Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997, 144x44 min

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Amy Adams, Michelle Trachtenberg, Amber Benson, Armin Shimerman, Juliet Landau, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Danny Strong, D.B. Woodside, Rachel Bilson, Rob Nagle, Lindsay Crouse, Eliza Dushku, James Marsters, Wentworth Miller, Brian Tee, Michael Bailey Smith, Clare Kramer, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Julie Benz, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Chaney Kley, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Clea DuVall, Tom Lenk, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Charlie Weber, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch

Absolutně nejlepší seriál, co znám. Slyšel jsem reakce, jako že "z toho jsem vyrostl" a "to je pro puberťáky". Buffy se rozhodně dá brát i jako šou pro dorůstající mládež, co zapne televizi. Budiž, když ty lidi baví být takhle krátkozrakými a nafrněnými na svoji vlastní pokročilost, budiž, ale pro seriál je to spíš klad. A ne jediný, jen jeden z mnoha. Pokud totiž máte smysl pro velké věci a větší smysl, najdete se tu též. Smysl pro nadhled? Řeknu, že je tu potřeba, někdo se třeba ozve, že to je hloupost - na to předem opáčím, když někdo smysl pro nadhled nemá, je to klad? A dále samozřejmě, seriál "pro puberťáky" - většina osazenstva jsou středoškoláci, blablabla. Nemyslím, že najdete další seriál, který by tak dobře spojoval provázanost, atmosféru, zábavnost a hlubší smysl. Hodně lidí pohřbí Buffy jen proto, že "Sarah je pro nižší bytosti, než jsem já". Poněkud nadsazený výrok, jistě, ale určitě mnoho z vás, kdo tyhle výroky slyšelo, cítí, že to není daleko od pravdy. No a dál? Nejdřív k seriálu. Postupně tu máme 7 sérií o boji nadpřirozena v našem světě. Ano, v každé sérii hrozí Apokalypsa. Co chcete? Je to seriál - přesně o tom! Kdo by to tomu vyčítal? To je jako vyčítat jogurtu, že je v něm mléko. Tedy, každá série je samostatným celkem, ve kterém jde o něco většího. A vida, máme tu hlavní záporáky, kteří nejsou čistě záporní? Já říkám, klad. Obrovský. Máme tu postavy, které postupují dějem, třebas nejdřív záporně a pak kladně? Já říkám klad. Středoškoláci, pubertální? Ano, tenhle seriál je atraktivní pro mladé lidi. Vadí vám mladí lidé? A k námitkám... Námitky jistě budou, vidím, kolik lidí tu dává odpady a jedny hvězdičky. Víte, jak jsem mluvil o nadhledu? To je půl odpovědi. Druhá půlka je fantazie. Lidé, kteří ji nemají, se na tenhle seriál ani nemají dívat, není pro ně určený. Proč ti lidi ten seriál hodnotí? Je to jako bych já hodnotil volby v Burundi. Tohle je prostě seriál pro lidi, kteří se rádi vžijí, do velkého, záživného a smysluplného příběhu, který bohužel skončí. A pro všechny ty odpaďáky... Proč si to zapínáte v televizi, když nemáte rádi tyhle seriály? To zůstane navždy ve hvězdách... Ale já vám to vážně přeju, protože přijdete o hodně zážitků.(5.8.2008)

U nás nehorázně podceňovaný seriál, NAPROSTO NEPRÁVEM a za tím si stojím. První série je sice ještě lehce naivní a dětinská, ale pak se seriál dostává úplně někam jinam a velice dobře se rozjede. Navíc seriál neztrácí na kvalitě s přibývajícími díly, jak to většinou bývá, tady je to právě naopak.(27.1.2011)

Takové trochu dvojče k seriálu "Čarodějky", o jejíž stejné popularitě svědčí už bůhvíjaká řada. Seriál sice postupem času z celkem přímočarého boje dobra se zlem zmutuje do neuvěřitelné patlanice všeho možného, hlavně, aby bylo na co koukat, ale neztrácí se v ní úplně a má svůj vnitřní vývoj a osobitost.(25.11.2005)

Když mě baví jen ty díly, kde je Angel a těch je počertu málo... Naštěstí je tam velmi dobrá náhrada v podobě Spikea ;-) A za finále zvedám o jednu *. Jinak to nejde. 28. 10. 2010 - oprava: Co je pro mě opravdu velkým kladem na tomto seriálu je fakt, že se tu z upírů nedělají překrásní lamači dívčích srdcí, ale jejich podoba není nic, co by normální člověk chtěl zulíbat.(7.10.2008)

Po absolvování maratonu všech sedmi sezón můžu s klidnou duší prohlásit, že se jedná o nejlepší seriál, jaký kdy vůbec vznikl a který je s přibývajícími díly lepší a lepší. Pokud totiž člověk jde pod povrch béčkového seriálu o sexy prsaté a blonďaté hrdince předurčené osudem k zabíjení upírů, ukáže se mu konceptuálně do nejmenšího detailu promyšlené dílo o slastech a strastech dospívání, které je silně depresivní a i vedlejší postavy jsou mistrně prokreslené a živoucí, a komplexní fantasy s ohromným mytologickým pozadím. Nesčetné množství originálních epizod, v nichž se experimentuje se stylem, vyprávěním, žánry aj. (muzikálový díl, mlčenlivý...), vysoká koncetrace popkulturních hlášek se svébytným zacházením s anglickým jazykem, důsledné vyhýbání se či ohýbání anebo nadsazování klišé a schémat (Drákula ne jako hlavní záporák celé jedné série, ale pouze prvního dílu? Ústřední a údajně nezničitelný arcilotr 2. série zabit jednou ranou z bazuky?). Ani jako feministický a politicky nekorektní počin není BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ hloupá či špatná, protože je uvědomělá, sebeironická a hrozně chytrá a zábavná. Jedinou "chybou" tak je hodnocení některých uživatelů, kteří PŘEMOŽITELKU UPÍRŮ hodnotí podprůměrně až vyloženě negativně, protože zhlédli jen pár dílů pubertálně rozjívené první sezóny a nevadí "big picture", nebo si nedovedou připustit, že i v rámci brakových žánrů lze řešit závažná témata. 10/10(19.2.2007)

• - V 10. epizodě 4. série "Ticho" první záběr na věž ukazuje, že je téměř jedna hodina, pohled zvnitřku ukazuje minutovou ručičku na 8, další pohled zvnějšku ukazuje opět jednu hodinu. (GreatestFan)

• - Časopis TV Guide jako upoutávku na 20. díl 3. série "Maturitní ples" použil fotku ze snu Angela (David Boreanaz) o svatbě s Buffy (Sarah Michelle Gellar). To u fanoušku vyvolalo hysterii, že se skutečně vezmou. (GreatestFan)

• - V 7. epizodě 4. série "Iniciativa" dostane Spike (James Marsters) v celé sáček s krví, který odmítne vypít. Jeho celá je ale úplně prázdná a nemá ji kam vylít, aby to vypadalo, že ji vypil. Navíc, není v pozdějších scénách sáček vůbec vidět, což by naznačilo, že musí být pryč. Kam ho ale mohl schovat? (GreatestFan)