Věčný svit neposkvrněné mysli

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Romantický / Drama / Sci-Fi

USA, 2004, 108 min

Osobně si myslim, že by možná filmu prospělo, kdyby tam nebylo těch posledních cca 5 minut, kdy se hlavní postavy dozvěděj, jaká je vlastně pravda. Z toho pak vyústil takovej trochu podivnej happy end. To bylo asi první, co mě napadlo, když se objevily závěrečný titulky. Jinak film je originální, zajímavej, dobře natočenej, dobře zahranej, ale celkově mě to až tak úplně nechytlo. To je asi tim, že romantický filmy (i když tohle je hodně netradiční romantickej film) zkrátka nemam moc rád, takže to vidim na ty čtyři hvězdičky. Jinak hodně lidí tady píše, že se jim to víc líbilo až na druhej pokus. Já jsem teda nějak neměl problém se v tom zorientovat hned napoprvé, takže pochybuju, že po další projekci bych hodnocení zvýšil.(6.9.2008)

10 / 10 Prvé zhliadnutie tohoto filmu ma zanechalo v miernych rozpakoch. Bol som uchvátený jeho vizuálnou stránkou a hereckými výkonmi, no dej sa mi zdal až príliš komplikovaný, chaotický a poprekrúcaný na to, aby niekoho skutočne chytil za srdce. Nedalo mi to a vybavený predchádzajúcou skúsenosťou som navštívil kino ešte raz. Pane bože!!! Všetko zrazu do seba krásne zapadalo, na povrch začali prenikať dovtedy nepovšimnuté detaily a vlna emóciami nabitých scén, prvý krát utlmená všeobecným zmätkom vládnucim na plátne, ma doslova a do písmena prišpendlila k sedadlu. Snáď v žiadnom inom filme sa scenár a réžia tak dokonale nedopĺňajú ako v tomto majstrovskom diele. Charlie Kaufman a Michel Gondry nás sprevádzajú dejom s neochvejnou istotou a priam detskou hravosťou, vybrnkávajúc nám na nervy svoju veselo-smutnú melódiu. Tým sa dostávame k ďalšej dôležitej časti skladačky, ku zvukovému sprievodu Jona Briona, ktorý svojimi úspornými a jednoduchými melódiami perfektne vykresľuje pocity a myšlienky hlavných hrdinov, pričom sa (úspešne) snaží na seba pútať čo najmenej pozornosti. Jednoducho povedané, Večný svit nepoškvrnenej mysle je film, ktorý treba vidieť minimálne dvakrát. Berúc do úvahy jeho nesporné kvality, nemal by to byť problém.(29.12.2004)

Teď můžu klidně umřít. Osobní poznámka: Naučit se účes, který nosí Kate v obchodě, když má rudé vlasy.(1.12.2008)

Ze tří hvězdiček na pět je po druhém zhlédnutí moc asi i na mě. Nicméně je to fakt. Skoro se stydím, že při prvním podívání ve mě tu širokou škálu emocí geniální scénář páně Kaufmana nevyvolal. Bravo. Teď můžu klidně umřít.(15.10.2004)

Při sledování tohoto filmu jsem si připadala, jak většina z nás, divně. Celkový pocit byl ale nakonec krásný. Dokonalé spojení nedokonalého Jima Carreyho a Kate Winslet. Opravdu originální nápad. A moc děkuji za nápad s barevnými vlasy..díky nim jsem se v příběhu neztratila.(11.2.2011)

• - Joel (Jim Carrey) a Clementine (Kate Winslet) se poprvé setkají na pláži. Nejdříve si oba dva máčejí nohy ve vodě, ale vzápětí je moře mnohem vzdálenější a písek, který předtím omývaly vlny, vůbec není mokrý. (LoLaa)

• - Počas neplánovanej scény, keď sú Joel a Clementine na ulici pri slonoch, môžeme počuť "Speak to me". Je to hlas reportéra, ktorý sa snažil urobiť interview s Jimom Carreym. (clementinka)

• - Hodně dialogů mezi Elijahem Woodem a Markem Ruffalo byla improvizace. (don corleone)