Život Davida Galea

Život Davida Galea

• Kanada

Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 130 min

Na tenhle film jsem byla upozorněna fanatickou uctívačkou Kevina Spaceyho a brala jsem to doporučení s dost velkou rezervou. Bylo to dobrý. Spacey byl trošku v nevýhodě, protože jeho kolegové se natolik předvedli, že to nebyla jeho soukromá exhibice. Děj byl opravdu překombinovaný - nikdo nemůže předvídat tolik tahů dopředu i s duševními pochody mnoha postav - ale jinak, solidní film.(6.3.2005)

Kevin Spacey si timto pokazil kredit ktery si ziskal svymi veledily z minulosti. Cele je to utahane a premoralizovane - jednim slovem nuda.(4.9.2003)

Jen lehce nadprůměrný krimi thriller - novinářka (Winsletová) dělá dny před popravou rozhovor s odsouzencem na smrt (Kevin Spacey coby dlouholetý bojovník proti trestu smrti) a zkoumá přitom jeho život a vinu. Příliš poklidné tempo filmu trochu vynahradí silný závěr - korunovaný darovanou ovečkou. Trailer: http://www.csfd.cz/film/7119-zivot-davida-galea-life-of-david-gale-the/videa/(16.1.2010)

Během 20. století bylo v USA popraveno 23 lidí, jejichž nevina byla prokazatelně dokázána po jejich smrti. Za posledních třicet let bylo ve stejné zemi odsouzeno k nejvyššímu trestu přibližně 110 lidí, kteří byli před jeho vykonáním propuštěni na svobodu z důvodu mylného obvinění. To znamená, že přibližně 4,5% lidí odsouzených ve Spojených státech ke smrti, je vlastně nevinných. Přitom vykonání veškeré procedury před smrtí vyjde stát na dvojnásobek, než kdyby si zločinec odseděl doživotí, a průzkumy nikde na světě nikdy neprokázaly snížení kriminality na základě jeho uplatňování (respektive: kdo zabít chce, zabije a nehledí přitom na následky). Když si dám tohle všechno dohromady... No, nepřipadá vám trest smrti lehce nelogický a nemorální? Asi ne. Jak tu tak totiž procházím komentáře ve stylu "nudný trapně emoční paskvyl", získávám pocit, že mám asi naprosto odlišné vnímání světa než řada lidí kolem. Pro mě je Život Davida Galea totiž hlavně až do poslední minuty strhujícím dramatem, které vás emočně dostane podobně jako Americká krása; pravda je tu méně scén, nad kterými budete zažívat vizuální orgasmus, ale to snad nevadí. Jen ta závěrečná část mě naštvala. Proč se v poslední době každý snaží narvat do filmu ještě před titulky nějaké děsivé odhalení, které naprosto zvrátí váš dosavadní pohled na věc? Dodatek 23. února 2009 Po více jak roce od prvního shlédnutí přihazuji pátou hvězdičku. Život Davida Galea je přesně ten typ filmu, který vám utkví v hlavě a na který si vzpomenete vždy, když někdo zmíní trest smrti. A už jen kvůli tomuto snímku pro mě asi navždy bude Kevin Spacey jeden z nejlepších herců své generace.(5.2.2008)

Skvostný námět dostal ránu na solar naprosto nesmyslnou délkou filmu. Zhruba polovina mohla zmizet, minimálně celý den první.(12.5.2014)

• - V roce 2003 byl snímek nominován na Zlatého medvěda v Berlíně, avšak ocenění nezískal. (Terva)

• - Natáčení scény protestu proti trestu smrti v Texas State Capitol bylo krátce přerušeno příjezdem skupiny skutečných protestujících. (becki_tu)

• - Kevin Spacey byl v pořadí až třetí volbou pro roli Davida Galea. Před ním byli osloveni George Clooney a Nicolas Cage. Oba ale odmítli. (becki_tu)