Zrození

Zrodenie

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA / Německo, 2004, 100 min

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(31.1.2006)

Opravdu zvláštní film, pomalý, někdy až malinko rozvleklý, rozjímavý, citlivý. Pro fanoušky Nicole Kidman není co řešit, ostatní si Glazerovo drama užijí, pokud mají rádi snímky neobvyklé, trošku experimentální a tajemné. Nicole je jako vždy skvělá, ale opravdovou hvězdou je malý Cameron Bright, který předvádí brilantní dospělý výkon a je ve své roli bezezbytku uvěřitelný. Z ostatních složek pak filmu jednoznačně dominuje překrásná hudba, bez níž by byl zážitek poloviční.(4.1.2006)

Zrození je pro mě milým překvapením, neboť jsem očekávala mysteriozní thriller, nakonec se z toho vylouplo psychologické drama. Film plyne drásavě pomalu, je to záměr, ovšem, stupňuje se tím duševní svár civilně lidských hrdinů . Ti jsou mimochodem postaveni před zásadní velmi nerealistický problém, který se snaží řešit snad až racionálně. Hlavní je však emoční rovina filmu, ale není to ono klasické expresivní vyjádření stavu, ba naopak, mistrná hra obličejového výrazu podpořeného obvykle hudbou, která je neoddělitelným spojencem obrazu. Další velmi výraznou složkou je výtvarná stylizace (barevné ladění dokáže být hodně atmosférické) a zajímavá výprava ve které převažují hlavně vertikální linie, které často umocňují rozdílnost a propastnou vzdálenost mezi nesourodými hrdiny. Film Zrození má divácky nevděčné těžce umělecké ambice, které vlastně i důsledně naplňuje. Režisér Jonathan Glazer s jistou samozřejmostí ukazuje, že klasická filmařina ještě nezemřela, což dle mého není vůbec naškodu. Přidává do filmu jeden trochu kontroverzní aspekt a to je vzah třicátnice s dvanáctiletým klukem (což mu dalo hlavně pocítit puritánské obecenstvo v Itálii). Pro někoho zůstane Zrození jen dalším aspirantem povýšeně akademické hříčky -stejně jako poslední dílka Bertolucciho. Nu, každý jsme jiný, pro mě je Zrození introspektivním vhledem do lidských duší, který má sice pár vad na "kráse", ale celkově je velmi vyvážený a povedený. Nutno podotknout, že také díky velmi zajímavému hereckému obsazení a výrazově velmi přesné hudbě.(8.3.2006)

Podmanivý film, ktorý ma už od úvodnej scény "vtiahol do deja a nepustil"... Je podmanivý či už hereckými výkonmi štandartne skvelej Nicolky a pre mňa prekvapenia v podobe Camerona Brighta (tak ťažkú úlohu zahral fakt presvedčivo!), hudbou, originálnm príbehom a fantastickou réžiou pre mňa neznámeho Jonathana Glazera...V podstate( takmer) dokonalé... 4,5/5(30.1.2006)

Nicole Kidman mi v Birth připomíná svou postavu z Ti druzí. Bohužel jí jen připomíná a nenavazuje na ní, co se týče herecké kvality. Birth je průměrný snímek myšlenkou převtělení mrtvého manžela do malého chlapce... Scénárista chvílemi zapomněl co chce říct a film hodně pokulhává v tempu. Nicole se bohužel ať chce nebo nechce stala jedinou hvězdou filmu a tak na ní stála odpovědnost držet ho na nohou. To se nepovedlo jak si asi přála a já doufám, že se bude držet trochu lepších filmů.(3.2.2007)

• - Christina Applegate odmítla hlavní roli Anny s tím, že je moc sexuální. (Terva)

• - Scenárista Milo Addica a režisér Jonathan Glazer často psali scénář den před natáčením, což bylo pro herce velmi náročné. (Terva)

• - Příběh měl být nejdříve natočen z pohledu desetiletého chlapce, ale s příchodem Nicole Kidman do role Anny se rozhodlo, že příběh bude točen z jejího pohledu. (Terva)