• slovenský

Mysteriózní / Thriller / Horor

USA / Kanada / Velká Británie, 1987, 113 min

Inu, ne všechno, co se odehrává ve Státech v padesátých letech, točí se kolem poněkud zkrachovalého detektiva a jeho čím dál tím podivnějšího a brutálnějšího případu, musí být film-noir. Angel Heart je skutečně mysteriózní na první pohled dobová detektivka, a má tomu odpovídající pečlivou výpravu a celkovou vizuální a hudební stylizaci. Patří taky do kategorie "takovýhle film by dneska už nikdo nenatočil", protože je tísnivá, značně naturalistická, a hlavně hrozně "uncool". Jenže - a to především - patří rovněž mezi těch velmi málo filmů, které sledujete, a říkáte si, co je na tom tak extra, a proč sakra zrovna tohle vypadá a tamto se děje právě takhle, co se to tu prezentuje za manýru? A pak nějakých pět minut před koncem někdo vyskočí ze skříně, udělá "Baf!" a ono to do sebe všechno dokonale zapadne a vy máte působivé závěrečné titulky na to, abyste se srovnali s tím, jak vás zavalí promyšlenost těch detailů, které jste považovali za režisérův úlet. Dávám 80% a musím dodat PS, které ovšem bez spoileru může znít pouze: "Pacino si s De Nirem vytírá a rýmuje se to s hrdel.";)(31.7.2011)

Film, který klade tolik otázek. Zkoukl jsem to, ale dlouho o něm ještě budu přemýšlet. A přesně tyhle filmy miluju. Mickey Rourke hraje báječně, Robert De Niro pro změnu ďábelsky. Škoda jen, že si všechno to voodoo víc nevrylo pod kůži. Ale rozhodně velmi příjemné překvápko. Kdyby to bylo natočeno o 30 let dřív, mohl by to být jeden z nejlepších noirů.(2.5.2010)

Ďábelská podívaná, které chybí na můj vkus snad jen trochu více divácké atraktivity a dynamiky. Parker převedl ovšem parádní výkon. Perfektně buduje atmosféru, mistrně zvládá nasvícení a po celou dobu udržuje diváka v napětí a člověk neví, co přijde za pět minut. Dost dobrý (možná až příliš zamotaný) scénář nám v závěru vyústí v šokující pointu, která díkybohu opravdu funguje.(25.9.2005)

Temnota. A na jejím konci... De Niro! 85% Zajímavé komentáře: Djkoma , tron(3.10.2005)

...a pak že Mickey Rourke neumí hrát. Plno lidí ho mělo za ztroskotance, přiznám se, že i já, ale po Wrestlerovi jsem si ho okamžitě zamiloval, i když jsem nebyl sám, teď už ale můžu tvrdit, že Angel Heart je přesně ten typ filmů, ve kterých Rourke měl zůstat, kdyby se neupsal spíše drogám, což je STRAŠNÁ škoda, protože mi hrozně připomíná herectvím Deppa, a řekl bych, že kdyby chtěl, tak to mohl dotáhnout hodně daleko. Angel Heart je neskutečně zvláštní film. Těžko se mi do něj dostávalo, ale nakonec mě pohltil tak, že jsem nestačil zírat. Ze začátku nenápadně, později prazvláštně a nakonec to završil hodně originálním rozuzlením, které jsem skutečně nečekal, ani jsem ho čekat nechtěl. Výborně jsem se u tohoto filmu bavil a i když si snažím zapřemýšlet, co mě v tomhle filmu utkvělo vlastně v hlavě, že jsem tomu dal čistokrevných pět, tak okamžitě napíšu, že Mickey Rourke. Jenom pozor na dabing, ten je neskutečně odporný a hrozně mi zprotivil koukání, jenže když jsem si film pustil opět s originálním zněním, ihned jsem si ho užil daleko více. Výborný příběh s padesátých let minulého století, s výbornou temnou atmosférou. Takovéhle filmy mě vždycky dokážou potěšit, když se nějak zásadně nezmrší. Přitom je nádherně vidět, že Alan Parker opravdu má smysl pro detail a snaží se to naplno využít, a tak divákovi neuteč absolutně nic, protože nedokáže odtrhnout od obrazu oči, tak to má fungovat, tak to má být. Film originální, tak dobrý jak jen výborný film může být.(2.6.2009)