Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

aneb Jak Karel na všechny vyzrál(28.10.2007)

• POMO

Milujem kompozíciu obrazu (sám sa venujem foteniu), filmovú výtvarnosť, Kate Beckinsale i digitálne efekty, pokiaľ sú rozumne použité (Jurský park). Nehovoriac o klasických hororoch. Ale VAN HELSINGa mať rád nemôžem. Na to vyžadujem od filmu kúzlo, dotyk reality. Sommers má nepochybne bujnú fantáziu a je technicky rovnako zdatný ako James Cameron, ale proste je to plytký človek. Strašne plytký. Dovolím si to tak hrubo skonštatovať, pretože naše dielo JE vždy odrazom našej duše a intelektu. VAN HELSING, na ktorého vytrieskal 150 miliónov $ vo mne vyvolal rovnaké emócie a záujem o postavy, ako jeho sotva minútový trailer. Absolútna emocionálna prázdnota, absolútny nezáujem o čokoľvek, čo sa deje na plátne. Keby sa na Helsinga v polovici filmu vyrútil z jaskyne Saddam Husajn, vôbec sa nad tým nepozastavím, rovnako, ako sa nepozstavím nad čímkoľvek, čo dá Troška do KAMEŇÁKU. Kate Beckinsale je krásna, ale na jej mieste mola byť kľudne Pamela Anderson. Digitálne efekty nepokročili ani o chlp, udržujú si rovnako nevyváženú kvalitu a je ich toľko, že prestávame veriť vo svet, ktorý nám predstierajú. A Richard Roxburgh je najväčší castingový omyl za posledné roky. Dve viezdičky len za pôsobivý prológ, krásne kulisy, a fór s kravou.(5.5.2004)

Herci hrajou docela slusne, digitalni efekty kolisaj mezi prumer a nadprumer. Vynikajici hudba a dvouhodinova nepretrzita akce. Skvele jsem se bavil a ani na chvily nenudil.(2.1.2005)

• Gilmour93

Přesolený guláš mnohdy pochybných digitálních efektů a v něm zkažený hrabě Dracula se stopovým množstvím charismatu. Sommers byl zřejmě v dětství za úplňku pokousán Edwardem D. Woodem Jr..(23.9.2008)

Veru taký spletenec všetkého možného čo staré horrorové časy priniesli od Frankensteina po Mr.Hyde, len škoda že v skoro každom kúsku premietaného obrázku je to vygenerované počítačovou grafikou, striedajúcou lepšie chvíľky s tými horšími, to isté platí aj o nesúrodom príbehu. Hlavne postava vlkodlaka je dosť odpackaná, lietajúce upírky sa dajú ako tak zniesť. Presnejšie hodnotenie by som dal 50% ale v tomto prípade sa prikláňam hore, nie je to až taká katastrofa ale také vysoké rozpočty aké sa dávajú do podobných fantasy by sa dali veru zúročiť aj lepšie u tých viac zručných režisérov a nie len ich hádzať do rúk rutinérom čo nič nové nevedia priniesť. ║Rozpočet $160miliónovTržby USA $120,177,084Tržby Celosvetovo $300,257,475(28.10.2005)

• - Části filmu, odehrávající se na Drákulově hradě, se natáčely na hradě Pernštejn. (Tereza666)

• - Jméno jedné z Drákulových (Richard Roxburgh) nevěst, kterou ztvárnila Silvia Colloca, není během celého filmu ani jednou zmíněno. (Jacccob)

• - Film točen také v Praze na Kampě a kostelu sv.Mikuláše. (M.B)