Chalupáři (TV seriál)

Komedie

Československo, 1975, 8 h 38 min (Minutáž: 11x60 min)

Luboš Fišer

Jiří Sovák, Josef Kemr, Jana Hlaváčová, Josef Vinklář, Jiří Schmitzer, Jiřina Bohdalová, Ilja Prachař, Josef Větrovec, Božena Böhmová, Mahulena Bočanová, František Filipovský, Josef Hlinomaz, Nina Popelíková, Hana Maciuchová, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Václav Sloup, Jaroslav Moučka, Věra Tichánková, Vladimír Menšík, Gabriela Vránová, Otto Lackovič, Luba Skořepová, Boleslav Skalski, Růžena Lysenková, Josef Čáp, Pavel Spálený, Blanka Vikusová, Alena Kreuzmannová, Jaroslava Tvrzníková, Alena Vránová, Jiří Adamíra, Jarmila Beránková, Věra Koktová, Čestmír Řanda st., Josef Bek, Mirko Musil, Vlastimil Hašek, Zdeněk Braunschläger, Jan Pohan, Karel Urbánek, Petr Kostka, Carmen Mayerová, Vítězslav Černý, Robert Vrchota, Jiří Lír, Václav Lohniský, Darja Hajská, Josef Patočka, Jindřich Narenta, Otto Budín, Bohumil Šmída, Blažena Slavíčková, Josefa Pechlátová, Antonín Soukup, Karel Houska, Václav Kotva, Jiřina Bílá, Milica Kolofíková, Štěpán Bulejko, Ludmila Roubíková, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Věra Budilová, Václav Fišer, Vladimír Pospíšil, Ondřej Stýblo, Ivo Niederle, František Srb, Petra Kodýmová, Miriam Chytilová, Hana Malířová, Zdeněk Kutil, Jan Kotva, Zdeňka Černá, Jiří Fejfar, Jaroslava Čadková, Milan Mach, Karel Smrž, Jan Kuželka

Česká seriálová klasika postavena na principu toho, že zatímco pan Huml houby hledá, tak Bohouš Císař je sbírá.. Pánové Sovák a Kemr si role patřičně užívali, především rýpavý kontrolor na penzi ztělesňuje mou představu o důchodci, který vás v tramvaji decentním šťouchancem berlí pod žebro upozorní, že jste mu zasedli jeho oblíbené místo a jakmile se posunete vedle, obviní vás znovu, že sedíte na jeho oblíbeném místě číslo dvě..(30.7.2009)

Seriál mě silně připoměl mou týdení situaci s Filipem v Horoměřicích, kde jsme na chalupě jeho babičky s dědou trávily týden svých prázdnin, zatímco babička s dědou byli v lázních. Celá chalupa tedy byla na týden jenom naše. Z tohoto faktu jsem si vyvodil, že celý týden se bude nést ve znamení nepřetržitého šoustaní. Bohužel po této stránce se vše smrsklo jen na jednu trapnou situaci. První večer jsme se s Fildou jak dvě buzny šli projít po okolí. Hned na konci ulice seděla parta buranů. / poznávací znamení burana - puberťáka v celé ČR v té době : dlouhé nemyté vlasy - metalista a motorka zn.Jawa /, když jsme procházeli kolem nich, vstala jedna příšerná bytost říkající si holka a pravila "Ahoj Filipe" pak koukla na mě a řekla " Ahoj koláčku, tebe ještě neznám" a zavěsila se na nás. Samozřejmě jsem čekal bitku s buranama, jenže když jsem si onu zavěšenou dívčí tragédii prohlídnul pořádně udělalo se mě špatně. Ono jí bylo asi 19 let a kozy měla snad až na zem a pak promluvila a bylo mě jasný, že bůh dal všechno na její kozy a na mozek už nic nezbylo. Mrknul jsem na Filipa, stčil do ní a začali jsme se utíkat. Když jsme jako správný chalupáři doběhli do chalupy, mysleli jsme si, že jsme v bezpečí. Po chvíli však začal zvonit zvonek a sotva jsem otevřel vetřela se nám kozatá stvůra do obejváku. Filip seděl na gauči ona si před něj klekla a začala ho prosit ať s ní chodí, ježiši to bylo tak trapný, že když jsem viděl jak je Filipovi trapně a před nim klečící kozatice neustává ve svých prosbách, začal jsem se smát. Kozatice se na mě obrátila a řekla "Nežárli koláčku a nech nás o samotě" V salvě smíchu jsem se zmohl jen na "OK" a začal odcházet, v tom vystartoval Filip a začal prosebně " Nééé proboha nenechávej mě tady s ní samotnýho". Jenže já už byl úplně skolenej a tak jsem začal běžet pryč, ale Filip běžel za mnou a kozatý něštěstí zase za Filipem. Po třech minutách honění po chalupě, kdy já se smál, Filip křičel " Pavle, kurva počkej na mě" a kozatá ikona hrůzy řvala "Filipe, ja tě miluji , já s tebou chci chodit, tak se zastav", situace vygradovala odchodem kozatýho strašidla před naší chalupu, kde půl hodiny řvala na celou vesnici nechutné a velmi vulgární výrazy na naše hlavy. Dneska je tato událost už jen humorná vzpomínka, kterou mě vždycky připomene tenhle zábavný seriál s vynikajícím Jiřím Sovákem a kráskama tehdejší doby Hanou Maciuchovou a Gabrielou Vránovou.(10.9.2007)

Dlouho jsem si k tomuto seriálu hladal cestu. Ačkoli ho každá z českých televizních stanic odvisílá minimálně jednou ročně, vždy jsem se příběhům o důchodcích na socialistické vesnici snažil vyhnout, protože jako revoltujícího mladíka mě přece nemohli tihle přestárlí chalupáři ničím zaujmout. Před několika lety jsem mu však uniknout nedokázal a od té doby ho sleduji pokaždé, když ho dávají…ach jo, už ho znám nazpaměť!(22.4.2008)

Miluška to vyřídí. :-D :-D Mladá Mahulena Bočanová byla neskutečně roztomilá. Sovák tradičně zahořklý stařík :-D Prostě fajnový seriál s českými veleherci, který sice na pomyslný vrchol nemá, ale na 4 hvězdičky ano.(11.9.2009)

"To myslíš vážně, že já jim lezu na nervy? Já, kterej se o všechno stará?" Cholerický revizor na penzi Evžen Huml sám sebe nejspíš považuje za oblíbeného zastánce morálky, ale najít společnou řeč s tímto není jednoduché. Proto je třeba vyslat nerudného Pražáka na vstřícnou vesnici a využít porovnání dvou zcela odlišných světů k zábavným názorovým střetům. V tomto případě se to povedlo.(18.12.2008)