Hořící Mississippi

• slovenský

Horiace Mississippi

Krimi / Drama / Thriller / Historický / Mysteriózní

USA, 1988, 121 min

Velmi silný film o rasismu v Americe v 60. letech. Hořící Mississippi mám neskutečnou atmosféru, která by se místy dala krájet a doslova člověka přiková do sedačky, když vidí, co jsou lidé schopni udělat druhým jen kvůli odlišné barvě jejich pleti a nějakým předsudkům zažitým z historie. Na jihu Severní Ameriky to afroameričané dozajista neměli lehké a tento thriller a drama ukazuje onu surovost a intoleranci v celé své hrůze. Výslednému dojmu napomáhá také geniální hudební složka. Gene Hackman zde ztvárnil snad jednu ze svých nejsympatičtějších postav a Willem Dafoe tu je taktéž velmi sympatický. Klobouk dolů před tímto filmem a čest památce obětem rasistického řádění.(18.6.2013)

Překvapilo mě, kolik špíny se v tomhle filmu skrývá. Štvalo mě, jak se ti dva "vošmachtové efbíaj" agenti akorát hádaj a vočumujou kolem, ale jinak se nic neděje. Měl jsem sto chutí povolat tajně na pomoc armádu, domluvit se s černochama, že se všichni proklamovaně slezou v kostele a udělaj ze sebe volavky, a pak všechny, co tam v kuklách naběhnou, nemilosrdně rozmasakrovat brokovnicema. Kuklux klan je jedna z věcí, kterou nenávidím a který se fakt i teď ve svých šestadvaceti bojím, takže si pak trochu víc po bytě svítím .-) Zaujaly mě pasáže, kde zvuk z jiné scény ještě hodně dlouho překrývá děj, který ve stejné chvíli sledujeme. Skvělý výkon Gene Hackmana, byl snad ještě o špetku lepší než Willem Fafoe. I ten černošskej zpěv k tomu pasoval.(24.4.2008)

Výborná kriminálka podle skutečné události. Parker točí poctivý filmy, ale občas mám pocit, že nevyždíme maximum, to se týká jak tohoto tak jeho předchozího filmu Angel Heart. V tomto filmu zaujme zejména drsný Gene Hackman. Já si pořád říkám, jak v kolébce demokracie bylo ještě nedávno všechno tohle možný.(3.6.2010)

Horiace Mississippi považujem za veľmi vydarený snímok. Samotná téma, ktorú film rozoberá, doslova vyzýva po emočnom znásilňovaní, zjednodušovaní, sentimentalite, či pátosu. Parker to však dokázal vybalancovať a bez vyššie zmienených neduhov podal relatívne objektívne svedectvo o jednom z temnejších období USA. S trochou horkosti poukazuje tiež na to, že v Mississippi, v "štáte magnólií", bolo potrebné zabrednúť trocha do onej žumpy, v ktorej sa miestna polícia ocitla, aby bolo možné vraždy vyšetriť. Monológ Frances McDormand je taktiež istou ukážkou, že ľudia na juhu nie sú od prírody hlúpi, či neznášanliví a vo výsledku zlí. Parker tiež zvolil mierne dokumentárnu naráciu, ktorá sa zameriava viac na samotné násilné akty ku-klux klanu a na vinníkov zločinov, či oboch hlavných predstaviteľov, než na emočný stav obetí, či ostatných obyvateľov. Jediným prostriedkom, v ktorom ľudia vypovedajú o svojich názoroch a pocitoch, sú pseudonovinárske zábery prítomných novinárov. Spôsobené to bude všetko zrejme tým, že Parker je Angličan a tak sa dokázal od amerických dejín dostatočne odosobniť a navyše je dostatočne šikovný režisér na to, aby vedel, že táto téma už žiadny pátos nepotrebuje a zvolil dokumentárne prostriedky na prezentáciu. Samozrejme nezostal pri úplnej nestrannosti, avšak v tomto prípade je pomerne logické, že straní černochom, ktorí boli do Ameriky násilne privezení a následne, keď poslúžili účelu, z nej boli tou istou rasou aj násilne vyhaňaní.(2.3.2013)

Sugestivně ztvárněné drama o rasové segregaci vůči černé komunitě, které má hned několik es v rukávu. V první řadě těží z prostředí, kde se odehrává. Sluncem rozpálené Mississippi navozuje dojem drsného prostředí, v němž panuje pouze nenávist a touha zabíjet. Atmosféra 60. let je též působivá a nejen díky ní vyniká autentičnost filmu. Duo Hackman-Dafoe je znamenité a charakterově pečlivě promyšlené. Démonická hudba umocňuje tvrdost tamních podmínek a pokud je vše vedeno Parkerovou dynamickou režií, nezbývá vytknout téměř nic. 80%(13.3.2014)