The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x60 min)

Dominic West, Lance Reddick, Wendell Pierce, John Doman, Deirdre Lovejoy, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Tristan Wilds, Isiah Whitlock Jr., J.D. Williams, Frankie Faison, Wood Harris, Jamie Hector, Jim True-Frost, Clarke Peters, Corey Parker Robinson, Gbenga Akinnagbe, Michael Kenneth Williams, Chris Bauer, Anwan Glover, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Gregory L. Williams, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Jay Landsman, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Chad L. Coleman, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Reg E. Cathey, Jeff Wincott, Robert Wisdom, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Larry Gilliard Jr., Aidan Gillen, Domenick Lombardozzi, Delaney Williams, Andre Royo, Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, Clark Johnson, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Freed, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon

Konečně kriminálka, která se nám nesnaží nakukat, že v Americe jsou všichni happy a ve vatě, že korupce je jen slovo, že jejich poliši jsou bedny, co dokážou chytit vraha pomocí analýzy kapky potu z volantu, pouhým pohledem odhadnout stáří antické mince a ještě u toho stihnou vypadat, jak kdyby vylezli z fitka. Vlastně mě to uklidňuje. Vždycky jsem si myslela, že u nás je strašnej bordel a že tak nehorázně drzý parchanty máme v Parlamentu jen my (ono je to ale trošku jinak: krade se všude, ale jen u nás mají tak silnej žaludek, že zůstávají ve funkci i poté, co se to provalí). Každopádně osazenstvo tohohle navýsost dokonalýho seriálu ukazuje stav věcí zcela bez přetvářky a pozlátka: politici jsou zkorumpovaný, šéfové si kryjou jen vlastní prdele a hlídají statistiky objasněnost, polovina blbečků honí kariéru a druhá si dává sakra bacha, aby se u hraní karet v pracovní době nepředřela. Policajti nejsou žádný myslivny a jestli někdy vyhrají, je to jen díky mravenčí práci, protože na potírání zločinu mají mizivý finanční prostředky, prakticky žádnou podporu ze zázemí a protivníky, který to hrajou chytě a kurva tvrdě. Třešinkou na tomhle tuhým dortu je famózní, sarkasmem přetékající scénář, precizní režie a perfektně vybraní herci. A největší frajer? No přece Omar! Jak by řekl správnej nigga: „Yo, bro, this is fuckin awesome!”(27.8.2010)

Další výborná perla mezi seriály v produkci HBO. Ve srovnání s mým dalším oblíbeným Policejním odznakem, mi tento seriál přijde hodně syrovej a ryzí pouliční špínou. Charakterově geniálně vybrané postavy, úžasně zahraný jsou ozdobou všech 5ti sérií. Jimmy McNulty - Cocksucker, Drunk, Whore-hopper první třídy, Daniels velitel alá Mirek Dušín, z kterýho se vyvine taky solidní ranař a prcíř, Carver pan naivka, lehce přitroublej Herc, lesbická detektivka Kima, která mě štvala od první série čím dál víc, největší mazák Omar, Mr. Business - Stringer a konec konců moje oblíbená squadra 3B. Bunk - pan styl, opilec s věčně zapálenym doutníkem Bubbs - lehce vyjetej feťák, kterej by vám prodal i svojí bábu, kdyby moh a konec konců Bunny - kterej ví jak zatočit s drogama. Zlegalizovat je v určitejch ulicích. První série 100%. Druhá - 90%, třetí 90%, čtvrtá 100%, pátá 100%. - "You follow drugs, you get drug addicts and drug dealers. But you start to follow the money... and you don't know where the fuck is going to take you." True!(5.4.2012)

PRVNÍ: Když deš přes zahradu, musíš si krejt záda... Výborné. Reálně působící sonda, která nahlíží do drogami prolezlého podsvětí Baltimoru. Policejní práce má hodně daleko do z prstu vycucaných řešení přefiltrovaných bruckheimerovských CSI, kde se díky zlámanému nehtu v Coca Cole posílají sérioví vrazi do vězení. Tohle je TA nepříjemná realita, kde ty hlavní svině vyklouznou (v nejhorším případě s minimálním trestem) a na policajty, kteří dělají svoji práci tu zákonodárné orgány pohlíží jako na obtížný hmyz, který dělá víc škody než užitku. Vidíme sestavování jednotky policajtů z nichž každý má své kvality, ale i vady. Úplatný polda, ochlasta, práskač, flákač, blbec, vyberte si. Postupně si vás, ale stejně získají všichni. Bunk rulezz. DRUHÁ: "Můžou tě sežvejkat, ale stejně tě jednou vyplivnou." Doky. Malebnější prostředí a ještě větší svinstvo než v řadě předcházející. Což dělá z druhé ještě lahůdkovější záležitost. Drogařských příběhů je míň a o to jsou působivější. Avonovi i Deemu nová lokalita prospěla. Vynikající Idris Elba jako String nabírá status drsného frajera jen tak mezitím. Uklizený Jimmy si vychutnává rozsudek smrti na vodě ničením statistik. No a dokaři, ti zatracení dokaři, Ziggyho jsem nenáviděl od první chvíle, z Franka se vyklubal Robin Hood a Nico měl aspoň mozek, když už ne instinkt. Z nováčků potěšila Amy Ryan, bratr Mozoun, ale hlavně jsem doslova nadšený z toho, že Bunk dostává víc prostoru. Já toho zmetka mám rád čím dál víc. TŘETÍ: "Já jsem ho chytil, Bunku. A on to kurva neví." Dalo by se říct finále trilogie. Všechny linie z předchozích dvou řad se uzavírají v gigantickém závěru, který by za určitých okolností mohl být happyendem, teda kdyby nešlo o WIRE. Perfektní příběh. Skvělé charaktery. Vývoj všech postav je něco co by se od tvůrců tohohle seriálu měli učit všichni. I třetí rok dokážou překvapit (u scénky v gaybaru jsem se rozesmál na celé kolo) a pořád v rámci uvěřitelnosti. Můj oblíbený String dostává více prostoru a člověk konečně zjišťuje co on byl vlastně zač. Nevím jestli třetí řadou nedosáhl seriál vrcholu a teď začne klesat. Uvidíme. ČTVRTÁ: "Když nehraješ čístě, zasviníš se." Stáhnutí dvou hlavních tahounů se projevilo v pomalejším rozjezdu. Jimmy a String odpočívají (každý trochu jinak) a jejich nahrazení dětma nebylo v prvních dílech úplně nejšťastnější, ale v závěru se ukazuje, že tvůrci si všechno dobře promysleli a servírují nám pořád stejně špičkovou podívanou. Hodně mile překvapil Tommy Carcetti (netvrďte mi, že jeho jméno nemá co dělat s Tommy Varcettim z GTA: Vice City :) a jeho kandidatura na prvního bílého starostu Baltimoru (skoro jako první řada 24ky naruby) má spoustu výborných momentů. Je vidět, že WIRE si touhle řadou připravuje půdu pro finále. Jsem zvědavý jestli konečně dojde na všechny, hlavně na toho zmrda Claye "Shiiiiiiiiiiit" Davise. PÁTÁ: "Co jsem kurva udělal?" Podle mého nejlepší řada. Jimmy ve čtvrté chyběl, ale do finále nastupuje s plnou parádou a když se on a Lester dají do práce dějou se Věci. Jestli jsem se u minulých sérií bavil tak touhle jsem se doslova prochechtal, díky naprosto božímu nápadu a věcí s ním spojených. Říká se, že se má odcházet na vrcholu a WIRE odešel na úplné špici (finální rozloučení, bylo provedené bezchybně). Kolečka se točí dokola a na hraně mezi černou a bílou je nejlíp.(19.7.2010)

• Chrustyn

Mám rád drsné kriminálky, které si na nic nehrají a ukazují svět a to převážně ten policejní, takový jaký skutečně je. Existují drsné kriminálky, které toto splňují (Serpico, Francouzská spojka a mnoho dalších) a také ty které si na to hrají (Training Day, Špína a ještě více dalších) a přesně do této skupiny spadá, pro mě naprosto nepochopitelně přeceňovaný seriál "Wire". Seriál z produkce HBO, který se snaží ukázat, že svět policie USA není jen ten uhlazený ze seriálu "CSI" ale, že je to skutečný a hodně drsný svět, kde musí být policajt tvrdší než zločinci a kde jsou úplatky, drogy a podobné věci na denním pořádku. Zpracování mi přijde doslova amatérské a ty rádoby drsné postavy s "fuck" na jazyku mě rozesmávaly jen sem je viděl. Hlavně je však tento seriál neskutečně ukecaný ale to tak, že hodně. 50 minut z hodinové stopáže každého dílu všechny postavy pořád jen melou a melou a jeden dialog je více nezáživný než ten druhý. Toto se opravdu nepovedlo a o kvalitě svědčí i fakt, že ačkoliv jsem měl k dispozici všechny série, vzdal jsem to po té první.(29.4.2010)

The Wire za svou maskou obyčejnosti skrývá nefalšovanou tvůrčí genialitu, vykreslení práce policie i institucí s ní spojených je až fascinující, ale přitom věrohodné, syrové, komplexní, bez přikrášlení, bez zjednodušení i bez urychlování. The Wire není ani tak o lidech a jejich charakterech, jako o procesech ve společnosti, o našem systému, samozřejmě především o jeho zhýralosti a chybách (ze seriálu jako celku se vztyčuje obrovský vykřičník), ale nechybí v něm ani spousta naděje a hlavně pravdivosti a reality. The Wire je opus magnum, který sere na svou uměleckost, protože nemá potřebu si na cokoliv hrát, ani se jakkoliv diváku podbízet, je to příběh ulic v ryzí formě... Dokonalý příběh... 10/10 Dodatek po ukončení seriálu (obsahuje SPOILERY): Speciálně mě dostalo, jak The Wire poukazuje na nepoučitelnost společnosti, naznačuje, že boj dobra proti zlu nemá vítěze, ty dva elementy se mohou jen ovlivňovat a donekonečna bojovat. Ono snažení však v zádném případě není bezvýznamné, i když nikdy nebude dotáhnuto k dokonalosti, seriál nám říká, že i když svět je jakýsi koloběh (na konci vidíme, že gang má nového vůdce, ulice mají nového Bublese i nového Omara, policie má nového Danielse i nové leadery, kteří jsou vlastně pořád ti samí), nesmíme se přestat snažit...(19.1.2010)

• - Jizva na tváří Omara (Michael K. Williams) je skutečná. (Sonnik)

• - Scéna z páté série, kdy Omar (Michael K. Williams) při nepovedeném přepadení vyskočí z balkónu a jen odkulhá, může působit nesmyslně, ale je založena na skutečné události. Donnie Andrews, skutečná předloha pro postavu Omara Littla, který si v seriálu si zahrál jednoho z Omarovových pomocníků a který se objevil právě v této scéně, opravdu takovou příhodu zažil, ovšem ve skutečnosti neskočil ze 4. patra jako Omar v seriálu, ale dokonce ze šestého. Když se pak tato epizoda natáčela, tvůrci si všimli, že budova, ze které se bude skákat, má pouze pět pater, tak zvolili čtvrté patro s tím, že tomu stejně nikdo neuvěří. (Hoonza)

• - Zatiaľ čo sa scénky v intre menia zo série na sériu, tak snímka s rozbitím pouličnej kamery sa nachádza v každom intre. (Kaceris)