Sny žen

• Švédsko

Kvinnodröm

Dreams

Švédsko, 1955, 87 min

Pěkné, výborně zahrané, průměrně zábavné. Bergmanovi prostě víc sedí deprese než odlehčené filmy.(14.2.2009)

Zaujímavý príspevok z Bergmanovej filmografie. Nie najlepší, ani najhorší, ale oplatí sa ho vidieť, aj keď je potrebné vybrať si na jeho sledovanie potrebný čas a primeranú náladu.(6.7.2016)

Jsem vděčnou Bermanovou divačkou, většina filmů od něj mi sedne, lidově řečeno, jak prdel na hrnec. Tenhle kousek snad natočil jen kvůli mně, jinak si to nedovedu vysvětlt.(28.4.2016)

Jeden z nejslabších Bergmannových snímků, které jsem zatím viděla. Stylizovanější a povrchnější než některé pozdější psychologické studie manželství a vztahů ženy a muže vůbec. Charaktery jsou příliš plytké, u mladé slečny sice dochází k deziluzi, ale za nějaký vnitřní vývoj se to považovat nedá. Vedle toho mne nudila i zápletka a prostředí modelingu... Bergmann se ale nezapře - je to mistr v umění vystavět napětí i zdánlivě banálním dialogem muže a ženy, zde např. rozhovor muže a jeho bývalé milenky v hotelovém pokoji.(23.3.2010)

Lehce vystavěné vyprávění o deziluzi dvou žen, mladé naivní modelky Doris a její šéfové Susanne. Obě se během služební cesty do Göteborgu dostávají do křížku se svými sny a představami o mužích a štěstí. Bergman s výjimkou několika velmi dusivých scén volí spíše lehkou až komediální perspektivu, s myšlenkami pracuje lehce, jednotlivé epizodky pěkně pointuje, ale přesto mě nedokázal příliš vtáhnout do světa obou hrdinek. Možná mi byla na obtíž úmyslně naivní a povrchní stylizace... Možná mi prostě nesedla celková nálada filmu. Každopádně Sny žen považuji za slabší kousek z mistrovy filmografie.(29.10.2008)