Oko

Horor / Drama / Fantasy

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music

Myslím, že jsem se u filmu nikdy tak nebála. Velice působivý snímek útočící na vaši psychiku.(25.2.2004)

• Dudek

První co mě po zhlédnutí této duchařiny šokovalo, byl absence hloupých lekaček... Vážně. Ani jedna jediná. Čekal jsem, že párkrát šokovaně nadskočím, jak tomu u filmů s duchy většinou bývá, ale nestalo se tak. Jenže to je asi tak jediná věc, která je na tomto snímku překvapivá. Po vcelku slušném začátku ("Je mi zima...") totiž přichází unylá střední fáze, u které si již brzy uvědomíte, že slouží pouze ke spojení první a poslední části, jiný smysl prostě nemá. Znovu se tedy ptám, jaký je sakra důvod natočit snímek, který je založen jen na nápadu a pointě (potažmo závěrečné 'šokující' scéně), když tvůrci nemají to hlavní, řádný příběh? Zbytečně natahová nitka se totiž přetrhává velmi brzy a tvůrci se pak mohou snažit jak chtějí, ale znovu nadhodit tu správnou atmosféru se jim vůbec nedaří.Tenhle střed je možná logickým vyústěním předchozího děje, což ovšem nic nemění na faktu, že jeho vyhozením bychom snímku pouze přispěli a pokud mi tu někdo chce vykládat pohádku o věrohodnosti, tak nechť si prosím uvědomí, že tohle je film, nikoli realita a vzhledem k žánrovému zařazení je mnohem účinější jet na efekt, než si hrát na psychologa. Tím ještě větším zklamáním je pak vzásadě vyřešení případu, které se ukazuje hloupější než se mohlo vůbec někomu zdát. To pardon, ale mám pocit, že si tu z nás někdo dělá pěknou legraci, co to mělo být? Závěrečná šaškárna v koloně je pak k pointě a prvnímu ukonečení děje úchvatným protipólem. Zahazuje veškerou logiku a samoúčelně se pokouší navnadit diváka právě na efektivní podívanou, ale opět velmi hloupou, alespoň se na to dobře dívá. Celkově jsem měl z těch dvou závěrů spíše pocit, že se jedná o závěr pro evropské, potažmo asijské diváky a ten druhý spíše pro americké publikum, na které podobná scéna určitě zapůsobí. Jenže bratrům se asi nakonec obě zdáli nadmíru povedené a tak ve filmu nechali konce oba. Fajn, ale že by bylo o co stát? To opravdu ne.(20.12.2007)

Jeden z nejlepších asijských hororů, to beze sporu. Hororová atmosféra je místy naprosto perfektní a některé momenty dokáží dost dobře vyděsit. Příběh mohl být sice o něco údernější, ale i tak se jedná o velmi povedený horor. Ale o nějaké geniální pointě bych nemluvil, tohle už jsem párkrát viděl. 75%(4.1.2011)

Čekal jsem, že oko bude jeden z tajemných atmosferických horrorů, ovšem atmosféra mě trochu minula. Nechci tím říct, že by film spadal do kategorie průměrného béčka, námět je v podstatě slušný a celkové provedení také nebylo špatné, jenže tady chybí něco většího, film skončí a za chvíli si prostě nevybavíte nějakou scénu, která by byla hodna zapamatování. Problém byl možná v tom, že film neměl poutavý příběh, začneme zajímavou transplantací rohovky, pokračujeme přes "standardní" vidiny a pak už skončíme u tragické exploze aut (a lidí v nich), zbytek vata. Možná kdybych se díval sám ve temnotě, pronikl bych do atmosféry více, resp. bál bych se více, těžko říct. 6/10(26.12.2007)

Duch v nemocnici, duch v pokoji, duch na ulici, duch na chodbě, duch ve výtahu a tak pořád dokola - to je celá první polovina filmu. Potom se hrdinka vydá na cestu za pravdou...(20.12.2007)