Reklama

Reklama

Červený Bedrník - Série 1 (1999) (série)


Červený bedrník (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie The Scarlet Pimpernel

Obsahy(1)

Už léta bojuje sir Percy s nelítostnou a stále nenasytnější hydrou revoluce. V převleku, inkognito, nepoznán. Bez nároků na vděčnost zachráněných a světskou slávu. To ovšem neznamená, že by mu nezáleželo na dobrém jméně svém i Bedrníka, byť tyto dvě postavy zatím nikdo nespojuje. A tak není divu, že se ve chvíli, kdy je pověst obou těchto osob ohrožena, znovu po hlavě vrhá do možná největšího dobrodružství své kariéry. Neboť revoluce si žádá stále nové oběti a její přisluhovači jsou čím dál nebezpečnější ... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Britský šestidílný historický seriál natočený podle románu E. Orczyové, jenž se odehrává během francouzské revoluce převážně v krvavém roce 1793 a hlavní hrdina anglický šlechtic sir Percy Blakeney spolu se svojí půvabnou manželkou Marguerite (E. McGovern), původem Francouzkou, zachraňují během Robespierrova teroru francouzské aristokraty před gilotinou. Netradiční název seriálu je odvozen od malého kvítku, jehož sir Blakeney (Richard E. Grant, narozený v Mbabane) používá jako svůj znak i jako přezdívku. Jeho protivníkem je francouzský republikánský šéf tajné policie Chauvelin, Robespierrova pravá ruka a současně muž uvažující ve svůj osobní prospěch, jehož ztvárnil vynikajícím způsobem M. Shaw, známý z legendárního britského seriálu Profesionálové. Vynikající herectví obou rivalů a jejich nepřehlédnutelné charisma a současně diametrálně odlišné chování, tedy vždy usměvavý, nápaditý a odvážný sir Blakeney a ledově chladný a zachmuřený občan Chauvelin, poskytuje to nejzajímavější z celého seriálu. Zajímavostí na tomto seriálu je, že se některé scény natáčely v Česku, jmenovitě v prostorách zámku ve Slavkově u Brna a jeho okolí a v šestém dílu je použita známá scenérie z Kutné hory. Bohužel zmíněný M. Shaw a E. McGovern se v seriálu objevovaly přesně pouze do poloviny, neboť poté byly nahrazeny jinými postavami a naštěstí se nedá říci, že by kvalita seriálu těmito změnami nějak vážně utrpěla. Postava Maximiliena Robespierra (1758-1794), čelního představitele francouzské revoluce a jakobínského teroru, v průběhu seriálu dostávající stále více prostoru, ztvárněná R. Vibertem, zaslouží rovněž uznání. Do malých, spíše nepatrných rolí byli obsazeni i někteří čeští herci, mezi nimiž se mi podařilo rozpoznat M. Táborského, P. Kříže, D. Rouse, K. Rodena, Z. Srstku či J. Knota. Smyšlená dobrodružství hrdinného sira Blakeneyho, jenž během krvelačné francouzské revoluce bez problémů cestoval mezi horkou francouzskou půdou a svým domovem v Anglii, jsou natočena na pozadí skutečných historických událostí, jako například v druhém díle, kdy zachraňoval dceru západofrancouzského šlechtice během royalistického povstání ve Vendée. Po počáteční nedůvěře k seriálu, jež vzbuzoval mimo jiné svým podivným názvem, jsem tomuto velkolepému historickému dílu z neuspořádaného a krvavého období přišel na chuť, a neváhám proto udělit nadprůměrné hodnocení. ()

kkarx 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hodnocení se vztahuje k 1. dílu, který byl asi nejlepší z celé série. Je to dobrodružné, dalo by se říci až rodokapsové. Šlechta, kterou reprezentuje sir Percy, je velmi idealizovaná, vyobrazená jako skupina lidí s těmi nejlepšími charakterovými vlastnostmi, především pak moudrostí a rozumem. Naopak běžný lid je zpodobněn jen jako chátra toužící po krvi. Vykořisťování lidí šlechtou a příčin revoluce se film nijak nezaobírá a moderní revoluční myšlenky zcela zapadly v rozpoutaném teroru Robspiera. Tato jednostrannost a černobílost by byla u historického filmu velkou chybou, u dobrodružného pojetí se však dá s trochou snahy odpustit. V prvním díle je dobře napsán i charakter revoluční postavy Šavlouna (Martin Shaw), který slepě spolupracuje s brutálním Robspierem ve snaze o nastolení spravedlivější společnosti. Bohužel i tento charakter je v dalších dílech překroucen do podoby čirého zločince, jakoby autorům nestačil už tak silný příklon na jednu stranu roajalistů, ale chtěli vymazat veškeré byť jen lehce naznačené dobré vlastnosti na druhé straně. To je trochu škoda, protože tím ochudili seriál o jeho duši, o souboj dvou silných charakterů na opačných stranách barikády a seriál se posunul jen k taškařici Červeného bedrníka. ()

Reklama

Petus 

všechny recenze uživatele

Richard E. Grant jako sir Percy, navenek šlechtický floutek, potají ovšem odvážný a ušlechtilý zachránce se srdcem a hlavou na správném místě, v jednom hezkém komplexním balení na pozadí velké francouzské revoluce. Proklatě vtipné, sarkastické, lehké, šarmantní, dobrodružné, romantické a skvělé. Grant perlí, McGovern mu zdatně sekunduje a zdobí zároveň a Martin Shaw je patřičně opovrženíhodný zmetek. K tomu všemu Robespiere s úžasným bílým afrem. Co víc si na pozadí českých exteriérů a českého hudebního doprovodu přát. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Historie je holt historie. A opravdoví hrdinové jsou. Opravdoví. Hrdinové. Sypmatický Richard E. Grant jako britský grand je velmi sympatický a zachraňuje nešťastníky před nespravedlivou spravedlností revolucké francouzské gilotiny, což je zase sympatické mě :-) A Martin Shaw, "Doyle - profesionál", ďábelsky prohnaný i dobrý, jedině potěší... ()

laepus 

všechny recenze uživatele

Ten seriál mám prostě rád. Krásná pocta všem kostýmním dobrodružným klasikám - Grant je vynikající, hláškuje suše jaksepatří, Martin RayDoyle Shaw si padoucha užívá a Liz McGovern je pořád kočka + k tomu plno skvělých anglických televizních a divadelních herců, taky českých a moravských hradů a zámků a hlavně - hlavně francouzská revoluce z úplně jiného pohledu - osvěžující a zábavné. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • Minisérie se natáčela převážně v České republice, konkrétně v Brně, Žatci, Litomyšli, na Křivoklátu a v Praze, která byla využita pro její podobnost s Paříží 18. století. (Yardak)
  • V minisérii si zahrálo 150 komparzistů z Telče a okolí. Historické kostýmy pro ně byly dovezeny až z Londýna. (hippyman)

Reklama

Reklama