Oko

Horor / Drama / Fantasy

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music

Horor v podání asijské produkce o dívce, jenž podstoupí operaci očí. Všechno se zdá být v pořádku, ale po čase se začnou dít nečekané věci. Místy dramatický horor, ale jde o průměrný snímek a pokud nejste fanouškem asijské tvorby, tak moc nedoporučuji. ( Hodnocení: 6/10 )(14.5.2013)

Skvelý námet, natočený dvomi režisérmi... a výsledok je na jednu stranu pôsobivá dráma so silným, ale nedotiahnutým myšlienkovým potenciálom a na druhú ostrý zimomriavkový thriller, ktorý si v tých najvypätejších scénach v ničom nezadá so ŠIESTYM ZMYSLOM. Zamerať sa viacej na životný príbeh ústrednej postavy ako na 'samoúčelné' strašenie a mohla to byť rana do duše. I keď, aj ako takáto jednohubková šoková terapia to funguje veľmi dobre.(27.1.2003)

Strach na thajský způsob. Při prvních minutách jsem několikrát zažil onen pocit, který krásně charakterizuje jedno slovenské slovo - „zimomriavky“. To by člověk nevěřil, jak jej dokáže vyděsit scéna, ve které bezmocná poloslepá dívka prochází zdánlivě liduprázdnou nemocniční chodbou. Pro dosažení kýženého efektu doporučuji sledovat Oko sám, v noci a na přístroji s pořádnou zvukovou aparaturou. Ovšem krom atmosférických duchařských lekaček nemá první hodina filmu čím zabavit. Příběh nikam nesměřuje, hlavní hrdinka svůj problém neřeší, spíš se mu vyhýbá. Teprve v posledních třiceti minutách nabírá odvahu zjistit, řečeno hororovým slangem, „kde je zakopaná mrtvola“. Škoda že celý film nedisponuje kvalitami několika scén na hranici geniality (divoká hra na housle, oběšení), ale to už by byla příliš velká nálož i pro ty nejotrlejší borce. Pokud se rádi bojíte a dáváte přednost stupňované atmosféře strachu před upižláváním končetin, klidně si tuto verzi příběhu o tom, že někdy je lepší nic nevidět, dopřejte. 65% Zajímavé komentáře: MIMIC, Terminus, Kusko.t2, galiyosha(28.8.2006)

Brrrrrrrrrr... Nikdy jsem se v kině tak nebál, jako u Oka. Šestý smysl se stává hadrem na podlahu... Tohle mě zaujalo. Zatímco v onom snímku čekal diváka nejsilnější zážitek v poslední minutě a v Kruhu jsem si připadal jako ti první diváci v kinech, kteří, vidouc jedoucí lokomotivu, uhýbali ze sedadel, při Oku mnou projížděly takové záchvěvy strachu, mrazení a děsu, že jsem si myslel, že to snad ani nejsem jááá... :-) Na druhou stranu je pravda, že pokud zapojíte všechny složky, to znamená že hrdinka ještě pořádně nevidí, vše je rozmazané, to toho se vám jako klíny do hlavy zabouchává hudba (která je mimochodem úžasná) a navíc se divák i kroutí pod sluchovými vjemy, je jasné, že se vyděsíte docela snadno. Ale, i tak, i tak... Neřekl bych, že si na mentalitu honkongských herců Evropan nemůže zvyknout, jenom je pravda, že ta mentalita je jiná. A neurážely mě ani dialogy o nemoci a lásce, jenom mě napadlo, že by to tam třeba nemuselo být. To hle všechno ale nemění nic na tom, že takové nepatrné vady na kráse nemohou snímku ani náhodou ublížit. Ten závěr je úplně jasnej. 1) paralela 2) a to už by byl spoiler. Nicméně závěr vás dozajista ohromí, bude vám připadat, že se tam ani nehodí, ale jenom do závěru toho závěru :-) Myslel jsem si, že v Kruhu už jsem zažil vše a bylo to překvapivě překonáno. Co mě ještě čeká? Vždycky jsem neměl rád horory a teď vím proč. I když jsem samozřejmě slyšel, že lidé se rádi bojí. Já k nim začínám patřit taky...(17.5.2003)

THE EYE film, který tvoří velkou část atraktivitou dobrého zvuku, co bych u ostatních hororů neodpustil - tu mi to moc nevadilo. Thriller, který s divákem dokáže pořádně zamávat. Ale EYE není natolik silný, mrazivý, mysteriózní a poutavý jako ŠESTÝ SMYSL (který je i po opakovaném zhlédnutí stále úchvatný). Proto dám přednost M. Night Shyamalanovi, který je pro mě mystičtější a důmyslnější ve svém žánru než dvojice O. Chun a D. Pang.(8.8.2012)