Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997, 144x44 min

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Amy Adams, Michelle Trachtenberg, Amber Benson, Armin Shimerman, Juliet Landau, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Danny Strong, D.B. Woodside, Rachel Bilson, Rob Nagle, Lindsay Crouse, Eliza Dushku, James Marsters, Wentworth Miller, Brian Tee, Michael Bailey Smith, Clare Kramer, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Julie Benz, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Chaney Kley, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Clea DuVall, Tom Lenk, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Charlie Weber, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch

Upírský seriál (nejen pro teenagery) rozvíjí klasické téma „Amor a Psyché“ „Kráska a Zvíře“ apod., - zde upír Angel a středoškolačka Buffy, která je navíc „přemožitelkou upírů“. Dvě odlišné bytosti, které by se měly a priori odpuzovat se pochopitelně přitahují a to s sebou přináší řadu potíží. Vedlejší příběhy zahrnují problémy přátel Buffy, jejích učitelů, matky apod. Seriál je zpočátku směsicí humoru, upírské tajemnosti i napětí a překvapivých nelogických zvratů, později.... :-) Z upírských pořadů jednoznačně nejvetší sci-fi, ale prostředí střední či vysoké školy seriál pořád drží ve vodách reality.(10.10.2003)

Seriál mého dospívání. Úplně jsem ji milovala a ještě pořád miluju. Možná ted pro mě znamená víc než dřív. První dvě série přinesou sice pár slabších epizod, ale již 3. série je prostě super a to nemluvím o dalších čtyřech. A hlavně Buffy má Spikea. Neuvěřitelně úžasnou hláškující postavu, kterou bych si i v reálu zamilovala přes ty všechny vraždy. "Mám rád tenhle svět. chrtí závody, manchaster united a pak tolik lidí. Miliardy lidí kteří jsou jako chodící svačinka"..."Nemáte ještě ty maršmelous?" Spike má všechno. Krásnou tvář, obrovské charisma a pak hypnotizující hlas (čemu se divím, když je to upír?) v podání 2-3 řady snad i lepšího Ivana Jiříka, poté Filipa Jančíka. Oba mají svá pro a proti. Na závěr musím říct, že Buffy je jeden z nejvíce podhodnocených seriálů na csfd a osobně fakt nechápu proč. Neboť neznám žádný jiný seriál, kde by bylo tolik vážnosti, smrti a akce a do toho padaly naprosto sarkastické hlášky a kde bych tolik cítila závist nad úžasnu partou lidí a dobrodružstvím, které vždycky všichni přežijí. Ó co bych dala za to mít takové kamarády... Nejlepší díly 2x22, 3x08, 5x22 (Buffy:"Nejtěžší na tomhle světě je v něm žít. Buď statečná. Žij"), 6x08(11.6.2010)

jen mi vadí, že slayer přeložili tak absolutně nechutně jako přemožitelka. to už by bylo lepší zabíječka nebo ničitelka. přitom je to jen obyčejný bijec. slovo, kde se mužský tvar používá i pro ženy, protože v historii nebylo tolik žen bijců, aby pro ně vzniklo zvláštní označení. seriál je celkem akční, občas i zábavnej a milionkrát lepší, jak jeho předobraz, stejnojmenný film z roku 1993.(24.1.2006)

90% - Vynikající seriál. Parádně prokreslené postavy, spousta akce, fantasy prvky, promakaná mytologie... Škoda, že jsem ten seriál nikdy neviděl celý, ale jen ty série, které běžely na nově...(14.5.2007)

• Javert

Některé díly byly fajn a jako malý jsem to docela žral. Dneska už ale ne. Dvě hvězdy jsou odpovídající.(29.8.2007)

• - V 15. epizodě 3. série "Následky" se detekviv Stein (James MacDonald) ženy zeptá na její svědectví vraždy Allana Finche (Jack Plotnick) a ona řekne, že slyšela křik, jenže jak jsme v předchózí epizodě viděli, Finch před probotnutím kolíkem ani nestihl zakříčet. (GreatestFan)

• - Sarah Michelle Gellar (Buffy) si při natáčení 5. epizody 3. série "Školní ples" zlomila kost v ruce. (GreatestFan)

• - Buffy (Sarah Michelle Gellar) a Willow (Alyson Hannigan) jsou jedinné postavy, které se objevily v úplně všech epizodách. Dawn (Michelle Trachtenberg) je vedle nich jedinná postava, která se objevila ve všech epizodách až do konce seriálu od svého debutu v 1. epizodě 5. série "Buffy proti Drákulovi". (GreatestFan)