poster

Jindřich V.

 • Velká Británie

  Chronicle History Or King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France, The

 • Velká Británie

  Henry V

  (Velká Británie)
 • Velká Británie

  Henry the Fift

  (Velká Británie)
 • slovenský

  Henrich V.

Drama / Válečný / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1944, 135 min

 • sportovec
  *****

  O kladech i slabších místech Olivierova zpracování tu poměrně výstižně psali jiní fanoušci filmu. K tomu, co uvedli, bych dodal, že film je očividně ovlivněn událostmi druhé světové války, zdá se, že i přípravami na operaci OVERLORD. Skutečnost, že portrét vlastně velmi problematického krále je krášlen přesmíru již v Shakespearově předloze, plyne z faktu, že Jindřich V. byl předkem tehdy panující Alžběty I. Veliké a francouzská princezna Catherine de Valois (1401-1437), jejíž sňatek s nesporně schopným Angličanem přerůstá v závěru filmu v apoteózu francouzsko-anglického přátelství, je - nebo byla - považována za pramatku tudorovské dynastie (stala se matkou Jindřicha VI.). (Naopak velmi černobíle ze stejných důvodů naložil Shakespeare s Richardem III.) Pochvalné ocenění si zaslouží i Olivierův výkon v titulní úloze Jindřicha V. a skvělá výprava téměř "hollwyoodského" střihu, jež jen podtrhuje záměr Olivierovy adaptace. Míra historismu i kvalita jeho podání jsou - a to nezávisle na stáří filmu - pozoruhodné a mimořádné. Jakkoliv je JINDŘICH V. dílem pro specificky poučeného a orientovaného filmového fanouška, zůstává i dnes dílem nadčasovým a inspirativním.(24.8.2010)

 • Javert
  *****

  Jedna z nejlepších Shakespearových her převedená na filmové plátno nezapomenutelným Laurencem Olivierem. Richard III. to sice není, ale i tak se jedná o téměř dokonalou shakespearovskou adaptaci. Potěšilo mě obsazení role Fluellena - této nesmírně těžké role se s bravurou zhostil Esmond Knight.(21.6.2009)

 • Houdini

  Oscar 4 nominace: Nejlepší film, Herec HR - Laurence Olivier, Výprava, Hudba + (Laurence Olivier)(11.3.2004)

 • RHK

  Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly.(21.9.2012)

 • Chrustyn
  **

  Na svou dobu velkolepé, dnes již řádně zastaralé.(1.7.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace