The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 60x60 min

Dominic West, Lance Reddick, Wendell Pierce, John Doman, Deirdre Lovejoy, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Tristan Wilds, Isiah Whitlock Jr., J.D. Williams, Frankie Faison, Wood Harris, Jamie Hector, Jim True-Frost, Clarke Peters, Corey Parker Robinson, Gbenga Akinnagbe, Michael Kenneth Williams, Chris Bauer, Anwan Glover, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Gregory L. Williams, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Jay Landsman, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Chad L. Coleman, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Reg E. Cathey, Jeff Wincott, Robert Wisdom, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Larry Gilliard Jr., Aidan Gillen, Domenick Lombardozzi, Delaney Williams, Andre Royo, Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, Clark Johnson, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr
  • Chrustyn

Mám rád drsné kriminálky, které si na nic nehrají a ukazují svět a to převážně ten policejní, takový jaký skutečně je. Existují drsné kriminálky, které toto splňují (Serpico, Francouzská spojka a mnoho dalších) a také ty které si na to hrají (Training Day, Špína a ještě více dalších) a přesně do této skupiny spadá, pro mě naprosto nepochopitelně přeceňovaný seriál "Wire". Seriál z produkce HBO, který se snaží ukázat, že svět policie USA není jen ten uhlazený ze seriálu "CSI" ale, že je to skutečný a hodně drsný svět, kde musí být policajt tvrdší než zločinci a kde jsou úplatky, drogy a podobné věci na denním pořádku. Zpracování mi přijde doslova amatérské a ty rádoby drsné postavy s "fuck" na jazyku mě rozesmávaly jen sem je viděl. Hlavně je však tento seriál neskutečně ukecaný ale to tak, že hodně. 50 minut z hodinové stopáže každého dílu všechny postavy pořád jen melou a melou a jeden dialog je více nezáživný než ten druhý. Toto se opravdu nepovedlo a o kvalitě svědčí i fakt, že ačkoliv jsem měl k dispozici všechny série, vzdal jsem to po té první.(29.4.2010)

3+*. Don´t believe the hype.(20.6.2012)

• lesumir

A tohle má být jako co? Jak může takovouhle nudu Empire zařadit jako nejlepší serial všech dob? __ Ano, The Wire se snaží ukázat krutou realitu, kterou policejní práce představuje a možná pár klukům zničí jejich ideály ohledně vysněné práce, ale pro mě je to pořád jedna nahoněná hype nuda, která je přehnaně a zbytečně sprostá (pardon, ale aby policajti řešili jestli hovna padají a chcanky tečou). Dva díly mi bohatě stačily!(21.2.2009)

Určitě jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co jsem viděl, ne-li vůbec nejlepší. Nejsou tu žádná ohromující zatčení, geniální dedukce nad nalezeným střepem nebo chlupem, kriminalistické geek hračky ani úchvatní kladní hrdinové. Drsná show ale ukazuje, jak to na amerických ulicích nejspíš vypadá doopravdy, bez obvyklého televizního pozlátka. Svět, kde vám peníze koupí cokoliv, zkorumpovaný je skoro každý, násilí je univerzální odpověď, a jak policajti tak kriminálnící jsou často jen figurky na šachovnicích mocných, v politických hrách, které ani nemají šanci pochopit. Svět, před kterým není úniku, plný bitev, které nejdou vyhrát. Dal jsem všech pět sezon v maratonu najednou, a tak můžu celkem odpovědně prohlásit, že s výjimkou lehce problematické druhé řady si seriál drží úroveň až do konce, kde negraduje do žádného happyendu - byť třeba Bubblesův osud by takovým malým zázrakem o cestě ze dna aspoň k jakýsi normalitě být mohl. Každopádně vynikající záležitost.(5.2.2012)

Jediný seriál, který potřebujete (s důrazem na slovo "potřebujete") vidět.(18.11.2013)