The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 60x60 min

Dominic West, Lance Reddick, Wendell Pierce, John Doman, Deirdre Lovejoy, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Tristan Wilds, Isiah Whitlock Jr., J.D. Williams, Frankie Faison, Wood Harris, Jamie Hector, Jim True-Frost, Clarke Peters, Corey Parker Robinson, Gbenga Akinnagbe, Michael Kenneth Williams, Chris Bauer, Anwan Glover, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Gregory L. Williams, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Jay Landsman, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Chad L. Coleman, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Reg E. Cathey, Jeff Wincott, Robert Wisdom, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Larry Gilliard Jr., Aidan Gillen, Domenick Lombardozzi, Delaney Williams, Andre Royo, Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, Clark Johnson, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker

3+*. Don´t believe the hype.(20.6.2012)

Svou hloubkou a realističností naprosto nevídaný počin.(4.4.2013)

Zřejmě nejkomplexnější a nejrealističtější krimi, které je v seriálové rovině k dostání. Pomalejší tempo je nutností k detailnímu prokreslení charakterů a k tomu, abychom věděli, jak to doopravdy funguje. Jde se na to zeširoka, ale když se po pěti seriích ohlédnete, připadá vám, že už jste v Baltimoru zdejší. Zdroje jak lidí, tak prostředků se tu neberou jako samozřejmost, dobrá policejní práce se tu nebere jako samozřejmost a rozhodně se tu nebere jako samozřejmost úspěch. On se totiž často ani nedostaví a když už, tak dosažený skrze spoustu kompromisů a vedlejších škod. Nejsou tu žádné dokonalé kladné postavy, jsou tu jen obyčejní lidé snažící se protlouct, uživit a při tom třeba čas od času i udělat kus práce. The Wire je pohled za oponu. // Nejoblíbenější postava: Omar Little // 1. serie: 100% // 2. serie: 90% // 3.serie: 95% // 4.serie: 95% // 5. serie: 95%(25.5.2011)

...a všechny ty reality show a dokumenty se můžou jít klouzat. Kdo by to byl řekl, že denní šedivou rutinu obou stran barikád lze zpracovat tak uvěřitelně. Takovým způsobem, že sice plně chápete jednání obou stran, ale přitom se ani s jedním neztotožníte, byť je vám naprosto jasné, že takhle to prostě chodí. A to nejen v Baltimoru, ale vlastně i v kruzích mimo ty policejní/zločinecké. Nejsou tu žádná klišé, ať již žánrová či seriálová. A přitom navzdory tomu všemu to funguje stejně jako to co zobrazuje. Jako droga, kterou si nedokážete odpustit. A tak se epizodu po epizodě stále více a více stávám závislým na sychravém baltimorském počasí, do kterého se ráno co ráno probouzejí malé rybky, bossové, řadoví policisté i jejich nadřízení jen zatím účelem, aby si zase nechali srát na hlavu... Zápor pro mnohé ovšem bude, že jednotlivé sezóny příliš nefungují v rámci jednotlivých epizod, ale až jako celek; jako jeden mnohahodinový film, takže je pochopitelné, že při klasickém seriálovém sledování "co týden to epizoda" se prostě nenajde síla to dotáhnout do zdárného konce.(27.1.2010)

Obsahuje náznaky spoilerů. KONEČNĚ! Po dlouhých letech hledání a sledování neuvěřitelně přehypovaných seriálů (House of Cards, Homeland a True Detective budíž ideálními příklady) jsem našel jeden, který si tu ohromnou chválu doopravdy zaslouží. Policejní seriály jsou obvykle plné rychlé akce a zvratů a... takové seriály mě většinou nudí, jsou zkrátka jeden jako druhý. Teprve The Wire se mi dostal pod kůži, protože v něm jde o něco úplně jiného. Nahlíží na problematiku zločinu z obou stran barikády, zobrazuje každodenní životy kriminálníků i strážců zákona a jejich osobní problémy. Ukazuje, že řešení jediného případu může být otázkou stovek hodin úmorné policejní práce a vypořádávání se s byrokracií, zatímco zločinci jsou tu většinou produktem (nevyléčitelně?) nemocné společnosti, kterou neuzdraví ani mocný člověk s dobrým úmyslem. Bezútěšnost a bezvýchodnost některých situací je mnohdy až mrazivá. Díky bohu, že ne každé město na světě je na tom tak zle jako zdejší Baltimore, byť stejně jsme nepopiratelně součástí toho bludného kruhu více či méně všichni. Seriál proto vyznívá naprosto reálně, má ohromující hloubku a skutečně donutí člověka pouvažovat o životě. Zřejmě ne každý se do něj dostane, The Wire se totiž nesnaží prvoplánově zaujmout jako předchozí jmenovaní, jede si svým tempem a vypráví o obrovském množství zajímavých a prokreslených charakterů, kde (až na pár výjimek) nikdo není čistě hrdina/padouch, ale všichni působí jako lidi z masa a kostí, ať už jsou z řad policie, nebo z ulice. Vyjmenovat všechny oblíbence by trvalo hooodně dlouho, za sebe proto jmenuju jenom dva - best cop: Kima Greggs, - biggest BAMF: Omar "The King" Little. The Wire má svoje mouchy, (kupříkladu vynaloží obrovské úsilí učinit sympatickým řekněme Namonda, ale vůbec se nesnaží zlidštět jeho nesnesitelnou matku De'Londu; lead seriálu McNulty pro mě skutečně není zřejmě zamýšleným perfektním antihrdinou, nýbrž pouze otravným hlupákem) a ani zdaleka se u mě nepřiblížil titulu Best TV Show Ever (který dál neotřesitelně patří Six Feet Under), s čistým svědomím ho ale můžu pasovat na nejlepší kriminálku a jeden z mých nejintenzivnějších (ne-li nejlepších) seriálových zážitků posledních pěti let.(14.6.2014)