poster

Nespatřené (TV film)

Dokumentární

Česko, 1996, 52 min

Režie:

Miroslav Janek

Kamera:

Miroslav Janek
(další profese)
 • mchnk
  ****

  Je zde nezpochybnitelná, výpovědní hodnota, která drží mé hodnocení navzdory celému pojetí dokumentu, který postrádá detailní práci se střihem, či snahu o experimentálnější ztvárnění, jenž dodává podobně laděným dokumentům onu potřebnou atmosféru. Výpovědní hodnota o vnímání světa, které je pro každého jiné. Ať už se jedná o cokoli. I když Tě život nepodrobuje podobné zkoušce jako tyto děti, vnímáš svět po svém. Ovlivněni svými pocity a hodnotami žijeme den za dnem. Oni jsou ovlivněni osudem a jejich svět jen zahalen v temnotě, která nikdy nezmizí. Vnímají svět dotyky a svou fantazií, jenž jim dovolí i zálibu, ze které se nemohou naplno těšit. Navzdory nelehkému osudu nepostrádají humor, hudební talent i touhu poznávat.(6.4.2014)

 • mysak.pitlik
  ***

  Téda. Jsem sama překvapená, že mě tenhle dokument tak děsil. Na začátku mě pobavil rozhovor dvou slepých kluků, kteří se přetahovali o kameru: "Já to chci taky vidět!" - "Se podívej, ne?". Jenže pak přišel imitující chlapeček a rázem to začalo být strašně hororové...(11.10.2012)

 • WolfR
  **

  Dokument bez hlavy a paty, a nějaké výrazní informativní hodnoty, 2 hvězdy.(21.1.2016)

 • Radko
  ***

  Dokument s chýbajúcim odstupom medzi tvorcom a zobrazovanými osobami. Tento prístup môže priniesť silnú emočnú výpoveď, ďaleko za hranicami bežného dokumentárneho filmu. Zároveň môže dôjsť k takému prevládnutiu priateľských pút, až výsledok pripomína niečo ako domáce video, kde sa len tak nezáväzne žvatlá a predvádza. Nespatřené sa pohybuje v oboch polohách, najsilnejšie je, keď ukazuje pochybnosti, túžby a umelecké schopnosti slepých detí, zaujímavé je pri zachytení záujmu slepých o fotografovanie, snímaciu techniku a fotografie. Naopak dokument je slabučký pri niektorých slovných predvádzačkách, prezentácii snov, výpovedí a dialógov, pri ktorých je cítiť občas niečo trošku nasilu pridané v mene veľkej snahy odvďačiť sa režisérovi-kamarátovi. Za zachytenie sveta za večne stiahnutou oponou pred zrakom viditeľným svetom samozrejme patrí tvorcom plus.(12.10.2012)

 • brunnerka
  ****

  Líbí se mi ta vesměs pozitivní nálada :)(30.11.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace