Železný kříž

• slovenský

Železný kríž

Válečný / Drama

Velká Británie / Západní Německo, 1977, 127 min

aj ked ma pribeh velmi silne myslienky, dej ma az tak moc nechytil..styri hviezdy za strhujucu poslednu dvadsat minutovku. 70%(19.7.2007)

Film a žáner, pre ktorý Peckinpah vynašiel svoj naturalizmus. Kto iný toto môže vymyslieť. Druhá svetová z pohľadu pár Nemcov tlačených do kúta Rusmi a rozdielnosťou dôvodov, pre ktoré bojujú. Ideály, nepríjemná povinnosť, či kúsok kovu symbolizujúci zachovanie pýchy, ktorá tvorí štandard v aristokracii. V sutinách utrpenia sa ťažko hľadá charakter, ale smrť čaká na každom kroku. Ako sa tu už opakovane spomínalo, absencia nemčiny dojem trochu kazí, ale napriek tomu je pre mňa silnejší než v tom klasickom westerne a klasickom hixploitation, ktoré som od Sama zatiaľ videl.(13.3.2014)

Peckinpahov pohľad na vojnu je realisticky drsný, neuveriteľne pôsobivý a znamenite natočený. Mnou roky opomínaný snímok ma vtiahol do deja od prvej do poslednej minúty.(19.5.2010)

Mám rád režijní styl Sama Peckinpaha a žeru Jamese Coburna.Moc se mi líbil už Pat Garrett a Billy the Kid ale tenhle originální válečný film sledující východní frontu z německé strany mi vyrazil dech ! Cross of Iron je vlastně takový western převlečený do druhé sv. kde jsou padouši i klaďasové. Peckinpah se ničeho nebojí a servíruje divákovy jednu surovější scénu za druhou (finální masakr , zastřelení dítěte) a předvádí své režijní mistrovství v tom nejlepším světle. Maximilian Schell je v roli kapitána Stranskyho slizký až z toho běhá mráz po zádech , no a o Coburnovy se ani nemusím zmiňovat, jenom dokazuje že patří mezi hereckou elitu.(10.10.2007)

Hodně zajímavej film. Skvělá kamera, která celej film dělala hutnější a jako celek mi tenhle film přijde jako docela velký psycho. Rozhodně netradiční válečnej film, nejen díky tomu, že hlavními protagonisty jsou Němci.(18.8.2009)