Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 11x60 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka
  • Lima

Chalupáři jsou taková lidová zábava s vyčpělými dialogy, které mají být vtipné, ale nejsou. Vážně nevím, čím by mne měl tenhle normalizační seriál pobavit. Ani herecká elita to nevytrhne.(20.4.2003)

Celkem solidní úspěšný český seriál. Beru ho jako lehký nadprůměr. Herecké obsazení je na tom dobře, sice nějak neoslní. Příběhy jsou obyčejné, některé zaujmou, některé moc ne. I vtipné momenty se zde najdou. Takže ve výsledku je to taková menší oddechovka. Hodnotím na 60% = **(27.11.2012)

Vtipné, avšak ne moje krevní skupina.(18.8.2008)

Dlouho jsem si k tomuto seriálu hladal cestu. Ačkoli ho každá z českých televizních stanic odvisílá minimálně jednou ročně, vždy jsem se příběhům o důchodcích na socialistické vesnici snažil vyhnout, protože jako revoltujícího mladíka mě přece nemohli tihle přestárlí chalupáři ničím zaujmout. Před několika lety jsem mu však uniknout nedokázal a od té doby ho sleduji pokaždé, když ho dávají…ach jo, už ho znám nazpaměť!(22.4.2008)

No tak toto, s Písaři snad nejlepší komediální seriál u nás, obešel bych se sice bez menších socialistických "hlodů" v několika dílech, ale jinak musím ocenit "Mistry českého herectví"..skvělé!(31.7.2007)

• - Překlad německého názvu seriálu je „Veselý dům“, polský název pak znamená „Pod jednou střechou“. (tulen12345)

• - Když režisér František Filip dostal scénář Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky o příhodách Evžena Humla, který si na vesnici koupí chalupu i s nájemníkem, připadalo mu to jako levné spotřební zboží. „Do Chalupářů se mi tenkrát fakt nechtělo a troufám si tvrdit, že jsem se tehdy nemýlil, i když se za své pochyby dodatečně kaju,“ vzpomíná Filip po létech. (rakovnik)

• - V čtvrtém díle "Sokové", kolem 7. minuty, opře pan Císař (Josef Kemr) při příjezdu k chalupě své kolo značky Stadion o zeď domu. O necelé 3 minuty později, když se jde Císař schovat na hajzlík, tak je Stadion stále opřen o dům, ale v následjícím záběru, když pan Huml (Jiří Sovák) s paní Fuksovou (Jiřina Bohdalová) vycházejí z chalupy a jdou k brance, je Stadion opřený mezi plotem a domem. (bugfoot)