Saló aneb 120 dnů sodomy

Salò o le 120 giornate di Sodoma

Salo, or The 120 Days of Sodom

Drama / Válečný

Itálie / Francie, 1975, 117 min

Ano, tento film je ZLO a hnus. Nic jiného vás po jeho shlédnutí nenapadne a na nic jiného nemyslíte ještě několik dní potom. ALE : jednou se mně a jednomu mému kamarádovi "poštěstilo" vidět film ještě jednou (jaksi proti naší vůli - rozhodně jsme to vidět podruhé nechtěli), a museli jsme se pak shodnout na tom, jak dobrý (a silný) je to film. Škoda, že asi každý "normální" a zdravý člověk se na Salo podívá jen jednou, protože přes všechen ten hnus opravdu není možné vysledovat nic jiného (a taky že jsem se to po prvním shlédnutí ani neodvážil hodnotit). Teď jsem ale přesvědčen, že Pasolini přesně věděl, co dělá a asi bych na jeho místě nic neměnil. Schválně to skuste shlédnout podruhé...(3.8.2006)

• MM_Ramone

Veľmi som bol na tento kontroverzný film P.P.Pasoliniho zvedaví. Jednými vynášaný na piedestál slávy umenia a inými nekompromisne vyradený do odpadu. Ja budem patriť ku tej druhej skupine. Mne na tom nič zaujímavé, progresívne, či dokonca umelecké nepripadalo. Videl som iba zle natočenú primitívnu nechutnosť. "Saló o le 120 giornate di Sodoma" bolo jedným z mojich najväčších filmových sklamaní. *(2.10.2008)

• Djkoma

Za hranicemi všeho... ovšem za dalších 30 let bude všechna kontroverze vyměněna za obyčejnost. Vždyť kam jinam směřujeme, že?(19.8.2004)

I když jsem toho viděl za svůj život hodně, tak tohle ve mně zanechá nesmazatelnou stopu. Nebudu tady popisovat, co se ve filmu dělo nebo nedělo. Ale řeknu jen jedno: Už v životě to nechci vidět!! Když se mě někdo zeptá na nejnechutnější film, tak odpovím tenhle. Lidská stonožka se tomu nemůže rovnat. Děkuji, děkuji .. za zkažení celého dne!(7.7.2012)

• AngelAngie

Tohle je opravdu snad jediný film, který jsem viděla jednou a víckrát se k němu ani bližit nechci. Možná to je umění, ale asi pro něj nemám moc cítění, nebo nevím .. já osobně za umění pokládám úplně jiné věci a tohle je vážně extrémně nechutné, tenhle film bych povinně promítala všem, kteří se cítí být tak trošku víc jak ostatní a myslí si, že snědli všechnu moudrost světa ..(3.6.2008)

• - První film ze zamýšlené trilogii o smrti. K natočení zbývajících dílu však nedošlo kvůli úmrtí Pasoliniho. (HellFire)

• - Televizní stanice Sky se pokusila odvysílat celou nesestříhanou verzi filmu, ale návrh byl zamítnut. Film se tak stal vůbec prvním pořadem televize Sky, kterému nebylo povoleno odvysílání. (HellFire)

• - Saló odkazuje na město Lake Garda, kde se odehrává děj filmu. Pro Italy je toto město připomínkou hrůz páchaných Benitem Mussolinim. (HellFire)