Celoživotní zápas Gustava Frištenského

(TV film)
Česko, 2019, 52 min

Kamera:

Jan Chajewski

Gustav Frištenský (a.z.), Martin Stránský (vypravěč), Jan Maxián (vypravěč), René Slováčková (vypravěč)

Nebylo silnějšího muže v českých zemích. Zažil slávu i hořkost a přesto se nevzdal. Příběh výjimečného muže na pozadí dějin 20. století. Nový dokumentární portrét uvádíme při příležitosti 140. výročí od jeho narození... Dokumentární film Libuše Rudinské mapuje komplikovaný osud světoznámého zápasníka a českého vlastence Gustava Frištenského v proměnách dvacátého století. Režisérka divákům představí Frištenského zápasnickou kariéru, jeho nelehké začátky, největší protivníky a nejvýznamnější úspěchy, kterých tento český silák dosáhl. Na pozadí sportovní kariéry pak režisérka nahlíží do Frištenského osobního života. Skrze deníkové záznamy manželky Miroslavy poodkrývá vztah praktického zápasníka s romantickou a umělecky založenou manželkou, zobrazuje jeho podnikatelské snahy, které ne vždy dopadly s úspěchem, a hlavně ukazuje způsob, jakým Frištenský statečně a odhodlaně čelil dvěma totalitám, které prošly jeho životem. Ta nacistická ho málem připravila o život a ta komunistická ho odsoudila k hořkému dožití v naprostém zapomnění. Bez své milující manželky, která ho pomocí úplatků zachránila před likvidací v koncentračním táboře, a široké rodiny, která se o něj starala v posledních letech života, by Frištenský nepřežil. Dokument tak vypráví příběh pevných a pro dnešní dobu inspirativních rodinných vztahů. (Česká televize)

Marze

Díky za poučný dokument, o Frištenském jsem toho nikdy moc neslyšel, i když se jeho jméno citovalo všude, ale nikdy do hloubky. ()