Troja

Troy

Trója

Akční / Dobrodružný / Válečný

USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min (Director's cut: 201 min)

Limonádová prehliadka hviezd a efektných súbojov. Herci slušní, výprava pekná. Súboj Achillesa s Hectorom možno najlepší, aký som v rámci žánru videl. I keď s tým žánrom je to diskutabilné. Trója nedisponuje ani zlomkom kúzla filmov Williama Wylera a je len technicky brilantným popcornovým kalkulom. A to jej nemienim odpustiť.(13.5.2004)

Na film za sto osmdesát milionů to je dost málo. Výprava dobrá, ale příběh klasicky přehnaně patetický, příliš mnoho vznešených vět a málo děje. Orlando Bloom a Diane Krugerová jsou naprostá prkna, jinak ostatní herci ucházející, hlavně můj oblíbenec Sean Bean a B. Pitt ( dobrá role ). Jinak film moc nenabízí právě to, co měl - velké emoce a strhující bitvy. Hrdinové mi byli téměř ukradení a scény, které měly být dojemné, na mě moc nezapůsobily. Závěr nemá žádnou gradaci ( stejně jako tu není žádný pořádný prolog, který by tomu dodal nádech legendy ). Nejdéle si asi zapamatuji souboj Achilla s Hektorem. Slabé; viva Pán Prstenů.(24.5.2004)

Místy se to táhlo, akce spíš průměrná, herci taky zrovna nezáří, ale moc jsem se nenudil. Takže vlastně OK.(11.12.2010)

Za prvé v Illiadě se o deseti letech ani nemukne, až v Odyssei je o tom zmínka. Za druhé líbila se mi fyzická absence bohů. Za třetí celkové pojetí mi na hollywoodský velkofilm překvapivě sedlo. Za čtvrté postavy jsou dobře napsané (a jednen z mála případů kdy mi je klaďas opravdu sympatický - samozřejmě Hektor). Za páté vadil mi Orlando. Za šesté souboj Hektor vs. Achilles je vedle souboje v Robu Royovi nejlepší filmový soboj vůbec.(3.10.2005)

Válka kvůli ženě. Největší vojsko všech dob, proti nejlepšímu vojsku na východě. Tahle válka neupadne v zapomění, ani hrdinové, kteří v ní bojovali..... . Výrazná hudba, monstrózní kulisy, davové scény. Historický velkofilm, ze kterého na míle čiší, že je natočen pro kšeft. Mě to nevadí. Já se chci bavit. A o to tady asi jde.(31.3.2007)

• - Během natáčení v Mexiku zasáhlo štáb prudké střevní onemocnění zvané Montezumova pomsta. (HappySmile)

• - Před premiérou se vyrojila fáma, že nohy Brada Pitta, který zde hraje Achilla, byly počítačově nahrazeny nohami jiného herce, protože ty jeho jsou na obávaného válečníka málo vypracované. Šlo ale pouze o pomluvu. (HappySmile)

• - V čase 1:15 při souboji s Parisem (Orlando Bloom) se Menelaovi (Brendan Gleeson) zlomí špička meče. Když však přemůže Parise a chce mu setnout hlavu, je jeho meč opět nepoškozený. (Marrty3)