Tatínkova sláva

Sláva môjho otca

My Father's Glory

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Francie, 1990, 105 min

Provence, která se stala inspirací pro Pagnolovu tvorbu ve filmu o dětství na základě první části Pagnolových slavných memoárů. Základy jeho tvorby jsou tu jasně k rozeznání a navíc se to celé nese v sympatickém duchu nezkaženého bezstarostného dětského pohledu na svět, čímž to nejednou připomene Mikulášovy patálie (i konkrétními detaily); dokonce tak moc až jsem si říkal, jestli se Goscinny u Pagnola přímo neinspiroval.(27.5.2012)

Obecná škola po francouzsku :-) jižní Francie je krásná, vzpomínky malého Marcela také. Taky bych chtěla zažít takové dětství!(3.4.2006)

Kouzelná vzpomínka na klučičí dobrodružství v překrásné krajině Provence. S velkým citem se Robertovi podařilo převést na platno nostalgickou atmosféru Pagnolovy knihy Jak voní tymián. Velkou oporou mu přitom byli přirození dětští herci.(17.7.2003)

Příjemné nostalgické vyprávění, které se určitě více vyjímá na listech papíru než na filmovém pásu. Přesto příjemná, pohodová podívaná.(7.5.2013)

Marcel Pagnol a kouzelná Provence se těší u mne vždycky velké oblibě. To co platí pro jeho knihy, se dotýká bezprostředně i natočených filmů podle knižního vydání. Jeho díla svou vypravěčskou lehkostí jsou mi opravdu blízká. Mimo jiné zde více než jinde se dá říci, že nemalý podíl má na výborném filmu i režisér Yves Robert, který dokázal filmu vtisknout věrně Pagnolovu poetiku viděnou dětskýma očima. Dostal jsem inspiraci a nedá mi to, abych dnes nepřidal do pánve k zelenině hrst provensálského koření s krásnou vůní. Určitě to bude dobré a možná jako právě zhlédnutý film, z kterého sálá báječné dětství a voní levandule.(20.3.2011)