Manituova bota

Manituova topánka

Komedie / Western

Německo, 2001, 81 min

• Hellboy

Něco mezi 2** a 3***, ale ačkoliv jsem se občas zasmál nad některejma praštěnejma fórama nebo zachytil mrknutí na znalce (citace z filmů jako El Topo nebo Tenkrát na západě), tak jsem se až tak moc nebavil, na čemž má hlavní vinu "teplej" indián. Fakt demence, nechápu, koho tim chtěli tvůrci zaujmout.(23.10.2008)

Německá blbina celkem povedeně paroduje klasického Vinnetoua. Ač je poměr vtipů 1 dobrý na 21 trapných, je jejich kadence (ratatata) tak rychlá, že se zasmějete skoro každou minutu!(31.3.2008)

K hodnocení uvádím, že jsem film viděl ve stavu bujarosti během oslavy svátku. Ale i tak soudím, že se tu urodila docela nápaditá parodie s pár vychytanými momenty. "Indiánský poklad a nehlídá ho žádný starý Indián? - Můj otec. Byl trochu blázen a uměl skvěle francouzsky. - Ještě tu z reklamy na děrovač." Jo, a bojové lekce pro Winnetouche byly absolutně super.(1.10.2006)

Obavy z německé parodie se naštěstí tak úplně nenaplnily. Parodiím obecně neholduju, natož německému smyslu pro humor, byl jsem tedy téměř přesvědčen, že u Manituovy boty nedojdu k filmové nirváně. A hned úvod mne v onom přesvědčení jen utvrzoval, komentovaná desetiminutová přehlídka trapných gagů mne donutila vzdát svůj první pokus o projekci. Sebral jsem však odvahu a pustil se do druhého promítání. A ejhle, ono se to dalo v pohodě přežít a v některých chvílích jsem se tuším i pousmál, byť pachuti trapnosti se bota po celou dobu nezbaví. Narážek na Vinnetouova dobrodružství či zásadní filmové westerny, třeba Tenkrát na Západě, se dočkáme celkem v požehnaném množství a právě v těchto chvílích, kdy se Herbig odráží od předlohy, komedie celkem funguje, horší je to už s vlastní invencí. Ale ať nežeru, na trojku to, sice hodně těsně, ale má. Filmová Výzva 2015 od tatanapope (26.9.2015)

Neuvěřitelné. Německá komedie, která je vtipná. Dokonce třeskutě vtipná. Parodie na mayovky a další westernové klasiky nabitá od první do poslední minuty vtípky různého kalibru a přesně cílící všemožná žánrová klišé a charakteristické prvky „mayovek“. Od úvodního rituálu pokrevního bratrství až po závěrečný odjezd do dáli, od drobností jako je ořezávátko na šípy až po atomovky jako je „Máte poslední přání“ nebo indianajonesovská jízda důlním vozíkem. Svižná a ve svém tempu nepolevující jízda, která i přes záměrně infantilní podání ani okamžik neprudí. Navíc plná nezapomenutelných figur z nichž nejrazantněji na bránici útočí überteplý Vinetač a überpadouch Santa Maria. Od teď už nikdy mayovky nebudou stejné jako dřív. Howgh.(19.9.2010)