Podzimní sonáta

Švédsko / Západní Německo / Francie, 1978, 99 min

Ingmar Bergman

Ingmar Bergman

Sven Nykvist

Pôsobivá komorná dráma, ktorej na výborný dojem stačilo naozaj len málo - v tom bol práve majster maestro Bergman. Len dve skvelé herečky a jeden dom, resp. jedna miestnosť. Podobne ako v inom Bergmanovom snimku Nattvardsgästerna (1963), aj tu sa nachádza jeden klenot medzi filmovými dialógmi - nočný rozhovor matky s dcérou. Tak magické, no pritom obsahovo a štylisticky presné vyjadrenie svojich citov a trápenia som vo filme snáď ešte ani nevidel, naozaj jedinečný zážitok. Bludný kruh medzi prácou a deťmi raz rodičov v plnej sile dostihne. City, ktoré od nás nedostanú naše deti potom žiaľ logicky nedokážu dať niekomu inému, ich miesto vyplní len prázdnota a nešťastie. Smutná vec. 85/100(7.11.2016)

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = II./ 1981+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 28.8.1983, réžia českého znenia (ÚPF Praha) = K. M. WALLÓ (18.2.2009)(18.2.2009)

„Ľudia ako ty vedia ubližovať.“ JESENNÁ SONÁTA... Liv Ullmannová a Ingrid Bergmanová... dve ženy v jednom dome... také pôsobivé, že najbližšie ich dokázali prekonať snáď len Charlotte Ramplingová a Ludivine Sagnierová v BAZÉNE o takmer tridsať rokov neskôr.(13.10.2007)

Viděl jsem kolem dvacítky Bergmanových filmů a můžu říct, že tenhle snímek patří mezi ty nejpůsobivější, nejsilnější, nejemotivnější a nejpravdivější, které tento švédský filmový umělec natočil. Podobně jako v Šepotech a výkřicích jde o drama, které těží z neřešených a dlouhobých rodinných traumat, utrpení jednotlivce i celé rodiny, smutku z těžce nemocné dívky a vztahu mezi jejími ošetřovatelkami. Podzimní sonáta je provedena v mnohem komornější formě, ale o to působivější je výsledek. Celý děj stojí a padá na neuvěřitelných maxioscarových výkonech Liv Ullmannové a Ingrid Bergmanové. Noční scéna s rozhovorem dcery s matkou je to nejsilnější, co snad lze na filmovém plátně předvést. Takové scény a vůbec takové filmy definují hranice filmařského umění, kdy autor dokáže podat maximální výpověď, aniž by podléhal snaze po křečovité originalitě. Ačkoli jsem viděl Podzimní sonátu už potřetí, ani na okamžik mě nenapadlo jít s hodnocením pod pět *(8.9.2006)

Dokonalé psychologické vykreslení trojúhelníku matka-dcera-profese, které navíc velmi přesně vystihlo mé nejhlubší obavy spojené s profesí muzikanta. Pevně doufám, že tu mou životní sonátu se mi podaří zahrát v jiné poloze, než je tenhle Bergmanův hořký komorní příběh.(4.2.2006)

• - Ingrid a Ingmar Bergman nebyli v žádném příbuzenském vztahu. (Kulmon)

• - Poslední film Ingrid Bergman. (Kulmon)

• - Jediná spolupráce Ingrid Bergman a Ingmara Bergman. (Kulmon)