Zrození

Birth

Zrodenie

Drama / Mysteriózní / Romantický

USA / Německo, 2004, 100 min

Zvláštní film, který mě zaujal prapodivným scénářem a zajímavými hereckými výkony. Výběr Camerona Brighta do takové to dětské role, kterou snad dítě ani pochopit nemůže, bylo volbou bezpochyby trefnou. Mysteriózní výraz z jeho očí je víc než patrný. Nicole Kidman podává svůj standard, ale na její schopnosti se kouká velmi pěkně. Zejména první polovina snímku na mě působila blahodárně, pomyslel jsem si, že toto není tuctový film, ale od druhé poloviny se moje představ další vývoje rozcházela se skutečností. Konec mě trochu zklamal, ale to se dalo očekávat. Přesto jsem byl uchvácen výjimečnou hudbou, která by se ozývala jakoby z povzdálí, tvoří značnou část úspěchu tohoto díla. Nicméně působivá byla i kamera. Rozhodně se ke Zrození chci vrátit a ještě jednou ho "prozkoumat". Zatím to vidím na silné 3*, ale to se může časem změnit...(5.1.2009)

Krásny a vnútorne krásne komplikovaný film o dvoch ľuďoch, ktorých emocionálne životy sa pretli tým najkurióznejším možným spôsobom. Režisér Jonathan Glazer (SEXY BEŠTIA) opäť psychologicky extrémizuje a opäť si výrazne vypomáha vizuálnou a hudobnou stránkou. Tentoraz je však výsledok úplnym opakom jeho brutálne ostrej a zbesilej prvotiny - je pomalý, dlhozáberový, hypnotický a krehký. Majstrovské herecké výkony Nicole Kidman a Camerona Brighta, kúzelná a nikde inde nepočutá hudba Alexandra Desplata, námet hodný Pullitzerovej ceny. Rozbalenie pointy je síce trochu chaotické a v kontexte s predošlým dejom možno aj trochu sklame, no v dozvukových minútach z neho vykvitne NÁDHERNÁ myšlienková kolízia. Aby ste ju ale plnohodnotne precítili, musí vám byť blízky Glazerov osobitý spôsob vyjadrovania sa. Ja osobne si toho chlapíka začínam vážiť rovnako ako (starého) Shyamalana. *** Dodatok po druhom zhladinutí: Tých pár posledných minút filmu je FAKT SILNÝCH!(11.6.2005)

• Terva

V úvodu sledujeme člověka, jak si jde zaběhat. Běží čtyři minuty a pak lehne. Následuje přesun o deset let vpřed. Protože jsem si přečetl obsah filmu, vím co bude následovat. O deset let později se u dveří Anny objevuje desetileté dítě a tvrdí, že je její mrtvej manžel. Vzhledem k jeho věku mu nikdo nevěří, krom Anny, která ačkoliv bez důkazů, trvajících skoro čtyřicet minut, mu záhadně věří. CITÁT - Chci tebe, jsi moje žena.......... Důkazy jsou podávány velmi kusovitě a nevěrohodně. CITÁT - Chutná panu znovuzrozenému ten dort?.......... Nejzajímavější scéna nastane až někdy kolem šedesáté minuty a to už jsem se řádně nudil. Celkem vlažný a ne moc zajímavý příběh.(3.1.2015)

krásny ale nie dokonalý(5.11.2007)

• Morien

Celý to bylo divný, občas mě to děsně štvalo a občas ještě víc. Ten malej kluk mi byl děsivě nesympatickej a Nicole v novém (ne)slušivém účesu mě svým hekáním a slzením taky nijak zvlášť neoslovila. Navíc všechny ženy vypadaly jako stylizované do rolí démonů ve stylu filmu Constantine, nízkofrekvenční hudba silně ovlivňovala tlukot mého srdce negativním směrem a milostné dialogy mezi čtyřicítkou a desetiletým frackem, ty mi připadaly chvílemi opravdu směšné. Not my cup of tea. Jediné, co bych považovala za zmínitelné je pro mě zatím jediná známá normální a civilní role Petera Stormarea.(21.6.2008)