Identita

Identity

Identita

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 90 min

Identita je lehce podobná Deseti malým černouškům (místo figurek jsou tu klíče), jenom tu pointu (i když překvapivou a šokující) shledávám už poněkud překombinovanou a v první moment sice možná mrazivou, avšak s odstupem času dost diskutabilní (obsahující logické díry) a pro mě osobně neuspokojující. Ale až do výbuchu auta je to v rámci thrilleru (s prvky hororu) zatraceně kvalitní podívaná, kterou jsem si opravdu užíval, a proto to ode mě budou ještě slabší 4*.(31.8.2013)

Hodně lidí chválí pointu, já mezi ně nepatřím. Spíš než objevnou jí vidím jako hodně laciné a pohodlné řešení, které mi ovšem z filmu dost zkazilo dojem. Ten byl ze začátku skvělý. Miluju filmy s detektivní zápletkou, kde je skupinka lidí odříznutá od světa v nějakém zapadáku a postupně umírají záhadnou smrtí (10 malých černošků je moje nejoblíbenější detektivka), takže jsem byla po většinu doby maximálně spokojená. Na herce si taky nelze stěžovat, nejvíc prostoru dostal můj oblíbenec Cusack, ale fajn byla i Amanda Peet a Ray Liotta. Mít to lepší konec, dám plný počet.(8.3.2011)

Doufám, že už brzo skončí móda "šokujících" konců za každou cenu. Fungovalo to u Obvyklých podezřelých, Šestého smyslu, Klubu rváčů i třeba u Vanilkového nebe, ale zde mi to docela hodně zkazilo dojem z jinak velmi dobře natočeného a zahraného (detektivního) filmu. Za nejlepší z celého snímku považuji asi úvod, kde se razantně sejdou hlavní postavy. To je skutečně mistrovský nářez. S lepším (klasičtějším) koncem by to bylo za čtyři.(8.8.2003)

A tento špičkový thriller (s niekoľkými rýdzo hororovými scénami a veľmi hustou strašidelnou atmosférou) som celé tie roky ignoroval? Búcham si hlavu o písací stôl. Výborná réžia (je to fakt napínavé a strhujúce), veľmi dobrí herci, no a samozrejme excelentný scenár s geniálnou pointou (ktorú som uhádol až zhruba 10 minút pred jej odhalením, a to som človek, ktorý rozuzlenie Šiesteho zmyslu vytušil už z recenzie v Cineme). V niektorých komentároch sa tu vyskytujú mimózne hlášky typu "idiotská pointa". Čože? Videli sme ten istý film? V tom, ktorý som videl, bola pointa perfektne premyslená a celá zápletka okolo nej bravúrne vystavaná. Vyvrcholenie je o to lepšie, že tvorcovia dokázali udržať napätie aj po "prezradení finty", a ďalej s tým pracovali a záver zaklincovali ešte jedným prekvápkom. Proste bomba.(8.10.2007)

Vo filme bola po celý čas dobrá atmosféra s napínavými scénami a so zaujímavou pointou. John Cusack ma v tomto filme moc nebavil, čo sa nestáva často!! Keby som mal ohodnotiť film do polovice určite by to bolo kladnejšie, ale po dopozeráni som musel tu jednu hviezdičku dať dole.3*(17.5.2011)

• - Celá jména postav z hotelu zní: Edward "Ed" Dakota, Samuel Rhodes, Paris Nevada, George York, Alice York, Timmy York, Larry Washington, Caroline Suzanne, Virginia "Ginny" Isiana, Lou Isiana a Robert Maine. (HappySmile)

• - Bylo natočeno několik závěrečných scén, aby ta pravá zůstava uchovaná v tajnosti. (HappySmile)

• - Několik filmových kritiků si všimlo podobnosti Identity s fiktivním filmem "The 3", o němž se mluvilo v Adaptaci. (HappySmile)