In America

Declan Quinn

Naomi Geraghty

Scénografie:

Mark Geraghty

Oscar 3 nominace: Herec VR - Djimon Hounsou, Herečka HR - Samantha Morton, Scénář(1.3.2004)

Čistota(27.1.2017)

Takmer rodinná výpoveď režiséra Jima Sheridana, ktorý, ako sa sám priznal, prišiel o svojho skutočného mladšieho brata ( tento film bol nakrútený na jeho pamiatku ). Veľké Jablko slúžilo len ako kulisa, na dokreslenie nezávideniahodnej životnej situácie celej rodiny, kde doslova bojovali o každý štvrťák. No napriek tomu si ponechali rodičia takmer vždy úsmev na tvári a pochopenie pre svoje dve dcéry. Táto rodina "poľudštila" i dom - semenište feťákov - a zistila, že tam žije i človek s obrovským srdcom. Komorný príbeh piatich ľudí s peknými výkonmi všetkých predstaviteľov ....(27.11.2006)

Na počest absolvovaného testu :) jsem si večer pustil tenhle film Jima Sheridana. Je to krásně napsaný příběh na kterém se podílela celá Sheridanovic rodina a který "taťka" nádherně zfilmoval. Balancování irských přistěhovalců na hraně naděje, štěstí a lásky je dojemné, spouští emoce na správných místech a navíc je podepřené výbornými hereckými výkony. Ty dětské (především malá Ariel) mnohdy předčily i ty dospělé.(10.8.2004)

Tak tohle bylo poněkud zklamání... a je to pravděpodobně moje vina, protože jsem od In America čekala asi příliš. "Očima jedenáctileté Christy je vyprávěn příběh..." no jo, těšila jsem se velice, protože distributor a ocenění v Torontu pro rok 2002 ve mě vyvolalo velkou bublinu očekávání a nadšení, která záhy splaskla a rozplynula se. Emoce ve snímku pomotaly mé emoce snímkem nabuzené... bylo toho možná příliš a nedotaženo do konce... a jaksi těžko uvěřitelné. Herecké výkony "dospěláků" na mě působily poněkud afektovaně, ačkoliv jsem se snažila vcítit do jejich postoje. Na druhou stranu ale Sarah a Emma Bloger byly opravdu vynikající, ovšem můj celkový dojem nezachránily. Myslela jsem, že nahlédnu za pokřivené zrcadlo amerického snu, místo toho jsem ale sledovala manželský pár, který se nastěhuje mezi feťáky a tranvestity i se svými dvěma dcerami, a snaží se fungovat "od začátku". Nebo spíše dva lidi, kteří utíkají sami před sebou, ale to jaksi nejde... Téma opravdu silné, jeho ztvárnění na mě už tak nezapůsobilo... ačkoliv oceňuji snahu režiséra, který do zpracování reálného příběhu zapojil svou rodinu, jen tohle nestačí. Prostě jsem se do emocí protagonistů nemohla vžít, za což možná ani tak nemůže scénář, jako spíš herci.(5.11.2008)

• - Při tvorbě filmu spolupracoval režisér Jim Sheridan se svými dvěma dcerami Naomi a Kirsten, které byly předobrazem pro postavy Christy a Ariel. (Marounek)

• - Režisér Jim Sheridan čerpal při natáčení z vlastních autentických vzpomínek. Postava chlapce Frankieho má předobraz v Sheridanově zesnulém bratrovi. (Marounek)

• - Snímek se měl původně jmenovat East of Harlem. (Marounek)