Nils Holgersson (TV seriál)

• japonský

Nils no fushigi na tabi

• německý

Nils Holgersson

Wonderful Adventures of Nils, The

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko / Rakousko, 1980, 52x25 min

Nemůžu být objektivní a ani objektivní být nechci. Při hodnocení 80minutové verze, která je ve skutečnosti podstatně delší, to ani nejde. A při hodnocení jedné z mých nejoblíbenějších knih to nejde tuplovaně. Zůstanu tak u „pouhého“ dojmu, vizuální stránky a hudebního doprovodu. Proč poslední jmenované? Inu, Karel Svoboda vykradl sám sebe. Tři oříšky pro Popelku měly přece být originální… a tady se dost často opakuje jejich nezaměnitelný motiv… Ale zůstaňme u knihy, čtenářům od 9 do 99 určená, kreslenou verzí na pouhé „do 9 let“ omezená. Naneštěstí, jelikož podivuhodná dobrodružství malého chlapce, který se stal skřítkem a proletěl Švédsko, mohou bez nadsázky číst všichni, malí i velcí. Sestřihu (a nepochybně i seriálu) se ti velcí radši vyhněte. Budete zklamáni, budete zavrhovat a přitom budete knize setsakramentsky křivdit. Její krásu, působivost a nesmrtelnost nebudete mít šanci ani přehlédnout, natož si jí všimnout! Toť k dojmu, byť bych se mohla rozepsat víc…. A na závěr animace. Mno, to radši bez komentáře. 3* a to ještě díky knize.(2.12.2009)

Krasna rozpravka, ktoru som mal za mlada velmi rad. 90 %(8.1.2014)

Zvláštní pohádka.(11.10.2008)

A ja som si vždy myslel, že Nils je Švéd :)(9.10.2006)

spomienka na moje ranné detstvo, keď na ORF 17.05 hod. dávali seriály ako Viking Vike, Perinne, Nils, Captain Future, japonská animácia bola iná ako tá naša a ešte som sa naučila niečo nemecky(15.1.2009)