Zrození

Birth

Zrodenie

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA / Německo, 2004, 100 min

Nečakané kúzlo filmového okamiku.(23.1.2015)

"To nie je Sean..." Na to, že to nie je Sean vie 10 ročný chlapec až podozrivo veľa . Nikol Kidman prepadá neistote a panike, pretože tento 10 ročný chlapec tvrdí, že je jej muž. Vie odpovedať na všetky otázky, dokonca i tie , ktoré sa nemal ako dozvedieť. Je to jej znovuzrodený muž alebo chorý chlapec? Film Zrození pracuje so zvedavosťou diváka, ktorý je rovnako zvedavý a neistý ako N. Kidman. Sympatická austrálska herečka si dala ostrihať vlasy a veľmi jej to pristane. Dala vyniknúť svojim očiam, ktorými uhrala prekvapivo veľa a myslím, že je to jeden z jej najlepších hereckých výkonov, čo som videl. Film stojí hlavne na atmosfére a hereckých výkonoch a je to práve N. Kidman , ktorá inak priemerný film prevážila bližšie k tesným štyrom hviezdam. 70%.(13.2.2016)

Skoro celý film som premýšľal nad tromi-štyrmi hviezdami, ale koniec ma nepresvedčil, že by som mal ísť s hodnotením hore. Snímok má pomalšie tempo, čo ani veľmi nevadí, pretože tu bola uspokojivá atmosféra, živená hlavne nezodpovedanými otázkami a zvedavosťou, ako to vlastne celé skončí. Ani Kidman nezahrala zle, takže v tomto smere spokojnosť. Postupne, ako sa dej začal kryštalizovať, ma to bavilo čím ďalej tým menej. Od konca som čakal niečo šokujúce, alebo aspoň nejaké záverečné gesto, ale ničoho som sa nedočkal, aj emocionálny náboj bol iba priemerný. Film ma preto nijak zvlášť nezasiahol a preto je pre mňa čistá jednohubka. 60/100(9.5.2014)

Zrození je pro mě milým překvapením, neboť jsem očekávala mysteriozní thriller, nakonec se z toho vylouplo psychologické drama. Film plyne drásavě pomalu, je to záměr, ovšem, stupňuje se tím duševní svár civilně lidských hrdinů . Ti jsou mimochodem postaveni před zásadní velmi nerealistický problém, který se snaží řešit snad až racionálně. Hlavní je však emoční rovina filmu, ale není to ono klasické expresivní vyjádření stavu, ba naopak, mistrná hra obličejového výrazu podpořeného obvykle hudbou, která je neoddělitelným spojencem obrazu. Další velmi výraznou složkou je výtvarná stylizace (barevné ladění dokáže být hodně atmosférické) a zajímavá výprava ve které převažují hlavně vertikální linie, které často umocňují rozdílnost a propastnou vzdálenost mezi nesourodými hrdiny. Film Zrození má divácky nevděčné těžce umělecké ambice, které vlastně i důsledně naplňuje. Režisér Jonathan Glazer s jistou samozřejmostí ukazuje, že klasická filmařina ještě nezemřela, což dle mého není vůbec naškodu. Přidává do filmu jeden trochu kontroverzní aspekt a to je vzah třicátnice s dvanáctiletým klukem (což mu dalo hlavně pocítit puritánské obecenstvo v Itálii). Pro někoho zůstane Zrození jen dalším aspirantem povýšeně akademické hříčky -stejně jako poslední dílka Bertolucciho. Nu, každý jsme jiný, pro mě je Zrození introspektivním vhledem do lidských duší, který má sice pár vad na "kráse", ale celkově je velmi vyvážený a povedený. Nutno podotknout, že také díky velmi zajímavému hereckému obsazení a výrazově velmi přesné hudbě.(8.3.2006)

Skvěle natočené drama je další obrovskou příležitostí Nicole Kidmanové, která zas a znovu dokazuje, že je jedna z nejlepších současných hereček. Velmi dobrý je i Cameron Bright jako (možná) reinkarnovaný manžel. Jediné, s čím jsem měl trošku problém, je rozuzlení, které... těžko vysvětlovat a nespoilovat... malinko zklamalo. Je to škobrtnutí, které (naštěstí) vyvažují následující emocionálně silné obrazy. Rozhodně se jedná o film hodný pozornosti a je velká škoda, že u nás nešel v kinech. Glazer je rozhodně velmi schopný a odvážný režisér!(7.8.2005)