Volání divočiny

Velká Británie / USA, 1966, 92 min

Lester Cole

Kenneth Talbot

John Barry

Nejslzavější film, co si pamatuji z dětství. Dneska už bych na ty slzy ale neměla sílu.(2.6.2013)

Ačkoliv by šel komentář k tomuto skvostu vystihnout jedním, dvěma superlativními slovy, nemohu nevzpomenout na dětské dojetí, když jsem Volání divočiny jako malý kluk viděl poprvé. Polykal jsem slzy tenkrát, pak ještě mnohokrát a dojetí se neubráním ani dnes.. Film je po všech stránkách dokonalý, nemá jediné slabé místo - od překrásných záběrů africké krajiny, přes neskutečně silný příběh, úžasnou kameru střih, režii i herecké výkony představitelů manželů Adamsonových. (asi každý neví, že Joy A. pocházela z Opavy) Hudba Johna Barryho - strhující Born Free dává filmu další rozměr a definitivně ho posílá mezi klenoty světové kinematografie. . I já jsem polidštil jednu Elsu, která mi právě leží u nohou. Jmenuje se Fatima a má svoji postel. :-) Téma návratu do přírody je hluboké a choulostivé.. O to křečovitěji a trapněji působí snaha lidstva o návrat a přiblížení k přírodě. Nakupují houfně outdoorové oblečení, pokud možno od Bushmana, směšné klobouky od Vietnamců, půjčují si kánoe, nasedají do naleštěných bouráků a jsou "šťastni a spokojeni" Absence sprchy a postele je však záhy zažene zpět do svých přepychově a sterilně vybavených bytů. Já jsem naopak šťastný, že jsem se přírodě nikdy nevzdálil, umím v ní žít a i když v ní nejsem denně, nikdy jsem z ní vlastně neodešel..(5.7.2011)

Největší doják. Už tak silný dojem z filmu (o svobodě, respektu k přírodě, lásce ke zvířatům) umocňuje ještě neustálá myšlenka na fakt, že Joy Adamsonovou zavraždil v roce 1980 její sluha, když ho propustila za krádež, a George Adamsona v roce 1989 zastřelili somálští pošahanci. K tématu doporučuji i povedený dokument: http://www.csfd.cz/film/344411-elsa-lvice-ktera-zmenila-svet/.(20.8.2004)

24. Zlatý Glóbus za rok 1966 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Virginia McKenna, Nejlepší filmová píseň - "Born Free" - Hudba John Barry, text Don Black(10.1.2009)

• WANDRWALL

Lvice Elsa svého času dojímala hodně dětských diváků. Dokud se z filmů o zvířatech nestal lepší vývozní artikl pro Hollywood. Hollywood krade kde se dá, neb jeho distribuce prodá film kde se jim zamane. Umí to.(25.9.2010)

• - Bill Travers je i ve skutečném životě manželem Virginie McKenny. (Terva)

• - Hrob lvice Elsy je současně místem posledního odpočinku autorky původní knihy Joy Adamsonové, která si přála, aby bylo její tělo po smrti spáleno a popel rozptýlen nad hrobem milované lvice. [Zdroj: lideazeme.cz] (Komi.xxx)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Joy Adamsonové, proslulé ochránkyně zvířat, malířky, spisovatelky. Podle jména by se to na první pohled nezdálo, ale tato žena se narodila v roce 1910 v Opavě. (Vacablatna)