• Itálie

Zvuk:

Luigi Puri

Scénografie:

Flavio Mogherini

Perfektně zachycená atmosféra, která zároveň lemuje Accattoneho zbídačený charakter. Pseudo-pompéznost podtrhují nádherné úryvky Johanna Sebastiana Bacha a odrbané chatrče mezi panelovými domy nabourávají tehdejší politickou korektnost. Samotná smyčka závěru nakonec poukazuje, že ani samotné hladovění nedokáže přetavit chuligánský charakter na civilizovaný způsob života.(17.11.2008)

Nechceš nic dělat? Zaměstnej prostitutku. Jen se do ní, prosím tě, nezamiluj! Zvláštní film, ze kterého ten existencialismus a materiální nedostatek některých obyvatel Říma není na první pohled tak zřejmý, protože se zpočátku jeví jako ten nejpříjemnější a nejpohodlnější stav. Ale to se postupně mění a hlavní hrdina, nejdřív frajer, se začíná propadat až na dno. Tomu je přizpůsobena i podivná atmosféra, jakási směs pohody a zároveň smutku, výborně dotvořená Bachovou hudbou. A pak ten konec…zajímavý snímek, který hodnotím silnými 4*.(20.6.2013)

Hezky natočený film, ale jaksi nejde o můj oblíbený styl vyprávění. I když Pasoliniho uznávám, znovu se na Accattoneho nepodívám.(18.7.2010)

Překvapivý, mnou stravitelný Pasolini a dokonalý protiklad vůči Le Notti di Cabiria.(13.12.2007)

Záverečné dvě scény : jedny z nejkrásnějších v dějinách kinematografie !(12.4.2009)