Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál)

Buffy the Vampire Slayer

Buffy, premožiteľka upírov

Akční / Drama / Fantasy / Romantický / Horor

USA, 1997, 144x44 min

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield, Marc Blucas, Charisma Carpenter, Amy Adams, Michelle Trachtenberg, Amber Benson, Armin Shimerman, Juliet Landau, Mercedes McNab, Alexis Denisof, Danny Strong, D.B. Woodside, Rachel Bilson, Rob Nagle, Lindsay Crouse, Eliza Dushku, James Marsters, Wentworth Miller, Brian Tee, Michael Bailey Smith, Clare Kramer, Dominic Keating, Ezra Buzzington, Julie Benz, Jack Conley, Alexandra Breckenridge, Chaney Kley, Jason Behr, Andy Hallett, Nathan Fillion, Eric Balfour, Harry Groener, Harris Yulin, Leonard Roberts, Azura Skye, Ivana Milicevic, Shawn Pyfrom, Vincent Schiavelli, Ashanti, Bonita Friedericy, Kal Penn, Amber Tamblyn, Clea DuVall, Tom Lenk, Charles Cyphers, Kavan Reece, Pasha D. Lychnikoff, Andrew Aguilar, Rudolf Martin, Thomas G. Waites, Megahn Perry, Nichole Hiltz, Geoff Meed, Pat Crawford Brown, Joss Whedon, Nicole Prescott, Charlie Weber, Kathryn Joosten, Carmine Giovinazzo, Wade Williams, Glenn Morshower, Riki Lindhome, Brian Thompson, Jordan Belfi, Kevin Rankin, Shonda Farr, Felicia Day, Megalyn Echikunwoke, Mark Deakins, Susan Ruttan, Nancy Lenehan, Caroline Lagerfelt, Dania Ramirez, Katharine Towne, Indigo, Justin Shilton, Brian Poth, Michael Bacall, Hallie Lambert, Jennifer Slimko, John Ritter, Damani Roberts, Serena Scott Thomas, Gil Birmingham, Nathan Anderson, Gregory Scott Cummins, Noel Gugliemi, Chad Lindberg, Todd Babcock, Lalaine, Channon Roe, John Hawkes, Andy Umberger, Michele Nordin, James Stephens, Michael Manasseri, Jack McGee, Jennifer Sky, Jeremy Ratchford, Brian Gross, Greg Vaughan, Kali Rocha, Adam Kaufman, Musetta Vander, Lee Garlington, Mageina Tovah, Ally Maki, Julia Ling, Mark Ginther, Ryan Browning, Jordana Spiro, Ara Celi, Lorna Scott, JR Reed, Demetra Raven, Josh Jacobson, Christophe Beck, Will Rothhaar, Aldis Hodge, Jeremy Foley, Bianca Lawson, Christopher Wiehl, Bailey Chase, Willie Garson, Jay Michael Ferguson, Ginger Williams, Robin Atkin Downes, Scott Gurney, Phill Lewis, David Haydn-Jones, Lisa Jay, Clayne Crawford, Sarah Hagan, Kristy Wu, Kirsten Nelson, Steve Rankin, John Timmons, Jeff Denton, Jarrad Paul, James Parks, Jeff Kober, Ana Maria Lagasca, Jordi Vilasuso, Jack Plotnick, Walter Jones, Thad Luckinbill, Jennifer Hetrick, Yan England, Persia White, Richard Beatty, Sean Moran, Robin Sachs, Billy Maddox, Marti Noxon, Kaycee Shank, Michael Emanuel, Lindsay Taylor, Kevin Daniels, Keram Malicki-Sánchez, Mark Metcalf, Twyla Banks, Coby Bell, J. Evan Bonifant, Bruno Gunn, Ryan Francis, Rae'Ven Larrymore Kelly, Brent Jennings, Robin Riker, Clara Bryant, Garrett Brawith, Christian Clemenson, Mitch Morris, Alastair Duncan, Ken Lerner, Pedro Pascal, Casey Sander, Richard Herd, Clint Culp, Kevin Weisman, Roger W. Morrissey, Bryan Friday, Todd Stashwick, Brooke Bloom, Angela Sarafyan, Darin Heames, Ravil Isjanov, Karim Prince, Steven W. Bailey, Chad Stahelski, Whitney Dylan, Julia Lee, Keith Allan, Jeremy Howard, David Brisbin, George Wallace, Kevin Carter, Heather Sossaman, David Zepeda, James Wellington, Michael Harney, Rob Boltin, Jeffrey Nicholas Brown, Lance E. Nichols, Rick Zieff, Bryan Cuprill, Elizabeth Anne Allen, David Wells, Amanda Fuller, Loanne Bishop, Brett Moses, Jan Hoag, Darris Love, Suzanne Krull, Andrea Baker, Time Winters, Ethan Erickson, Chi Moui Lo, J Barton, Tom Kiesche, Clayton J. Barber, Brandon Keener, Patrick Belton, Barbara Whinnery, Fab Filippo, Anne Betancourt, Ken Strunk, Lily Knight, David Meunier, Jimmie F. Skaggs, Miriam Flynn, John O'Leary, Michael Warren, Jarrett Lennon, Franc Ross, Jack Donner, Ken Thorley, Carlease Burke, Keith Campbell, Abigail Mavity, Ciaran Hope, David Fury, Mark Gantt, Scott Duthie, Kevin Christy, Susan Chuang, Barbara Pilavin, Adam Paul, Kate Orsini, Paul Gutrecht, Ken Feinberg, Tamara Braun, Oliver Muirhead, Robert Noble, John Ennis, Adam Busch, Justin Urich, Jeremy Roberts, Steven Gilborn, Susan Leslie, Zitto Kazann, Patricia Bethune, Thomas Bellin, Kristine Sutherland, Anthony Steven Giordano

V první řadě chci poděkovat panu Apači, který mě přesvědčil, abych tomuhle dala šanci. Nakonec jsem jí ji dala a nelituji. Naopak, vřele doporučuji! Je to perfektní zábava, napětí a hromada skvělých hlášek. Ehm, takže první série za mnou a můžu s klidem doporučit. Díky tomu, že jsem se nemusela prokousávat slabšími kousky a smlsla jsem si jen na vybraných lahůdkách, tak jsem překvapená ze svého pocitu příjemného, seriálového zážitku. Nejvíce jsem si oblíbila Willow, tichá šprtka, kupodivu nezakřiknutá, ale vždy připravená ze sebe dostat usazující reakci. Ty si ve většině případů zasloužila Cordelie. Povrchní spolužačka s arogantním chováním a průměrnými známkami, zato oblečená v posledních modelech předních návrhářů. Buffy mi bylo, svým způsobem, docela líto, jak rychle musela dospět. Být vyvolenou tedy není žádný med, když máte tímpádem své dětství a dospívání naprd. Ve volných chvílích se tak, podle mě, snaží žít trochu trucovitě svůj dívčí život a plnit své obyčejné pubertální sny šestnáctileté žáby. ........ Tak jsem se dostala i přes druhou sérii. (28.7.) Tady se to začalo už slušně rozjíždět. Do seriálu přibylo pár postav, z toho dvě velmi důležité. Resp. je to takový vykutálený, upírský páreček, bez kterého by jinak šel celý děj do kytek. Buffy je šíleně zamilovaná a nastává zde spousta nečekaných zvratů. Lidé, kteří se zdají být v pohodě, v pohodě rozhodně nejsou a člověk se tak alespoň vůbec nestihne nudit. Závěrečné díly druhé série jsou ovšem mistrovské dílo. Epické, smutné, plné nejen těžkých rozhodnutí a osobních obětí, ale naštěstí i vtipných odlehčení. A to především díky Alexovi a Cordélii - "utíkala jsem přes tři okresy, než jsem zjistila, že mě nikdo nehoní" ..... třetí série (12.8.) začíná být díl od dílu lepší a lepší. Budeme svědky dalších nečekaných událostí, které vrhnou do života postavy, jež se s námi už v minulosti loučily. Je to na-pí-na-vé a když to říkám já, odpůrkyně předlouhých seriálů, tak tomu věřte. Alexovy hlášky rovněž neberou konce. Dnes, 13.8. při sledování Enemies, mě totálně, ale totálně rozsekal reakcí na Willow "Ano, hned je mi líp, když vím, že jsem dostal do držky pro dobrou věc" :-) Závěr třetí série byl epický. Míchaly se ve mně pocity nesmírného dojetí a napětí. Z Buffy už dávno není křehká dívka (ona jí sice nikdy nebyla), ale je dospělá, změnila se. Je smířená s osudem tak jako nikdy. Mimo to dokázala, že síla lásky může přinést i samozřejmé oběti, kdy se nehledí na nic jiného, než jak zachránit život. .............. Čtvrtá série (9.9.) byla dost zajímavá. Scoobies už zdaleka nejsou partička puberťáků, řešících prkotinky. Z Will a Buffy jsou vysokoškolačky, Alex a Cordy se živí prací. Ze začátku čtyřky mi přišlo velmi líto, že jsme se rozloučili s některými postavami, nedokázala jsem si představit, jak to bude probíhat bez nich dál, ale zvykla jsem si. Resp. velice brzy je nahradily jiné, velmi specifické. Spike mě bavil čím dál víc, hlavně díky tomu, že se Buffy zapletla s tajnou vojenskou organizací, a to celkem hodně natěsno. Kdo mě hodně, ale skutečně hodně překvapil byla Willow. V momentě, kdy její tajemství vyšlo na povrch, tak mě "unavený" Giles jednoznačně odrovnal hláškou "oh, bloody hell!" čímž jsem si poprskala obrazovku PC. Závěr této série byl opět vynikající. Rozloučila se s námi ve znamení Mysli, Srdce, Ducha a Ruky. ....................pátá série (15. 10.) je taková hodně vážná, alespoň pro mě. Tři hlavní postavy nás navždy opustí, z toho ta poslední byla pro mě šok, kdy jsem si říkala, jak ten seriál může dál pokračovat, to přece není možné a absolutně mě přešla chuť do dalších dílů. Vůbec se mi nechtělo pokračovat a nebýt podpory trpělivého pana Apače, asi bych to zabalila. Nicméně se mi líbí, jak tvůrci pokaždé najdou nějakou tajemnou zápletku, kolem které se to všechno točí. Tentokrát to byl Klíč, tajemná, mystická energie otevírající brány všech pekelných dimenzí. Mezi námi, ehm ... snažte se si to nikdy nerozházet s žádným bohem, byť nižší kategorie, ju? Nemuseli byste to taky přežít! ..... šestá série (24. 10.) mi dala zabrat. Nemyslím tím, že jsem se jí musela prokousávat, naopak. Nemohla jsem se dočkat dalších a dalších dílů. Záporáci téhle série jako by vypadli ze seriálu Teorie třesku. Bývalí studentíci, čtenáři různých komiksů, naivní, neschopni si najít holku, hrající si na pány lidstva a přemožitele Přemožitelek, kteří koketují s magií a vynálezy. Jejich pokusy zbavit se Buffy, žel, spustí obrovskou tragédii s nekontrolovatelným dopadem a vrhnou svět v totální zkázu. Velkolepější závěr šestky si nedokážu představit. Hádejte, kdo zachránil lidstvo tentokrát? Jakože jsem citlivka, tak mi i slzička ukápla. Jedna teda. ............ sedmá série (1. 11. 2015) - Přiznám se, že se mi nechce vůbec nic psát, protože prostě nemám slov. Chce se mi brečet, ale to bych vypadala jako tydýt, vždyť o nic skutečného nejde. Na jednu stranu je mi líto, že to všechno skončilo, že už žádné příběhy se Scoobies nebudou, na druhou stranu tady už stejně není do koho píchnout kolík. Takže je čas taky trochu žít, že. Celá sedmička byla jedna velká, vzrušující jízda. Já jsem ráda, že mi byla naservírovaná Buffy na stříbrném tácu, jeden díl za druhým. Nedokázala bych si představit, že bych si na každý z nich musela počkat tak, jak šel v televizi. Můj hlad po každém jednotlivém pokračování sedmé řady byl až urputný. Každý díl byl temný jak ústa Pekelné brány a byl napínavý tak, že můj koš nevyžehleného prádla přetekl před pěti dny, kdy jsem místo žehlení hltala další díly. Závěr nabyl skutečně velkolepých rozměrů a proběhla bitva dobra se zlem, že by před ní i skřeti Dol Gulduru upustili sekery a hodili vyčítavý pohled po P. Jacksonovi. Ave Joss Whedon! Moje seriálová topka vypadá asi takto: Jednoznačně vede Spike, za ním Anya a Willow, pak hned Alex a další. Seriál DOPORUČUJI - já sama jsem tomu kdysi dala jednu hvězdu jen po pár zhlédnutých dílech. Dnes ho mám ve své topce.(16.7.2015)

Nevidím zmysel popisovať genialitu tohto seriálu. Kto videl len pár častí a dal prednosť predsudkom, je to jeho vec. Nikto nám ostatným totiž nemôže zobrať dokonalosť Buffy. Ani trápnych priemerných 51% na CSFD a kopec rádobyvtipných komentárov.(23.6.2012)

Ačkoliv nejsem příznivcem podobných seriálů, tak tento seriál mě nadchnul a vnořil do děje. Téma zneškodňování upírů a dalších nestvůr na mě natolik zapůsobilo, že když se řekne slovo upír, tak se mi vybaví dřevěný kolík zabodnutý do srdce a následný prach. Shlédnul jsem všech 7 sérií, a musim říct, že ty první 3 série se mi líbily více, než ty další. Nejspíš to bude tím, že ty další série jsou už daleko temnější a zlo je čím dál větší. V každé sérii je jeden hlavní nepřítel, proti kterému se bojuje... Když to shrnu, tak jde o velmi podařený seriál. Nejoblíbenější postava: Spike.(18.1.2011)

Spike: "Kdyby u ukřižování byl každý upír, který to tvrdí, vypadalo by to tam jak na Woodstocku. Mimochodem, tam jsem byl. Vysál jsem jednoho hipíka, a pak jsem pět hodin pozoroval jak hýbu rukou." I když má tento seriál tu a tam nějaký politicky korektní moment (vznikal ostatně v pozdních 90. letech), občas je velmi potěšující jej sledovat i pro takového 80's-mana, jako jsem já. Než jsem do toho šel, bál jsem se, že půjde o jakousi upírskou variaci na Beverly Hills 902 10 spojenou s feministickou agitkou. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako zbytečné. V prvních třech sériích sice některé z postav chodí na střední školu, ale tím podobnost s výše jmenovaným produktem končí. Zatímco v Beverly Hills se řeší neuvěřitelné pitomosti, v Sunnydale má každá z postav nějaký reálný problém, kterému člověk dobře rozumí. A když už se tu řeší věci, málokdy jde o něco menšího než je záchrana světa před Apokalypsou. Láska, vášeň, přátelství a vztahy jsou zde opravdové - žádné vzájemné kurvení se v partě znuděné zlaté mládeže. Feminismus je přítomen pouze v té nejsympatičtější možné podobě. Ženské divačky jistě během seriálu poznají v Buffy sebe samu v různých fázích svého života. Její vývoj od puberťačky ve zralou ženu je podán tak, že i mužům řekne o ženách mnohé, a pomůže jim je lépe vnímat a chápat. Nakonec ani s tou politickou korektností to není tak horké. Sami tvůrci si z těchto praktik dělají legraci, když ústy Buffy ironicky utrousí: "Upír? Není to moc hrubé? Neměla bych raději používat výraz ,nemrtvý Američan'?" BTVS je seriál u něhož budete jen těžko předvídat další děj. Seriál plný napětí, fantazie, dramatických i humorných situací, a v neposlední řadě také velice životných, nečernobílých postav. Jednou z těch nejzajímavějších je maník, který hulí jedno cigáro za druhým, nedělá mu problém praštit si do ženské nebo zabít dítě, cynicky u toho hláškovat a přesto je diváky (obého pohlaví) milován, obdivován a vyhlašován za nejoblíbenější postavu. Když ho v jednom díle vláká do pasti muž, kterému tento chlapík zabil matku, neexistuje jediný divák, který by při závěrečném zúčtování těchto postav fandil onomu spravedlivému mstiteli. Každý drží palce vrahovi jeho matky a modlí se, aby to snad nedejbože tentokrát neprojel. :-) Je velmi mnoho důvodů, proč je Buffy seriál, který stojí za to, a tenhle hrdina (bez uvozovek) je jedním z nich. Kdo nezažil, neuvěří. Jak jste již jistě pochopili, v BTVS zdaleka nejde jen o titulní postavu, obyčenou dívku, která byla vybrána mystickými silami, aby nesla břímě Přemožitelky. Jde také o její přátele, rodinu, spojence, protivníky - všechny ty, kteří jsou nějak vtaženi do hry. Díky nim získává seriál další rozměr a tolik oddaných fanoušků po celém světě. Buffy totiž není levná akční série o superhrdinské sexy bojovnici, ale osudová fantasy sága, srovnatelná s Pánem prstenů. Je to charismatická týmovka, hýřící vtipem a fascinující svou nápaditostí. Po (minimálně) dvojím zhlédnutí většiny dílů musím konstatovat, že v běžné seriálové produkci jsem nic lepšího neviděl. Jsem si naprosto jist, že většina diváků, která Buffy odsoudila po uvedení prvních řad na Primě nebo několika náhodně zhlédnutých epizodách, by za příhodnějších okolností radikálně změnila názor. Každý, kdo neviděl seriál komplet, si ke svému hodnocení může s klidem přidat alespoň dvě hvězdičky. - - - - - Jak hodnotím jednotlivé série: Season 1: ***; Season 2: ****; Season 3: *****; Season 4: ****; Season 5: ***; Season 6: ****; Season 7: ****. - - - - - Český dabing: odpad! - - - - - 25 BEST EPISODES: Season 1: Prophecy Girl; Season 2: School Hard / Halloween / Lie to Me / Passion / Becoming - Part 1 & 2; Season 3: Anne / Lovers Walk / The Wish / The Zeppo / Doppelgangland / The Prom / Graduation Day - Part 1 & 2; Season 4: The Harsh Light of Day / Hush / Restless; Season 5: Fool for Love / Checkpoint; Season 6: Once More, with Feeling / Normal Again / Seeing Red; Season 7: Same Time, Same Place / Lies My Parents Told Me / Dirty Girls / Chosen. - - - - - Oblíbené postavy: [1.] Alexander "Alex" Harris (Xander); [2.] Spike alias William the Bloody; [3.] Rupert Giles aka Ripper; [4.] Willow Rosenberg. - - - - - Další oblíbené postavy: ředitel Snyder, starosta Richard Wilkins III, Caleb, Anya, Oz, Andrew, Jonathan, Larry.(19.12.2007)

Seriál mého dospívání. Úplně jsem ji milovala a ještě pořád miluju. Možná ted pro mě znamená víc než dřív. První dvě série přinesou sice pár slabších epizod, ale již 3. série je prostě super a to nemluvím o dalších čtyřech. A hlavně Buffy má Spikea. Neuvěřitelně úžasnou hláškující postavu, kterou bych si i v reálu zamilovala přes ty všechny vraždy. "Mám rád tenhle svět. chrtí závody, manchaster united a pak tolik lidí. Miliardy lidí kteří jsou jako chodící svačinka"..."Nemáte ještě ty maršmelous?" Spike má všechno. Krásnou tvář, obrovské charisma a pak hypnotizující hlas (čemu se divím, když je to upír?) v podání 2-3 řady snad i lepšího Ivana Jiříka, poté Filipa Jančíka. Oba mají svá pro a proti. Na závěr musím říct, že Buffy je jeden z nejvíce podhodnocených seriálů na csfd a osobně fakt nechápu proč. Neboť neznám žádný jiný seriál, kde by bylo tolik vážnosti, smrti a akce a do toho padaly naprosto sarkastické hlášky a kde bych tolik cítila závist nad úžasnu partou lidí a dobrodružstvím, které vždycky všichni přežijí. Ó co bych dala za to mít takové kamarády... Nejlepší díly 2x22, 3x08, 5x22 (Buffy:"Nejtěžší na tomhle světě je v něm žít. Buď statečná. Žij"), 6x08(11.6.2010)

• - Spoiler: Když ve 3. epizodě 4. série "Nelítostné denní světlo" Buffy (Sarah Michelle Gellar) probodne Spika (James Marsters), aniž by se proměnil v prach, protože je zrovna nezranitelný, nemá v tričku žádnou díru. (GreatestFan)

• - Spoiler: V roce 2004 Joss Whedon prozradil, že měl v plánu původně postavu Tary vzkřísit. Buffy (Sarah Michelle Gellar) mělo být v oné epizodě splněno jakékoli přání a po celou epizodu by se rozhodovala, co by chtěla. Vzkříšení Tary by bylo právě její přání. Amber Benson však nebyla pro roli Tary k dispozici. (GreatestFan)

• - Sarah Michelle Gellar (Buffy) si při natáčení 5. epizody 3. série "Školní ples" zlomila kost v ruce. (GreatestFan)