poster

Nespatřené (TV film)

Dokumentární

Česko, 1996, 52 min

Režie:

Miroslav Janek

Kamera:

Miroslav Janek
(další profese)
 • mros
  ****

  Velice osobitý autorský dokument, který se dívá přímo, a přesto s určitým nadhledem. Zdařilý dokument, který lze jen doporučit, navíc umění z řad nevidomých je bezpochyb zajímavé téma, a když je dobře zpracované, není co řešit.(14.2.2004)

 • mchnk
  ****

  Je zde nezpochybnitelná, výpovědní hodnota, která drží mé hodnocení navzdory celému pojetí dokumentu, který postrádá detailní práci se střihem, či snahu o experimentálnější ztvárnění, jenž dodává podobně laděným dokumentům onu potřebnou atmosféru. Výpovědní hodnota o vnímání světa, které je pro každého jiné. Ať už se jedná o cokoli. I když Tě život nepodrobuje podobné zkoušce jako tyto děti, vnímáš svět po svém. Ovlivněni svými pocity a hodnotami žijeme den za dnem. Oni jsou ovlivněni osudem a jejich svět jen zahalen v temnotě, která nikdy nezmizí. Vnímají svět dotyky a svou fantazií, jenž jim dovolí i zálibu, ze které se nemohou naplno těšit. Navzdory nelehkému osudu nepostrádají humor, hudební talent i touhu poznávat.(6.4.2014)

 • Radko
  ***

  Dokument s chýbajúcim odstupom medzi tvorcom a zobrazovanými osobami. Tento prístup môže priniesť silnú emočnú výpoveď, ďaleko za hranicami bežného dokumentárneho filmu. Zároveň môže dôjsť k takému prevládnutiu priateľských pút, až výsledok pripomína niečo ako domáce video, kde sa len tak nezáväzne žvatlá a predvádza. Nespatřené sa pohybuje v oboch polohách, najsilnejšie je, keď ukazuje pochybnosti, túžby a umelecké schopnosti slepých detí, zaujímavé je pri zachytení záujmu slepých o fotografovanie, snímaciu techniku a fotografie. Naopak dokument je slabučký pri niektorých slovných predvádzačkách, prezentácii snov, výpovedí a dialógov, pri ktorých je cítiť občas niečo trošku nasilu pridané v mene veľkej snahy odvďačiť sa režisérovi-kamarátovi. Za zachytenie sveta za večne stiahnutou oponou pred zrakom viditeľným svetom samozrejme patrí tvorcom plus.(12.10.2012)

 • DuanBerry
  *****

  Víte, že zdravý člověk přijímá 90% zevních podnětů prostřednictvím zraku? Je to neoddiskutovatelně nejdůležitější smysl, jímž disponujeme (nepočítáme-li ovšem šestý smysl, kterýmžto je obdařen málokdo). Kdybychom se striktně drželi výše uvedené skutečnosti, obšlehnuté z učebnice neurofyziologie, nutně by to znamenalo, že děti, které jsou slepé, jsou odsouzeny k životu s poznáním pouhé desetiny vnějších impulzů. Je pak překvapivé, kolik energie a nebývalého entusiasmu pro život v sobě najdou. No bodejť, život lze přece vnímat všemi smysly. Ty, které jsou za prachobyčejných okolností upozaděny, musejí přijmout nesmlouvavou úlohu smyslů vůdčích, což vede k jejich zbystření, pro nás "normální" často nepochopitelnému. Ty děti nakonec vidí víc než my, daleko víc! A jejich hendikep je posiluje, neztrácejí čas bláhovým tápáním v nesmyslné existenci, ale žijí! Jejich život je mnohdy naplněn smysluplnějším konáním než ten náš. A pak, neztrácejí naději, kterou jsme my ztratili už dávno.(11.10.2012)

 • WolfR
  **

  Dokument bez hlavy a paty, a nějaké výrazní informativní hodnoty, 2 hvězdy.(21.1.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace