Fantasy / Dobrodružný / Horor / Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Česko, 2004, 131 min

• Lima

Pejsek Stephen s kočičkou Kate a kamarádem Hughem upekli dort, který není moc poživatelný. Vypadá jako hamburger od "Mekáče", dokonce tak i chutná, tudíž není moc šťavnatý a navrch je dost přeplácaný. Kdybych ho měl brát jako pohodovou popcornovou zábavu, muselo by v něm být více sympatického pomrkávání, že se nebere moc vážně. Kdybych se měl bát, musel by Sommers umět navodit atmosféru napětí. Místo toho jsem znuděně čekal, jakou trapárnu na mně režisér zase vybalí a těch pár lekaček to nezachránilo. A když přijde ke slovu akce....Nemám nic proti samopalné střelbě stříbrných šipek, ale ve filmu, který by měl být jakousi poctou starým hororům (dle slov pana režiséra), to působí jako pěst na oko. A na to, abych se bavil, by zde musely být aspoň nějaké vtipné momenty. Odlehčenost Sommers navozuje přemrštěnými akčními scénami, které postrádají vtip a logiku (ale tu vem čert). A Dracula? Nechápu, proč by Pán temnot měl vypadat jako frontman nějaké vyšumělé poprockové partičky typu Bon Jovi. Murnauův Nosferatu, vztáhni ruku pomsty na toho barbara Sommerse a ochutnej jeho tepny. Koleduje si o to!(23.5.2004)

• POMO

Milujem kompozíciu obrazu (sám sa venujem foteniu), filmovú výtvarnosť, Kate Beckinsale i digitálne efekty, pokiaľ sú rozumne použité (Jurský park). Nehovoriac o klasických hororoch. Ale VAN HELSINGa mať rád nemôžem. Na to vyžadujem od filmu kúzlo, dotyk reality. Sommers má nepochybne bujnú fantáziu a je technicky rovnako zdatný ako James Cameron, ale proste je to plytký človek. Strašne plytký. Dovolím si to tak hrubo skonštatovať, pretože naše dielo JE vždy odrazom našej duše a intelektu. VAN HELSING, na ktorého vytrieskal 150 miliónov $ vo mne vyvolal rovnaké emócie a záujem o postavy, ako jeho sotva minútový trailer. Absolútna emocionálna prázdnota, absolútny nezáujem o čokoľvek, čo sa deje na plátne. Keby sa na Helsinga v polovici filmu vyrútil z jaskyne Saddam Husajn, vôbec sa nad tým nepozastavím, rovnako, ako sa nepozstavím nad čímkoľvek, čo dá Troška do KAMEŇÁKU. Kate Beckinsale je krásna, ale na jej mieste mola byť kľudne Pamela Anderson. Digitálne efekty nepokročili ani o chlp, udržujú si rovnako nevyváženú kvalitu a je ich toľko, že prestávame veriť vo svet, ktorý nám predstierajú. A Richard Roxburgh je najväčší castingový omyl za posledné roky. Dve viezdičky len za pôsobivý prológ, krásne kulisy, a fór s kravou.(5.5.2004)

• Gilmour93

Přesolený guláš mnohdy pochybných digitálních efektů a v něm zkažený hrabě Dracula se stopovým množstvím charismatu. Sommers byl zřejmě v dětství za úplňku pokousán Edwardem D. Woodem Jr..(23.9.2008)

• Gemini

Zoufale trapné dílko disponující díky přemrštěnému rozpočtu hned několika rekordními zápisy v mé soukromé kronice pokusů a omylů. Stephen Sommers po dvou velmi zábavných Mumiích (i když dvojku dost táhla postava Krále Škorpiona) usnul na pořádné kupě vavřínu a spolčil se s nehoráznou bandou šílenců...jinak si nedovedu představit jak mohl za prvé - vzniknout takovýhle scénář, a za druhé - jak mohl být jako noblesní gróf Vlad Dracula obsazen tragéd nejtragičtější, Richard Roxburgh. Jeho trapnost a nevhodnost dosahuje nevídaných výšin, ostatně těchhle nevídaných výšin si v celém filmu užijete až až...v celém filmu se totiž až příliš často poletuje na animovaných lanech nad tisícimetrovými propastmi, a přiznejme si to, nikdo v tomhle filmu není takový herec, aby si mohl při podobných eskapádách vynutit trochu úcty. Obzvlášť krásná Kate Beckinsale je se svým rádoby rumunskocikánským přízvukem a košili s nařaseným límcem mírně řečeno směšná. O úchvatných Faramirových vynálezech, vhodných tak do jistého fantasy seriálu s Kevinem Sorbem, taktně pomlčím. Ale rád se rozhovořím o úžasném příkladu dementního štěku - "vesnická husička" Dana Morávková zatloukla další hřebík do víka rakve se jmenovkou Herectví. A mám dojem že po Rodinných Poutech už na další hřebíky nebude místo... Pojďme směle dále - kontrasty...těch je tu plno a zní to dost vznešeně jako téma, že ano?:) Úvodní scéna...prý pocta horrorům Jamese Whalea, není nic než oslí můstek k zatažení Frankenstineova monstra do "ďábelského plánu" zosnovaného hrabětem Draculou a jeho nevěstami. Kde je tu kontrast? Whaleovské stvoření života následované rádobyděsivým netopejrem. Nebo scéna kdy Dracula chodí po stropě jeskyně a rozmlouvá, zdařile navozuje Coppolovskou atmosféru...a najednou bum prásk a je po atmosféře a je tu zase trapno až na půdu. Ale o scénáři je lepší se nezmiňovat...pojďme si něco povědět o úchvatné scéně v Budapešti - tamní ples v opeře jako by vypadl z Fantoma Paříže, tak přesná je jeho stylizace...a pak se najednou zase létá na laně a máte dost. Co si tedy s Van Helsingem (Gabrielem) počít? Úplně zatratit ho nejde...na to je OSTčko od Alana Silvestriho příliš dobré, a je to právě hudba, se kterou stojí a padají ty silnější momenty filmu. Vlastně by se dalo říct že je nejmíň o dvě třídy výš než film, který si něco tak dobrého nezaslouží, vzhledem k tomu jaký slepenec Sommers vytvořil:P(27.7.2005)

Zhruba ve stejný čas, kdy Hugh Jackman získal svou zlomovou roli coby Wolverine, brázdil jako Van Helsing Transylvánii a potýkal se s upířími problémy. Tento film oplývá typickými klišé žánru ve scénáři a provedení, ale tyto nedostatky docela kvalitně zachraňuje přítomnost charismatického Hugha Jackmana, krásné Kate Beckinsale, velmi zdařilé efekty a luxusní hudba.(28.10.2007)

• - Předposlední scénu filmu X-Men 2 natáčel Hugh Jackman v den volna natáčení Van Helsinga. (POMO)

• - Film točen také v Praze na Kampě a kostelu sv.Mikuláše. (M.B)

• - Kostel svatého Mikuláše, kde se odehrávají scény z bálu, musel být kvůli natáčení odsvěcen a po jeho skončení byl vysvěcen znovu. (teresinha)