Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 11 x 60 min

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka

Nějak mě tenhle seriál nikdy úplně neuchvátil, navzdory přítomným hereckým esům. Spousta řečí a málo děje. Snad je to dáno nižším věkem, kdy jsem seriál sledovala, nejspíš bych si to měla zopakovat a pochopila bych víc. Třeba jednou, zatím však zůstanu s hodnocením při zemi: 61%. EDIT 2012: Ale jo, s věkem si "Chalupáře", jejich hlášky a lehce komické situace, užívám víc a nebýt toho občasného protivného budovatelského podtónu, asi bych čtvrtou hvězdici přihodila. Střet venkovského buranství, městského snobství a dědkovského cholerismu má své kouzlo, nicméně pořád nejsem nadšená. 69%(20.10.2009)

"To myslíš vážně, že já jim lezu na nervy? Já, kterej se o všechno stará?" Cholerický revizor na penzi Evžen Huml sám sebe nejspíš považuje za oblíbeného zastánce morálky, ale najít společnou řeč s tímto není jednoduché. Proto je třeba vyslat nerudného Pražáka na vstřícnou vesnici a využít porovnání dvou zcela odlišných světů k zábavným názorovým střetům. V tomto případě se to povedlo.(18.12.2008)

Vyzdvihl bych hlavně herecké obsazení. Především dvojici Sovák/Kemr to ohromně sedlo a neztratili se ani ostatní herci. Seriál měl trochu nevyrovnanou úroveň jednotlivých dílů.(5.3.2009)

I přes ty propagandistické vyčpělosti, kterých je tenhle seriál plný a za jejichž účelem se točil (vzorová ukázková vesnice, vozový park téměř lepší než na západě a vždy naleštěný moderní autobus, modelová činnost jednotného zemědělského družstva, moderní socialistický člověk řešící pouze problémy týkající se vysoké životní úrovně atd. atd.), zůstává příjemná zábava, výborné herecké výkony a celkem slušný scénář. Hlavně kvůli hereckému koncertu pánů Sováka, Kemra, Menšíka ale i dalších herců i hereček se na tenhle seriál dá koukat bez větších problémů i dnes a pořád se dobře bavit. Pan režisér Filip odvedl svou obvyklou dobrou práci... A navíc ta ústřední melodie... ,,Když máš v chalupě orchestrióóón..."(22.1.2007)

Klasická oddechovka, která sice pobaví při každé repríze, ale ne zase tak, abych tu reprízu netrpělivě vyhlížel z okna. Výborný Kemr a příjemné setkání s předlistopadovou hereckou elitou, které když už nenadchne, tak na druhou stranu nikdy nezklame ani neotráví. Některé díly jsou výborné, jiné slabší, jako celek lehce nadprůměr.(6.5.2015)