poster

Hořící Mississippi

 • USA

  Mississippi Burning

 • slovenský

  Horiace Mississippi

Krimi / Drama / Thriller / Historický / Mysteriózní

USA, 1988, 121 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • cheyene
  *****

  Velmi silný film o rasismu v Americe v 60. letech. Hořící Mississippi mám neskutečnou atmosféru, která by se místy dala krájet a doslova člověka přiková do sedačky, když vidí, co jsou lidé schopni udělat druhým jen kvůli odlišné barvě jejich pleti a nějakým předsudkům zažitým z historie. Na jihu Severní Ameriky to afroameričané dozajista neměli lehké a tento thriller a drama ukazuje onu surovost a intoleranci v celé své hrůze. Výslednému dojmu napomáhá také geniální hudební složka. Gene Hackman zde ztvárnil snad jednu ze svých nejsympatičtějších postav a Willem Dafoe tu je taktéž velmi sympatický. Klobouk dolů před tímto filmem a čest památce obětem rasistického řádění.(18.6.2013)

 • dopitak
  ****

  Překvapilo mě, kolik špíny se v tomhle filmu skrývá. Štvalo mě, jak se ti dva "vošmachtové efbíaj" agenti akorát hádaj a vočumujou kolem, ale jinak se nic neděje. Měl jsem sto chutí povolat tajně na pomoc armádu, domluvit se s černochama, že se všichni proklamovaně slezou v kostele a udělaj ze sebe volavky, a pak všechny, co tam v kuklách naběhnou, nemilosrdně rozmasakrovat brokovnicema. Kuklux klan je jedna z věcí, kterou nenávidím a který se fakt i teď ve svých šestadvaceti bojím, takže si pak trochu víc po bytě svítím .-) Zaujaly mě pasáže, kde zvuk z jiné scény ještě hodně dlouho překrývá děj, který ve stejné chvíli sledujeme. Skvělý výkon Gene Hackmana, byl snad ještě o špetku lepší než Willem Fafoe. I ten černošskej zpěv k tomu pasoval.(24.4.2008)

 • Kulmon
  ****

  Výborná kriminálka podle skutečné události. Parker točí poctivý filmy, ale občas mám pocit, že nevyždíme maximum, to se týká jak tohoto tak jeho předchozího filmu Angel Heart. V tomto filmu zaujme zejména drsný Gene Hackman. Já si pořád říkám, jak v kolébce demokracie bylo ještě nedávno všechno tohle možný.(3.6.2010)

 • Kristusazapad
  ****

  Horiace Mississippi považujem za veľmi vydarený snímok. Samotná téma, ktorú film rozoberá, doslova vyzýva po emočnom znásilňovaní, zjednodušovaní, sentimentalite, či pátosu. Parker to však dokázal vybalancovať a bez vyššie zmienených neduhov podal relatívne objektívne svedectvo o jednom z temnejších období USA. S trochou horkosti poukazuje tiež na to, že v Mississippi, v "štáte magnólií", bolo potrebné zabrednúť trocha do onej žumpy, v ktorej sa miestna polícia ocitla, aby bolo možné vraždy vyšetriť. Monológ Frances McDormand je taktiež istou ukážkou, že ľudia na juhu nie sú od prírody hlúpi, či neznášanliví a vo výsledku zlí. Parker tiež zvolil mierne dokumentárnu naráciu, ktorá sa zameriava viac na samotné násilné akty ku-klux klanu a na vinníkov zločinov, či oboch hlavných predstaviteľov, než na emočný stav obetí, či ostatných obyvateľov. Jediným prostriedkom, v ktorom ľudia vypovedajú o svojich názoroch a pocitoch, sú pseudonovinárske zábery prítomných novinárov. Spôsobené to bude všetko zrejme tým, že Parker je Angličan a tak sa dokázal od amerických dejín dostatočne odosobniť a navyše je dostatočne šikovný režisér na to, aby vedel, že táto téma už žiadny pátos nepotrebuje a zvolil dokumentárne prostriedky na prezentáciu. Samozrejme nezostal pri úplnej nestrannosti, avšak v tomto prípade je pomerne logické, že straní černochom, ktorí boli do Ameriky násilne privezení a následne, keď poslúžili účelu, z nej boli tou istou rasou aj násilne vyhaňaní.(2.3.2013)

 • Rocky62
  ****

  Sugestivně ztvárněné drama o rasové segregaci vůči černé komunitě, které má hned několik es v rukávu. V první řadě těží z prostředí, kde se odehrává. Sluncem rozpálené Mississippi navozuje dojem drsného prostředí, v němž panuje pouze nenávist a touha zabíjet. Atmosféra 60. let je též působivá a nejen díky ní vyniká autentičnost filmu. Duo Hackman-Dafoe je znamenité a charakterově pečlivě promyšlené. Démonická hudba umocňuje tvrdost tamních podmínek a pokud je vše vedeno Parkerovou dynamickou režií, nezbývá vytknout téměř nic. 80%(13.3.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace