The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 60x60 min

Dominic West, Lance Reddick, Wendell Pierce, John Doman, Deirdre Lovejoy, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Tristan Wilds, Isiah Whitlock Jr., J.D. Williams, Frankie Faison, Wood Harris, Jamie Hector, Jim True-Frost, Clarke Peters, Corey Parker Robinson, Gbenga Akinnagbe, Michael Kenneth Williams, Chris Bauer, Anwan Glover, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Gregory L. Williams, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Jay Landsman, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Chad L. Coleman, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Reg E. Cathey, Jeff Wincott, Robert Wisdom, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Larry Gilliard Jr., Aidan Gillen, Domenick Lombardozzi, Delaney Williams, Andre Royo, Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, Clark Johnson, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje.(28.3.2010)

Ten seriál je perfektní hlavně ve způsobu zobrazování policejního vyšetřování. Je tak dokonale obyčejné a díky tomu strašně zábavné. Vidíte, že ti detektivové tam mají Filipa, ale jejich práce je stejnak z 90% pruda a rutina, kdy musí třeba 12 hodin ležet na střeše a dalekohledem pozorovat telefonní budku. No a co je nejlepší podobně detailní pohled dostaneme i z druhé strany, tedy z pohledu zločinců. A ti taky na první pohled nějak nevybočují z davu a přitom, když vás to vcucne, tak musíte uznat, že Avon Barksdale a Stringer Bell jsou kurva mazáci a maj kšeft v malíku. I když fandim McNultymu a spol. Z herců nejvíc asi utkví Idris Elba, obří negr s distigovaným chováním, ale jde z něj fakt respekt. Prostě seriály od HBO jsou sázka na jistotu.____________ Druhá série s přístavním odborama byla taktéž super. Vyskytují se tam staří známí, ale v podstatě se dozvíme jak přichází Proposition Joe k drogám a představí se novej gang složenej z řeků a ukrajinců. Z této série byl nejlepší Frank Sobotka takovej fakt dobráckej chlapák, co si pro dobro odborů klidně i ušpiní ruce. A Ziggy jelikož s ním byla prdel.__________ Třetí série je fakt ultimátní. Přístavy už nejsou. Vše se odehrává v ulicích. V policejní linii se do popředí dostává major Bunny Colvin a jeho experiment se zónama volného obchodu s drogama. Geniální nápad z kterého těží celá série a hodně rozčeří vody i na nejvyšších místech. Škoda jen, že to vyšetřování naší starý známý jednotky s McNultym už začíná být stereotypní a mnohem zajímavější jsou liniie Avona a Stringera. Docela dost se tu vyskytuje i Omar, drsnej jako vždycky. Uvidíme i uhlazenýho killera bratra Mouzounea. Každopádně nejvíc mě nadchnul příběh Cuttyho, nová postava. Moc se mi líbily i takové nenápadné pointy a pomrknutí jako nespočet plechovek na střeše nebo Rawls v gay baru. Ten komentář je asi trochu chaotickej, ale píšu ho bezprostředně po zhlídnutí týhle parádní série. The Wire je fakt klasa.__________Série s pořadovým číslem 4 opět nezaostává. Trochu jsem se toho školství bál, ale je to skvělá zábava a ty dětské postavy jsou výjimečně propracované. Hodně prostoru tu má Prez protože se stane učitelem. Zato McNulty tu skoro vůbec není. Mezi mé nejoblíbenější postavy této série rozhodně patří Bunny Colvin a Cutty. Oba dva jsou takoví dobráci, co se snažej něco udělat s mládeží.____________Mno a ta pátá série je ze všech taková nejfilmovější. Klidně by mohla mít podtitul McNulty se vrací. Fakt jsem se smál tomu co tam ten chlap předvádí. Wire si prostě i v závěrečné sérii drží úroveň, i když novinařina je oproti školství nudnější. Moc mne potěšilo, jak nakonec dopadl Bubbles.(20.1.2011)

Stejně jako si musel Jimmy zrekonstruovat svou bouračku ještě jednou, hned potom, co se beznadějně namol vysekal ve své staré rachotině, jsem si i já pustil odzačátku kompletní The Wire pár dní poté, co jsem ji napoprvé zhltal. Abych se přesvědčil, že se mi to nezdálo. Nezdálo. Shiiiiiiiiiiat! TOP 1 Podrobnější pojednání incoming...(15.11.2013)

Dokonalost ! Nevidel jsem propracovanejsi a komplexnejsi serial.(26.2.2013)

Lidé z HBO, smekám před Vámi. Po Sopranos je tu další skvost, který v mých očích překonal i můj velmi oblíbený Brotherhood...The Wire je dokonalý mix krimi a mafiánského žánru. Setkáváte se zde s postavami z různých světů - od narkomafiánů, obyčejných feťáků, dealerů, policistů, politiků až po dokaře z baltimorského přístavu. Možná si myslíte, že jeden seriál takové množství postav nemůže obsáhnout...Omyl. Všechno drží pohromadě a jde o tak brilantně a věrohodně napsaný seriál, že to vyráží dech. Politické intriky v nejvyšších patrech policie, korupce, narkomafie a speciální vyšetřovací tým, která proti tomuto všemu musí bojovat. A jeho největší zbraní je wire - odposlech:-) Stringer Bell a McNulty 4EVER;-) P.S Pamatujete ve filmu 25. hodina policajta, který umí slovo shit říct stejně procítěně jako mexický fotbalový komentátor slovo gól? Tak vězte, že ve Wire se tohoto herce dočkáte, stejně jako jeho Shiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit :-)))(19.2.2009)