Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

Tak panu Kevinu "Verbal" Spaceymu nestačilo, že už na mě něco podobného jednou zkusil, on musí zase.. V závěru sice mírně překombinované, nicméně herecky a režisérsky naprosto profesionální drama, které bere problematiku nejvyššího trestu spíše jako prostředek k budování příběhu o lidském sebeobětování. Jinak, pokud chcete z liberála udělat republikána, zabijte mu někoho blízkého a uvidíte, jak svůj odpor k trestu smrti rychle přehodnotí..(19.8.2010)

Cosi shnilého jest ve státě Texaském. I když, možná že nakonec ne tak docela... Alan Parker si vybral velmi zajímavý námět i excelentní herce. Rozhodně z toho vznikl nadprůměrný snímek, u kterého vysoká politická angažovanost nijak nevadí. To co Parkerovi trochu sráží nohy je přílišná čitelnost scénáře. Když vám tvůrci již před půlkou filmu (ne)chtěně odkryjí všechny karty, tak pak nemá valný smysl stavět na tomto odhalování závěrečnou půlhodinu. Není to nijak zásadní výtka, ale bohužel se díky tomu nemůže dostavit úplné splynutí s postavami a tím pádem ani emocionální prožitek. Ovšem i tak jde o nadprůměrnou záležitost, kterou nelze ani v nejmenším považovat za ztrátu času. Spíše naopak...(27.8.2007)

Celé dvě hodiny tento film ve mně evokoval dokonalý thriller Sedm. Především díky atmosféře a prostředí, ve kterém prakticky skoro pořád prší. Může za to ale i příběh, který rozhodně patří do série těch zajímavých amerických thrillerů, které šokují průběhem a především diváka odstřelí závěrem. Takových filmů popravdě příliš není a i proto si tak tohoto filmu velice vážím. K tomu Kevin Spacey byl výborný a Kate Winslet mu parádně sekundovala. No a 35 posledních minut k tomu všemu byly napnuté jak špagát držící vypuštěného draka uprostřed rozfoukané louky. Nebýt toho, že v první polovině film chvílemi nudil, šel bych k pěti hvězdám. Zároveň si myslím, že milovníci filmu Sedm by tenhle kousek neměli vynechat. Minimálně se mu atmosférou hodně přiblížil a já přitom o něm do nedávna ani nevěděl.(11.4.2016)

• tron

Bože to bola nudná kravina, toto vidieť ešte raz, zabijem sa. V réžii Alana Parkera a produkcii Nicolasa Cagea vznikol film, ktorý nefunguje ako "myšlienka o treste smrti", ale obstojne účinkuje aspoň ako (pod)priemerná akademická dráma s trilerovým prvkom. Inak je to klasická zápletka o osobe A, ktorá navštevuje v base osobu B, ktorá jej rozpráva svoj životný príbeh krátko pred trestom smrti. Predvídateľné (kvázi šokujúce rozuzlenie je naozaj len kvázi), obohatené mimoriadne nesympatickými výkonmi Kevina Spaceyho, Laury Linneyovej, dokonca i Kate Winsletovej.(1.5.2005)

O tom že mi Kevin a Kate předvedou hereckou symfonii jsem nepochybovala, ale že by mi příběh týkající se trestu smrti tak vzal, tomu už říkám umění. Ani sama nevím, jestli jsem zastánce nebo odpůrce trestu smrti. Melou se ve mně dvě přesvědčení a to „Oko za oka, zub za zub.“ vs. „Každý má právo na život.“ a opravdu nevím, které vyhraje. I když tento film mi dost pomáhá rozhodnout se. Život Davida Galea je netradiční drama, které Vás určitě pohltí, překvapí, dojme i pobaví. A přestože moje detektivní schopnosti z části odhalily oč tam běží, stejně mi to na zážitku neubralo a tak se Život Davida Galea stal součástí mého života :o)(24.8.2010)

• - Kevin Spacey byl v pořadí až třetí volbou pro roli Davida Galea. Před ním byli osloveni George Clooney a Nicolas Cage. Oba ale odmítli. (becki_tu)

• - Jedna z fotografií na stene v dome Dustyho Wrighta je slávny záber "Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom v Bratislave na Šafárikovom námestí" od známeho slovenského fotografa Ladislava Bielika z čias okupácie ČSSR sovietskymi vojskami v roku 1968. (cure)

• - Pro roli Bitsey byla zvažována Nicole Kidman.Ta však roli odmítla. (becki_tu)