní. Američané przní známé literární postavy s velkou bravurou, nicméně britský šmatlal Norrington tomu nasazuje korunu. Konina. Slátanina.(2.5.2006)

Nejzajímavější a nejpřitažlivější na celém filmu je právě ona Liga výjimečných. Postavy zajímavé, bohužel i tak dost špatně vykreslené a se slabou psychologií. Vizuální stylizace je dosti vyhypovaná, přesto však některé akční scény berou dech (úvodní v hotelu, knihovna) a Sean Connery je naštěstí opět ve fantastické formě. Bohužel děj je dosti chatrný a v závěru se vše sesype jako benátky podložené několika kilogramy dynamitu. Ponorku v úzkých kanálech tak nějak neřeším, avšak tuna dějových klišé je už napováženou. Dr. Hyde se rovněž zrovna extrémně nepovedl a na Hulka nemá ani omylem. Jako čistokrevná akce příliš velkolepé a teatrální, jako velký výpravný komiks zase až příliš lineární a dějově nedostačující. Zběsilý mix všeho. Avšak nenáročná zábava je to solidní.(18.9.2006)

• - Kvôli problémom s autorskými právami musel byť Neviditeľný muž Peter Brady premenovaný na Rodneyho Skinnera (Tony Curran). (Methodix)

• - Natáčení probíhalo v Maďarsku, v České Republice a na Maltě. Například Benátky byly postaveny v Praze, nedaleko stanice metra Kolbenova v místě dnešní burzy. (Terva)

• - Pro režiséra Stephena Norringtona bylo natáčení filmu takovou noční můrou, že se zapřísahal, že už nikdy nebude režírovat další film. Toto přesvědčení mu vydrželo docela dlouho, od roku 2003 nic nenatočil. (POMO)