Jindřich V.

The Chronicle History of King Henry the Fifth with His Battell Fought at Agincourt in France

Henry the Fifth

Henry V

Henrich V.

Drama / Válečný / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1944, 135 min

Od spojení Lawrence Oliviera a Williama Shakespeara bych čekal mnohem víc. Neznaje předlohu, musím říct, že mě trochu zklamala. Alespoň tedy v tomto provedení jsem nevypozoroval žádný dramatický oblouk. Příběh je vlastně popis jedné vyhrané bitvy s happy endem, nic víc. Nesednul mi ani herecký styl, který je pro filmový pás zbytečně teatrální a ukřičený. Zajímavější je řežisérská koncepce filmu, kdy se film vyvíjí od minimalistického úvodu v divadle Globe, až po epicky natočenou bitvu s francouzskou armádou. Režijně tedy film celkem povedený je. Po těchto velkých scénách, ale přijde dlouhý nezajímavý a nadybtečný závěr, který filmu ubírá na tempu a rozbíjí gradaci.Možná až příliš divadelní pro film.(10.12.2012)

• Chrustyn

Na svou dobu velkolepé, dnes již řádně zastaralé.(1.7.2013)

Jedna z nejlepších Shakespearových her převedená na filmové plátno nezapomenutelným Laurencem Olivierem. Richard III. to sice není, ale i tak se jedná o téměř dokonalou shakespearovskou adaptaci. Potěšilo mě obsazení role Fluellena - této nesmírně těžké role se s bravurou zhostil Esmond Knight.(21.6.2009)

Rozpočet £475,000(16.7.2010)

• anderson

ČST 2 = 19.12.1987 - réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = MARTA MRLIANOVÁ (30.5.2009)(30.5.2009)

• - Režisér Laurence Olivier chcel pôvodne obsadiť do úlohy Katherine svoju manželku Vivien Leigh, ale jej radca David Selznick sa domnieval, že ide o vedľajšiu, nedôstojnú úlohu, a tak to zamietol. Nahradila ju Renée Asherson. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)

• - Réžiu snímky odmietli William Wyler, Carol Reed a Terence Young. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)

• - Rozpočet činil 300 000 libier, z toho len 80 000 padlo na nakrúcanie prvých scén bitky pri Agincourte. Nakoniec sa navýšil na konečných 476 000 libier, pričom herci dostali celkovo 65 000 libier. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)