Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jednen z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový soboj vůbec.(3.10.2005)

Těžko říct, co mě na Troji zklamalo nejvíc. Pravděpodobně jsem čekala velkofilm ve stylu Gladiátora od Ridleyho Scotta, ale dostalo se mi jen Hollywoodské pohádky, navíc s kompletně předělaným příběhem. Ačkoliv bitvy jsou natočené celkem hezky, režie i scénář postrádají nějaký ten nápad a postupem času začnou nudit. Bloom tradičně spíš průměrný, zato O´Toole a Bana geniální. Nicméně i přes jejich snahu to vychází jen na průměr, který jsem viděla dvakrát a potřetí už ho do ruky pravděpodobně nevezmu.(29.1.2006)

• Djkoma

Těšil jsem se na nejlepší film roku a to co sem viděl v kině byla totální blbost s obsazením, které nepředvedlo kromě Erica Bany, Brada Pitta a bohužel velmi málo viděného Seana Beana, vůbec NIC. Režie Wolfganga Petersena je strašná a kazí film, který nejen kvůli scénáři naprosto neosloví a její jedinou " výhodou " jsou bojové scény (krom souboje Achilles VS Hektor naprosto průměrné a občas nepřehledné). Nechápu jak tak zkušený režisér může udělat z jedné bitvy pomocí strašného střihu naprostou slátaninu. Koukám, že moje kritické hodnocení je asi nejmenší co tady kdo dal, ale prostě tento film na mě neudělal žádný dojem a dvě * jsou z milosti. Pro mě velké zklamání...PS:Homér se možná ještě tedka obrací v hrobě(3.6.2004)

|| Scenár: David Benioff / Predloha: Homer - Iliad | Hudba: James Horner | Produkcia: Wolfgang Petersen, Diana Rathbun, Colin Wilson | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Plan B Entertainment | Rozpočet: 177 miliónov $ | Tržby: 497,409,852 $ || Pamätám sa na tie minúty, keď som vychádzal z kina. Malo to fakt veľkolepé čaro, sám som nevedel, čím to ten film vykúzlil. Pospevoval som si tie východné melódie, o ktorých som vedel, že si ich zoženiem hneď ako dorazím domov. Soundtrack bol fakt výborný, a možno práve zlúčenina hudby a výpravy urobila z tochto komerčného ťahu niečo viac, než sa zdá. Ps: Toľko žltého filtru som ešte ani v jednom filme nevidel :) | Videno v Capitol Košice, 17.5.2004 | Update 3.1.2013: Po viacnásobných zhliadnutiach ešte stále plnohodnotná zábava, ktorá dostane tie naozajstné grády v rozšírenej verzií, kde sú pasáže drsnejšieho rázu, s reálnejším množstvom striekajúcej krvi a násilia. Duel Achilles/Hector najlepšie natočený súboj všetkých čias. A ten zvuk!!! 90% | Blu-Ray, Directors Cut, THX, EN DTS |(9.12.2006)

• arachneuss

Prznění knihy v tak nehorázném měřítku, že ani davové scény, naprosto nelogická choreografie soubojů a ansábl hereckých hvězd to nezachrání. Wolfgang Petersen se tentokrát seknul opravdu pořádně.(12.3.2009)