Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)

Monty Python's Flying Circus

• slovenský

Lietajúci cirkus Montyho Pythona

Komedie

Velká Británie, 1969, 45x30 min

And now for something completely different... Tak konečně jsem se dodíval na všechny Monty Pythony. Bylo to neuvěřitelné. Někdy jsem se zajíkal smíchy, (kurz sebeobrany proti ovoci, skeč s mrtvým papouškem, nebo extra dlouhým jménem), někdy jsem ovšem trpěl jak zvíře, (díl, který jsem absolutně nepochopil, byl, jak nějaký chlap jede na kole myslím do Ruska... to jsem vážně koukal, co na tom má být sakra vtipného...) Ty animované části byly u mně 90:10. V 90. % mě nudili, v 10. % jsem se fakt pobavil. Nicméně věřím, že v roce 69 to muselo slavit hodně velký úspěch a jsem překvapen, co všechno tenkrát BBC povolila vůbec odvysílat. Jinak nejoblíbenější Python je u mě samozřejmě Cleese. Jednak proto, že on fakt umí pobavit, jednak taky proto, že mě téměř nikdy nezklamal. Škoda, že v poslední sérii nebyl. Nápady totiž byly dobré, i jsem se zasmál, ale bez Cleese to fakt za moc nestalo. Celkové zhodnocení u mě vychází na pěkných 80 %. Určitě si zase někdy MP dám, ale až na to dostanu chuť. Až dostanu chuť na trhlý humor, který si nebere servítky. Nikdo by nečekal španělskou inkvizici!(12.4.2009)

Dost možná nejlepší seriál všech dob a naprosto originální počin, kterej nemůžu nikdy dost vynachválit! Před fantazií, obrazotvorností a hrami se slovy této šestice můžu jen uctivě sklonit hlavu. Některé scénky nejsou tak úplně skvělé, ale je jich naprostá menšina, takže hodnocení s klidným svědomím zaokrouhlím nahoru na 100%! Toto prostě nemá obdoby: Ministerstvo švihlé chůze, Mrtvý papoušek, návštěva u Sartera doma, Muž s třemi hýžděmi, ne to už tu bylo, takže Skot na koni, pepřenky a Gumby, je toho moc :)(13.11.2004)

Skeče Ústav švihlé chůze a Smrtící vtip se mi tak vryly do hlavy, že pořád pajdám, levá opisuje půlkruh, a na potkání trousím jednu a tu samou anekdotu a čekám, koho tím pošlu pod zem, aby čuchal k fialkám zespodu. Všichni chtějí zabít mě a obě nohy už opisují celé kolo. John Cleese jednou vysvětlil princip skeče (když jsou na scéně čtyři muži v popelnicích a přijde k nim normální člověk, tak ten je divný a k smíchu) vlastně popsal celý princip pořadu Monty Python's Flying Circus. Pro mě kult už od osmnácti let, pro jiné strašná a nepochopitelná blbost. Pro úplně jiné kopie legrácek Petera Sellerse. Buď jak buď, MPFC položili základy moderního britského humoru a zafixovali princip skeče pro další a další napodobitele.(24.4.2011)

Revoluce v dějinách televizního humoru. Tohle mohlo přijít na svět jen v 60. letech. Hlavně první dvě řady jsou místy až geniální. MP probourali bariéru. MP šli nejdál, jak jen je možné v humoru zajít. MP znamenají pro filmovou legraci zhruba totéž, co Beatles pro pop a rock.(14.6.2007)

Moje první setkání s Monty Pythonem dopadlo zatraceně dobře. Tenhle anglický humor já můžu, nejvíce se mi líbili tučňáci.(18.10.2005)