Policejní odznak (TV seriál)

The Shield

Policajný odznak

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2002, 89x60 min

Rohn Schmidt

Michael Chiklis, Walton Goggins, CCH Pounder, Catherine Dent, Jay Karnes, Benito Martinez, Michael Jace, Kenny Johnson, David Rees Snell, Cathy Cahlin Ryan, Michele Hicks, David Marciano, Paula Garcés, Forest Whitaker, John Diehl, Alex O'Loughlin, Reed Diamond, Kurt Caceres, Gina Torres, Lela Loren, Chris Williams, Frank Grillo, Michael Peña, Daniel Dae Kim, April Scott, Johnny Whitworth, Lindsay Hollister, Will McCormack, Glen Badyna, David Batiste, Tracie Thoms, Lydia Blanco, Glenn Close, Gareth Williams, Mark Ivanir, Danny Pino, Sung Kang, Pasha D. Lychnikoff, Caroline Macey, Simon Rhee, Jenya Lano, Geoff Meed, Nichole Hiltz, Jay Harrington, April Grace, Aasha Davis, Joseph D. Reitman, Rigo Sanchez, Clark Gregg, Sahar Bibiyan, Steve Cell, Suyun Kim, Jamie Anderson, Elizabeth Rodriguez, Kelvin Yu, Alex Veadov, Damon Standifer, Elijah Kelley, Matthew John Armstrong, Johnny Trí Nguyễn, Joe Chacon, Laurence Mason, Sandra Purpuro, Gloria Garayua, Julanne Chidi Hill, Anthony Anderson, Wayne Dalglish, Noel Gugliemi, Yancey Arias, Stana Katic, Cory Hardrict, Brent Sexton, Michael J. Pagan, Paula Jai Parker, Guy Torry, Franka Potente, Kyle Gallner, Ken Jeong, Frances Fisher, Joseph Julian Soria, Jason Earles, Matt Gerald, Abby Brammell, Kristen Bell, Melanie Lynskey, Katey Sagal, Guillermo Díaz, Jon Huertas, Robert LaSardo, Alex Fernandez, Scoot McNairy, Jimmy Jean-Louis, Brandon Smith, Judi Beecher, Mageina Tovah, Garrett M. Brown, Stu 'Large' Riley, Greg Davis Jr., Tanee McCall-Short, Eric Lange, Kwame Patterson, André Benjamin, Izzy Diaz, J. Anthony Pena, Kirk Baltz, Lana Parrilla, Aisha Hinds, Ronnie Warner, Marguerite MacIntyre, Derek Webster, John Hillard, Laurie Holden, Nicki Micheaux, Arlen Escarpeta, Natalie Zea, Kelvin Brown, Jayden Lund, Anthony Azizi, Paul McCarthy-Boyington, Al Israel, Michael McCafferty, Bill Ferrell, John L. Curtis, Jim Cody Williams, Jamie Anne Allman, Clifton Collins Jr., Jeff Kober, Francesco Quinn, Deborah Van Valkenburgh, Di Quon, Joe Stevens, Christina Woods, Billoah Greene, Mike Foy, Don McManus, Kurt Sutter, Roy Vongtama, Rebecca Lowman, Ken Abraham, Leonard O. Turner, Carl Weathers, Rebecca Pidgeon, Khary Payton, Brian Howe, Silas Weir Mitchell, Walter Jones, Christopher Neiman, Tequan Richmond, Ron Bottitta, Hector Luis Bustamante, Don Maloney, Choice Skinner, Dick Anthony Williams, J.C. MacKenzie, Jonathan Higgins, La Monde Byrd, Allen Maldonado, Laura Harring, Jordan Marder, Sahara Garey, Natalie Dreyfuss, Trent Cameron, Carlos Mencia, Dylan Kenin, Hrach Titizian, Hunter Bodine, Sean Blakemore, Tara Buck, Marc McClure, Derek Hamilton, Brian White, Jamie Martz, James Dalesandro, William Stanford Davis, Necar Zadegan, Navid Negahban, Zahn McClarnon, Ronnie Gene Blevins, José Zúñiga, Hemky Madera, Vincent Angell, Luis Antonio Ramos, Vinicius Machado, Michael Bofshever, Denis Forest, Josh Todd, Ray Campbell, Damián Delgado, Paul Benjamin, Jocko Sims, Angela Sarafyan, Remy Ryan, Larry Cedar, Michael Benyaer, Yvans Jourdain, Caryn Ward, Presciliana Esparolini, Omar J. Dorsey, Larry Flash Jenkins, Lydia Look, Nansi Aluka, Kyle Davis, Kasha Kropinski, Ping Wu, Chelsea Rendon, Joseph Bertót, Matthew Solomon, Tonita Castro, Tim DeZarn, Julia Campbell, Alejandro Furth, Roman Varshavsky, Michail Chmurov, Carmen Corral, Joe Ordaz, Yorgo Constantine, Dan Warner, Teddy Lane Jr., Arnell Powell, Tony Genaro, Tom Schmid, Julia Vera, Daniel Curtis Lee, E. Roger Mitchell, Lance E. Nichols, Sy Richardson, Lombardo Boyar, Peter Mark Vasquez, Giovanni Lopes, Kareem J. Grimes, Larry Sullivan, David Jean Thomas, Sal Lopez, Jackie Cruz, Wilmer Calderon, Darris Love, Keith Diamond, Chris Payne Gilbert, Andy Mackenzie, Jarvis W. George, Kim Miyori, Chi Moui Lo, Gary Wolf, Eddie J. Fernandez, Elimu Nelson, Neko Parham, Robert Silver, Dominic Comperatore, Brian Reed Garvin, Mark Kiely, Rohn Schmidt, Gary Kohn, Kevin McCorkle, Kevin Jackson, Lily Knight, Nasser Faris, Jesse Garcia, Cristos, Page Kennedy, Elizabeth Greer, Margarita Reyes, David Wendell Boykins, Davenia McFadden, Scott Michael Campbell, Nashawn Kearse, Ryun Yu, Lobo Sebastian, Leonard Kelly-Young, Ray Stoney, Mark Gantt, Howard Alonzo, Artemis Pebdani, James Martin Kelly, Ric Sarabia, Patrick St. Esprit, Said Faraj

Zabite ma, ale veľký rozdiel medzi týmto a akoukoľvek CSI kriminálkou čo bežne ide aj na našich TV nevidím. Hlavný hrdina je nesympatický a nedokázal som si oblubiť žiadnu postavu. Dejovo tiež nič extra a The Shield ma vôbec ničím nezaujal a neoslovil.(7.7.2012)

Po dokoukání poslední série už můžu s jistotou říct to, co jsem si už delší dobu myslel, Shield je jeden z nejlepších seriálů všech dob! I když to asi bude znít hloupě, tak zejména ke konci mi tenhle seriál místy způsoboval až fyzickou bolest. Občas jsem prostě musel přerušit sledování a chvilku rozdýchávat to, co se na obrazovce děje. Velmi kruté, velmi smutné, velmi krásné… Nikdy nezapomenu, díky, Shawne.(8.4.2005)

Pokud máte rádi realistickou akci, NEčernobílé charaktery a hlavně důraz na jejich rozvíjení po celou dobu seriálu, pak jste na správné adrese. Shield je o jedné policejní stanici s vyšetřovateli, kapitánem, rozbitým hajzlem a...zásahovkou, kterou vede zkorumpovaný Vic Mackey. A že se mu veškeré věci nakonec vymstí, netřeba dodávat. Seriál je krásně kontinuální a prakticky to, co se stane v prvním díle ovlivňuje celý seriál (zejména tedy pátou a sedmou řadu) a tady myslím Shield boduje ze všech nejvíc. Upozorňuje totiž na lidskou chamtivost a ukazuje, že jednou ty kostlivce ve skříni někdo najde a pak bývá hodně zle. Vykreslení jednotlivých postav je vynikající. Mackey po celou dobu správně "hajzlovský", Shane jakožto jeho věrný pomocník taktéž. Ronnie se začal vybarvovat až když shodil vousy a Lem? Zásadový chlápek, který to má v hlavě srovnané. Hodně se mi líbil Dutch, překvapil Aceveda (podívejte se na první a poslední díly - je to ten samej člověk?), docela mě vytáčela Claudette. Každopádně skvělá show, kterou lze chápat jako jeden velký souvislý příběh s malými odbočkami. Počínaje pátou řadou (Whitaker ten seriál neskutečně okořenil) nabírá seriál vysoké obrátky a až do konce stupňuje tempo. Odchází pak na samotném vrcholu a zanechává za sebou spoustu zkázy a faktu, že věci se nakonec stejně poserou. Aneb jak řekl Silas - těžce fatální. 1. série = 90% | 2. série = 85% | 3. série = 80% | 4. série = 80% | 5. série = 100% | 6. série = 90% | 7. série = 100%(29.9.2010)

• arachneuss

První řada - 50%: Tak jsem se tím konečně prokousal a dostavilo se zklamání. Vic Mackey je sice nehorázně nářezová postava, o tom žádná, ALE The Shield zároveň potvrzuje pravidlo, že (většinou) seriál nemůžete postavit pouze na hlavním hrdinovi. Díly jsou až moc epizodní, chybí tomu nějaká výraznější dějová linka či spojitost. Potenciál mnoha případů (sériový vrah) tvůrci z nepochopitelných důvodů raději odbytou ve dvou na sebe nenavazujících epizodách, i když by z toho mohli ve stylu Dextera udělat katalyzátor příběhu postav mimo zásahovou jednotku. Osobní problémy všech charakterů pendlujících okolo nečestného fízla jsou řešeny povrchním způsobem a rychle smeteny ze stolu (homosexuál, detektivova touha po kolegyni), takže nakonec vidím jediné nadprůměrné pozitivum seriálu právě v charismatickém plešounovi. A to mi vážně nestačí. Pokud se druhá série nepolepší, tak s tím seknu. Čekat několik desítek hodin na cenami ověnčené zakončení vážně nehodlám. Druhá řada - 70%: Celistvější, lépe gradující, bez absence nesmyslných epizod, i přesto mě stále dobrá polovina případů odehrávajících se mimo Strike Team vůbec nebere. The Shield na mě působí dojmem, jako by se tvůrci snažili spojit dohromady The Wire (Mackey a spol.) s CSI (Dutch a spol.), neboť měli strach, že natočit čistě syrový thriller o policejní korupci s intelektuálním a morálním podtextem by většina „casual” diváků nepochopila nebo dokonce nepřijala (škoda). Tenhle seriál má nehorázný potenciál a doufám, že se všech svých neduhů zbaví v nadcházejících řadách, které jsem po té druhé (o poznání mnohem lepší) ochoten sledovat. Třetí řada - 80%: Asi takto jsem si představoval celý seriál. Většina příběhů je propojena, Mackeyho tým jede v té největší špíně a Dutch řeší připad, který se protahuje téměř přes celou sérii. Retardované dialogy o tom, co je správné a špatné, už naštěstí (téměř, Claudette je má furt, nesnáším tu postavu) vymizely. Jede se sice stále na efekt, ale je to povětšinou efekt úderný a překvapivý, nepostrádající napětí či hutnou atmosféru. Konečně je také možné od sebe rozeznat všechny ty gangy. Dokonce jsem se po čase naučil i jména jejich vůdců, což v předchozích řadách byla téměř nemožná věc. Postavy se začaly vyvíjet, odhalují své temné nebo světlé stránky (samozřejmě, že Claudette je pořád stejně správňácka pinda, jako na začátku), díky čemuž u mě takový Aceveda nebo Lem značně stoupli. Škrcení kočky je ale humus, to tvůrcům neodpustím. Celkově by to bylo za čistých 90%, ale zakončení je až trestuhodně nevýrazné. Jediné silné emoce se ukáží u Zásahovky, jinak se jede běžnou rutinou předchozích epizod. Zkrátka téměř nic výjmečného. Na čtvrtou řadu se ale těším. Čtvrtá řada - 30%: Nudnější jak Kobra 11, protože tam jsou alespoň ty luxusní bouračky. Jelikož se postavy chovají absolutně stejně už čtvrtou řadu, tak se dá děj krásně předvídat několik dílů napřed. Glenn Close se svým maminkovským přístupem je pouze "fajn". Až na poslední díl se o žádnou dramatickou scénu v jejím podání nejedná. Vážně nevím, co napsat, protože si stěží pamatuji začátek a konec, jelikož se všechny ty epizodní díly slévají dohromady hned po shlédnutí. Paradox: Díky otřesné předvídatelnosti jsem přišel i na zakončení celého seriálů (kamarád mi to po donucení potvrdil). Těším se, ale nevím, zda-li ty uspávající hodiny předtím dokáži vydržet. Pátá řada - 20%: Končím.(16.4.2012)

ČESKÁ Pay-TV PREMIÉRA: AXN = ?.?.20?? + SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.2005 + ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 7.3.2010 --- Finále VII. série odvysielala MARKÍZA v noci zo štvrtka 17. na piatok 18.12.2009 v absolútnej tichosti o 02.45h --- rád by som sa MARKÍZE zároveň poďakoval, že zachovala (až na kozmetické úpravy) skvelý dabing až do poslednej časti. --- Najprv mierne od veci: Televízna jeseň roku pána 2005 sa vďaka reality-shitom zapíše čiernymi písmenami do pamäte každého milovníka kvalitných sérií a seriálov. "Vďaka" nezmyselným manipuláciám s vysielacími časmi je totiž takmer nemožné zachytiť všetky epizódy hociktorého programu z predmetného žánru. ... A teraz zasa o niečom úplne inom. :-) THE SHIELD nepatrí do stajne HBO. Aj dĺžka jednej epizódy je štandardizovaná (cca 40 - 45 minút). Má zatmievačky na reklamné predely. Napriek tomu sa z môjho pohľadu jedná o PECKU, ktorá v mojich očiach tromfla aj rodinu SOPRANOVCOV. Aj tu je hlavným hrdinom sympatický netvor, ibaže - a to je obzvlášť netypické pre USA produkciu - tentokrát stojí oficiálne na tej správnej strane zákona. Neostáva mi nič iné len zopakovať konštatovanie ChewieDC, že tento seriál napĺňa podstatu slova kontroverzný. No narozdiel od - povedzme - NIP/TUCK sa snaží zachovávať zmysel pre realitu a nepomáha si lacnými samoúčelnými atrakciami. Každopádne apokalypsa je opäť o čosi bližšie. (14.10.2005) ----- Seriál graduje diabolským tempom a MARKÍZA urobila neuveriteľný krok: od 1.5.2006 zaradila do vysielania úplne najnovšiu 5.sezónu (v USA skončila 21.3.2006). Skôr než AXN ! Thanks. (25.4.2006) Po zhliadnutí siedmej série musím podotknúť iba jedno jediné: Chcel by som vedieť písať takéto scenáre. Na THE SHIELD totiž pasuje to čo by malo charakterizovať každý seriál: je STRHUJÚCI !!!!!!!!! Od prvej po poslednú minútu. (1.1.2009) TECHNICKÁ POZNÁMKA: V USA bola finálna dvojepizóda záverečnej série odvysielaná ako jeden celok. Preto americké zdroje uvádzajú konečný počet epizód 88. Na AXN a MARKÍZE ale odvysielali finále ako 13. a 14. epizódu. Preto je na ČSFD počet epizód 89. (7.11.2009) Zbohom(25.4.2006)