Pohled společnosti Parallax

• slovenský

Pohľad spoločnosti Parallax

Thriller

USA, 1974, 102 min

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF/SPF = 1977, v pôvodnom znení s titulkami+ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 10.7.1987 (R: ČST 2 = 15.12.1988)+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 15.1.2014, réžia českého znenia (ČST Praha) = ZDENĚK HRUŠKA - Jeden z najlepších konšpiračných thrillerov 70-tych rokov. Z toho "testu" sa mi obracia žalúdok doteraz. (17.3.2010)(17.3.2010)

Téma atentátov na politikov a následného a dôsledného odstránenia svedkov sa v amerických (ale nielen) reáliách i filmoch objavuje pomerne často. Objavný na Pakulovej verzii, až príliš inšpirovanej vraždou J.F.K., bol iba ten dotazníkový screening a to je dosť málo na to, aby ma film zaujal. Pomaly plynúci film som teda sledoval ako nezaujatý divák a viac ako tri hviezdičky mu nemôžem dať, pretože by som klamal sám seba. A to ja nerád..(17.3.2010)

Parallax View je typický triller sedemdesiatych rokov, kvôli rutinnému tempu a statickosti hlavného hrdinu skôr oldschool priemer - dobrý, no rovnaký od začiatku až do konca,(27.9.2010)

Krucinál, Pakula v sedmdesátkách válel. Pohled společnosti Parallax je politický thriller, který je hodně věcí, jenom ne klasický, a hádám, že ho tak většina lidí musí zákonitě odzývat. Pokud ale máte zažitý Pakulův "pomalý" styl, který je tu minimem mluvení a maximem dlouhých statických záběrů dovedený až k absurdnu, budete skoro v sedmém nebi. Ty zvraty, ty polehoučku gradované scény... a ten parádní konec!(15.10.2009)

Pakula mal v 70´rokoch formu!!! Paralax View je pomalým konšpiračným trilerom, ktorý by si zaslúžil charizmatickejšieho a presvedčivejšieho hlavného hrdinu, namiesto nevýrazného Beattyho. Úplne perfektná bola ironická vložka ako odkaz na vraždu JFK (parádna posledná scéna, ktorá nechá silný "posledný dojem"), scéna s bombou v lietadle, ako aj kopec ďalších. Veľkým prínosom je zaujímavá kamera Gordona Willisa, ten chlapík spolu s Nykvistom tvoria pre mňa kameramanskú špičku.(27.9.2010)