In America

Declan Quinn

Naomi Geraghty

Scénografie:

Mark Geraghty

Melodrama J.Sheridana, jenž se do značné míry inspiroval svou vlastní přistěhovaleckou minulostí, je autobiografií protkanou vlídnou nostalgií po událostech, které v jeho vzpomínkách čas (20 let) odprostil od jejich dřívější syrovosti a bezútěšnosti. Sheridan staví úmyslně do role vypravěče malou holčičku, poněvadž skrz ni může na dřívější ale-stejně-nám-tenkrát-bylo-dobře dobu nahlížet bezstarostnýma dětskýma očima, a omluvit tím svůj často neskrývaný sentimentální tón vyprávění - což mě osobně nevadilo, a to především díky účasti odzbrojujících dětských představitelů a výtečné+krásné S.Morton. Bylo mi s nimi dobře, což je asi to nejlepší, co o tomhle filmu můžu říct. PS: Sheridan ve skutečném životě nepřišel o syna (jak píše POMO), ale o svého bratra! Film není doslovným přepisem jeho životní etudy, ale pouze (leckdy věrnou) výchozí inspirací.(3.1.2005)

Samanthu mám čím dál tím raději!(30.5.2008)

„Čo je to transvestita?“ – „Muž, obliekajúci sa ako žena.“ – „Na Halloween?“ – „Stále.“ Škoda hŕstky takmer pozoruhodných dojemných scén (triafanie do E.T. – Mimozemšťana). Je ich škoda na taký mizerný scenár, ktorý poriadne nie je ani o prisťahovalcoch (peripetie v cudzej krajine líči až úsmevne rozprávkovo, bodaj by to takto jednoducho naozaj chodilo aj v realite) ani o smrti blízkeho rodinného príslušníka (a následného vyrovnávania sa s tým). Snímke neprospieva emočné tlačenie na pílu a k oscarovej nominácií za najlepší scenár (!) sa nevyjadrujem. Naopak, nominácie pre Djimona Hounsoua a krehkú Samanthu Mortonovú (obrovská britská posila pre americkú kinematografiu - MINORITY REPORT, KRÁĽOVNÁ ALŽBETA: ZLATÝ VEK, LIBERTIN), sú podľa mňa zaslúžené (potešia aj detské výkony). Zvláštne, že človek, ktorý sa pri písaní scenára inšpiroval vlastnými smutnými zážitkami, napísal také tuctové dielo.(1.8.2009)

V dobe, keď Írčan Sheridan pricestoval so svojou ženou a dvomi malými deťmi, dievčatkami, do New Yorku, bola ešte štvorica silne otrasená úmrtím ich piateho člena rodiny, malého chlapčeka, ktorý spadol zo schodov. Sheridan dnes podľa scenára členov svojej rodinky natočil autobiografický film, v ktorom si spolu s nimi lieči dávnych démonov. Ide o veľmi smutnú a osobnú výpoveď, venovanú pamiatke strateného syna. Na Sheridanovom mieste by som urobil to isté. I keď by išlo skôr o záplatu na moje rany, než plnohodnotný filmový zážitok pre nezainteresovaného diváka. Po filmárskej stránke niet čo vytknúť, herci sú slušní, psychológia silná, ale obsahovo vás to neroztrhá, pokiaľ sa vám nestalo niečo podobné a odpovede na svoje otázky ste nenašli na miestach, na ktorých ich našiel sám Sheridan.(21.5.2003)

70%. Urcite zaujimava tema, mam rad taketo filmy. Dramy zo skutocneho zivota ma bavia, problem je len v tom, akym sposobom su natocene. Netusil som, ze Sheridan natocil tento film na zaklade vlastnej velmi neprijemnej skusenosti straty syna, toto som sa dozvedel az na konci filmu, kde je informacia, ze film bol venovany Frankiemu Sheridanovi. Niektore dialogy boli nudne, niektore naopak zaujimave, len proste zvlastne. Treba vidiet a posudit, zial u mna to nie je film, ktory by som chcel vidiet viackrat. Od Sheridana sa mi omnoho viac pacili dramy MOJA LAVA NOHA (1989) alebo V MENE OTCA (1993). Film In America mal 3 nominacie na Oscara z toho 2 nominacie za herca vo vedlajsej ulohe Djimona Hounsoua a za herecku v hlavnej ulohe Samanthu Morton. V kategorii herec vo vedl. ulohe mal väcsie stastie Tim Robbins za ulohu v drame TAJOMNA RIEKA (2003) a v kategorii herecka v hlavnej ulohe si sosku prebrala Charlize Theron za dramu ZRUDA / MONSTRUM (2003). Paddy Considine - (Johnny) +++ Samantha Morton - (Sarah) +++ Sarah Bolger - (Christy) +++ Emma Bolger - (Ariel) +++ Ciaran Cronin - (Frankie) +++ Djimon Hounsou - (Mateo) +++ Produkcia: Jim Sheridan +++ Hudba: Gavin Friday, Maurice Seezer +++(6.1.2011)

• - Při tvorbě filmu spolupracoval režisér Jim Sheridan se svými dvěma dcerami Naomi a Kirsten, které byly předobrazem pro postavy Christy a Ariel. (Marounek)

• - Režisér Jim Sheridan čerpal při natáčení z vlastních autentických vzpomínek. Postava chlapce Frankieho má předobraz v Sheridanově zesnulém bratrovi. (Marounek)

• - Samantha Morton se narodila v roce 1977. Byla tak o pouhých 14 let starší než Sarah Bolger v roli její dcery, která se narodila v roce 1991. (Marounek)