Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Fantasy / Drama / Horor

USA, 1997, 144x44 min

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Amy Adams, Michelle Trachtenberg, Amber Benson, Armin Shimerman, Juliet Landau, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Danny Strong, D.B. Woodside, Rachel Bilson, Rob Nagle, Lindsay Crouse, Eliza Dushku, James Marsters, Wentworth Miller, Brian Tee, Michael Bailey Smith, Clare Kramer, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Julie Benz, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Chaney Kley, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Clea DuVall, Tom Lenk, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Charlie Weber, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin

V českých končinách děsně nedoceněná záležitost, na kterou většina diváků zanevřela po průměrné první "rozjížděcí" sezóně. Kdo však vydržel, dočkal se odměny. Od druhé série se psychologie i dějové linie silně prohlubují, vše získává mnohem větší rozmach a z Buffy se stává neskutečný nářez složený ze slušných akčních scén, dojemných romantických linií a především propracované zápletky, jež se netáhne jen jednou sérií, ale rovnou celým seriálem. Postupem času navíc Whedon upustil od nevázaného teenage-looku, Buffy potemněla a ze seriálu se stala dokonalá ukázka depresivní podívané, u níž kolikrát nemáte tušení, jestli nakonec dopadne dobře. P.S.: Marstersův Spike je snad nejlepší seriálová postava vůbec.(10.6.2006)

No, semtam jsem na to koukla... Některé epizody mě neskutečně rozesmály, ačkoli původním záměrem bylo asi dojmout... Jinak průměr.(14.5.2006)

• Djoker

Trošku mě zarazilo množství lidí, kteří tady řvou cosi o nejlepším seriálu. Tyto bezduché výkřiky se objevují skoro všude, ale tady jich bylo opravdu hodně. Nedalo mi to a věnoval jsem Buffy trošku svého drahocenného času. Ano, dostali jste mě, sledoval jsem to pěkně s dabingem na Prima Cool jako ten největší kacíř. Na druhou stranu jsem sjízděl 5. a 6. řadu, které jsou podle mnohých nejlepší. Z mlhavých vzpomínek se mi vybavovala slátanina pro teenagery o klácení upírů, ale podle nich jsem hodnotit nechtěl. Bohužel byly blízko realitě. Většinu dílů jsem odzíval a ten žánrový boj kazil každou druhou scénu. Je to seriál pro mladé o dospívání nebo regulérní hororový seriál s prvky fantasy? Těžko říct, ale pokud to spojíte dohromady, tak z toho vyleze jen paskvil, který neví, co chce. Byl jsem zvědavý na (nejen podle IMDb) nejlepší díl. Když se z něho vyklubalo muzikálové číslo, byl jsem zklamán. Ten díl je zajímavý, ale na vrchol seriálu mi to příjde docela málo. Kvůli tomu, že jsme naskočil do rozjetého vlaku, jsem navíc dlouho rozdýchával ty lesbičky. Vše tak zachraňuje slušně hláškující Spike a občas i staré známé plky o vztazích, u kterých se člověk alespoň zasměje.(2.8.2011)

Třetí hvězdička je jen a pouze za Alyson Hannigan. Za její postavu. Myšleno fyzickou, nikoli tu seriálovou. Její lízátková roztomilost je prostě rozkošná. Ovšem ani jedno z toho není Whedonova zásluha. Ta plně leží na Alysoniných zploditelých. Jinak jde o kult, který mě zcela minul. Je zde sice hned několik výtečných a nápaditých epizod, ale ty stěží snesitelné jsou výrazně v převaze. To platí o první, druhé a začátku třetí série. Pak jsem to vzdal. Nervy mám totiž jen jedny.(19.2.2006)

1. SÉRIE: Tak jsem se (na doporučení jedné osoby, která pokud vím nechce být jmenována) konečně odhodlala zhlédnout první sérii. Je trochu zvláštní dívat se na tak starý seriál, protože v dnešní době, kdy už jsme minimálně s těmi efekty trochu jinde, mě popravdě starší věci příliš nelákají. A skutečně mi ty "mutantní" masky přišly směšné, až trapné, přestože jsem věděla, že v roce '97 asi ani lepšího dojmu dosáhnout nemohli. Bohužel mě zpočátku neoslovil ani příběh, který je přece jenom trochu přihlouplý a nezdá se moc propracovaný (v tomhle ohledu mě nejspíš baví více novější počiny jako Vampire Diaries nebo Twilight, přestože ty jsou na druhou stranu asi klišovitější než Buffy). Nějaký trapácký Pán upírů na mě vážně neudělal žádný dojem, obzvlášť, když ho Buffy na konci sejmula tak snadno (popravdě to byla trochu nuda, když se člověk díval, s jakou lehkostí v celé první sérii klátila Buffy jednoho upíra za druhým). Díky bohu aspoň za toho Angela, protože nebýt nějaké té lásky k upírovi by to vážně bylo skoro o ničem (uznávám, že jsem asi "postižena" twilightovskou generací). A co všechny ty nestvůrné epizody? Raději bych sledovala nějakou souvislou dějovou linii, než se téměř s každým dílem dívat na novou mystickou příšeru typu "lidská kudlanka" nebo "lidská hyena" (tihle hybridi mě místy spíš zhnusili, než aby mi přišli zajímaví). Abych to zkrátila, celá série mě v mnoha ohledech štvala, ale na druhou stranu, po několika dílech jsem se přistihla, že to se zájmem sleduju a že mi osudy postav nejsou úplně lhostejné. I když to má spoustu much, za což může snad i to starší datum výroby, musím uznat, že ve výsledku to bylo docela zábavné a lhala bych, kdybych řekla, že jsem se u toho přímo nudila. Velké plus mají také hlavní postavy, které si člověk snadno oblíbí. Takže i když momentálně odsouvám další série bokem, určitě nedávám Buffy k ledu úplně. Ráda se v budoucnu podívám na další díly s nadějí, že zvednou mé hodnocení ještě o něco výš. ~(3,0★)~ 2. SÉRIE: Jelikož druhá série vznikla asi jen rok po první, nedá se čekat žádné pořádné zlepšení efektů, takže upíři a další zrůdy pořád často vypadají nevěrohodně a hloupě. Co mě ale zklamalo spíše, je to, že je pořád dáván velký prostor různým jednorázovým příšerám a zrůdičkám, na které mě nebaví se dívat - koho zajímají nějací ještěří a rybí muži, slizké zrůdy z podzemí a jiné, kterým je často vyhrazený jeden díl, než je Buffy sundá... Kdyby se tvůrci raději drželi hlavní dějové linie, udělali by mnohem líp. Ani by to nemuselo být tak dlouhé (22 dílu je docela dost). V hlavní dějové linii totiž k už tak zajímavým postavám (Angel atd.) přibyly další - jako například Spike, který jako záporák dělá mnohem lepší dojem než trapný Pán upírů v jedničce. I Drusilla byla jako postava zajímavým zlepšením, i když mě chvílemi štvalo to její kňučení a kvíkání. Řešení prokletí Angela taky super, jen kdyby to mezitím neprokládaly ty nezajímavé stvůry. To je podle mě ten kámen úrazu. Poslední dva díly mě ale přesvědčily, že hodnocení oproti jedničce aspoň o kousíček vylepším. Konec si to zaslouží. Navíc oceňuju rozšíření party hlavních protagonistů i na Cordy, která už přestala být pouze tou otravnou barbínou, jakou byla v jedničce. ~(3,2★)~ 3. SÉRIE: Pomalu, skutečně malými krůčky, se to zlepšuje, ale každopádně je jenom dobře, že to zlepšení jde vidět. Stále tak doufám, že se nakonec prokousám k něčemu, co mě bude stoprocentně bavit a co bude mít skutečný "šmrnc", což si slibuju od pozdějších sérií. Třetí série sice opět měla pár těch nudných "příšerek", ale našly se i hodně povedené díly, včetně například toho šestnáctého, kde Alyson Hannigan měla v podstatě dvojroli (jedna z toho byla upírka) a navíc za docela zábavných okolností. Obrovským plusem pro mě ale v celé sérii byla nová postava Faith, ze které jsem nejdřív sice nebyla nijak nadšená, ale v posledních dílech jsem musela uznat, že bez ní by to nebylo ono. Právě tahle postava totiž celou sérii hodně oživuje, společně se záporáckým panem starostou. A v neposlední řadě jsem byla ráda, že se vrátil David Boreanaz jako Angel, i když to vypadá, že tohle snad byla jeho poslední série. Zpočátku to tak sice nevypadalo, ale během posledních dílů jsem si třetí sérii vážně docela užila, přestože skoncování s hlavním záporákem bylo jako vždy nějak moc rychlé. ~(3,3★)~ 4. SÉRIE: Konečně série, která mě začala bavit na pořádné úrovni. Myslím, že čtvrtá série si dokáže získat skutečnou pozornost diváka, i když bohužel s tím, že se nejdřív musí prokousat prvními třemi. Pořád to pro mě sice není seriál, u kterého bych se nemohla dočkat dalšího dílu, ale musím uznat, že tahle série dělá konečně takový vyspělejší dojem, a to nemluvím pouze o tom, že se dění přesouvá ze střední školy na vysokou. Je vidět, že i samotná režie je mnohem lepší, všechno působí reálněji a uvěřitelněji a je snažší se v tom příběhu ztratit a sžít se s některými postavami. Většina dílů je povedená, některé hrají na city, jiné jsou docela vtipné, ale už bez předchozí trapnosti (téměř chybí všechny ty nehorázně trapné příšery z předchozích sérií). Navíc jsem si osobně docela oblíbila novou důležitou postavu - Railey, který v podstatě nahrazuje Angela (ne, Angel mi nakonec ani trochu nechyběl). Celá série má víc povedených chvilek a dokonce i zlověstnějšího záporáka (Adam). Poslední díl byl sice slabší, ale to nic nemění na tom, že po téhle sérii jsem rozhodnuta se Buffy ještě do budoucna "prokousávat" dál. ~(3,5★)~ 5. SÉRIE: Zlomová pátá série. Prvních pár dílů jsem předpokládala, že se to bude celé nést v podobné rovině jako předchozí série, ale jak moc jsem se mýlila! A jak moc jsem tentokrát Buffy podcenila. Nejenže to, co se mi zpočátku jevilo jako "nepovedené nastrčení sestry do příběhu" se ukázalo být jako naprosto promyšlené a relevantní pro celý příběh, ale čím dýl jsem to sledovala, tím víc mi bylo jasné, že už dávno nesledujeme pouze hloupé epizody s rádoby příšerama, jaké jsme vídali v prvních sériích, ale že je to propracovaný a komplexní příběh, který byl předurčen už posledním dílem čtvrté série. Některé díly byly výborně natočené (režie, práce s kamerou...), mnohdy vyznívaly téměř experimentálně (čímž musím dát za pravdu osobě, která mě k Buffy přivedla, ale nechce být jmenována :)). Zkrátka musím uznat, že na to, že pátá série byla natočena někdy v roce 2000, je opravdu povedená, a zvedá o velký kus mé hodnocení tohoto seriálu. PS: Z posledního dílu mi spadla čelist, jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. PPS: Jsem ráda, že Spike se jako vedlejší postava dostal až sem do páté série. Schytal velké množství těch vtipnějších/povedených scén. ~(4,2★)~ CELKEM: ~(3,8)~(19.3.2012)