Je těžké být Bohem

• Západní Německo

Es ist nicht leicht ein Gott zu sein

• Sovětský svaz

Un dieu rebelle

Sci-Fi / Dobrodružný / Historický / Drama

Západní Německo / Sovětský svaz / Francie, 1989, 119 min

• honajz

Docela zklamání. Ústřední myšlenka není až tak špatná, ale není pořádně rozvedená, k tomu chaos v samotném příběhu a postavách, některá naprosto bezdůvodná jednání, a nerozhodnost tvůrců, jestli je to komedie, nebo vážně sci-fi s psychologickým přesahem.(29.10.2010)

• corpsy

Vedeckofantastický mišmaš, ktorý svoje šance na veľkolepú sci-fi a svetový úspech utopil pod ťažobou zdĺhavosti a v neposlednom rade, aj napriek na svoju dobu veľkorysému rozpočtu ( zdroje hovoria až o 50 mil. markách ), v pomernej lacnosti. Myšlienka románovej predlohy je zaujímavá, vo filme ale nemá akosi váhu.(26.2.2013)

Snímek velmi dobře evokuje atmosfétu primitivního agresivního totalitního režimu, výborně popsaného v knize. Po druhém shlédnutí jsem si uvědomil, že i přes ty televizně vypadající dekorace je to film opravdu neskutečně dobrý a hlavně chytrý. Nikoli "intelektuálně-" (či pseudointelektuálně stavěný, jak je dneska v módě), vlastně je to poměrně přesně až ploše adaptovaná skvělá předloha. Plochost a dořečenost v tomhle filmu vůbec nejsou na škodu, v tom je naopak jeho síla. SPOJLERS: Musí být hodně zoufalé pohybovat se ve společnosi, kde kdokoli se ukáže, že dovede trošku přemýšlet, je pronásledován a zabit, a nesmět zasáhnout. A stálé cyklení a posouvání se pozic pozorovatele a pozorovaného je už samo o sobě geniální. Že tuhle planetu nezkoumají kosmonauté, ani historici, ale sociologové. Zkoumající ještě k tomu své lidi, pozemšťany. mazec.(19.3.2011)

Minimalistické filmy mám rád - prosté kulisy i hudbu mám radši než ty hollywoodsky nabubřelé. Autorům (filmu) se podle mě podařilo zachytit atmosféru románu(ů) bří Strgackých celkem dobře (originál jsem přečetl už před nějakou dobou, takže nemůžu porovnat přímo.)(20.2.2012)

´Trudno Byť Bogom! Ne zrovna velký rozpočet, ne zrovna velký počet komparzu, kulisy které jsou všechny jednobarevné a polorozpadlé (což třebas při scénách na královském dvoře působí poněkud nepatřičně a to obzvlášť, pokud se porovná se scenériemi jinými, kde to u chudiny vypadá v podstatě stejně). Ono to ale vůbec nevadí, příběh samotný je nosný, herec v hlavní roli mě bavil, šedomodré vlasy/paruky postupem času vypadali čím dál lépe a zábavněji... Jen bych možná pokrátil stopáž o pár minut v druhé polovině filmu, která by mohla vnitřnímu přerodu postavy xy (nebo také postav, nebo koně, nebo kamene, nebo také vědra na vodu - antispoiler, ha!) sloužit lépe. Závěr krásně funguje a já se jdu zbičovat kabelem od napájení mého počítače, protože jsem ke své smůle ještě nečetl předlohu, kaji se, já bídný červ.(21.9.2013)

• - Premiéra se měla původně konat 27. 7. 1989. Režisér ji však z důvodu nespokojenosti se střihem přesunul na 25. 1. 1990. (Hans.)

• - Náklady na film se vyšplhaly z původních 16 až na 50 milionů německých marek. (Hans.)

• - Nejdřív měli před kamerou stanout Kurt Russell, Ed Harris a Claudia Cardinalle, pak je vystřídali William Petersen a Desireé Nosbusch, kteří však z vyčerpávajícího natáčení odstoupili. (Hans.)