Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli souboji "Achilles-Hector" ANO!!!(7.11.2004)

Na film za sto osmdesát milionů to je dost málo. Výprava dobrá, ale příběh klasicky přehnaně patetický, příliš mnoho vznešených vět a málo děje. Orlando Bloom a Diane Krugerová jsou naprostá prkna, jinak ostatní herci ucházející, hlavně můj oblíbenec Sean Bean a B. Pitt ( dobrá role ). Jinak film moc nenabízí právě to, co měl - velké emoce a strhující bitvy. Hrdinové mi byli téměř ukradení a scény, které měly být dojemné, na mě moc nezapůsobily. Závěr nemá žádnou gradaci ( stejně jako tu není žádný pořádný prolog, který by tomu dodal nádech legendy ). Nejdéle si asi zapamatuji souboj Achilla s Hektorem. Slabé; viva Pán Prstenů.(24.5.2004)

Film jsem videl poprve v kine a pak jsem byl nastvanej, ze jsem za nej vyhodil prachy, protoze se mi moc nelibil. Pak jsem ho videl znovu v kine, jelikoz jsem byl prinucenej tam jit a tudiz sem byl nasranej a film se mi libil jeste min. Takze nevim proc, ale potreti jsem si ho pustil na dvd s tim, ze stejne nemam nic lepsiho na praci a vim, ze od filmu nemusim nic moc ocekavat. Ale tentokrat to bylo jiny, ja se skvele bavil. Hlavni klad jsou jednoznacne triky, to je fakt parada, kdyz clovek vidi takovejhle film, je mu jasny, kam prachy sli. Dalsi klad jsou herci. Nikoho lepsiho nez Brada Pitta si do hlavni role nedokazu predstavit, byl fakt strasne hustej a i herecky to zvlad dobre, jen ten romanek s Briseovnou nebyl moc uveritelnej. Dalsi husty jsou Eric Bana a pekelne starej Peter O'Toole. Z ostatnich uz zaujme jen Diane Kruger svou krasou. Sean Bean ani Orlando Bloom mi do filmu moc nesedli. A ted kritika. Prevaznou cast filmu se mi nelibila hudba, i kdyz ma svy svetly momenty. A dal je tu asi nejvetsi problem a to je delka. Kdyby film zacal prijezdem do Troje, tak by mel prijemne dve hodiny, jenze takle to je cely trochu natahovany, protoze stejne kazdej vi, o co u Troje slo a tady byl ten zacatek navic trochu jinej, protoze se Petersen rozhod neukazovat bohy. Jelikoz kazdej vi, jak film dopadne, slo o to, jak se s dejem predtim Petersen popere a povedlo se mu to fakt dobre a stvoril ukazkovej velkofilm, kterej se ale mezi nejlepsi sveho zanru neradi i kdyz ma perfektni bitevni sceny.(15.5.2004)

„Vidieť kráľa, ktorý sám bojuje, TO by bolo!“ Giganticky plytké, hollywoodsky veľkofilm v najhoršom zmysle slova. Opulentná výprava verzus okaté počítačové efekty ("rozširujúci" záber na desiatky stopercentne počítačových lodí), veľkolepé ale nie drsné akčné scény (zlaté STATOČNÉ SRDCE), herecky impotentní paňáci a barbíny (Orlando Bloom a fádna Nemka Diane Krugerová smutne do úzadia tlačia frajerov, akými sú klasik Peter O´Toole alebo lišiak Sean "Boromir" Bean), biedny scenár zbavený mýtických motívov knižnej predlohy (z gayov urobil bratov a netuším, čo robí v „prísne realistickom“ historickom trileri taká bizarnosť, že človeka zabijete len ranou do päty). Napriek tomu, že týmto smerom žiadna sympatická cesta nevedia, je TRÓJA (i vďaka samovražedne namyslenému Bradovi Pittovi, bez problémov vyskočiaceho na koňa bez sedla, dole klobúk, s hereckým výkonom je to horšie) zábavná a nemala by vás nudiť, hoci pôsobí chaoticky a rozpačito. Zo všetkého najviac ju na zručný priemer vyťahuje hŕstka osobných súbojov (vylodenie s 50. mužmi). Kino Považan 2004(30.10.2004)

• zelvopyr

Převyprávět Illiadu bez bohů je jako převyprávět bibli bez Boha. Ne že by to nebyl zajímavý pokus, ale jaksi ztratíte hlavní důvod dění... A je z něj tupá akční řachanda.... kterých je 12 do tuctu (narozdíl od Illiady, která se čte již 2500 let). Asi tak -- film standardní zábava pro masy, a zmíněné pojetí mě trochu otrávilo a sejmulo další hvězdičku.(29.1.2007)

• - V traileru můžeme vidět, jak na Troju míří tisícovka řeckých lodí. Režisér Wolfgang Petersen byl nakonec ale přemluven, že to přece jenom nevypadá reálně, a ve filmu jich zůstalo jenom čtyři sta. (HappySmile)

• - Na filmové dekorace se spotřebovalo víc sádry než na Harryho Pottera a Gladiátora dohromady. (Specs)

• - Velký problém byl i s komparsem. V detailních záběrech měli být vidět urostlí muži, ale takový dav bylo nemožné v Mexiku sehnat. Filmaři si tedy nechali do Mexika dopravit tři stovky komparzistů z Bulharska. Jenže ti si nepadli do oka z místními kaskadéry, a když se Bulhaři dozvěděli, že mají menší plat, vyhlásili stávku. (Specs)