Jindřich V.

The Chronicle History of King Henry the Fifth with His Battell Fought at Agincourt in France

Henry the Fifth

Henry V

Henrich V.

Drama / Válečný / Historický / Životopisný

Velká Británie, 1944, 135 min

Od spojení Lawrence Oliviera a Williama Shakespeara bych čekal mnohem víc. Neznaje předlohu, musím říct, že mě trochu zklamala. Alespoň tedy v tomto provedení jsem nevypozoroval žádný dramatický oblouk. Příběh je vlastně popis jedné vyhrané bitvy s happy endem, nic víc. Nesednul mi ani herecký styl, který je pro filmový pás zbytečně teatrální a ukřičený. Zajímavější je řežisérská koncepce filmu, kdy se film vyvíjí od minimalistického úvodu v divadle Globe, až po epicky natočenou bitvu s francouzskou armádou. Režijně tedy film celkem povedený je. Po těchto velkých scénách, ale přijde dlouhý nezajímavý a nadybtečný závěr, který filmu ubírá na tempu a rozbíjí gradaci.Možná až příliš divadelní pro film.(10.12.2012)

• Chrustyn

Na svou dobu velkolepé, dnes již řádně zastaralé.(1.7.2013)

Rozpočet £475,000(16.7.2010)

Jedna z nejlepších Shakespearových her převedená na filmové plátno nezapomenutelným Laurencem Olivierem. Richard III. to sice není, ale i tak se jedná o téměř dokonalou shakespearovskou adaptaci. Potěšilo mě obsazení role Fluellena - této nesmírně těžké role se s bravurou zhostil Esmond Knight.(21.6.2009)

O kladech i slabších místech Olivierova zpracování tu poměrně výstižně psali jiní fanoušci filmu. K tomu, co uvedli, bych dodal, že film je očividně ovlivněn událostmi druhé světové války, zdá se, že i přípravami na operaci OVERLORD. Skutečnost, že portrét vlastně velmi problematického krále je krášlen přesmíru již v Shakespearově předloze, plyne z faktu, že Jindřich V. byl předkem tehdy panující Alžběty I. Veliké a francouzská princezna Catherine de Valois (1401-1437), jejíž sňatek s nesporně schopným Angličanem přerůstá v závěru filmu v apoteózu francouzsko-anglického přátelství, je - nebo byla - považována za pramatku tudorovské dynastie (stala se matkou Jindřicha VI.). (Naopak velmi černobíle ze stejných důvodů naložil Shakespeare s Richardem III.) Pochvalné ocenění si zaslouží i Olivierův výkon v titulní úloze Jindřicha V. a skvělá výprava téměř "hollwyoodského" střihu, jež jen podtrhuje záměr Olivierovy adaptace. Míra historismu i kvalita jeho podání jsou - a to nezávisle na stáří filmu - pozoruhodné a mimořádné. Jakkoliv je JINDŘICH V. dílem pro specificky poučeného a orientovaného filmového fanouška, zůstává i dnes dílem nadčasovým a inspirativním.(24.8.2010)

• - Vojnové scény sa 39 dní nakrúcali v Írsku, z čoho najmenej 2 týždne pršalo. Výhodou ale bolo, že štáb mal všade okolo hektáre blata pre bojové scény a nespočetné kaluže pre umelecké zábery vodných odrazov. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)

• - Režisér Laurence Olivier chcel pôvodne obsadiť do úlohy Katherine svoju manželku Vivien Leigh, ale jej radca David Selznick sa domnieval, že ide o vedľajšiu, nedôstojnú úlohu, a tak to zamietol. Nahradila ju Renée Asherson. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)

• - Rozpočet činil 300 000 libier, z toho len 80 000 padlo na nakrúcanie prvých scén bitky pri Agincourte. Nakoniec sa navýšil na konečných 476 000 libier, pričom herci dostali celkovo 65 000 libier. (Zdroj: moviemania.sk) (classic)