The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x60 min)

Dominic West, Lance Reddick, Wendell Pierce, John Doman, Deirdre Lovejoy, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Tristan Wilds, Isiah Whitlock Jr., J.D. Williams, Frankie Faison, Wood Harris, Jamie Hector, Jim True-Frost, Clarke Peters, Corey Parker Robinson, Gbenga Akinnagbe, Michael Kenneth Williams, Chris Bauer, Anwan Glover, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Gregory L. Williams, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Jay Landsman, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Chad L. Coleman, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Reg E. Cathey, Jeff Wincott, Robert Wisdom, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Larry Gilliard Jr., Aidan Gillen, Domenick Lombardozzi, Delaney Williams, Andre Royo, Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, Clark Johnson, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Freed, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson

Fuckin' A. Něco tak moc propracovanýho jsem douho neviděl. (Hodnocení po třech řadách 100%)(7.5.2008)

Mně osobně tenhle seriál nechytl, a tak jsem ho tak po 10 dílech přestal sledovat.(10.3.2014)

Určitě jeden z nejlepších kriminálních seriálů, co jsem viděl, ne-li vůbec nejlepší. Nejsou tu žádná ohromující zatčení, geniální dedukce nad nalezeným střepem nebo chlupem, kriminalistické geek hračky ani úchvatní kladní hrdinové. Drsná show ale ukazuje, jak to na amerických ulicích nejspíš vypadá doopravdy, bez obvyklého televizního pozlátka. Svět, kde vám peníze koupí cokoliv, zkorumpovaný je skoro každý, násilí je univerzální odpověď, a jak policajti tak kriminálnící jsou často jen figurky na šachovnicích mocných, v politických hrách, které ani nemají šanci pochopit. Svět, před kterým není úniku, plný bitev, které nejdou vyhrát. Dal jsem všech pět sezon v maratonu najednou, a tak můžu celkem odpovědně prohlásit, že s výjimkou lehce problematické druhé řady si seriál drží úroveň až do konce, kde negraduje do žádného happyendu - byť třeba Bubblesův osud by takovým malým zázrakem o cestě ze dna aspoň k jakýsi normalitě být mohl. Každopádně vynikající záležitost.(5.2.2012)

Další výborná perla mezi seriály v produkci HBO. Ve srovnání s mým dalším oblíbeným Policejním odznakem, mi tento seriál přijde hodně syrovej a ryzí pouliční špínou. Charakterově geniálně vybrané postavy, úžasně zahraný jsou ozdobou všech 5ti sérií. Jimmy McNulty - Cocksucker, Drunk, Whore-hopper první třídy, Daniels velitel alá Mirek Dušín, z kterýho se vyvine taky solidní ranař a prcíř, Carver pan naivka, lehce přitroublej Herc, lesbická detektivka Kima, která mě štvala od první série čím dál víc, největší mazák Omar, Mr. Business - Stringer a konec konců moje oblíbená squadra 3B. Bunk - pan styl, opilec s věčně zapálenym doutníkem Bubbs - lehce vyjetej feťák, kterej by vám prodal i svojí bábu, kdyby moh a konec konců Bunny - kterej ví jak zatočit s drogama. Zlegalizovat je v určitejch ulicích. První série 100%. Druhá - 90%, třetí 90%, čtvrtá 100%, pátá 100%. - "You follow drugs, you get drug addicts and drug dealers. But you start to follow the money... and you don't know where the fuck is going to take you." True!(5.4.2012)

Takhle by se měl točit kriminální seriál! Žádné moderní serepetičky nebo náhodně nalezený kus středečního rohlíku v rohu záchoda, ze kterého získají DNA vraha, ale poctivá policajtská práce, papírování, nasraní nadřízení a podobné libůstky, kvůli kterým bych nechtěl být detektiv ani za nic. Hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé jako já nebo vy. Chlastají, nadávají, mají emoce a můžou si stěžovat sebevíc, ale mají i práci, která je baví. Já sám jsem viděl zatím jenom první řadu, ale až se někdo odhodlá a vytvoří titulky na další, jsem ochoten ve sledování pokračovat. Je škoda, že se tento seriál jen pomalu dostává do širšího povědomí veřejnosti.(16.1.2009)

• - Tvůrci po třetí sérii nabízeli HBO politický spinoff seriálu o Tommym Carcettim. HBO se sice scénáře líbili, ale nechtěli mít namísto "jednohou seriálu z Baltimoru, který nikdo nesleduje" hned dva a tak ke schválení nedošlo. Něco z nápadů zamýšleného spinoffu se však nakonec projevilo v některých liniích čtvrté a páté sezóny. Zdroj: Indiewire a jiné (DaViD´82)

• - Postava Snoop v seriálu hraje samu sebe, i když v reálu zabila pouze jednoho člověka. (Superpero)

• - Postava mumlajícího Bubblese byly inspirována skutečným baltimorským feťákem téhož jména. S policií začal spolupracovat v 70. letech, kdy byl zatčen za krádež. Jako informátor pracoval několik desítek let a jeho tipy vedly k několik stovkám zatčení. Za každý tip si vydělal alespoň 50 dolarů. Jeho fotografická pameť a schopnost nenápadně zapadnout do situace ho dělala jedním z nejlepších ve městě. Metodu, kdy předstíral, že prodává klobouky a posazoval klobouk předem domluvené barvy na hlavu podezřelého, skutečně používal v reálném světě. (Sonnik)